Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mogę wreszcie dołączyć legalnie do wątku.

Wg obliczeń: dom 2,8-litrowy. Za sezon grzewczy wyszło 3700 kWh (tylko tania taryfa) na 110m2, co daje 3,4 litra. Jakiś błąd w praktyce wobec OZC jest, ale w PLN jest to znikoma wartość.

 

Mam zamiar opisać jeszcze wrażenia z użytkowania domu latem - podejrzewam, że dom energooszczędny jest przyjemniejszy w użytkowaniu w ciepłe miesiące od domu normowego - mniejsze nagrzewanie wewnątrz.

 

bardzo fajny wynik , 2 sezon będzie lepszy ...

 

ja rozpocznę właśnie swoje spostrzeżenia od użytkowania w cieple miesiące ...zostało mi 2 miesiące do przeprowadzki ....

liczę na tzw pasywne chłodzenie budynku - zobaczymy jak to sprawdzi się w praktyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mogę wreszcie dołączyć legalnie do wątku.

Wg obliczeń: dom 2,8-litrowy. Za sezon grzewczy wyszło 3700 kWh (tylko tania taryfa) na 110m2, co daje 3,4 litra. Jakiś błąd w praktyce wobec OZC jest, ale w PLN jest to znikoma wartość ...

 

Kolejny sezon moze byc lepszy no chyba ze zima sprawi niespodzianke i bedzie np. -35*C, ale to juz inna bajka...

Mnie w trzecim sezonie grzewczym wyszlo na samo "co" 2 800 kWh dla powierzchni ogrzewanych 215m2 (uzytkowej 175m2).

W zeszlym roku bylo troszke wiecej bo ok. 3 200 kWh a pierwszego nie licze bo nie mieszkalem i temp. byly ustawione na ok. 18*C.

Troche wplyw na wyniki ma sama zima no ale...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wreszcie dołączyć legalnie do wątku.

Wg obliczeń: dom 2,8-litrowy. Za sezon grzewczy wyszło 3700 kWh (tylko tania taryfa) na 110m2, co daje 3,4 litra. Jakiś błąd w praktyce wobec OZC jest, ale w PLN jest to znikoma wartość.

 

Mam zamiar opisać jeszcze wrażenia z użytkowania domu latem - podejrzewam, że dom energooszczędny jest przyjemniejszy w użytkowaniu w ciepłe miesiące od domu normowego - mniejsze nagrzewanie wewnątrz.

 

Nie jestem pewien na 100% ale gdzieś czytałem do obliczeń OZC powinno się brać powierzchnię ogrzewaną a nie użytkową czyli również ściany bo te także grzejesz czyli całą powierzchnie podlogi domu a wtedy powinien ci wyjść wynik około 2,8 l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ponawiam prośbę - proszę napisz ile masz C na 2,5 mertra głębokości w grudniu,styczniu, lutym

 

proszę cię bardzo ...

27,04,2011 8,5*

13,06,2011 13,0*

12,07,2011 14,1*

15,08,2011 15,3*

30,08,2011 15,5*

23,09,2011 14,9*

27,12,2011 8,5*

1,02, 2012 8,3*

6,02,2012 7,8*

4,03, 2012 7,2*

6,04, 2012 6,6*

11,04,2012 7,0*

16,04,2012 7,6*

28,04,2012 8,8*

może nie są miesiąc w miesiąc ale widać o co chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witajcie pragnę pochwalić sie swoim OZC robionym przez asolt-a, nie myślałem że wyjdzie mi tak niskie! teraz nie wiem tylko jaki kominek wstawić żeby nie zrobić z salonu sauny

 

Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie 12,31 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie 3419 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku 126 m2

Kubatura ogrzewana budynku 299,8 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie 97,5 MJ/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie 27,1 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie 41,1 MJ/(m3·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie 11,4 kWh/(m3·rok)

 

Pragnę również podziękować osobie robiącej mi OZC (asolt-owi) za bardzo profesjonalne podejście do sprawy!

Edytowane przez mar1982kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. A ilu ludków będzie mieszkać?

 

dwie osoby dorosłe i jedno dziecko.

Mam przy okazji do ciebie pytanie odnośnie wymiany powietrza przez rekuperator zimą, jak mocno masz podkręcony reku? bo w obliczeniach przyjęliśmy że będzie na 0,5 kubatury na godzinę?, a wiem że niektórzy robią o wiele mniej żeby nie przesuszyć powietrza podczas mocnych mrozów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwie osoby dorosłe i jedno dziecko.

Mam przy okazji do ciebie pytanie odnośnie wymiany powietrza przez rekuperator zimą, jak mocno masz podkręcony reku? bo w obliczeniach przyjęliśmy że będzie na 0,5 kubatury na godzinę?, a wiem że niektórzy robią o wiele mniej żeby nie przesuszyć powietrza podczas mocnych mrozów

 

Połowę tego i jeszcze nie było absolutnie żadnych oznak zaduchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli olać normy!

Liwko, a powiedz mi jakiej mocy masz kominek i czy jak w nim palisz to nie robi ci się sauna?? bo mam teraz kłopot z tym moim kominkiem mam maly salon i nie wiem jakiej mocy kupić wkład

 

Olać, olać :)

A odnośnie kominka to chętnie ci pomogę.

Musisz najpierw szukać wkładu jak najmniejszej mocy. Ja mam N21 z http://nordpeis.com/ . Spisuje się znakomicie.

Drugą ważną rzeczą jest sposób palenia. Na początku paliłem tak jak wszyscy, drobna rozpałka i na to grube. Błąd. W salonie robiło się gorąco, a że wkład niewielki często trzeba było dokładać (czytaj-upierdliwie).

Na forum znalazłem inny sposób palenia i to był strzał w dziesiątkę. Układamy najpierw grube na wysokość 3/4 wkładu i rozpalamy od góry. Przez 3-4 h nie trzeba nawet podchodzić do kominka (no może jedynie w celu regulacji).

Od tej pory nie przegrzewam domu a palenie w kominku stało się czystą przyjemnością. Obiecuję sobie, że w przyszłym sezonie będę częściej w nim palił, ale z moim słomianym zapałem...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar1982kaz - planujesz dom 2,7-litrowy, a pytasz o palenie w kominku Liwko, który ma dom ok. 3 razy bardziej energochłonny. Litości.

 

Wg mnie, daj sobie spokój z kominkiem, bo narobisz sobie kłopotu, brudu w salonie i niepotrzebnej pracy. Idź w prąd.

Zakończyłem sezon ogrzewając prądem: 1300 zł tylko w taniej taryfie. Bez miejsca na opał, bez komina, bez przegrzewania salonu, bez łupania siekierą albo cięcia piłą, bez noszenia, rozpalania itp.

 

Zapytaj ludzi, którzy mają dom energooszczędny (jak Ty planujesz) co sądzą o kominku jako głównym źródle ciepła. Chyba, że to dodatkowe źródło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mar1982kaz - planujesz dom 2,7-litrowy, a pytasz o palenie w kominku Liwko, który ma dom ok. 3 razy bardziej energochłonny. Litości.

 

Wg mnie, daj sobie spokój z kominkiem, bo narobisz sobie kłopotu, brudu w salonie i niepotrzebnej pracy. Idź w prąd.

Zakończyłem sezon ogrzewając prądem: 1300 zł tylko w taniej taryfie. Bez miejsca na opał, bez komina, bez przegrzewania salonu, bez łupania siekierą albo cięcia piłą, bez noszenia, rozpalania itp.

 

Zapytaj ludzi, którzy mają dom energooszczędny (jak Ty planujesz) co sądzą o kominku jako głównym źródle ciepła. Chyba, że to dodatkowe źródło.

 

planuje grzać prądem zwykłymi konwektorami, w ogóle cały dom będzie na prąd bo nawet wodę mam na prąd (głębinówka) , a kominek tylko rekreacyjnie bo lubię łupanie siekierką i cięcie pilą, poza tym mam darmowy dostęp do niewielkich ilości drzewa gdyż zajmuje się ogrodnictwem i w ciągu sezonu jestem w stanie zgromadzić 1-2m drzewa więc grzechem by było tego nie wykorzystać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...