Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, planuję budowę domu energooszczędnego, PnB już jest, dom w kształcie prostokąta z użytkowym poddaszem (240m kw z garażem w bryle kubatura1100m sześciennych), budowany z BK 600 24cm, 20 cm styro w podłodze i na ścianach oraz 30cm na dachu, okna z pakietem 3 szybowym o U szyby 0,6, w planach miałam również rolety zewnętrzne tylko boję się że więcej będzie z nich więcej szkody niż pożytku bo boję się mostku termicznego jaki mogą spowodować po zamontowaniu. Czy któryś z forumowiczów może mi doradzić w tej kwestii? czy je w ogóle montować a jeśli tak to w jaki sposób aby mostek był jak najmiejszy a może sobie je podarować i postawić na wewnętrzne materiałowe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kiedyś obiecałem, więc pytam: Liwko, jakie temperatury wewnątrz u Ciebie podczas tych ciepłych dni?

 

Do 25*. Nadal nie mam podpiętego GWC, są inne wydatki. W zeszłym roku nie miałem rolety zewnętrznej w sypialni od strony wschodniej i szybko rano robiło się w niej gorąco. Dzisiaj jest o niebo lepiej.

Na dole od strony wschodniej mam jeszcze dwa okna. Gdybym i tam zamontował rolety, żadne chłodzenie nie było by mi potrzebne. Ale dół nie nagrzewa się aż tak bardzo jak było z sypialnią i sobie chyba odpuszczę. Najważniejsze, że śpi się już ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo jestem ciekaw porównania - chyba mamy podobnie ustawione domy, mamy też rekuperatory. Główna różnica to litrowość.

 

Temperatury na zewnątrz przez ostatnie 3 dni dochodziły nawet do 28*C. Wewnątrz u mnie maksymalnie 22*C.

 

- mam 2 okna od wschodu - nie zamykałem rolet tam od tygodnia!

- GWC celowo dla testu załączało się powyżej 24*C na zewnątrz - przy niższych nie chłodziłem, choć mogłem (temp. glikolu to 15*C przy 28*C na zewnątrz)

- by-pass w reku celowo dla testu wyłączyłem - również mogłem chłodzić w zasadzie cały czas przez powietrze z GWC albo nocą

 

Wnioski: brak przegrzewania zależy głównie od izolacji i akumulacji. W dalszej kolejności: osłona przed słońcem, rekuperator, GWC i by-pass w centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski: brak przegrzewania zależy głównie od izolacji i akumulacji. W dalszej kolejności: osłona przed słońcem, rekuperator, GWC i by-pass w centrali.

 

Izolację tobym jednak tu zaniedbał.

Akumulacja i osłony na oknach przed słońcem są najważniejsze.

Reszta to tylko mydlenie oczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przechlapane bo okna w mojej sypialni sa od pd-z, w lazience polaciowki tez z tej strony i grzeje jak diabli w te "upaly".

W sypialni przyslaniam do polowy okno pionowe (balkonowe) ale w lazience nie mam jeszcze rolety i kurcze bardzo sie grzeje. Otwarcie okna niewiele daje bo temp. w sloncu ok. 28*-30*C.

Poza lazienka w calym domu jest dosyc przyjemnie -dopoki zona nie zechce otwierac okien ;).

Raz na poddaszu mialem maks. 24*C w najcieplejsze dni maja, ale niestety okna w sypialni i lazience uchylone byly. W "weekend" juz pilnowalem i bylo max. 23*C na gorze i ok. 22*C na dole.

Z mojego zwirowca "idzie" ok. 16*C a wentylacje mam na razie ustawiona na 80m3/h, wilgotnosc przy zamknietych oknach jakies 40%

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie bardzo rozumiem to "nocne chłodzenie". Może inny jestem, może dom mam inny, ale mi jeśli już, to chłodzenie najbardziej przydatne było wczesnym wieczorem (zdecydowanie przed zaśnięciem), kiedy na zewnątrz jeszcze ciągle gorąco - potem raczej szkodzi (jak się w nocy robi zimno). Inna rzecz, że mi sie dom powaznie nagrzewa dopiero przy długofalowych upałach, a wtedy organizm ma czas przyzwyczaić się do nowych warunków i tego chłodu aż tak bardzo nie wymaga...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie bardzo rozumiem to "nocne chłodzenie". Może inny jestem, może dom mam inny, ale mi jeśli już, to chłodzenie najbardziej przydatne było wczesnym wieczorem (zdecydowanie przed zaśnięciem), kiedy na zewnątrz jeszcze ciągle gorąco - potem raczej szkodzi (jak się w nocy robi zimno). Inna rzecz, że mi sie dom powaznie nagrzewa dopiero przy długofalowych upałach, a wtedy organizm ma czas przyzwyczaić się do nowych warunków i tego chłodu aż tak bardzo nie wymaga...

 

Zapewniam cię, że w nocy nie zrobi ci się zimno:). Żeby tak się stało, musiało by być na zewnątrz wręcz zimno a reku musiał by pracować na pełnych obrotach. To jest raczej delikatne schładzanie domu przed następnym gorącym dniem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam cię, że w nocy nie zrobi ci się zimno:)

 

Mi może nie, ale moja żona marznie jak tylko się zorientuje, że słońce zaszło (nawet jak cały czas siedzi w domu w stałej temperaturze) ;-)

 

To jest raczej delikatne schładzanie domu przed następnym gorącym dniem;)

 

No ale co takie delikatne schładanie bez wyraźnego obniżenia temperatury ma dać? Jak się budynek nagrzeje, to delikatne schładzanie go nie "ostudzi", może tyle że w nocy będzie mniej "duszno"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale co takie delikatne schładanie bez wyraźnego obniżenia temperatury ma dać? Jak się budynek nagrzeje, to delikatne schładzanie go nie "ostudzi", może tyle że w nocy będzie mniej "duszno"...

 

Delikatne schładzanie przez kilka godzin spowoduje, że ten chłód trochę nam się zakumuluje w ścianach, podłodze i itp. Na pewno opóźni to nagrzanie domu następnego dnia. A skoro opóźni, to do wieczora nie doprowadzi do nadmiernego nagrzania. A wieczorem znowu schładzamy...

Tu nie chodzi o 5-6 stopni, tu chodzi o 1 góra 2*. Mi tyle wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może same antresole

rolety da się zrobić ale trzeba pokombinowac

Antresole ?? (półpietro)?? hmm

 

Poki co radze sobie policzyc kubature ogrzewana, bo wartosc ktora podajesz wykorzysta wykonawca wentylacji i bedziesz mial reku niespotykanych rozmiarow :)

 

Pomnoz m2 powierzchni razy 2.7 to w przyblizeniu bedziesz wiedzial:)

 

Pozdrawiam

 

Dzięki za sugestię :) poszperAłam w projektach i wyszło mi jakieś 630m sześciennych do wentylacji bo garaż i kotłownia są na grawitacji.

 

 

Tylko co z tymi roletami?

Edytowane przez likamb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...