Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

(to by była chyba pierwsza sytuacja, gdy opłacalna będzie budowa basenu - a może jednak ten baniak 50m3 i zachowanie tego na zimę?).

 

Opłacalność basenu to w ogóle abstrakcyjne pojęcie - chyba do policzenia tylko w okolicznościach, kiedy ktoś chciałby na nim zarabiać. A baniak jest do zrobienia, w końcu to tylko sześcian o boku 4 m, nie jest to największe wyzwanie inżynierskie o jakim świat słyszał. Tyle, że mija się to z celem w zestawieniu z kosztami zakupu i eksploatacji pomp ciepła. Ale jak ktoś, jakiś fanatyk tudzież inny entuzjasta się uprze, to w 5-cio cyfrowej kwocie zrobi sobie co i cwu wyłącznie solarne. Tylko po co ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ci w sumie na każdy metr kolektora 50W*5*3600s=900KJ
:jawdrop:

Tylko ilość energii w zimie na 1m^2 powierzchni między 60 a 90 st sięga 1000 wat :p

z czego kolektor zbierze niech by 500 :p i to jest raptem 3-4 godziny

z czego dwie są ponad 900 reszta od 400 do 700 wat :p tak że jak słońce świeci w zimie to nie oznacza że słabiej świeci :p

tylko jest go godzinowo mniej :p

 

Co wy tam wiecie... Czołgista buduj fermę kolektorową
jedyny który coś wie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie poradzę że w zimie świeci tylko przez parę godzin...

Podałem link do danych meteo i z wartościami energii słonecznej na poszczególne płaszczyzny.

Gdzie dla poziomu jest tylko 300 wat to dla kątów miedzy 60 a 90 st to jest blisko 1kW ale to jest raptem do 3 godzin..

W lecie takich wyników nie ma...

Ale za to jest godzin znacznie więcej :p ciężko się przebić przez przekonanie że w zimie nie ma nic...

Sam się zdziwiłem ile watów jest ...

ale najlepiej wyskoczyć z 50 watami :p

Dziękuję za troskę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale najlepiej wyskoczyć z 50 watami :p

 

Ale ja tu niczego nie wymyślałem, tylko wziąłem do obliczeń Twoje własne oszacowania:

 

Nawet jak masz chmury to te waty lecą ... ale to raczej wartości 50-100 wat ...

 

No co ja poradzę, że zimą to są głównie chmury? A jak nie ma chmur, to dla odmiany mrozy siarczyste? Oczywiście ze 3 dni sie znajdą kiedy słonko i temperatura zapracują na uzupełnienie Twojego zasobnika CWU. Wtedy zamiast 100litrów będziesz miał może nawet 1000 do wykorzystania. Czyli 3 razy w ciągu zimy będziesz mógł się wykąpać w wannie... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się uda i będzie to opłacalne to sam też zainstaluję a jak się nie uda to cóż, człowiek uczy się na błędach, ważne, że nie swoich

Ale ja nie chcę zrobić tak:

pierwsze zainstalować a potem płakać że się nie udało... tylko przekalkulować .

A do tego potrzeba mi wprowadzić w excel dane z tego linku co padałem

8760 tyle godzin jest zestawione ... kolumn dla różnych różnych kątów i stron świata jest sporo ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz myślę czy próżniowy czy płaski ...

Chodzi mi o łapanie lepsze rozproszonego promieniowania właśnie ...

Jak to wyjdzie w rozsądnych kosztach to rynek stąd do zwrotnika jest Twój
pod warunkiem że robił bym swoje kolektory ..

a tak tylko jestem przetwórcą tego co jest ... i cud by się stał ażebym stał się producentem solarów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar ale właśnie patrzam i analizuję.

To co dałeś pokrywa się z tym co mam. Bo wychodzi po 300 wat nie raz nie dwa.. tylko dla powierzchni poziomej .

Dla pionu będzie więcej 3x.

a kogoś na etacie do tych kolektorów, kto je będzie odśnieżał, też będziesz miał ? ja wiem, że ta zima może wyjątkowa jest, ale wystarczy, że popada kilkadziesiąt sekund i już masz po swoich zyskach....

No tak i jeszcze dyrektora produkcji energii:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczysz że taniej by wyszedł wiatrak i bardziej korzystnie podłączony tylko pod grzałke. nie ważne ile by dawał mocy jeżeli by sie kręcił to grzałka będzie grzać raz mocniej raz słabiej.

 

i to jest chyba najlepszy sposób na okresy przejściowe i zimę na łapanie energii. niski koszt inwestycyjnie (na pewno niższy jak PV) a sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się przyjrzysz w miesięcznym wykresie to te 300 na palcach policzyć można.Średnia to 100-150.Ja nie że nie ale bym to dokładnie przeanalizował pod kątem uzysk do kosztów
i bardzo dobrze więcej główek pracuje :) Ale te wartości nadal są mylące bo to idzie na poziomą płaszczyznę. A 22 grudnia słońce w zasadzie muska poziom a pali dobrze pod kątem 70-75 st ...

Tylko że godzin jest mało 3-4 max

31 grudzień.jpg

Przy kącie 60 st i kierunku SE ponad tysiąc :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...