Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Południe nie jest problemem, wystarczy zrobić dłuższe okapy. Najgorszy jest zachód i tutaj z tymi drzewami wcale nie żartuję.

a jak by to tak poprzestawiać ?http://img29.imageshack.us/img29/1006/ck1.gif

 

znalzłem nawet taki i tańszy o całe 29 zł :)

http://img577.imageshack.us/img577/5889/ivo.gif

Edytowane przez mic81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Włączę się do dyskusji, bo właśnie zastanawiam się, jak rozmieścić okna u siebie :-)

 

[...] w lecie zachodzace slonce to koszmar i przegrzewanie

 

No właśnie - czy duże okna od południa dają coś więcej niż przegrzewanie latem? Mało słońca zimą przecież jest, a latem - koszmarnie gorąco i straty prądu na wentylację. Chyba te "zyski słoneczne" to w dużej mierze latem powstają, raczej zimą słońce niewiele grzeje, jeśli już to w górach może, bo u nas w Bydgoszczy przeważnie zachmurzone niebo.

 

Stąd się zastanawiam - czy jakakolwiek korzyść z okien po południowej stronie jest (oprócz przegrzewania budynku latem)???

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączę się do dyskusji, bo właśnie zastanawiam się, jak rozmieścić okna u siebie :-)

 

 

 

No właśnie - czy duże okna od południa dają coś więcej niż przegrzewanie latem? Mało słońca zimą przecież jest, a latem - koszmarnie gorąco i straty prądu na wentylację. Chyba te "zyski słoneczne" to w dużej mierze latem powstają, raczej zimą słońce niewiele grzeje, jeśli już to w górach może, bo u nas w Bydgoszczy przeważnie zachmurzone niebo.

 

Stąd się zastanawiam - czy jakakolwiek korzyść z okien po południowej stronie jest (oprócz przegrzewania budynku latem)???

 

Maciej

 

Kolega Couligon (czy jakos podobnie :) , z gory przepraszam za przekrecenie :) ) juz troche narzekal, zi te zyski z okien od poludnia troche przereklamowane.

 

Ja niestety mam podobne odczucia. wolalbym miec normalnie okno tarasowe, wtedy salon nie bylbym najzimniejszym pomnieszczeniem kiedy nie ma slonca kilka dni :(

 

Nalezy pamietac, ze kazde okno kosztuje, kosztuje jego ew. zadaszenie/osloniecie od zewnatrz latem i przykrycie firana/zaslona w srodku.

 

Nijak nie zrownowazy to zyskow slonecznych, bo wtedy z m2 okna musialbym miec zysk z 1000 zl.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić salon bez okien - straty będą zminimalizowane, ale kto by chciał w takim domu mieszkać? Dlatego warto tak kombinować, żeby salon okna miał od południa - wtedy mogą być duże, bo łatwo je osłonić latem, dają sensowne zyski (jakiekolwiek zauważalne) zimą, no i przede wszystkim wyglądają świetnie. W przeciwieństwie do okien od południa, podobne okna od zachodu to niemal wyłącznie udręka (zyski dają prawie wyłącznie latem i cholernie trudno je ograniczyć).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zazwyczaj robi sie dach z okapem - wydłuzenie go o 20-30 cm to nie ejst jakiś problem i znowu koszt - i problem z przegrzewaniem sie w lecie wyeliminowany

 

ja w oknie zachodnim mam rolete i jeszcze przed wprowadzeniem z niej korzystalismy - pomieszczenie to kuchnia , w salonie 3-D przeszklenie + okno wiec w kuchni nie jest ciemno (kuchnia otwarta na salon)

 

te kilka, kilkanaście dni w środku zimy to nie problem . najwieksze zyski pojawiaja sie jesienia i wiosną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to jeden pokój tam za mało - zna ktoś dobry projekt parterówki ? :)

 

w obu projektach masz pomieszczenie za garazem ktore mozesz przekszałcic na pom. uzytkowe

w tym 2 / nowszym projekcie nawet lepiej bo dom zrównasz do rownego prostokąta to bedzie sensowne pomieszczenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w obu projektach masz pomieszczenie za garazem ktore mozesz przekszałcic na pom. uzytkowe

w tym 2 / nowszym projekcie nawet lepiej bo dom zrównasz do rownego prostokąta to bedzie sensowne pomieszczenie!

 

sugerujesz że pomieszczenie koło kuchni starczy w nim miejsca na recku boiler itp a pomieszczenie obok garażu przekształcić w 4 sypialnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna to światło i wrażenia estetyczne.Reszta to mitologia,przynajmniej dla okien do trzy szybowych.

Przykład.

Temperatura ściany w moim domu różni się o 0,3oC od temp.powietrza w domu.

Temperatura okna różni się o 2-3oC od temp.powietrza w domu.

Słońca (cały dzień ) miałem w tym roku dwa dni.

Latem kłopot bo mam okna od podłogi pod sufit i nawet okap 70cm nie daje rady.

Dla poprawy samopoczucia rada .Olać zyski.Ten widok mi je rekompensuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zazwyczaj robi sie dach z okapem - wydłuzenie go o 20-30 cm to nie ejst jakiś problem i znowu koszt - i problem z przegrzewaniem sie w lecie wyeliminowany

 

 

Przy takiej parterowce jak Twoja duzy okap wyglada ok, ale jak dosc wysoki dom z poddaszem to juz nie bardzo.

 

A co do kosztow: ja u siebie zrezygnowalem z okapow, mam ponad 50 m2 polaci mniej. Liczac po 200 zl/m to jest 10 tysi :)

 

Stac mnie bedzie na taras i jaka pergole :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna to światło i wrażenia estetyczne.Reszta to mitologia,przynajmniej dla okien do trzy szybowych.

Przykład.

Temperatura ściany w moim domu różni się o 0,3oC od temp.powietrza w domu.

Temperatura okna różni się o 2-3oC od temp.powietrza w domu.

Słońca (cały dzień ) miałem w tym roku dwa dni.

Latem kłopot bo mam okna od podłogi pod sufit i nawet okap 70cm nie daje rady.

Dla poprawy samopoczucia rada .Olać zyski.Ten widok mi je rekompensuje.

 

To by był absurd gdyby budowa domu opierała się tylko na samych "zyskach" z podjętych rozwiązań. Niestety nie planuję stać się najbliższym czasie milionerem więc między innymi od dobrych kilku tygodni studiuje to co wykonali inni i jakie osiągnęli z tego tytułu korzyści. Podpisuje się pod tekstem "olać zyski" dom ma też dostarczać radości z posiadania np kominka, "za dużych" okien itp itd. Przesada jak to mówią jest gorsza od faszyzmu :). Nie zbuduję przecież bunkra z małymi okienkami i ścianami grubości murów zamku w Malborku - może komuś to by sprawiło radość mi nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ten dom może być energooszczędny? tzn. czy układ pomieszczeń, antresola ku temu sprzyjają? ;)

http://z500.pl/projekt/Z151,Projekt-stylowego-malego-domu-parterowego-z-fasadowym-doswietleniem-wnetrza/komentarze.html

 

głownie mi chodzi o tą antresole, na pewno projektować tak, zeby była od południa, tak?

 

mic81, pytales o fajną parterówke , to ta dla mnie w tym momencie jest nr.1 ;) tzn. 151 v2

Edytowane przez erok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ten dom może być energooszczędny? tzn. czy układ pomieszczeń, antresola ku temu sprzyjają? ;)

http://z500.pl/projekt/Z151,Projekt-stylowego-malego-domu-parterowego-z-fasadowym-doswietleniem-wnetrza/komentarze.html

 

głownie mi chodzi o tą antresole, na pewno projektować tak, zeby była od południa, tak?

 

mic81, pytales o fajną parterówke , to ta dla mnie w tym momencie jest nr.1 ;) tzn. 151 v2

 

całkiem fajne ale jak dla mnie ciut za małe - dla 5 osób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna to światło i wrażenia estetyczne.Reszta to mitologia,przynajmniej dla okien do trzy szybowych.

Przykład.

Temperatura ściany w moim domu różni się o 0,3oC od temp.powietrza w domu.

Temperatura okna różni się o 2-3oC od temp.powietrza w domu.

Słońca (cały dzień ) miałem w tym roku dwa dni.

Latem kłopot bo mam okna od podłogi pod sufit i nawet okap 70cm nie daje rady.

Dla poprawy samopoczucia rada .Olać zyski.Ten widok mi je rekompensuje.

 

dlatego u mnie ma 120 cm i da radę. :)

 

Dokładnie mam to samo - OLAĆ ZYSKI. Nacieszać oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna to światło i wrażenia estetyczne.Reszta to mitologia,przynajmniej dla okien do trzy szybowych.

 

Zastanawiam się nad rozwiązaniem w postaci daszku ze szkła refleksyjnego szerokości około 1,2m poziomo nad oknem. Odbijałby światło (i ciepło) do godz. 16 w lipcu, a przepuszczał całe światło od września do kwietnia.

Ze szkła refleksyjnego robi się elewacje wieżowców, żeby się nie nagrzewały.

Co sądzicie? Tańsze to niż okiennice i żaluzje zewnętrzne

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co do kosztow: ja u siebie zrezygnowalem z okapow, mam ponad 50 m2 polaci mniej. Liczac po 200 zl/m to jest 10 tysi :)

 

Stac mnie bedzie na taras i jaka pergole :)

 

Ale kombinujecie jak konie pod górę. Jeśli duże okna od południa, to z obowiązkową MARKIZĄ, i to taką 3-4 m, żeby przy okazji dała cień na tarasie. No bo taras, który jest patelnią, to też średnia przyjemność, nawet dla pergoli. Kilka dni temu słoneczko przyświeciło m.in. bezpośrednio na termometr jakieś 4 metry od okna. Zamiast 21* zaczął wskazywać 34*. Niewiele jest takich dni, ale jak są, to jest to konkret, tzw. współczynnik fi prom. bezpośredniego dla powierzchni pionowej daje 400-500 W na m2 szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie okna od południa są bardzo fajne - u nas 4 x 2,75m. I ręczę, że jak jak zimą jest słońce to temperatura rośnie momentalnie - jaki jest jednak bilans trudno wyczuć. U nas na pewno salon nie jest zimny i nie czuję jakoś, żeby od okien "cięgnęło czy coś". Rozwiązaniem wszystkich ew. problemów są rolety - latem chronią przez nagrzewaniem, zimą przed ucieczką ciepła gdy nie ma słońca. A widok na świat przez coś takiego - bezcenny.

 

Malborki to słaba opcja. Ale w sumie zależy od osobistych preferencji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 lat temu zbudowałem coś takiego, dawałem tylko 1m2 przeszkleń na 10m2 powierzchni użytkowej, czyli robiłem na samej krawędzi normy, a ściany mają 20cm styropianu, przez mój domek przewinęło się kilkanaście osób, wszyscy przed odwiedzinami bardzo sceptyczni opowiadali o bunkrach jak w malborku, po odwiedzinach nie mogli się nadziwić jak to wyszło w praktyce, nikt z nich nawet nie przypuszczał jakie bajki opowiadał wcześniej i jak bardzo to się rożni od praktyki

 

ergo: zanim zaczniesz opowiadać o bunkrach w malborku podjedź gdzieś i na żywo sobie pomacaj o czym mówisz, bo może się okazać że diabeł nie tak straszny jak go malują

 

Mury zamku w Malborku według różnych źródeł były grube od 120 do 135 cm więc Twoje 20 cm styro ma się do tego ni jak :) powiem więcej sam planuje docieplenie w granicach 25 - 30 cm i nie widzę w tym nic strasznego. Reasumując ogólnie idzie o to ( nikogo tu nie wytykając ) że niektóre rozwiązania nie zawsze idą w parze z energooszczędnością ale jako że każdy ma jakieś wyobrażenia na temat całokształtu tego wymarzonego "m" to i czasem trzeba "olać zyski vel straty" i zaszaleć ( za duże okna od ogrodu albo południa, kominki, duże okna połaciowe prze które pięknie widać gwiazdy i jest romantycznie itp itd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujecie jak konie pod górę. Jeśli duże okna od południa, to z obowiązkową MARKIZĄ, i to taką 3-4 m, żeby przy okazji dała cień na tarasie. No bo taras, który jest patelnią, to też średnia przyjemność, nawet dla pergoli. Kilka dni temu słoneczko przyświeciło m.in. bezpośrednio na termometr jakieś 4 metry od okna. Zamiast 21* zaczął wskazywać 34*. Niewiele jest takich dni, ale jak są, to jest to konkret, tzw. współczynnik fi prom. bezpośredniego dla powierzchni pionowej daje 400-500 W na m2 szyby.

 

Dobry kolego masz 100 % ale jak tu przymocować taką markizę jak masz 30 cm styro na ścianie ? Każdy pomysł na wagę "złota".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...