Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

taniej jest kupić 2 reku po 200 m3/h niż jeden 400 . A jednocześnie można regulować wymianę w zależności od użycia. Jednocześnie chciałem wykorzystac WM jako ogrzewania. łatwiej by było wtedy sterować temp

 

Ja chyba tak zrobię - obieg parter i oddzielny piętro. Na parterze może być wyłączana wentylacja na noc, włączana za pomocą regulatora wczesnym rankiem.

Na piętrze z kolei chyba będzie można obniżyć bieg wentylacji w dzień, w zależności od użytkowania. Do tego 2 sztuki nagrzewnic/chłodnic kanałowych, które przynajmniej w teorii starczą na sporą część sezonu grzewczego. Z czasem będę mógł dodać obieg wody lodowej i jeśli będzie to potrzebne chłodzić nawiew latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaz, solary, kogeneracja,...

 

wykopać staw powiedzmy 20x30x3, wrzucić do środka JEDEN zużyty pręt paliwowy z jakiejś atomówki - ciepło za grosze :)

a że w nocy świecimy wszystkimi kolorami tęczy to i na świetle zaoszczędzamy :)

 

Tylko z tym rakiem się uporać

 

Wbrew pozorom byłoby to całkiem bezpieczne. Byleby za głęboko nie nurkować :)

http://what-if.xkcd.com/29/

 

Po drugie rozpinasz małego splita inwertera pomiędzy nawiew a wywiew. Koniecznie inwertera, bo tego wywiewu masz raptem powiedzmy 150 m3, więc coś musi działać na bardzo małej mocy. Typowo odparowanie jest na 0-5*, więc entalpia powietrza wywiewanego powinna być mniejsza od tego za GWC - już jest plus.

 

Też coś kombinowałem w tym kierunku ;)

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1826852.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom byłoby to całkiem bezpieczne. Byleby za głęboko nie nurkować :)

http://what-if.xkcd.com/29/

 

 

 

Też coś kombinowałem w tym kierunku ;)

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1826852.html

 

 

A takie rozwiązanie, czysto koncepcyjne: glikolowy wymiennik ciepła, który oddaje ciepło zimą i chłód latem w chłodnicy kanałowej przed rekuperatorem. Latem obieg z bypassem w rekuperatorze. Z czasem możliwość zainstalowania małej powietrznej pompy ciepła, która chłodziłaby dodatkowo glikol latem, do powiedzmy 10-12'C, tak żeby powietrze nawiewane było zimniejsze. Czyli glikolowy GWC wspomagany pompą ciepłą.

 

Łącznie około 2,5kW chłodu, przy czym 1kW z gruntu (60mb rury z glikolem w ziemi), a 1,5kW z pompy ciepła, co przy COP=3,0 wymaga tylko ,0,5kW energii do uzyskania 2,5kW chłodu...

 

Ewentualnie zastosować dłuższą rurę z glikolem i dwie chłodnice kaskadowo, aby uzyskać całe 2,5kW z gruntu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma fazę takich kombinacji i większość dochodzi do wniosku, że gdyby to miało praktyczny sens, to by było powszechne. Kup sobie klimatyzator, majątku nie zapłacisz. Gdybyś tak czy inaczej miał DZ, to jasne, gdybyś kombinował jak klimatyzatorem zastąpić pełnowymiarową pompę, to może, ale tylko po to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma fazę takich kombinacji i większość dochodzi do wniosku, że gdyby to miało praktyczny sens, to by było powszechne. Kup sobie klimatyzator, majątku nie zapłacisz. Gdybyś tak czy inaczej miał DZ, to jasne, gdybyś kombinował jak klimatyzatorem zastąpić pełnowymiarową pompę, to może, ale tylko po to?

 

Najpopularniejsze jest palenie węglem w starym piecu - tylko nie mam skąd takiego wziąć :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piecu nie palimy węglem Potrawy niesmaczne i niezdrowe. Natomiast w kotle jak najbardziej.

 

I*piec

1.*«urządzenie ogrzewnicze, w którym odbywa się spalanie paliwa, magazynowanie ciepła i wydzielanie tego ciepła do ogrzewanego pomieszczenia»

*Palić, napalać, rozpalać w piecu.

*Piec wydziela ciepło, dymi, kopci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz odpowiedz mi. Ludzie którzy palą węglem w domach (w 99,99%) mają piece czy kotły?

 

Jak już tak się czepiać, to raczej "w domach" nie palą.

W potocznym rozumieniu urządzenie grzewcze, gdzie palą węglem to piec. Pewnie dlatego że trudno by im było rozpalić w kotle czy dołożyć węgla do kotła. To by nawet śmiesznie brzmiało ;-)

Chociaż część ludzi uważa inaczej i zamiast pod kotłem pali w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...