Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To może ktoś przeliczy ile ucieka przez ocieplony dach?

Wszyscy "radza" pchać między krokwie jak najlepszą wełnę. Jednak z powyższego wyliczenia wyraźnie widać, że to nie ma sensu. Drewno to nie beton, ale analogia pozostaje.

Osobiście dałem 039, ale nie wiem czy nie lepiej byłoby dać 045, za zaoszczędzone pieniądze dać trochę lepszej pod krokwie.

Krokwie 8x17, wełna 15cm 039. Pod to 15cm 039.

Może lepiej byłoby dać odpowiednio 045 i 035? Cenowo pewnie wyjdzie to samo

 

Ło matko co za wylęgarnia komarów :-)

Założyłem krokwie co 60cm. Różnica między 039/039 (U=0,1513) a 035/045 (U=0,1735) jest niewielka, ale na korzyść wełny 039/039. Czyli to był dobry wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z innej beczki, mam taki pomysł: sufity trzeba jakoś wykończyć, ja jestem za k-g; gdyby hipotetycznie całą powierzchnię nad k-g wykorzystać jako kanał wentylacyjny dla powietrza za GWC, czyli załóżmy 8-10*, po drugiej stronie pokoju jakaś szczelina wentylacyjna. Czy taka strefa buforowa:

1. wpłynie wymiernie na straty ciepła,

2. jest korzystna jeśli chodzi o gradient i komfort?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz ocieplić dach nad garażem, skoro piszesz że nad garażem masz pomieszczenie?

 

nie dawaj styro w podłogę garażu, ociepl strop nad garażem, przenieś reku do garażu - będzie OK

 

albo ocieplasz dach nad pomieszczeniem nieogrzewanym, nie ocieplasz lub ocieplasz (dowolnie) strop garażu, wtedy reku może być nad garażem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz ocieplić dach nad garażem, skoro piszesz że nad garażem masz pomieszczenie?

 

nie dawaj styro w podłogę garażu, ociepl strop nad garażem, przenieś reku do garażu - będzie OK

 

albo ocieplasz dach nad pomieszczeniem nieogrzewanym, nie ocieplasz lub ocieplasz (dowolnie) strop garażu, wtedy reku może być nad garażem

 

Miałem na myśli oczywiście ocieplenie dachu nad garażem

dziękuję za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę czy jest sens by reku pracował cały rok czy latem nie lepiej używać zwykłych wentylatorów można dzięki temu bardziej schłodzić domek z gwc i jednocześnie zużywają mniej prądu. np taki http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-vko200-410m3-h-i3074345851.html

 

A od czego masz bypass lub kasetę letnią (w moim przypadku)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Od lat czytam ten wątek, ale dopiero teraz w tym sezonie postanowiłem się budować :). Mimo sporej lektury, mam kilka wątpliwości i liczę na Wasze sugestie. Nie planuje zbudować domu pasywnego a jedynie poprawić to co się da. Przed zakupem projektu rozważałem dwie podobne wersje domu: zwykłą nowszą, która bardziej pasowała do moich potrzeb oraz wersję EN, którą musiałbym dostosować. Mój projekt wg projektowanej charakterystyki ma mieć Ep rzędu 69 kWh/m2rok. Mój cel do maksymalnie zbliżyć się do 50 kWh/m2rok. Wersja En ma ok 45kWh/m2rok.

 

Zgodnie z sugestią biura projektowego w ramach zastosowania rozwiązań z proj. En planuje:

- zwiększyć warstwę docieplenia mi.in ścian z 15cm do 20cm

- zastosować zasypkę perlitem (w EN jest Isomur) pierwszej warstwy pustaków ceramicznych

- zastosować reku z GWC

 

Natomiast to co nie jestem pewny i z chęcią usłyszałbym Wasze sugestie to:

- zmiana izolacji fundamentów styro hydro z 12cm na 15cm oraz 5cm od wew (brak takiej izolacji w proj)

- zastosowanie wieszaków balkonowych IsoPro (w proj EN sa Halfena, ale podobno sa znacznie droższe a zbliżone parametrami), wiem że najlepiej pozbyć sie balkonów, ale niestety nei da rady. Problem jest też to, że wg proj płyta balkonowa jak i strop ma 14cm grubości a wieszaki są min 16cm - jak myślicie warto pogrubić płytę balkonową w tym celu ? Balkony (2) połączone będą z domem na dł ok 4m. Projekt zakłada cienką izolację płyty.

- kominy: niestety są dwa, wiem, że dużo tutaj osób rezygnuje z nich, ja chcę mieć kominek oraz ogrzewanie gazowe. Główny komin jest 6 kanałowy, ale z racji zastosowania wentylacji mech zrezygnuje z 3 ciągów. Pozostaje kwestia przepisów, czyli wentylacja kotłowni (na parterze, gaz ziemny) - czy lepiej jest puścić to w komin czy bezpośrednio kratką na zewnątrz ?

- czy macie jakieś pomysły odnośnie doprowadzenia powietrza do kominka, taka prosta rura pod podłogą, to chyba niezbyt EN rozwiązanie ? Czy pozostaje tylko położenie jej glębiej + przepustnica ?

 

Jeszcze wybiegając trochę w przyszłość:

- co zrobić z ciągiem od okapu, czy pozostaje tylko wywalenie tego na zewnątrz ? Szkoda trochę tego ciepła, z drugiej tak bezpośrednio chyba nie bardzo podłączyć to do WM ?

- czy praktykował ktoś z zasysaniem WM powietrza znad kominka ? Z jednej strony część tego pójdzie na zewn, ale większość reku odzyska i pozwoli lepiej rozprowadzić po domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast to co nie jestem pewny i z chęcią usłyszałbym Wasze sugestie to:

- zmiana izolacji fundamentów styro hydro z 12cm na 15cm oraz 5cm od wew (brak takiej izolacji w proj)

Ostatnio sobie o tym zapomniałem ale ... i się na jednego kolegę co bloga przedstawił o budownictwie pasywnym.\

Naskoczyłem że wielkie liczby przedstawia ale to prawda :)

Jeden mostek termiczny do gruntu da 1MWh strat zależy do tego Psika którego trzeba wynypać z katalogu mostków termicznych ITB.

 

kominy: niestety są dwa, wiem, że dużo tutaj osób rezygnuje z nich, ja chcę mieć kominek oraz ogrzewanie gazowe.

no ale do gazu nie trza komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio sobie o tym zapomniałem ale ... i się na jednego kolegę co bloga przedstawił o budownictwie pasywnym.\

Naskoczyłem że wielkie liczby przedstawia ale to prawda :)

Jeden mostek termiczny do gruntu da 1MWh strat zależy do tego Psika którego trzeba wynypać z katalogu mostków termicznych ITB.

 

 

no ale do gazu nie trza komina.

 

מרכבה - przepraszam,w jakim ty języku piszesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...