Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Rozwiązanie genialne - w sam raz dla mnie! Bo nie do zastosowania, ze względu na brak dostępu do spodu dachówki, pewnie na ocieplonych poddaszach:>

Cena pewnie równie genialna - wkomponowanie PV w dachówkę to nie lada sztuka i jeszcze większa nowość.

 

no własnie bo takie to dziękuję

http://www.elektrosklad.pl/index.php?k90,baterie-sloneczne-dachowki-solarne-fotton

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jak stoi w cieniu poziomo czy pionowo czy pod kątem to i tak w cieniu

 

im wyżej tym od cienia uciekasz, ale wyzej to miejsce nie pochylenie, można podnieść doopę kolektora i część wyjąć z granicy cienia - nic wiecej - nie warto - albo klektor ma dzialac, albo nie. jak tylko częśc ma działac to po co kolektor w takim miejscu - szukasz innego, albo powiekszasz pole

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sugerujesz ?? są już w handlu płytki kamienne tak lekkie że można na styropian bez kołkowania ??

 

koncepcja fajna, tylko cena zabija, 12 tyś za reku z PPCi to dla mnie trochę za dużo, ale kto bogatemu zabroni

 

Mysle, ze nie tylko cena jest problemem. Jesli mamy wykorzystac wentylacje jako system grzejacy/dogrzewajacy to przy przeplywnosciach rzedu 150-200 m3/h zima bedzie w domu sucho jak pieprz. To juz rozsadniej i wygodniej bedzie kupic klimatyzacje nawet z 3,4 jednostkami wewnetrznymi, takie zestawy sa juz dostepne za 7-8 tys, mozna tez z 1,2 jedn. za 4 tys, bedzie wtedy super powietrze a wentylacja nie bedzie musiala miec nie wiadomo jakich kanalow.

Chcialbym moc odwiedzic inwestycje, gdzie taki zestaw grzeje, zeby naocznie sie przekonac jak dziala wenytlacja sprzezona z ogrzewaniem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej rzadko się to stosuje, bo przepływy w ogrzewaniu powietrznym są sporo większe niż w wentylacji. Przy standardowym przepływie zapoda takie urządzenie 0,7kW, to trochę mało. Inaczej latem - wtedy do 3,5kW chłodu generuje, ale jak na dom to też trochę mało. Chciałem się tylko upewnić, czy dobrze kombinuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żle kombinujesz, zacznij wreszcie czytać i się uczyć, np. tu:

 

http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/BUDYNKI%20PASYWNE%20W%20POLSKICH%20WARUNKACH%20KLIMATYCZNYCH1.pdf

 

przynajmniej pierwszą stronę.

 

O coś ci konkretnie chodzi andriuss, czy tak tylko z nudów linki zapodajesz? :-) Zastanawiam się nad sensownością rekuperatora z pompą ciepła. Rozwiązanie na pierwszy rzut oka ciekawe, ale jakoś nie mogę jednak znaleźć zastosowania. Stąd pytanie na forum, by się upewnić.

 

Nie chcę nawiewać powietrza o temperaturze 52 stopni, bo taki nawiew jest suchy, powoduje spory gradient temperatury, wszystko się elektryzuje. Sporo producentów wycofało takie urządzenia z oferty.

Poza tym na wykresie jest napisane "budynki pasywne bez C.O.", a dalej zaprezentowana pompa ciepła w rekuperatorze, która moim zdaniem stanowi centralne ogrzewanie :-))) Zresztą droższe niż tradycyjne grzejniki, z tego co się orientowałem w cenie takich urządzeń w Niemczech :-))

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O coś ci konkretnie chodzi andriuss, czy tak tylko z nudów linki zapodajesz? :-) Zastanawiam się nad sensownością rekuperatora z pompą ciepła. Rozwiązanie na pierwszy rzut oka ciekawe, ale jakoś nie mogę jednak znaleźć zastosowania. Stąd pytanie na forum, by się upewnić.

 

O dziwo dobrze kombinujesz, tylko odrzucasz na bazie niesłusznych przesłanek. Gdyby finanse robiły Ci różnice (bo jak na razie sprawiasz wrażenie cholernie bogatego) i dopuszczasz dogrzewanie się powietrzem, to da się to zrobić tanio i elegancko. Po pierwsze, nie potrzebujesz rekuperatora, tylko dobre GWC. Po drugie rozpinasz małego splita inwertera pomiędzy nawiew a wywiew. Koniecznie inwertera, bo tego wywiewu masz raptem powiedzmy 150 m3, więc coś musi działać na bardzo małej mocy. Typowo odparowanie jest na 0-5*, więc entalpia powietrza wywiewanego powinna być mniejsza od tego za GWC - już jest plus.

 

52* dla nawiewu jest liczone dla 1m3/m2, czyli 0,3-0,4 wymiany, i jest to dla zapotrzebowania obliczeniowego, czyli przy -20* (domu pasywnego - teoretycznie 10W/m2 bez zysków). Przy zerze już 36* (80% sezonu). Poza tym spokojnie można podbić trochę wymianę. Jest to mit, że ogrzewanie przesusza powietrze - wilgoci w gramach jest zawsze tyle samo, podobnie mitem jest to elektryzowanie - całe USA i Kanada chodzą na powietrznym i jakoś mało jest wypadków śmiertelnego porażenia prądem kogoś innego. Robiąc żwirowca już jesteś w dużo lepszej sytuacji wilgotnościowej niż właściciele rekuperatorów, ale i tak lepiej zastosować nawilżacz.

 

Koszty - reku nie masz, GWC - spora rozpiętość, split (inwerter)- od dwóch, trzech KPLN, kilka grzejników elektrycznych po 50 zł na srogie mrozy. Bardzo elegancki system dla domów naprawdę pasywnych, niedużym kosztem da się rozbudować o cyrkulację celem posiadania pełnej klimy. Będę miał coś podobnego, tyle że na ciut droższym LG Prestige (zobaczcie sobie deklarowane parametry) i z większym żwirowym GWC, żeby mogło wspomagać wywiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dziwo dobrze kombinujesz, tylko odrzucasz na bazie niesłusznych przesłanek. Gdyby finanse robiły Ci różnice (bo jak na razie sprawiasz wrażenie cholernie bogatego) i dopuszczasz dogrzewanie się powietrzem, to da się to zrobić tanio i elegancko.

 

Mam możliwość zakupu takiego urządzenia za 3500,- więc się zastanawiam.

Z tym że zamiast grzejników elektrycznych myślałem o zastosowaniu kilku klimakonwektorów, aby w przyszłości podłączyć instalację chłodzącą, bo te 3,5kW chłodu może być mało latem.

A jaki nawilżacz można zastosować?

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żle kombinujesz, zacznij wreszcie czytać i się uczyć, np. tu:

 

http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/BUDYNKI%20PASYWNE%20W%20POLSKICH%20WARUNKACH%20KLIMATYCZNYCH1.pdf

 

przynajmniej pierwszą stronę.

Już nasi zaczynają kombinować.Lada moment zużycie 15kWh/m2/rok stanie się nieważne.Może być znacznie więcej byle moc była < 10W/m2.W moim przypadku gdybym zużywał ok.6000kWh/rok lub jak teraz <2100kWh/rok to i tak będę miał dom pasywny.Ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...