Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Po pierwsze to musi mieć dobre warunki na GWC żeby nie skończyło się tak jak u klaudiusz_x (http://forum.muratordom.pl/member.php?143057-klaudiusz_x) - 1stC to max plus jakieś ścierwo, którego jak się nie pozbędzie to będzie musiał zrezygnować z GWC.

 

nie siej defetyzmu :)

 

o wszystko trzeba odpowiednio dbać, jak nie dbał wystarczająco to są problemy. co nie skreśla idei przez jeden przypadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To tak, przykra wpadka ale warunków gruntowych nie przeskoczysz - jeden ma jak to nazwano "syberię", inny i ze 12stC a ja mam jak na razie ledwo 7-8stC.

 

 

U mnie centrala na poddaszu, a chciałbym zrobić czerpnię wysoko, ot tak dla bezpieczeństwa, więc to by było trochę dziwne - wysoko czerpnia, na dół do gleby i GWC, następnie z powrotem z rurą na poddasze do centrali. Można by zrobić czerpnię pod blachą dachu po południowej stronie, takie "pseudo GWC", tyle że wtedy latem problem gdzie czerpnię dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak, przykra wpadka ale warunków gruntowych nie przeskoczysz - jeden ma jak to nazwano "syberię", inny i ze 12stC a ja mam jak na razie ledwo 7-8stC.

 

Ledwo? Po co więcej? GWC jest po to, by nie zamarzało. Nie masz wtedy szronu. A powyżej zera, to wszystko, łącznie z klimą z hipermarketu sobie poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o wstawieniu rekuperatora z pompą ciepła w układ zamiast rekuperatora?

 

Przykładowe tutaj:

http://www.neogeotherm.pl/reku/reku_z_pc.php

 

Pompa ciepła z funkcją grzania oraz rozmrażania wymiennika zimą i chłodzenia latem.

 

Pompa ciepła działająca na powietrzu wywiewanym z budynku tak, ale dla dużych strumieni powietrza nie w budynku jednorodzinnym. Jeżeli chodzi o chłodzenie to w dobrze zaprojektowanym budynku energooszczędnym wystarczy do zapewnienia chłodzenia zwiększenie strumienia wentylacji nocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła działająca na powietrzu wywiewanym z budynku tak, ale dla dużych strumieni powietrza nie w budynku jednorodzinnym. Jeżeli chodzi o chłodzenie to w dobrze zaprojektowanym budynku energooszczędnym wystarczy do zapewnienia chłodzenia zwiększenie strumienia wentylacji nocą.

 

Rozumiem. Tyle że w pasywnym taka pompa o mocy jedynie 0,7 kW (dla strumienia 180m3/h) wystarczy na zdecydowaną większość sezonu grzewczego.

Zaletą jej jest duży COP, (COP=4,7 dla temp. powietrza wywienanego 7 stopni, COP=2,5 przy -15 stopniach), ponieważ:

- nie ma zmiany medium i wymiany ciepła między dolnym źródłem a górnym (solanka - woda ani powietrze woda) ani powietrze na zewnątrz - powietrze nawiewu wewnątrz

- nie ma pompy cyrkulacyjnej dolnego źródła ani wentylatora powietrza dolnego źródła, ani pompy cyrkulacyjnej górnego źródła, wykorzystuje wentylatory rekuperatora

- wywiewane cieplejsze niż zewnętrzne powietrze jest wykorzystywane przez pompę

 

Praktycznie dostarczyłaby wystarczająco energii przez cały sezon grzewczy z wyjątkiem może najzimniejszego okresu...

 

Gdyby zastosować GWC, nawet w mrozy COP przekraczałby 4,0, co dla typowych pomp powietrznych jest niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lipa.Szukam takiej poniżej 1kw.

 

Takich niet. Znalazłem rozwiązanie problemu, nazywa się inwerter, o czym zresztą już Ci pisałem. U siebie będę miał coś takiego:

 

http://www.lgairconditioning.com.au/sites/default/files/PDF/Prestige%20Brochure_2012.pdf

 

Pod koniec są parametry, zwróć uwagę na słowa kluczowe: MIN / rated / max. Oczywiście klima wymaga przeróbki na odbiór wodny i ingerencji w sterowanie, ja się tego podejmę (rękami eskperta). Jest to lepsze lub gorsze, ale jednak rozwiązanie, innych szukałem i nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich niet. Znalazłem rozwiązanie problemu, nazywa się inwerter, o czym zresztą już Ci pisałem. U siebie będę miał coś takiego:

 

http://www.lgairconditioning.com.au/sites/default/files/PDF/Prestige%20Brochure_2012.pdf

 

Pod koniec są parametry, zwróć uwagę na słowa kluczowe: MIN / rated / max. Oczywiście klima wymaga przeróbki na odbiór wodny i ingerencji w sterowanie, ja się tego podejmę (rękami eskperta). Jest to lepsze lub gorsze, ale jednak rozwiązanie, innych szukałem i nie znalazłem.

 

Wiem.Wiem.Pamiętam.Planuje to na przyszłą zimę.Pytam na zasadzie może gdzieś ktoś coś słyszał o gotowcu bez konieczności przerabiania.

Swoją drogą wyobrażasz sobie? Wyrzutnią wylatuje tyle ciepła co starczy na ogrzanie całej chałupy.No może kilka dni z -20 będzie problem.Jakby to się udało to jacież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem.Wiem.Pamiętam.Planuje to na przyszłą zimę.Pytam na zasadzie może gdzieś ktoś coś słyszał o gotowcu bez konieczności przerabiania.

Swoją drogą wyobrażasz sobie? Wyrzutnią wylatuje tyle ciepła co starczy na ogrzanie całej chałupy.No może kilka dni z -20 będzie problem.Jakby to się udało to jacież.

 

Perpetuum mobile ! :D Też musiałem chwilę się zastanowić co wynika z tego, że entalpia powietrza opuszczającego dom może być niższa od tego zasysanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubatura i wymiana nie ma znaczenia.Ważne że na dobę pozbywam się 2000kg a w każdym kilogramie 5,5g pary wodnej.Doba w dobę.A to daje z suchego powietrza 31,5MJ/dobę i pary wodnej 24,97MJ/dobę.A to jest ok.15,7kWh ciepła.Podgrzeje to mój 1500l bufor o ok.9oC.A zużywam do CO 4-5oC. Sprawność systemu na poziomie 60% będzie wystarczająca do samowystarczalności w zakresie CO.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej temp.to jest ok.3g,co zresztą nie ma wpływu na odzysk ciepła z powietrza zużytego.Chodzi o to aby jak najwięcej z powietrza zużytego pary wodnej skroplić ,bo w niej jest prawie drugie tyle energii co w powietrzu.A proporcja jest jak 11/2000.Stąd para wodna to drzemiący potencjał.Puki co przygotowuje taki malutki wymiennik na bazie ogniw Peltiera,coby zrozumieć,ogarnąć i mieć nad tym kontrolę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura i wilgotność zewnętrzna nie ma znaczenia.Znaczenie ma to co się dzieje w wymienniku.Skropli się tyle na ile pozwoli wymiennik a nie warunki zewnętrzne.A i nie mówimy o wymienniku powietrze-powietrze.U mnie do domu wlatuje +19oC.Pisze o mini PC powietrzno wodnej.Której póki co nie ma.Ale będzie:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...