Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mnie natomiast wychodzi coś innego.

 

Proszę, sprawdzcie czy moje obliczenia są poprawne:

 

Moja powierzchnia styku ścian z płytą nad piwnicą to 11 m2.

Delta T = 10.

 

Współczynnik U dla 113mm bloczka Isomur to 1,6 W/m2*k.

A więc strata przez ten mostek to 1,6 * 10 * 11 = 176 W/h.

Zakładając 222 dni grzewczych daje to roczną stratę 938 kwh.

 

Współczynnik U dla 113mm bloczka Silka to 3,2 W/m2*k.

A więc strata przez ten mostek to 3,2 * 10 * 11 = 352 W/h.

Zakładając 222 dni grzewczych daje to roczną stratę 1875 kwh.

 

Różnica to 1875 kwh - 938 kwh = 937 kwh.

Koszt bloczków Isomur to około 4000 zł.

Przy założeniu ceny energii 0,38 zł/kwh daje to okres zwrotu około 11 lat.

W obecnym tępie rosnących cen poprzez dokładanie podatków za 11 lat kwh będzie po 2 zł więc :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mnie natomiast wychodzi coś innego.

 

Proszę, sprawdzcie czy moje obliczenia są poprawne:

 

Moja powierzchnia styku ścian z płytą nad piwnicą to 11 m2.

Delta T = 10.

 

Współczynnik U dla 113mm bloczka Isomur to 1,6 W/m2*k.

A więc strata przez ten mostek to 1,6 * 10 * 11 = 176 W/h.

Zakładając 222 dni grzewczych daje to roczną stratę 938 kwh.

 

Współczynnik U dla 113mm bloczka Silka to 3,2 W/m2*k.

A więc strata przez ten mostek to 3,2 * 10 * 11 = 352 W/h.

Zakładając 222 dni grzewczych daje to roczną stratę 1875 kwh.

 

Różnica to 1875 kwh - 938 kwh = 937 kwh.

Koszt bloczków Isomur to około 4000 zł.

Przy założeniu ceny energii 0,38 zł/kwh daje to okres zwrotu około 11 lat.

 

http://www.stahlton.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=80&Itemid=216

 

isomur to 0,22

Więc isomur129 kwh a silka 1875 kwh czyli zwrot = 6 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.stahlton.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=80&Itemid=216

 

isomur to 0,22

Więc isomur129 kwh a silka 1875 kwh czyli zwrot = 6 lat

a jak się ma przenikalność cieplna silki do przenikalności piachu pod domem... ?

nawet jak zrobisz ścianę z miedzi to więcej straty nie zrobisz niż ziemia jest w stanie przyjąć ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w połowie wątku jest na ten temat dyskusja, i tam były rysowane izotermy, generalnie na środku domku temperatura wysoka, im bliżej skraju tym niższa

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy&p=2155396&viewfull=1#post2155396

 

potrafisz to jakoś uzasadnić ??

 

te dane zostały przywiezione do Polski na bagnetach armii czerwonej w 1945r i każdy kto próbował je kwestionować pojechał na Syberię polować na białe niedzwiedzie, takie były wtedy czasy że wszystko co pochodziło od sowietów miało od razu aksjomat naukowy, na szczęście mamu od pewnego czasu niepodległość i kilka takich aksjomatów zostało już pozytywnie skorygowanych, tak więc sięgnij do jakiegoś opracowania naukowego o granicach przemarzania gruntu dla Polski z teraźniejszych lat a się od razu przekonasz ile jest prawdy w tym co napisałeś

 

Podaję jeszcze raz http://www.biswbis.pb.edu.pl/2010_01/01.pdf, http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/GWC.pdf

przeczytaj - podważ wyniki , uzasadnij może mnie przekonasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę to wyjasnij wszystkim którzy ocieplaja fundamenty, budują dom na płycie fundamnetowej, że są w/g Cibie ignorantami- przecież nawet jak położą blachę miedzianą a niej ogrzewanie podłogowe to będzie OK ( piasek pod domem odizoluje ) . Chetnie poczytam i nie je jeden.

czytasz chociaż ze zrozumieniem...?

wiesz jaka jest przewodność cieplna piasku ?

jak położysz na nim coś o większej przewodności cieplnej to lepiej już przewodził nie będzie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kolega chociaż myśli co pisze? Po co dawałeś 15 cm styropianu pod podłoge - przecież niżej jest piasek który izoluje ????

 

szczerze ...

bo się daje ...

( w projekcie mam 5 cm styropianu... )

bo nie mam ocieplonych fundamentów...

 

ale my cały czas rozmawiamy o tym wąskim pasku ściany dookoła domu która styka się z ocieplonym fundamentem obsypanym piachem który kiepsko przewodzi ciepło ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze ...

bo się daje ...

( w projekcie mam 5 cm styropianu... )

bo nie mam ocieplonych fundamentów...

 

ale my cały czas rozmawiamy o tym wąskim pasku ściany dookoła domu która styka się z ocieplonym fundamentem obsypanym piachem który kiepsko przewodzi ciepło ...

 

Logika wypowiedzi zabawna ( argument bo się daje - nie do odparcia ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logika wypowiedzi zabawna ( argument bo się daje - nie do odparcia ) .

 

czy zastanawiałeś sie kiedyś dlaczego w upalny słoneczny dzień piasek na plaży jest taki gorący że ciężko po nim chodzić a 10 cm głębiej jest zimny ...

a słoneczko cały czas ładuje w niego ok. 1kwh/m2

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.stahlton.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=80&Itemid=216

 

isomur to 0,22

Więc isomur129 kwh a silka 1875 kwh czyli zwrot = 6 lat

Andrzeju, mylisz współczynnik przewodnictwa ciepła (λ) ze współczynnikiem przenikania ciepła (U). Dla Isomuru grubości 113mm i λ = 0,22 W/mK, współczynnik przenikania ciepła U wynosi dokładnie 1,463 W/m2K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wreszcie dołączyć legalnie do wątku.

Wg obliczeń: dom 2,8-litrowy. Za sezon grzewczy wyszło 3700 kWh (tylko tania taryfa) na 110m2, co daje 3,4 litra. Jakiś błąd w praktyce wobec OZC jest, ale w PLN jest to znikoma wartość.

 

Mam zamiar opisać jeszcze wrażenia z użytkowania domu latem - podejrzewam, że dom energooszczędny jest przyjemniejszy w użytkowaniu w ciepłe miesiące od domu normowego - mniejsze nagrzewanie wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar opisać jeszcze wrażenia z użytkowania domu latem - podejrzewam, że dom energooszczędny jest przyjemniejszy w użytkowaniu w ciepłe miesiące od domu normowego - mniejsze nagrzewanie wewnątrz.

 

To akurat bardzo mocno zależy od rozmieszczenia i powierzchni przeszkleń oraz ich ochrony przez nasłonecznieniem. W końcu dom energooszczędny, zwłaszcza taki o dużej akumulacyjności, dość trudno wychłodzić jak już się nagrzeje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niop fakt a co jest ważniejszym parametrem?

 

Tutaj nie ma waznejszego parametru poniewaz wspolczynnik U dla jakiejs przegrody obliczysz znajac wlasnie λ danego materialu.

Jako informacja moze dla Ciebie byc wazniejsze U dla kompletnej przegrody, znajac λ materialow musisz sobie ja sam wyliczyc.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...