Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sempronia mylisz się i to bardzo zyski zyskami ale szyba o U 1,0 jest do niczego i żadne rolety i inne bzdety tu nie pomogą

moje szyby mają U 0,344 i g 42,5% i stawiam że jak by miały g jeszcze mniejsze i u nic by się stało.

Bilans okna ok tylko taka jest prawda że przychodzą takie dni kiedy trzeba grzać i tych zysków ni jak nie da się wkomponować w poniesione straty bo jak?

Nagle część energii od słońca cudownie przemieni się w drewno i powróci do składu ?

nie

przy -30 nawet w super budynku trzeba przez chwilę grzać a tej energii raz straconej nie da się odzyskać.

Jedyne to mieć akumulator taki który wyprostuje te wahania do zera w tedy można mówić o sukcesie.

W Polsce na razie jest taka gdybanie ile czego czy 30 cm styropianu itp

 

Liczy się całość

OKNA

SZCZELNOŚĆ !!! po 100 kroć

IZOLACJA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie 5 lat temu montowałem okna U=1,0 z roletami, i zapewniam ciebie że jest to bardzo drogie rozwiązanie, okna U=0,6 bez rolet wyjdą taniej w inwestycji i tylko troszeczkę drożej w eksploatacji

 

Tylko że okna z roletami są znacznie LEPSZYM rozwiązaniem z różnych innych względów. Chronią nie tylko przed ucieczką ciepła zimą, ale przed słońcem latem, niechcianym światłem (projektor bez tego raczej słabo działa) hałasem i generalnie są zarąbiste.

 

Zarówno ja jak i przede wszystkim moja Żoną baaardzo polecamy to rozwiązanie, choć faktycznie tanio nie jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sempronia@ Ta tabelka pokazuje okna połaciowe czyli już na wstępie mamy przekłamanie. Przez zmianę wysokości słońca Lato/Zima Latem będą ogromne zyski Zimą mniejsze, Przy za dużym przeszkleniu. Latem będziesz osiągać temp większe niż na zewnątrz. GWC przy zbyt wielkim przeszkleniu może sobie nie poradzić. A klima może zjeść więcej energii niż energochłonny dom z lat 80tych. A po co się projektuje okna od północy ? Np po to by dom jakoś tam wyglądał jeżeli np jest to przód domu. Wszystko zależy jeszcze od działki, i nie zawsze będzie można zrezygnować z niektórych okien . No chyba że chcemy mieć pokoik w którym zawsze panują egipskie ciemności :cool:

Faktem jest że okno o większej izolacyjności zmniejsza zyski. Ale porównując dni słoneczne z pochmurnymi bardziej się opłaca mieć okno które mniej wypuszcza niż wpuszcza. I oczywiście łatwiej latem komfort utrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że okna z roletami są znacznie LEPSZYM rozwiązaniem z różnych innych względów. Chronią nie tylko przed ucieczką ciepła zimą, ale przed słońcem latem, niechcianym światłem (projektor bez tego raczej słabo działa) hałasem i generalnie są zarąbiste.

 

.

A ciemne wewnętrzne rolety nie wystarczą? Lub fajne ciemne zasłony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ciemne wewnętrzne rolety nie wystarczą? Lub fajne ciemne zasłony?

 

Ciemne rolety wewnętrzne nie chronią przed słońcem (przegrzewaniem) prawie wcale. A fajne zasłony... nie istnieją ;) Nie wspomnę już o tym, że ni diabła nie da się tego rozsądnie zautomatyzować, a bez automatyki, to i rolety zewnętrzne są mocno upierdliwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolety są bardzo nieestetyczne, hałaśliwe, drogie i szału nie ma... lepiej zacieniać okno w inny sposób jakimś elementem elewacji.

I co latem okna w dzień będą pozasłaniane roletami?

Może takie zacieniacze: http://www.marcinpala.com/galeria/images/20100911213304_zacieniacze_stalowe_zaluzje_sloneczne_2.jpg

a może takie zewnętrzne żaluzje: pa01.jpg

Wszystko kwestia gustu i pomysłu, wystarczy zwykły daszek ażurowy z desek nad oknem tarasowym a już będzie zapobiegać przegrzewaniu pomieszczenia latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzimy na grząski grunt gustów i upodobań. Ja dodam tylko, że pokazane wyżej "zacieniacze" nie pomogą na okna zachodnie (ani wschodnie), które to najbardziej przyczyniają się do nagrzewania budynku latem (pomijam oczywiście okna dachowe, bo da się zbudować dom tak by ich nie było, a okien szczytowych raczej trudno się "pozbyć").

A i jeszcze jedno: co jest hałaśliwego w roletach zewnętrznych? Zwłaszcza takiego co było by słychać w środku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że okna z roletami są znacznie LEPSZYM rozwiązaniem z różnych innych względów. Chronią nie tylko przed ucieczką ciepła zimą, ale przed słońcem latem, niechcianym światłem (projektor bez tego raczej słabo działa) hałasem i generalnie są zarąbiste.

 

Zarówno ja jak i przede wszystkim moja Żoną baaardzo polecamy to rozwiązanie, choć faktycznie tanio nie jest...

 

Zgadzam sie w calej ... bla bla bla...

Rolety zewnetrzne nie sa tanie, ja mam na kazdym pionowym oknie i sterowane pilotem zeby nie biegac po domu w celu zamkniecia ich.

To jest swietna sprawa i uwazam ze warto bylo wydac te kase.

Latem przymykanie nawet do 3/4 okna powoduje ze w polaczeniu z GWC mam znacznie chlodniej w domu niz bez rolet .

Mam okna najwieksze usytuowane od poludniowego zachodu i slonce wali w nie niemilosiernie.

Niestety, nie dalem rolet na polaciowych co pokutuje zaj****tymi upalami glownie w lazience - bede musial w koncu zamontowac chociazby wewnetrzne rolety zeby ograniczyc takie sytuacje.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie dalem rolet na polaciowych co pokutuje zaj****tymi upalami glownie w lazience - bede musial w koncu zamontowac chociazby wewnetrzne rolety zeby ograniczyc takie sytuacje.

 

Polecam marikizy zewnętrzne na połaciówki (taka drobna siateczka rozpinana na zewnątrz). Nie da się tym sterować niestety (czyli trzeba ręcznie rozwijać i składać), ale że jest półprzezroczyste, to bardzo nie boli, za to świetnie ogranicza nagrzewanie poddasza, a kosztuje podobnie jak roletki wewnętrzne. Jedyny problem to burze jak ostatnimi czasy, bo w sumie nie jest toto przewidziane do "przeżywania" takiej pogody (choć u mnie już kilka burz przeżyły w stanie rozwiniętym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam marikizy zewnętrzne na połaciówki (taka drobna siateczka rozpinana na zewnątrz). Nie da się tym sterować niestety (czyli trzeba ręcznie rozwijać i składać), ale że jest półprzezroczyste, to bardzo nie boli, za to świetnie ogranicza nagrzewanie poddasza, a kosztuje podobnie jak roletki wewnętrzne. Jedyny problem to burze jak ostatnimi czasy, bo w sumie nie jest toto przewidziane do "przeżywania" takiej pogody (choć u mnie już kilka burz przeżyły w stanie rozwiniętym).

 

:yes:

 

U mnie rozwinięte przetrzymały ostatnio mega nawałnicę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor bazujący na przemianie fazowej.

 

http://www.luxheizung.pl/oferta,zbiornik-buforowy-luxheizung-pcmx-100l-8-lat-gwarancji,46,165.html

 

Słowa Prezesa firmy. "... Bufor ciepła PCMX, który potrafi zmagazynować pięciokrotnie więcej energii niż bufor wypełniony wodą. To tak jakbyśmy zamiast bufora 1500 l zastosowali bufor 300 l. Urządzenie wykorzystuje przemianę fazową nośnika ciepła. PCMX jest cały czas w fazie rozwoju, a jego możliwości nie ograniczają się tylko do energetyki słonecznej i pomp ciepła. Zamierzamy go również wykorzystać przy produkcji chłodu z kolektorów słonecznych. Brzmi futurystycznie, ale jest to możliwe i chcemy być w tym liderem. . ... " http://www.poleko.pl/pliki/117.pdf

 

PCMX, to nazwa zasobnika/bufora ciepła utajonego, który do gromadzenia ciepła wykorzystuje tzw. pcm (phase change material), czyli substancję o dodatniej temperaturze przejścia fazowego. W przypadku PCMX-a taką substancją jest specjalny roztwór soli, który w temperaturze ok. 58 oC zmienia swój stan skupienia ze stałego w ciekły. Podczas tej przemiany PCMX jest w stanie zgromadzić od 3 do 6 razy więcej ciepła niż porównywalny do niego zasobnik wodny.

 

 

Jest do kupienia. min. http://www.nokaut.pl/kolektory-slone...cja-8-lat.html

 

Wykorzystane zjawiska przemiany fazowej umożliwia zgromadzenie wielokrotnie większej ilości energii w wąskim przedziale temperatur w porównaniu z wodą mając do czynienia z tą samą pojemnością naczynia gromadzącego płyn. Mechanizm akumulacji energii przy użyciu przemiany fazowej wykorzystany w PCMX polega na ogrzewaniu substancji akumulującej będącej w postaci stałej do chwili jej całkowitego stopnienia. Ilość ciepła potrzebna do stopnienia substancji jest, w zależności od rodzaju domieszek, do 8 razy większa niż ta gromadzona podczas podgrzewania wody w tym zakresie temperatur. Główne zalety takiego sposobu magazynowania ciepła to przede wszystkim wielokrotnie mniejsza objętość zbiornika, mniejsze straty ciepła dzięki niższej temperaturze magazynowania, mniejsze skoki temperatur – możliwość lepszego dopasowania odbiorników ciepła.

PCMX 300 w zakresie temperatur 55-65 °C umożliwia zakumulowanie takiej energii, jaka mieści się w buforze 1500 litrowym! Jest to zupełnie nowe podejście do akumulacji energii na dłuższy czas.

 

http://www.poleko.pl/o-firmie,wyroznienia,30.html

 

zybel - w karcie PCMX znalazłem, że to uwodniony octan sodu

 

Czy taki bufor jest sens wykorzystać do grzania zimą cwu? Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...