Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A skąd te zyski słoneczne? Ze słabo zaizolowanych ścian, dachu czy z okien? Owszem, samochód może ci chwilowo podnieść temperaturę, ale pamiętaj, że po całej nocy gdy wyjeżdżasz otwierasz bramę na cały oścież a temperatura tylko lekko spadnie. Myślisz że w ścianach masz zakumulowaną energię z samochodu?

Wiesz co to jest GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA?

 

Wiem co to jest GWC u siebie zrobiłem rorowca .

zyski z gruntu to straty z budynku obok lub straty przez ściany.

Jeżeli twierdzisz że dom nie podgrzewa garażu to wolno stojący garaż wychłodzony do temp np -15 zakładając taką na zewnątrz. Po zamknięciu powinien się podgrzać do np 0 c zasłaniając wszystkie okna. Chciał bym to zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale to pierdoły piszą bo mam taki wolno stojący garaż murowany.

Zaletą jego jest tylko to że skrobać nie trzeba, temperatura w nim jest adekwatna do tej na zewnątrz.

Uprawiają mitologię jak im J-J pisał przestawiał to nie wierzyli.

Teraz sami to właśnie kit wciskają prosto z wiejskiej fizyki budowli.

O ścianooknach co grzeją garaże wolno stojące.

Dodatkowo grunt działa jak kaloryfer i nagrzewa do 0 st choć jest -15 no cuda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt nagrzewa do ok. +7 (średnio całorocznie - dlatego woda w wodociągach nie zamarza, choć rury nie są izolowane), a nie zera. Zero wychodzi tylko dlatego, że poza zyskami z gruntu są straty do otoczenia. Jeśli do garażu będzie doklejony dom, to straty z niego oczywiście ten garaż podgrzeją, ale wcale nie będą takie duże, bo w garażu nie będzie -15, tylko to około zera. Czyli Andrzeju: straty powinieneś liczyć dla delty na poziomie ok. 20 stopni, a nie 38 jak to zrobiłeś i do czego się Liwko przyczepił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to paniali już dawno.

Tu nie ma nic trudnego aby utrzymać zero w garażu przy -15

musi być określona liczba strat i zysków od właśnie budynku.

Czyli straty policzyć ile przez ściany ucieka przy delcie 15 (-15 --> 0 ) i potem

napływ od 20--- > do zera

Strumienie "ciepła " da się policzyć i tu nie ma nic szczególnego .

licząc ściana U 0,7 powierzchnia 18 m^2 delta 20

to jest 252 W i teraz zobacz czy stale 252 wat wystarczy ?

plus jakieś tam zyski od auta nagrzanego itp ale się zrównoważą z stratami przez

otwieranie garażu? tak nie bardzo bo powietrze ma nikła pojemność cieplną i

schłodzone do np -15 szybko ogrzeje się do 0 od zakumulowanej energii.

 

Tylko że garaż z jedne strony ma

18m^2 ściany "ogrzewanej"

z drugie niej licząc gruntu ma

6 długi jest szeroki np na 6 i wysoki na 2,5 plus dach 45 st

1,5x1,5 pierwiastek z 2 daje 1,5mx1,41 =2,115m *2=4,23m

4,23*6m=25,4 m^2 dachu

to masz 45 ścian nie licząc tej jednej od domu.

U przyjmijmy 0,7

dach blacha 5 pod warunkiem że nie ma jakiegoś stropu z betonu

do przyjmę ~2

to macie 45*0,7*15=472waty

dach 25,4*2*15=762 waty

co daje 1234 wat

jednego kW brakuje

to jest dużo czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to jest GWC u siebie zrobiłem rorowca .

zyski z gruntu to straty z budynku obok lub straty przez ściany.

 

CO ZA BZDURY!!! A jak rurowiec leci prostopadle do budynku, to skąd niby te zyski???

 

Jeżeli twierdzisz że dom nie podgrzewa garażu to wolno stojący garaż wychłodzony do temp np -15 zakładając taką na zewnątrz. Po zamknięciu powinien się podgrzać do np 0 c zasłaniając wszystkie okna. Chciał bym to zobaczyć.

 

Jeżeli wychłodzisz też ziemię pod nim to różowo nie będzie. Ale jak będziesz dbał o to by do tego nie dopuścić (szybkie otwieranie i zamykanie dobrze ocieplonego garażu) to temperatura spadając, NIE POWINNA SPAŚĆ podczas kilkunastu dni większych mrozów poniżej zera. Teraz rozumiesz? Temperatura pomału bedzie spadać, ale ziemia będzie spowalniała ten proces i w skutek tego zimą może nie być ani jednego dnia z temperaturą poniżej 0 stopni!!!

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt nagrzewa do ok. +7 (średnio całorocznie - dlatego woda w wodociągach nie zamarza, choć rury nie są izolowane), a nie zera. Zero wychodzi tylko dlatego, że poza zyskami z gruntu są straty do otoczenia. Jeśli do garażu będzie doklejony dom, to straty z niego oczywiście ten garaż podgrzeją, ale wcale nie będą takie duże, bo w garażu nie będzie -15, tylko to około zera. Czyli Andrzeju: straty powinieneś liczyć dla delty na poziomie ok. 20 stopni, a nie 38 jak to zrobiłeś i do czego się Liwko przyczepił.

Linia przemarzania jest na poziomie 90 cm przynajmniej tak jest w moim projekcie uwzględniony rodzaj gruntu i takie tam.

Czyli rury sie kopie na głebokości 1 metra lub niżej by nie zamarzły a w jaki sposób zmarznięta ziemia podnosi temp. proszę wykopać dołek po 4 dniach mrozu. To że dzięki dobrej izolacji temp nie spada znacząco lub powoli to właśnie idea domów pasywnych lub energooszczędnych by jak najmniej ciepła stracić. A samo otwieranie garażu jego nie wychłodzi. Powietrze ma najmniejsza zdolność akumulacji energii, ze względu na małą gęstość. Dla tego np nie jestem zwolennikiem szkieletorów gdzie tylko podłoga akumuluje energię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linia przemarzania jest na poziomie 90 cm przynajmniej tak jest w moim projekcie uwzględniony rodzaj gruntu i takie tam.

Czyli rury sie kopie na głebokości 1 metra lub niżej by nie zamarzły a w jaki sposób zmarznięta ziemia podnosi temp. proszę wykopać dołek po 4 dniach mrozu. To że dzięki dobrej izolacji temp nie spada znacząco lub powoli to właśnie idea domów pasywnych lub energooszczędnych by jak najmniej ciepła stracić. A samo otwieranie garażu jego nie wychłodzi. Powietrze ma najmniejsza zdolność akumulacji energii, ze względu na małą gęstość. Dla tego np nie jestem zwolennikiem szkieletorów gdzie tylko podłoga akumuluje energię

 

Czyli nadal uważasz, że niezaizolowana posadzka pod nieogrzewanym garażem to głupi pomysł i temperatura w nim szybko się wyrówna z tą zewnętrzną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nadal uważasz, że niezaizolowana posadzka pod nieogrzewanym garażem to głupi pomysł i temperatura w nim szybko się wyrówna z tą zewnętrzną?

 

Policzcie sobie wreszcie, to się dowiecie. Dokładnie jak dla podłogówki. Garaż 20 m2 ma podłogę np. 20 m2 o temp np. 7* zasilaną np. 20 W / m2 oraz np. 50 m2 przegród o współczynniku np. 1 albo 0,2 i infiltracją np. 100 m3/h. No więc co się będzie działo przy -20*. Wzory chyba znacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia poniżej 2 m ma stałą temperaturę powiedzmy około 8*C. Garaż z zaizolowanymi ścianami bez izolacji poziomej spowoduje, że ziemia pod min nie będzie się tak szybko wychładzać jednocześnie oddając ciepło. Kwestia, na ile temperatura gruntu pod garażem się ustabilizowała. Ja mam pierwszy sezon i sporo wilgoci w garażu, a mimo to na dzień dzisiejszy przy temp. zewn. -10* wewnątrz jest jeszcze +5*. Garaż odizolowany od domu, a w domu tylko 16*, ponieważ trwają prace wykończeniowe - fachowcy w chłodzie szybciej pracują.

Łatwiej kopać zmarznięta ziemię przykrytą śniegiem, czy tą, która była systematycznie odśnieżana? To jest proste dla każdego grabarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia poniżej 2 m ma stałą temperaturę powiedzmy około 8*C. Garaż z zaizolowanymi ścianami bez izolacji poziomej spowoduje, że ziemia pod min nie będzie się tak szybko wychładzać jednocześnie oddając ciepło. Kwestia, na ile temperatura gruntu pod garażem się ustabilizowała. Ja mam pierwszy sezon i sporo wilgoci w garażu, a mimo to na dzień dzisiejszy przy temp. zewn. -10* wewnątrz jest jeszcze +5*. Garaż odizolowany od domu, a w domu tylko 16*, ponieważ trwają prace wykończeniowe - fachowcy w chłodzie szybciej pracują.

Łatwiej kopać zmarznięta ziemię przykrytą śniegiem, czy tą, która była systematycznie odśnieżana? To jest proste dla każdego grabarza.

 

Może teraz dotrze.

Choć było już wiele prób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego wolniej? I czy czasami to wolniej nie wystarczy?

Ale ok, nie mam zamiaru już dalej się kopać. Budujcie nieogrzewane garaże z izolacją poziomą, wasza sprawa.

Ja stawiam garaż bez jakiejkolwiek izolacji bo po co mi ona.

A porostu grunt w obrębie fundamentów zaizolowanych potrafi zakumulować energię na jakiś czas . Lecz dostaje co jakiś czas również ciepełko z domu.

Nie mówiłem by izolować podłogę garażu lecz sufit i ściany przylegające do domu. tak by w domu nie było strat bo po co grzać garaż

Samochód nie koń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...