Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Latem wystarczy że słonko na nie pierdnie a w zbiorniku zabulgocze. Nie przejmuj się letnim ustawieniem!

Liwko straciłeś szansę na 100 punktów :p

Jeszcze dam Ci szanse na odzyskanie, tylko rusz muskiem :) co to znaczy letnie ustawienie :p

Pytanie za 100 punktów to o to, jak masz zamiar zimą zagrzać baniaczek jaki do prawie 40stC, żeby jeszcze cała rodzina bez stresu chociaż raz na dzień się wykąpała?
Tak normalnie jak się to odbywa w lecie :p

No trudno że ludzie montują solary gdzieś na dachach gdzie je śnieg zasypie :p i są ustawione na jakieś tam optimum :p

A że ich musi być odpowiednio więcej i bania na 2m^3 wody inna inszość :p

Latem żadnego nadmiaru ma nie być :p

nawet przy 100m^2 kolektora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dbam o Twoją kondycję :) nie możesz się nudzić :)

Musk ma pracować na pełnym obiegu oleum :) Chcesz mnie uszczypać tym że w lecie pierdnie i się przegrzeje :D.

Dzięki za troskę wiem o tym :)

Popatrz tylko jak prymitywnie są te kolektory montowane. Za to mają super powierzchnie pochłaniające ...

Jak matowa czarna farba jest 4% gorsza gdzieś mam opracowanie na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest tego typu jak "przyspawasz" kolektor na jedne kąt to nie dziw się że nie zadziała w pewnych warunkach.

Już możliwość nawet ręcznego ustawienia w odpowiedniej pozycji lato zima da sporo...

Nikt nie mówi o 2m^2 kolektora tylko tyle ile trzeba dla grudnia.

A od października do 20 marca kilkanaście dni słonecznych i to użytkowo 4-5godzin/dobę.
Polecam przebadanie danych jak wspomniałem ....

też bykiem patrzyłem na te możliwości grzania w zimie ...

Dane z 30 lat są i dają pogląd czego się spodziewać.

Ile będzie dni z promieniowaniem bezpośrednim itp .

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy optimum zimowym jeden dzień pełnego słońca (4-5h) przy ok.300-400W/m2 to ciepło dla CWU na jeden dzień i nic więcej.Tych dni jest 4-5.A reszta?
ale Tobie chodzi o słońce co świeci tak mocno że przy śniegu nie da się długo chodzić bo aż ślepi...

Powiedziałem że na płaskich kolektorach, ale jak dojdę przebadam temat i wyjdzie że próżniowy łapie dużo więcej tego rozproszonego to taki

zamontuję.

Sam wiesz co się stało z oknami :)

Jak w lecie potrzeba np 2m^2 kolektora to w zimie potrzeba niech by te 10m^2 ale ja się z tym liczę i pod to chce zrobić otoczenie domu od południowego wschodu.

Nydar sam masz smarowidło w postaci piachu ...

Co ładnie rozsmarowuje energię nawet z tak odległego czasu jak lato aż po zimę.

Woda jako magazyn ciepła jest najlepsza... bo najwięcej gromadzi i daje się pompować.

 

Nydar różnica między Bydzia a Bieszczadami to jest 2x taka ... Ty możesz liczyć na 110 godzin słońca w zimie, ja 250 :)

 

http://www.imgw.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=51&Itemid=98

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w lecie potrzeba np 2m^2 kolektora to w zimie potrzeba niech by te 10m^2 ale ja się z tym liczę i pod to chce zrobić otoczenie domu od południowego wschodu.

 

Chcesz obsadzić ogródek kolektorami? Bo ścian i dachu Ci raczej braknie, żeby przez te 2 dni w miesiącu zgromadzić dość (użytecznej) energii na resztę miesiąca. Mówimy tu o grzaniu CWU - nie wystarczy "złapać" te 50W/m2 - trzeba z nich wydusić wodę o temperaturze ponad 40 stopni. Obawiam się, że straty całej instalacji (obiegów roboczych) będą większe, niż sumaryczne zyski na kolektorach. Przy takich założeniach (wykorzystanie zimą promieniownia rozproszonego), to może faktycznie PV wyjdzie korzystniej. Tyle że każde inne źródło ciepła, wraz z kosztem eksloatacji na 10 lat będzie IMHO tańsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu widać waszą przewrotność :p

jak pisałem o grzaniu PV'kami wody to larum :p lepsze kolektory.

Jak piszę odwrotnie to znowu lepsze :p

Czynnika ile jest w kolektorze ? a kto powiedział że kolektor musi przymarznąć do -20 :p

Co innego jest jeszcze nasłonecznienie, a co innego ilość energii jaka dociera ze słońca i jak ją można łapać ...

wedle pewnych osób to zawsze musi być pełne słońce na super czystym niebie.

Ale dobrze bo odwyk będzie do FM ...

 

Teraz niech każdy się skupi co się da z tym zrobić, a nie że się nie da...

99% będzie to tylko CWU a czasem dogrzanie.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas tłumaczę, że przy czynniku w temp. otoczenia, czyli w Bieszczadach to -20stC przez miesiąc pewnie, nawet hektar kolektorów nie podgrzeje wiadra wody do +40stC!

No chyba, że chcesz do tego jeszcze PC zaprząc:)

 

Te jego hektary kolektorów i wszystko do kupy, kilkukrotnie przewyższy koszt każdej PC :p

Coś mi się zdaje, że ktoś ponownie chce wynaleźć koło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pisałem o grzaniu PV'kami wody to larum :p lepsze kolektory.

Jak piszę odwrotnie to znowu lepsze :p

 

No wiesz, wodę można też grzać kawitacyjnie kręcąc korbką. Nawet inwestycyjnie nie wyjdzie za drogo (sporo taniej niż Twoje kolektory). Ale myślałem, że chodzi o jakieś w miarę rozsądne (głównie kosztowo) rozwiązanie, a nie budowanie czegoś tylko dlatego, że "się da".

 

Jak już chcesz kombinować całoroczne grzanie CWU kolektorami, to lepiej zacznij szukać jakiegoś dużego zbiornika buforowego (takiego ze 100m3) i go ładuj latem, gdy uzyskanie odpowiednich temperatur jest przynajmniej realne. Taniej pewnie nie będzie, ale przynajmniej ma szanse działać (w niemczech zdaje się nawet takie coś już postawili - szukaj sonnenhaus).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest tego typu jak "przyspawasz" kolektor na jedne kąt to nie dziw się że nie zadziała w pewnych warunkach.

Już możliwość nawet ręcznego ustawienia w odpowiedniej pozycji lato zima da sporo...

Nikt nie mówi o 2m^2 kolektora tylko tyle ile trzeba dla grudnia.

.

 

Obliczenia zysków długie. Musisz policzyć w układzie godzinowym zyski od promieniowania i straty w wyniku przenikania . Problem z tym że brak danych dla kolektorów o ich pełnych stratach ciepła w tym również wypromieniowaniu energii. Wszystko to należy wykonać samemu.

Dla większych ilości kolektorów zalecany montaż pionowy, dale to większe zyski wiosną latem i zimą a mniejsze latem (o to nam chodzi). Na pewno można zbudować układ śledzący i dostosowujący położenie kolektora do kierunku padania promieni, ale to nieopłacalne jeżeli chodzi o koszty

Obliczałem kiedyś podobny układ . Kolektory pompa ciepła i duży zewnętrzny zbiornik wody. Dało się to wykonać. Niemcy budują podobne układy gdzie wykorzystywane jest też ciepło przemiany fazowej woda lód. Zysk z tego taki że dla pompy ciepła nie trzeba wykonywać odwiertów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...