Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja tam widzę w tych "zabaweczkach" inny problem - jeśli mają być używane lokalnie, to wymagają zasilania CWU o temperaturze przekraczającej realnie użytkowaną (by potrzebne było domieszanie wody zimnej, która to jest w tych lokalnie montowanych zabaweczka podgrzewana). A po co grzać wodę sporo wyżej niż nam potrzeba? No chyba, że CWU też przygotowywana lokalnie i to najlepiej przepływowo...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobra jak będę chciał szczegółów to zapytam Nydar'a bo zaczyna się przekomarzanie ...

Czy te zabaweczki mają sens .. dla mnie mają i do jednego wora będę zbierał wodę która ma te +15 i więcej ..

dla mnie to dużo. Koniec przekomarzania bo czasem ziemia wody prosi ... zero kreatywności tylko

malkontenctwo. piszę ogólnie ... bo sam padam też ofiarą ...

jak wpadniesz między wrony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu jest temat dla domów pasywnych albo 3 lub 5-cio litrowych.Prezentujesz zabaweczki pod wannę czy prysznic.Idzie ku lepszemu więc standardem są dwie łazienki,zmywarka,pralka.Lekko licząc 7-8 źródeł ciepłych ścieków.To trzeba ogarnąć kompleksowo jeżeli myśli się o tym poważne i ma przynieść wymierne efekty.Dla zabawy można sobie coś co proponujesz zamontować i poszpanować przed szwagrem.

 

Co prawda to trochę bezużyteczne dla tych, co mają kanalizę, ale dla mnie jest oczywiste, że odzysk ciepła powinien być z POŚ. Nie tylko dlatego, że centralnie, ale także, że okazuje się, że bakterie metanogenne są egzotermiczne. Okazuje się dopiero, paradoksalnie ta ich właściwość, a właściwie jej rozmiar, jest słabo znana i dopiero opisywana nawet w środowisku biogazowników, gdzie mówimy o wydajnościach o dwa rzędy wyższych. W skrócie: biogazownie wg. projektu miały wymagać dogrzewania, ale okazało się, że wymagają chłodzenia. Wracając: dużo sensowniejsze wydaje się odzyskiwanie ciepła do wstępnego podgrzewania wody, bo wpływ i wypływ się bilansują, a woda potrzebuje tyle samo energii aby się podgrzać z 10 do 30*, co z 30 do 50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając: dużo sensowniejsze wydaje się odzyskiwanie ciepła do wstępnego podgrzewania wody, bo wpływ i wypływ się bilansują, a woda potrzebuje tyle samo energii aby się podgrzać z 10 do 30*, co z 30 do 50.

Masz na pewno dobry pomysł tu ciężko wyszukać złe pomysły.

Nydar już ma tak że może coś więcej napisać plus tego jego rozwiązania że jest proste i tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając: dużo sensowniejsze wydaje się odzyskiwanie ciepła do wstępnego podgrzewania wody, bo wpływ i wypływ się bilansują, a woda potrzebuje tyle samo energii aby się podgrzać z 10 do 30*, co z 30 do 50.
Bilansują się tylko wtedy, gdy korzystasz tylko z wody ciepłej, bez mieszania jej z wodą zimną. W Polsce z odróżnieniu od niektórych krajów anglosaskich stosuje się baterie z mieszaniem ciepłej i zimnej wody ;).

http://img2.demotywatoryfb.pl/uploads/1262524697_by_mmvenez_600.jpg

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oooo, to jest to co u siebie zaprojektowałem i swego czasu poruszałem w innym wątku na tym forum, chyba w "Jaśkowych wynalazkach", ale tego linka nie znałem. http://www.gfxtechnology.com/Ins-Video.html - to jest bardzo efektywny odzysk. Zbieram ciepło z wody po kąpieli (wanna, prysznic), z umywalek, a nawet z pralni, którą specjalnie zaprojektowałem na piętrze. Na dole tylko kibelek. Oczywiście, dotyczy to domów z użytkowym poddaszem. Na parterówce ciężko coś takiego wykonać, aby inwestycja kiedykolwiek się zwróciła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bilansują się tylko wtedy, gdy korzystasz tylko z wody ciepłej, bez mieszania jej z wodą zimną. W Polsce z odróżnieniu od niektórych krajów anglosaskich stosuje się baterie z mieszaniem ciepłej i zimnej wody ;).

 

Bilansują się w sensie wolumenu - ścieków jest z grubsza tyle co pobranej zimnej wody. Jaką mają te ścieki temp. to inna sprawa. Ale raczej nie najniższą, bo najwięcej jest ciepłych - z prysznica, wanny, pralki. Litrów ze zmywarki czy gotowania makaronu jest mniej, ale mają sporo wyższą temp. Jeśli jeszcze kilka stopni dorzucą bakterie. Wydaje mi się, że dwa zasobniki: "zimnej" o temp. 30* z odzysku albo lepszego wykorzystania kolektora / pompy + ciepłej 50* może mieć sens. Bo wtedy na prysznic 40* mieszasz zimną ciepłą 1:1, a nie 1:3.

 

Zresztą policzmy. 250 l. podgrzanych z 10 do 50* to 12 kwh, przy cop pompy = 2,5 to 4,8 kwh. Załóżmy optymistycznie, że z odzysku osiągamy 25* za "free", dodatkowe 5* to 1,5 kwh. Pozostaje podgrzać 185 l. o 20*, z cop 1, czyli 4,44 kwh, czyli w sumie jedna kwh więcej, ale bez pompy. Jeśli znajdziemy sposób na pierwszy etap, to mniej niż przy pompie.

Dla tych co się pogubili:

250 l. 50* + 80 l. 10* = 330 l. 40*.

185 l. 50* + 185 l. 30* = 330 l. 40*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dużą dozą poprawności można założyć,że w szarych ściekach trzy osobowej rodziny,jest tyle energii ile potrafimy odebrać z powietrza zużytego ,wyprodukowanego przez taką rodzinę.Wychodzi to ok.5kWh ze ścieków i 50,60% z 10-12kWh zawartych w powietrzu.Gdyby udało się tanio i efektywnie odzyskać tą energię z 90% sprawnością,to mam doba w dobę 13,5-15,3kWh bez względu na to co się dzieje na zewnątrz.Co z tego wynika?Ano to ,że mam bez rekuperatora p-p niezłe parametry świeżego powietrza,nie ustępujące tym gdybym na rekuperator p-p wydał pieniądze.Mam pokrycie na większą część roku na cele CO z wyłączeniem kilku najzimniejszych dni.Albo mam pokrycie CWU przez całą zimę.

Idea jest prosta.Z szarych ścieków idzie prostymi metodami przekazać tą energię do powietrza i to ze sprawnością bliską 100%. Natomiast z tego ciepłego wilgotnego powietrza przy pomocy mini PC pow-woda, można wyssać każdy wacik energii i podgrzewać nim np.powrót z podłogówki lub CWU.

Taka to idea zwyciężyła w moim przypadku i dla tego podgrzewam szarymi ściekami powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam jasiek71 nie ma lokalnego (!) odzyku, a centralny (tj. ogrzewa tym zimną wodę wchodzącą do budynku) - to wbrew pozorom sporo może zmieniać (na korzyść). Nawet w tym rozwiązaniu gfxtechnology takie podejście prezentują (odzysk centralny, a nie lokalny). Odzysk lokalny to z wyjątkiem specyficznych sytuacji IMHO raczej kłopotliwy bajer niż realny zysk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wg mnie to to jest właśnie odzysk centralny, o ile masz "wszystko" na pięterku lub masz piwnice.

 

Centralny wg mnie w gotowym domu albo przynajmniej po "wyjściu z ziemi" czyli z kanalizą już nie realny albo nie opłacalny. Lokalne to nie bajer bo parametry mają wysokie; też z tego względu, że jak chcę się wykąpać pod prysznicem to nie będę czekał aż mi ta woda gdzieś centralnie spłynie, wychłodzi się i zanim jako tako podgrzana przyjdzie świeża to już skończę kąpiel.

 

Dlatego w domach pasywnych projektuje się łazienki, kuchnię i kotłownie w "kupie" aby ciepła woda nie szła przez całą chałupę.

 

CWU to nie ogrzewanie, które pracuje praktycznie ciągle, tutaj trzeba lokalnego, szybkiego i chwilowego odzysku. No chyba, że jest miejsce i kasa to coś takiego http://www.hansgrohe-int.com/5515.htm

 

Chodzi o to, żeby zatrzymać jak najwięcej tego ciepła z kąpieli, zanim wypuścisz z domu. Przytrzymanie jej w syfonie owiniętym rurką miedzianą, jak to można zauważyć na jaśkowej wizualizacji jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Woda z kąpieli (ok. 35 stopni) oddaje ciepła na wodę wchodzącą do budynku (ok 8 stopni). Po oddaniu tego ciepła w syfonie wylatuje woda o temp. niższej niż pokojowa. Można ją jeszcze w zimie wykorzystać do podgrzania powietrza wlatanego do wentylacji mechanicznej.

 

Taniej i lepiej się chyba nie da.

 

Mam tylko pytanie, czy ocieplać jakąś wełną ten syfon, czy pozwolić, żeby część tego ciepła było oddawane do otoczenia (wówczas mamy mniejszy odzysk do CWU) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w domach pasywnych projektuje się łazienki, kuchnię i kotłownie w "kupie" aby ciepła woda nie szła przez całą chałupę.

:wave: łazienka najlepiej jako epicentrum domu :)

 

Mam tylko pytanie, czy ocieplać jakąś wełną ten syfon, czy pozwolić, żeby część tego ciepła było oddawane do otoczenia (wówczas mamy mniejszy odzysk do CWU) ?
jak to "ciepło" zostaje w budynku to jest na dwoje babka wróżyła ... ponieważ ...

mniejszy odzysk do np wentylacji czy CWU ale za biernie i lokalnie podnosi się temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaśkowe to lokalne no chyba, że ma w domu tylko ten prysznic i umywalkę ale zdaje mi się, że jest tego więcej, przynajmniej coś w kuchni, może i pierze czasami:)

A coś się tak czepił pasywnych i jakie to ma znaczenie? Pokaż mi te projekty pasywnych gdzie są "w kupie" wszystkie odbiorniki wody?

 

http://projekty.lipinscy.pl/Lipinscy_Dom_Pasywny_1/

 

W każdym projekcie mogą być blisko ale jak masz zamiar umieścić odzysk za wylotem ostatniego odbiornika to do pierwszego może być daleko. No chyba, że takie urządzenia piwniczne ale do tego specjalnie zaprojektowana kanaliza, ocieplona itp. - realne na etapie projektu.

 

Tak, chodzi o specjalnie zaprojektowaną kanalizę - czyli taki jaśkowy syfon. Tak jak pisałem dotyczy to w głównej mierze domu z użytkowym poddaszem, gdzie prawie wszystko robisz na górze - prysznic, wanna, umywalki, pralnia. lub dom z piwnicą. W innym wypadku, może się okazać nie rentowne inwestowanie w odzysk z szarej wody.

 

Poza tym człowiek kąpię się tak samo w pasywnym i nie pasywnym więc tak samo chciałby odzyskiwać energię przy prysznicu a nie na drugim końcu domu. Przytrzymanie w syfonie to lokalny odzysk.

 

Nie mówię, że nie można tego odzysku wykonać w dowolnym domu. Pisałem, że w pasywnych projektuje się wszystko w kupie, aby straty na przesyle zniwelować do minimum. Sam przytaczasz przykład o wychłodzeniu się ciepłej wody w instalacji "zdążę się wykąpać zanim ciepla wodą doleci do prysznica".

 

EDIT: w przemyśle stosuje się takie "zabaweczki" http://local.alfalaval.com/pl-pl/technologie-produkty/wymiana-ciepla/plytowe-wymienniki-ciepla/alfanova/pages/plytowy-wymiennik-alfanova.aspx - bardzo wydajne i oczywiście tylko lokalnie żeby nie tracić na przesyle.

 

A to jakbyś chciał wykorzystać w domu ? Chyba nie do szarej wody, bo odrazu zapchasz przestrzeń między lamelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaśkowe to lokalne no chyba, że ma w domu tylko ten prysznic i umywalkę ale zdaje mi się, że jest tego więcej, przynajmniej coś w kuchni, może i pierze czasami:)

 

Skoro ma to zlokalizowane jako część pionu kanalizacyjnego, to na pewno nie jest lokalne (tuż przy punkcie poboru wody). Choć to w sumie kwestia definicji. Tak czy owak, ja bym jego podejście zmodyfikował i wodę podgrzaną w tym cudzie dał do zasobnika, a nie na mieszacz. Ale to głównie dlatego, że u mnie w zasobniku woda ma 45 stopni i podmieszanie praktycznie nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie myślę co do opłacalności inwestycji to dom zawsze jest pasywem nie aktywem. Więc liczenie zwrotu jakiejkolwiek inwestycji chyba mija się z celem. Bo zawsze dom zje nasze pieniążki. no ale gdzieś trzeba mieszkać i inaczej się chyba nie da. ważne by zjadał ich jak najmniej

Siła budynku pasywnego polega na jego prostocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał Andrzej.K

tak sobie myślę co do opłacalności inwestycji to dom zawsze jest pasywem nie aktywem.

nie wdaję się w dyskusję, ale z czystej wrażliwości ekonomicznej: bzdury Waćpan piszesz.

aż dwech Was zacytuję.

Wyrażanie czystej mniemanologii stosowanej. Jeden i drugi ma rację .

Andrzej.K ma rację w tedy kiedy tego domu się nigdy nie sprzeda.

andriuss masz rację w tedy kiedy ten dom się sprzeda z zyskiem jak każdą inną rzecz.

A wspomagaczem tego procesu jest wiedza żeby ... nie przepłacić i mieć porządny dom ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...