Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No właśnie takie porównanie czytałam ;) Myślałam, że mówimy o bilansie zysków i strat właśnie, a o jakim bilansie okna moglibyśmy dyskutować?

 

źródło

W skrócie: [ATTACH=CONFIG]123686[/ATTACH]

 

A Ty o jakim bilansie czytałeś? :-)

 

Super izolacyjne okno od południa pozbawia dom części zysków.

Jak okna mają naklejkę pasywne to nie oznacza to, że uczynią dom pasywnym, chyba, że będą od północy... ale po co okna od pn w domu pasywnym?

 

P.S. R&K fajny projekt ;p

Zainspirowany tym wpisem siadłem wczoraj do Excela i policzyłem sobie, jak wygląda ta kwestia. To znaczy, czy okno o lepszych parametrach izolacyjnych (trzyszybowe) poprawia, czy pogarsza bilans ciepła przez okno.

 

Wyniki znajdziecie tutaj:

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/okna-energooszczedne-czy-warto/

 

Jakby co, mogę policzyć to dla konkretnych okien -- potrzebuję tylko parametrów Uw, g oraz wymiarów okna i szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemne rolety wewnętrzne nie chronią przed słońcem (przegrzewaniem) prawie wcale. A fajne zasłony... nie istnieją ;) Nie wspomnę już o tym, że ni diabła nie da się tego rozsądnie zautomatyzować, a bez automatyki, to i rolety zewnętrzne są mocno upierdliwe...

 

Word! Wewnętrzne przez ucieczką ciepła zimą też słabo chronią. No i muszą być naprawde pancerne, żeby osiągnąć takie zaciemnienie, jak masz przy roletach zewn.

 

Jest to naprawde jeden z tych wynalazków w domu (obok np. spiżarni obok kuchnie z samogasnących światłem :) ) które naprawde bardzo polecam bez żadnych zastrzeżeń. No może poza tym, że są drogie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowany tym wpisem siadłem wczoraj do Excela i policzyłem sobie, jak wygląda ta kwestia. To znaczy, czy okno o lepszych parametrach izolacyjnych (trzyszybowe) poprawia, czy pogarsza bilans ciepła przez okno.

 

pomijam fakt liczenia okien ze styropianową okiennicą - bo takich chyba nikt nie ma to różnice są minimalne

jeśli producent daje 3 szybę za przysłowiową złotówkę wybrałbym wszytskie okna 3 szybowe

od południa zazwyczaj dajemy duże okna - więc ich powierzchnia mimo niższego Ug zrobi swoje , a na pozostałych 3 ścianach pakiet 3 szybowy ma lepsze wyniki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale czy ktoś kto zazwyczaj obala mity i mitologie na tym forum. Może napisać jak ten bufor można praktycznie wykorzystać? Czy faktycznie można więcej kWh zmagazynować niż w wodnym?

 

np. bufor pcmx podłączony do solarów latem. Magazynuje ileś tam kWh ciepła zamieniając tą sól z płynnej postaci na stałą. Ja sobie czekam do zimy z tym buforem i w mrozy zgromadzoną latem energie ze słońca zaczynam puszczać np. w podłogówkę lub podgrzewam cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowany tym wpisem siadłem wczoraj do Excela i policzyłem sobie, jak wygląda ta kwestia. To znaczy, czy okno o lepszych parametrach izolacyjnych (trzyszybowe) poprawia, czy pogarsza bilans ciepła przez okno.

 

Wyniki znajdziecie tutaj:

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/okna-energooszczedne-czy-warto/

 

Jakby co, mogę policzyć to dla konkretnych okien -- potrzebuję tylko parametrów Uw, g oraz wymiarów okna i szyby.

 

Dziękujemy w imieniu nauki ;). Doszedłem do tych samych wniosków jakiś czas temu i zamarzyło mi się rozwiązanie optymalne pt. okiennico - daszek, regulowany w dwóch płaszczyznach - kąt pochylenia oraz "głębokość wystawania" względem ściany. Wstępnie składający się z dwóch dwuteowników, w środku 10 cm styro obłożonego cienką deską elewacyjną lub czymś innym, co się będzie komponowało, no i serwomotory i zębatki. Ma zastępować, w zależności od położenia, markizę lub roletę zewnętrzną, które to też swoje kosztują. Łatwo nie będzie, ale cóż, trzeba mieć fantazję. A właściwie to trochę pieniędzy, czasu i fantazję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale czy ktoś kto zazwyczaj obala mity i mitologie na tym forum. Może napisać jak ten bufor można praktycznie wykorzystać? Czy faktycznie można więcej kWh zmagazynować niż w wodnym?

 

np. bufor pcmx podłączony do solarów latem. Magazynuje ileś tam kWh ciepła zamieniając tą sól z płynnej postaci na stałą. Ja sobie czekam do zimy z tym buforem i w mrozy zgromadzoną latem energie ze słońca zaczynam puszczać np. w podłogówkę lub podgrzewam cwu.

 

No ale przecież rozkminialiśmy w innym wątku - na cały sezon to monstrualny bufor, a mały nie nadaje się nawet do wspomagania, bo zanim skorzystasz, ciepło "wyparuje" na stratach do otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zmieni swój stan skupienia z cieczy w stały to jakie to będą straty? Domyślam się, że jak zastygnie ta sól to bufor sam w sobie nie robi się ciepły, ja to widzę tak, że w buforze ta zestalona sól nie ma temperatury np. 60*C tylko otoczenia? Dopiero po wysłaniu impulsu do zmiany skupienia stanu w ciecz to wtedy wytwarza się ciepło o określonej temperaturze np. 40*C. Świeczka nie jest gorąca. dopiero jak zacznie się topić, wosk staje się gorący. Nie tak on działa?

 

Inaczej... żeby sprawić, że ten roztwór soli zastygnie trzeba w niego wpompować ileś tam kWh, odzyskamy je potem jak ten roztwór zmieni stan skupienia na powrót w ciekły.... Ja tak to rozumiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zmieni swój stan skupienia z cieczy w stały to jakie to będą straty? Domyślam się, że jak zastygnie ta sól to bufor sam w sobie nie robi się ciepły, ja to widzę tak, że w buforze ta zestalona sól nie ma temperatury np. 60*C tylko otoczenia? Dopiero po wysłaniu impulsu do zmiany skupienia stanu w ciecz to wtedy wytwarza się ciepło o określonej temperaturze np. 40*C.

 

Coś przekombinowałeś okrutnie - jedynym impulsem jest temperatura. Jak podgrzejesz wodę powyżej temp. wrzenia, to wyparuje, jak schłodzisz, to się skropli. To samo z lodem. W jaki sposób chcesz przechowywać lód o temp. otoczenia? Nie myl reakcji chemicznych z odwracalną i bezstratną przemianą fazową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doszedłem jeszcze do końca wątku, więc nie wiem czy był poruszany temat dopłat do domów pasywnych/energooszczędnych. Szukam na ten temat informacji, bo jestem zainteresowany tematem.

Chcę się jednak przede wszystkim podzielić znalezionym artykułem, w którym pojawił się pomysł budowy domu pasywnego ogrzewanego węglem. :sick:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyty-z-doplatami-do-energooszczednych-domow-w-trzech-bankach-2551275.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolety są ..., hałaśliwe...

Mam w mieszkaniu roletę zasuwaną ręcznie (metalowa, konkretnego producenta nie pamiętam, chyba jakaś "rzemieślnicza" produkcja) - bardzo hałaśliwa. W domu mam rolety (zdaje się, że Aluprof) z silnikami elektrycznymi - bardzo ciche w porównaniu do tej, którą mam w mieszkaniu. Po pierwszym uruchomieniu tych rolet w domu byłem w szoku, że są tak ciche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytaliście to: art. 13 ust. 3-6

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:140:0016:0062:pl:PDF

albo to : od str.44 rozdział 4.2.3

http://bip.mg.gov.pl/files/upload/12111/Krajowy%20plan%20dzialania%20projekt%20z%20dnia%2026.11.2010%20r..pdf

 

w wielkim skrócie, jeśli Livko nie założy solara do 31-12-2014 to mu państwo przywali extra specjalny podatek kominowy :p:cool:

 

Witam. Może to trochę OFF TOPIC, ale w**rwia mnie jak widzę takie rzeczy. Jesteśmy w Europegeerze - fakt. Musimy niestety się dostosowywać do bzdurnych przepisów i idiotycznych dyrektyw. Przeciez gołym okiem widać, że ten europejski burdel zarówno euro-monetarny jak i "wspólnotowy" kończy się. Dla mnie bycie w tzw. Unii Europejskiej to swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału. I nic więcej. Każdy by na tym w Europie zyskał, gdyby Unia kończyła się tylko na tych czterech swobodach, a nie biurokratycznych debilnych dyrektywach i "unijnych" wymogach. I jeszcze jedno - my nie musimy udowadniać, że jesteśmy w Europie - to tzw. "zachód" powinien udowodnić, że jest europejski.

 

I jeszcze poruszając kwestię podatku katastralnego. Jak PO musi być bezczelnie pewne, że nie ma z kim przegrać, skoro w ogóle myslą o takim podatku. Ten podatek to byłby policzek dla każdego zwykłego obywatela marzącego lub realizującego właśnie swoje marzenia co do budowy domu tudzież kupna mieszkania.

 

Jeśli admin forum stwierdzi, że post ten narusza zasady etc., to proszę o usunięcie go.

 

Pozdrawiam!

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytaliście to: art. 13 ust. 3-6

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:140:0016:0062:pl:PDF

albo to : od str.44 rozdział 4.2.3

http://bip.mg.gov.pl/files/upload/12111/Krajowy%20plan%20dzialania%20projekt%20z%20dnia%2026.11.2010%20r..pdf

 

w wielkim skrócie, jeśli Livko nie założy solara do 31-12-2014 to mu państwo przywali extra specjalny podatek kominowy :p:cool:

No tak, byli już tacy (MG mam na myśli, IEO też), który twierdzą, że dyrektywa zmusza do montażu kolektorów.

 

A tymczasem dyrektywa mówi tylko o obowiązku korzystania z energii odnawialnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...