Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A kable to drut oporowy w izolacji (nie do zniszczenia inaczej niż fizycznie) oraz reklama - w DEVI najlepsza więc najdroższe, dużo tańsze są ELEKTRY, ja mam coś po środku (bo producent blisko i rzetelny).

z tego co się tu się pisze na forum to nawet devi nie są aż takie kosztowne a i mi się ten devilink podoba - z racji tego ze lubię gadzety :)

czy te Twoje kable też mają taki fajny sposób sterowania

Edytowane przez mic81
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hehe no dobra skoro temat CO mamy obcykany to teraz C.W.U .

Boiler na prąd czy może jakaś mała PC p-w ?

I tu mogę cieszyć się wspólnym wypracowaniem co do tego tematu :)

bo jest jak amazonka :)

http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-36-kw taką kiedyś upolowałem :) do niej jakiś żwirak tj GWC / GMC i pewnie C.W.U by obskoczyło i

możliwe od wielkiego mrozu grzanie :) przez wentylację :)

Żwiraka dajemy w podjazd do garażu ... masz dwie pieczenie na jednym ogniu :)

 

http://www.taniaklima.pl był i pozirał ? lookał tu :)

 

Ja myślę nad grzaniem C.W.U tylko solarem np .

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable nie mają kompletnie nic wspólnego ze sterowaniem! To jest zwykły dwużyłowy przewód elektryczny tyle, że o zaledwie ciut większym oporze niż standardowe zasilające. Grzanie polega tylko na włączeniu tego do zasilania a czy to zrobisz ręcznie czy jakimkolwiek urządzeniem to nie ma znaczenia
no nieźle obnażyłeś całe tajemnicze ogrzewanie ...

No bo taka prawda jak napisałeś ... kawałek "druta" oporowego ... a czym wysterujesz ... to pisałem np komputerem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable nie mają kompletnie nic wspólnego ze sterowaniem! To jest zwykły dwużyłowy przewód elektryczny tyle, że o zaledwie ciut większym oporze niż standardowe zasilające. Grzanie polega tylko na włączeniu tego do zasilania a czy to zrobisz ręcznie czy jakimkolwiek urządzeniem to nie ma znaczenia:)

 

wyszło jaka jest moja znajomość tematu :)

ale kto pyta ten wie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ogrzewanie mam podzielone nie na pomieszczenia a na strefy (po ok. 2,7kW/strefa, rys. dziennik):

1 - zimne pomieszczenia i centralna,

2 - dzienna/wypoczynkowa,

3 - nocna/gościnna.

Planuję grzać: rano 1, po południu 2, wieczorem 1, sporadycznie 3. W razie wielkich mrozów dwie albo i trzy na raz ale z racji przewymiarowania każdą po kolei co kilka minut aby nie mieć pików zapotrzebowania na energię.

Tyle na początek, życie pokaże czy przy małych potrzebach i dużych uzyskach od południa wystarczy tylko 1, czy opuszczając dom na ferie wystarczy lekkie podgrzewanie wszystkimi po kolei tylko rano itp. itd.

Czyli doprecyzuj,że zamierzasz grzac tylko w I taryfie bo "młodzi"np.mic81 nie zrozumieją,że przy grzaniu tylko w II taryfie(8h w nocy i tylko 2h w dzień)sterowanie każdego pomieszczenia osobno mija się z celem. Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywność cieplna

 

Oznacza szybkość magazynowania i oddawania ciepła przez materiał budowlany. Ta cecha decyduje o tym, jak długo będzie utrzymywać ciepło w domu. Im wyższa aktywność cieplna tym chłodniejszy w dotyku materiał. Bardzo szybko magazynuje bowiem ciepło, ale także szybko oddaje je otoczeniu. Im mniejsza aktywność cieplna, tym dłużej ciepło jest oddawane przez materiał.

 

 

Oznacza szybkość magazynowania i oddawania ciepła przez materiał budowlany. Ta cecha decyduje o tym, jak długo będzie utrzymywać ciepło w domu. Im wyższa aktywność cieplna tym chłodniejszy w dotyku materiał. Bardzo szybko magazynuje bowiem ciepło, ale także szybko oddaje je otoczeniu. Im mniejsza aktywność cieplna, tym dłużej ciepło jest oddawane przez materiał.

 

Drewno rządzi :)

15,6971334963

33,941125497 cegła

54,7722557505 beton

są to pierwiastki z kw z lambdy gęstości i ciepła właściwego ...

beton super na szybkie magazynowanie np w przegrodzie kolektorowoakumulacyjnej

drewno jako stabilizator długo falowy bo pojemność ma równą celgle przy 2x dłuższym uwalnianiu energii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli doprecyzuj,że zamierzasz grzac tylko w I taryfie bo "młodzi"np.mic81 nie zrozumieją,że przy grzaniu tylko w II taryfie(8h w nocy i tylko 2h w dzień)sterowanie każdego pomieszczenia osobno mija się z celem.

moment moment, po kolei. Nic nie mija się z celem i doskonale to widać u Lobo_M i na tym ma zamiar się wzorować. Jaka jest według Ciebie różnica grzania osobo kilkoma obwodami zamiast jednym czy dwoma dużymi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli doprecyzuj,że zamierzasz grzac tylko w I taryfie bo "młodzi"np.mic81 nie zrozumieją,że przy grzaniu tylko w II taryfie(8h w nocy i tylko 2h w dzień)sterowanie każdego pomieszczenia osobno mija się z celem.

nie siej zamętu...

jakoś u mnie sterowanie każdego pomieszczenia się sprawdza ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
moment moment, po kolei. Nic nie mija się z celem i doskonale to widać u Lobo_M i na tym ma zamiar się wzorować. Jaka jest według Ciebie różnica grzania osobo kilkoma obwodami zamiast jednym czy dwoma dużymi ?

Podaj przykład na konkretnych temperaturach jak chcesz sterować temperaturami jakich pomieszczeń w godzinach 22-6 i 13-15 w jakim przedziale temperaturowym.

Oczywiście nie grzejemy w I taryfie.

Odpowiesz,pojedziemy dalej z pytaniami może sam dojdziesz do wniosków na temat osobnego sterowania każdego pomieszczenia głownie w nocy w domu zorientowanym na dużą akumualcję i bezwładnosć systemu.

nie siej zamętu...

jakoś u mnie sterowanie każdego pomieszczenia się sprawdza ...;)

Podobne pytanie,jak masz ustawione grzanie w konkretnych pomieszczniach w godzinach 22-6 i 13-15,jakie masz ustawione temperatury w konkretnych pomieszczeniach ?

Oczywiście nie grzejemy w I taryfie,no chyba,że się mylę a Ty wprowadzasz w błąd...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj przykład na konkretnych temperaturach jak chcesz sterować temperaturami jakich pomieszczeń w godzinach 22-6 i 13-15 w jakim przedziale temperaturowym.

Oczywiście nie grzejemy w I taryfie.

Odpowiesz,pojedziemy dalej z pytaniami...

 

No to jedziemy, Salon, Kuchnia 22, Sypialnia 19, Pokoje dzieci 21, łazienki 23, Korytarz 22, Pom. techniczne - 18 ( a może mniej) wiatrołap 19,

i nie grzejemy w I taryfie

 

Garażu nie grzejemy.

Edytowane przez mic81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No to jedziemy, Salon, Kuchnia 22, Sypialnia 19, Pokoje dzieci 21, łazienki 23, Korytarz 22, Pom. techniczne - 18 ( a może mniej) wiatrołap 19,

i nie grzejemy w I taryfie

Ok,zakładamy,że takie temperatury masz na 6.00 i wszystkie drzwi szczelnie pozamykane,po jakim czasie sterownik odnotuje rózncie w temperaturze w danym pomieszczeniu ? Temperatury przez kilkanaście godzin nie grzania nie zrównają się ? Czy w pomieszczeniach o niskich temperaturach nie wychłodzi się do zbyt niskich temperatur przez okres nie grzania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,zakładamy,że takie temperatury masz na 6.00 i wszystkie drzwi szczelnie pozamykane,po jakim czasie sterownik odnotuje rózncie w temperaturze w danym pomieszczeniu ? Temperatury przez kilkanaście godzin nie grzania nie zrównają się ? Czy w pomieszczeniach o niskich temperaturach nie wychłodzi się do zbyt niskich temperatur przez okres nie grzania ?

Zdana temperatura a temperatura akumulacyjnej wylewki to chyba dwie różne temperatury. Wylewka jest po to aby tą temp zgromadzić i oddawać do następnego grzania. Myślę, że jeżeli zrobię dom tak jak zakładam to uda się te temperatury utrzymać.. Zauważ ze ja pod wylewką będę miał jeszcze płytę fundamentową która powoli będzie również się nagrzewać i też powoli oddawać temp do domu.

To wszystko w teorii ale są też praktycy tacy jak Jasiek71 i wcześniej wspomniany Lobo_M. Skoro u nich to działa to czemu ma nie zadziałać u mnie.

Ponad to ja dzięki usytuowaniu Słubic mogę zapomnieć o temperaturach niższych jak -20 stopni dłużej niż 5 dni w roku.

Już to dzisiaj pisałem ale się powtórzę - wczoraj mnie napadło i skoczyłem na działkę pokopać :) ziemia mięciutka a mamy zimę. Wykopałem 80 cm dziurę (potrzebuję profil dla konstruktora płyty) w 20 minut. Tak więc wszystko razem musi dać dobry efekt -innego nie dopuszczam.

http://img18.imageshack.us/img18/5149/tempirf.jpg

Edytowane przez mic81
temperatura średnia za roku do tyłu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podobne pytanie,jak masz ustawione grzanie w konkretnych pomieszczniach w godzinach 22-6 i 13-15,jakie masz ustawione temperatury w konkretnych pomieszczeniach ?

Oczywiście nie grzejemy w I taryfie,no chyba,że się mylę a Ty wprowadzasz w błąd...

może inaczej...

w jakich warunkach ogrzewanie się nie włącza w poszczególnych pomieszczeniach pomimo takich samych nastawień jak pozostałe...?

 

a co do taryfy...

ja nie jestem jakimś onanistą licznikowym i np. łazienka ma ustawione tak ogrzewanie aby było w niej najcieplej kiedy przeważnie jej używamy...

to samo hol, tam praktycznie zawsze jest lekko ciepła podłoga i nie ma problemu z wilgotnymi butami czy naniesionym śniegiem...

 

każde pomieszczenie ma inny czas nagrzewania i stygnięcia ( słońce i zyski bytowe także zmieniają te okresy...) a mimo tego zawsze o określonych porach maja takie same temperatury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ze 2 lata temu, przed rozpoczęciem swojej bud. dyskusja chyba w oknach o tym była i nie znalazłem uzasadnienia dla otwieranych. Okno ma naświetlać, wentylować ma wentylacja (najlepiej mechaniczna), ewakuacja w małym domku (ja mam parterówkę bez poddasza użytkowego) przez drzwi najprostsza.

 

Zamiast fix-ów rozważ same pakiety - lepsze to i tańsze bo np. PST ma Ug=0,3 za ~500zł/m2 (coś tam też w dzienniku/komentarzach znajdziesz).

 

Tak czytałem w twoim DB i widziałem ciepły montaż - genialne w swojej prostocie.

Ale nie potrafię sobie wyobrazić montażu samego szklanego pakietu. Fixa to przynajmniej jest za co złapać ( przykręcić) a taki pakiet ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast fix-ów rozważ same pakiety - lepsze to i tańsze bo np. PST ma Ug=0,3 za ~500zł/m2 (coś tam też w dzienniku/komentarzach znajdziesz).
Z oknami nie ma problemu najmniejszego ... każdy kto robi zespala szyby jest wstanie zrobić taki pakiet jak się nam zamarzy ...

Bardzo dobra cena 500:) mnie podał 360 zł za mojej 5 szyb :) ... XPS do ręki i ramy twórz ...

Można zrobić jeszcze lekkie obniżenie na taki pakiet wtedy w oknie będzie sama szyba :)

tak aby w to obniżenie weszło 10cm XPS a na szybę

i z drugiej strony też czyli obniżenie 10cm wysokie 20cm głębokie :)

przy czym sama szyba może być na skraju muru a te 10cm XPS jako część izolacji termicznej ... może być i 30cm jak izolacja i

ukształtowany parapet ...

Tylko fantazja ogranicza możliwości .. :D

 

Ta nie ma za co przykręcić :p

oj na oczy nie widział XPS czy kawałka drewna aby zabezpieczyć pakiet ...

Ja będę miał dostęp to podam Ci książkę jeszcze z lat 80

i w zasadzie to nie nowość :p

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ne łazienka też nie ... właśnie tam okno musi być porządnie izolowane stąd to co jest na runku

ten chłam z ramą 1,0 się nie nadaje :p

Można zrobić otwierane czemu nie i takie co ma 5 szyb ...

Zresztą dobry projekt powinien mieć łazienkę w środku

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...