Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jedyną rzeczą, którą bym teraz zmienił, to zwiększenie grubości styropianu na elewacji. Budując starałem się dobierać rozsądnie izolację do czasu zwrotu inwestycji, ale teraz po zakończeniu budowy wiem jedno: 2000 zł więcej na styropian byłoby maleńką kropelką w szklance wszystkich poniesionych kosztów i spokojnie mogłem sobie na to pozwolić.

 

To tylko taka luźna rozmowa :-) Sam się zastanawiam, czy nie zmienić tego gazu na PC, bo wtedy klimę bym miał, która obecnie w pokoju z ekspozycją południową się bardzo przydaje latem.

Co do styropianu, to pamiętam jak w połowie lat '90 rodzice chcieli ocieplić inny dom, wtedy zastanawiali się, czy aby 5cm styropianu to nie za dużo, skoro dużo ludzi kładzie 2cm, przecież powstałby termos. A wiadomo - w termosie niezdrowo i ściany nie oddychają.

Dzisiaj najchętniej kładłbym ze 30cm pianki PUR :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

maciejzi - naprawde dobrze musisz to sobie przemyslec wszystko

plus taniego wykonania przylacza to 1 - w skali calej inwestycji robocizna to bedzie max 10-15% z tego co podal Arturo

 

ja mam gaz u siebie na dzialce i nawet nie wystepowalem o warunki - od razu bylo wiadomo ze to bedzie za drogo i ze taniej jest pradem

TY w dodatku planujesz wiele pomieszczen uzytkowac sporadycznie , przemysl to dobrze jak i kiedy i do jakiej temperatury je grzac i czym

 

czy gaz /wodna podlogowka pozwoli Ci na dowolne tym sterowanie - jesli tak to jak ją musisz wykonac i jak nią sterować by bylo wygodnie i komfortowo

i jak zaizolowac wszelkie przegrody by byly mniejsze straty ....

 

przelicz to sobie wszytsko w kontakscie 10-15 lat ekspoloatacji - nie zapomnij o przegladach kominiarskich oraz serwisowaniu piecyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, musisz mi zdradzić :-) -- skąd przypuszczenie, że jestem humanistą? :-)

 

Bo taki charakter mają Twoje argumenty: mitologiczno - uczuciowy. Spróbuj czasem coś samodzielnie policzyć, będzie z korzyścią dla wszystkich.

 

@Karlsen,

 

Nigdy nie rozumiałem argumentu awarii zasilania jako wystarczającego np. do budowy kominka za kilka KPLN. Abstrahując od tego, że gaz też potrzebuje prądu, u mnie obowiązkowym elementem wyposażenia będzie coś w stylu:

 

http://allegro.pl/agregat-4-8kw-pradotworczy-generator-pradu-avr-i2987115182.html

 

I to dwie sztuki. I nie jest prawdą, że to straszny problem podłączyć pod to bardziej czułe urządzenia. Więc jak napada tego śniegu i wyłączą prąd na 48h, kominkowcy będą mieli ciepło, a ja także gorącą herbatkę, światło, internet, muzykę i parę innych drobiazgów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przelicz to sobie wszytsko w kontakscie 10-15 lat ekspoloatacji - nie zapomnij o przegladach kominiarskich oraz serwisowaniu piecyka

 

Dzięki za radę. Właśnie tylko wysokotemperaturowe ogrzewanie pozwala szybko zmieniać temperaturę. Przeglądów kominiarskich się podobno nie robi w przypadku wyrzutu spalin przez ścianę.

 

Koniec o mnie, bo nie chcę zabierać wątku :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo taki charakter mają Twoje argumenty: mitologiczno - uczuciowy. Spróbuj czasem coś samodzielnie policzyć, będzie z korzyścią dla wszystkich.

 

Póki co nie wykazałeś, że ogrzewanie powietrzną pompą ciepła jest tańsze niż gazem, ale ok, mitologicznie zakładam że mógłbyś, gdybyś w to włożył trochę uczucia ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Nigdy nie rozumiałem argumentu awarii zasilania jako wystarczającego np. do budowy kominka za kilka KPLN. Abstrahując od tego, że gaz też potrzebuje prądu, u mnie obowiązkowym elementem wyposażenia będzie coś w stylu:

 

http://allegro.pl/agregat-4-8kw-pradotworczy-generator-pradu-avr-i2987115182.html

 

I to dwie sztuki. I nie jest prawdą, że to straszny problem podłączyć pod to bardziej czułe urządzenia. Więc jak napada tego śniegu i wyłączą prąd na 48h, kominkowcy będą mieli ciepło, a ja także gorącą herbatkę, światło, internet, muzykę i parę innych drobiazgów.

Nie używałem tego jako argumentu. Tylko wymieniałem jako czynnik, który mieszkający daleko od aglomeracji biorą pod uwagę. Dla niektórych kryterium wyboru działki budowlanej był czas, w jakim karetka pogotowia może dotrzeć w razie zgłoszenia wypadku. Każdy kieruje się własnymi przekonaniami.

Zgadzam się z Tobą, że z brakiem zasilania można sobie radzić. Generalnie teraz mamy duże możliwości wyboru systemów. Właśnie po to piszemy tu na forum, aby pomóc początkującym inwestorom. Chyba, że wyrocznia pana instalatora, który od 20 lat robi "w tym" i tylko on ma rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast to co mnie wkurwia, to to, że takich dyskusji było dziesiątki ostatnimi latami np. w działach ogrzewanie czy też pompa ciepła i że nie zadałeś sobie trudu ich przeczytania, poświęcając zamiast czas na publikowanie głupot typu kwh z gazu kosztuje 17 groszy (w kontekście domu prawie-pasywnego).

 

Może zbyt dużo takich wątków przeczytałem, bo w niektórych była podawana cena gazu 13gr/kWh :-)

Wygląda na to, że różne są optymalne rozwiązania, chyba u mnie będzie gaz, co z przykrością stwierdzam, bo przez to nie będę miał klimatyzacji, przynajmniej nie od początku... Chociaż do czasu montażu kotła CO jeszcze się dużo może zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od tej kwoty pasowało by odjąć co nie co na prądową obsługę kotła ...;)

ze 200zł też by się pewnie uzbierało ...:cool:

 

Myślałem, że to przeginka o rząd, ale być może raptem o połowę - z szybkiego googlania - pobór 100W to jest coś zupełnie normalnego dla współczesnych kotłów. Jestem w szoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że to przeginka o rząd, ale być może raptem o połowę - z szybkiego googlania - pobór 100W to jest coś zupełnie normalnego dla współczesnych kotłów. Jestem w szoku.

swego czasu mierzyłem taką instalację z kondensatem w małym domku i wychodziło lekką ręką ponad 1kwh na dobę przy przeciętnych warunkach na zewnątrz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...