Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Mam pytanie odnośnie izolacji przegród.

W tej chwili w projekcie mam:

1. fundament 15 cm

2. podłoga 20cm,

3. ściana 20 cm,

4. dach 40 cm wełny.

 

Wynik OZC : 10507 kWh/rok + CWUstraty.jpg

Straty poszczególnych przegród wg. załącznika.

Pytanie czy wg. Was warto gdzieś dodać ocieplenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego obstaje aby dążyć do nie grzania wcale.

Okna średnio na sezon przypada 350 kWh dla okna od południa.

320 między południem a wschodem itp

nawet od północy jest 140 kWh .

takie są wartości normowe do obliczania okien.

Po tym mnożymy to raz g współczynnik przepuszczania promieniowania słonecznego.

Na koniec razy powierzchnię szyby.

A to co stanie się w przypadku tych 39% energii z tych 350 kWh to największy problem jak tu jej przechować

i rozprowadzić tą energię na dłuższy okres czasu.

Stąd też obliczanie moc potrzebną do ogrzewania bez tego zysku wychodzi mi 3,5 4 wat przy -30

odjąć zyski od ludziów i sprzętu i mamy raptem prawie zero.

Dodać teraz zyski nie równe od słońca i mamy spory minus w bilansie domu MINUS .

Tylko te zyski od słońca są podzielone i jak wspomniałem trzeba jej przechować, co jest trudne.

Dwa ilość tych kWh jest liczona od mniej więcej połowy września do kawałka maja i wychodzi te 220 dni "sezonu" grzewczego

stąd też te 350 kWh nie jest idealnie rozprowadzone, jak wspomniałem.

Co wiąże się z powstaniem mitów że okna nic nie dają.

Dają tylko trzeba wiedzieć jak to wykorzystać.

Chyba rezygnacja z ogrzewania daje oszczędności? czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko te zyski od słońca są podzielone i jak wspomniałem trzeba jej przechować, co jest trudne.

Dwa ilość tych kWh jest liczona od mniej więcej połowy września do kawałka maja i wychodzi te 220 dni "sezonu" grzewczego

stąd też te 350 kWh nie jest idealnie rozprowadzone, jak wspomniałem.

Co wiąże się z powstaniem mitów że okna nic nie dają.

Dają tylko trzeba wiedzieć jak to wykorzystać.

Chyba rezygnacja z ogrzewania daje oszczędności? czy nie ?

 

 

No ale jak zmagazynujesz wrześniowe słońce do styczniowych mrozów? W spiżarni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w mróz ? słońce przeważnie jest :) dla tego mówię że jest to średnia sezonowa, plus nie równość.

http://www.zielonaenergia.eco.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=167:zasoby-energii-sonecznej&catid=51:slonce&Itemid=214

no i mamy 30kWh na grudzień razy 0,39 (tyle współczynika g ma moja szyba)= 11,kWh mało ale razy 36m^2 okien to mamy 420kWh :)

niech by 24kWh strat 450 wat przez straty czyli 1,5 wata razy 300m^2 plust 500wat (1,3 *120m^3 razy delta )= 2,1 bez odzysku przy -30

z odzyskiem 1kW a dla średniej będzie 0,86 kW bez odzysku a z odzyskiem będzie koło 0,4 co daje nam te w zaokrągleniu 1kW * 24h

tylko ukryte moc na pokrycie strat pozostawiłem nadal jak była czyli dla -30 jest bardzo niska a przy okolicach 0 st .

będzie w tym wypadku zero.

to jak by przyjąć ze tylko na wentylację są straty to wyszło by 0,5 z tych 720kWh co mamy mniej jak te zyski od słońca

czyli słońce nawet w grudniu jest wstanie ogrzać dom tymi marnymi 11kWh na metr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś rozwinąć? :-) Nie rozumiem tego stwierdzenia. Pompa to spory wydatek, nawet powietrzna, gaz mam w drodze. Przyłącze + piec razem za 6 tys. Po co przepłacać?

Dlaczego nie gazem? Kocioł gazowy razem z zasobnikiem CWU koło 4000,-. To po co dawać 15.000 na pompę? Plus duży zasobnik oddzielnie. Przyłącze gazowe u mnie 2 metry (gaz w drodze).

 

Pasywny to 15 kwh / m2 x 150 m2 = 2250 kwh rocznie, czystym prądem 700 złotych za samo ogrzewanie. Tyle teorii. Prąd musisz mieć, bez gazu da się żyć. Ile wynoszą same opłaty abonamentowe przy gazie? Lwią część tego co zapłacisz za ogrzewanie prądem. Wniosek - jeśli rozpatrujemy tylko ogrzewanie, gaz wyjdzie drożej od prądu. To po co się męczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pasywny to 15 kwh / m2 x 150 m2 = 2250 kwh rocznie, czystym prądem 700 złotych za samo ogrzewanie. Tyle teorii. Prąd musisz mieć, bez gazu da się żyć. Ile wynoszą same opłaty abonamentowe przy gazie? Lwią część tego co zapłacisz za ogrzewanie prądem. Wniosek - jeśli rozpatrujemy tylko ogrzewanie, gaz wyjdzie drożej od prądu. To po co się męczyć?

 

a cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby codziennie grzał trzeba odpowiednio to wyłapać :)

 

Ale trzeba być pogodynką z TVP1, żeby wiedzieć, że będzie słońce, ile go będzie, i odpowiednio przykręcić podłogówkę, żeby temperatura nie skoczyła... Bo jak się nie przykręci zawczasu podłogówki, to dalej będzie grzać, i temperatura w domu wzrośnie. Tylko taki pożytek z dużych okien od południa i słońca. Przy czym wzrośnie też temp. w pomieszczeniach bez okien, bo ich ściany zewnętrzne też będą cieplejsze na skutek padania na nie promieni słonecznych. Czyli: albo słońce wpada do wewnątrz przez okno i grzeje w środku, albo pada na ścianę zewnętrzną, przez co mniej przez nią ciepła ucieka. Tak czy owak temperatura w środku rośnie ponad zadaną. A rachunek za ogrzewanie będzie mniejszy dopiero wtedy, gdy układ podłogówki się przestawi na mniejszą moc. A to trochę trwa...

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, najlepiej siatką na motyle :D

 

Było kiedyś o tym by projektować ściany wewnętrzne z gęstego materiału ciemnego koloru. I teraz trzeba by było policzyć jak muszą być duże gdy np słońce nie pojawi się przez cały miesiąc.

Ale jeżeli zaświeci raz w tygodniu już może to zadziałać :popcorn::popcorn:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w mróz ? słońce przeważnie jest :) dla tego mówię że jest to średnia sezonowa, plus nie równość.

http://www.zielonaenergia.eco.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=167:zasoby-energii-sonecznej&catid=51:slonce&Itemid=214

no i mamy 30kWh na grudzień razy 0,39 (tyle współczynika g ma moja szyba)= 11,kWh mało ale razy 36m^2 okien to mamy 420kWh :)

 

 

- nie możesz przeliczać 1m2 powierzchni płaskiej = 1m2 okna, bo okna są w pionie, z każdej strony otoczone styropianem, który nie przepuszcza promieni, a nie w poziomie,

- okna wschodnie przepuszczają słońce rano, zachodnie po południu, południowe przez cały dzień, najwięcej w południe, rano i po południu większość promieni zostaje na parapetach i pionowych powierzchniach otworu okiennego wzdłuż ramy okien południowych; ale to i tak lepiej niż w przypadku okien północnych, na które słońce bezpośrednio nie pada nigdy

- wsp. solar energy (g) równy 0.39 dotyczy przenikania pod kątem prostym, przy 2-3 szybach i skośnym padaniu promieni jest on zapewne niższy niż 0.39

- przy różnicy temperatur 25 stopni między wnętrzem a temp. zewnątrzną, jeśli masz okna U=0.8 dla całego okna, to w grudniu stracisz przez każdy metr okna 14,4kWh... czyli razy 36m2 = 518,4kWh. Co jest wynikiem niezłym, bo niemal się w grudniu zrównują straty z zyskami. Dla całego sezonu grzewczego okna południowe wychodzą na plus, przynajmniej w teorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...