Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A widzisz,ja się nad pompą tego typu jako zastosowanie do c.o i cwu zastanawiałem już ok.2 lata temu,ale jeszcze tańszej bo za 3tys.zł,zamiast nad "wozem drabiniastym" typu jasiek i nydar.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-Dążenie-do-spełnienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszczędna-)&p=5062625&viewfull=1#post5062625

Ma być prosto i tanio,czyż nie ?

Dobra,"wóz drabiniasty" zostawmy dla... ;)

 

czy oby rzeczywiście prosto i tanio ?:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=5062773&viewfull=1#post5062773

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie mam nic do technologii budowy domu z kształtek styropianowych bo to akurat jest fajna sprawa ale instalacje typu szare ścieki,wymienniki cwu,kolektory dachowe powiązane z zasobnikami cwu,gruntowe akumulatory,jakieś wężownice,GWC,wilgoć na strychu itp

Dla mnie to wyważanie otwartych drzwi,w prawdziwym domu pasywnym z zapotrzebowaniem pon.15kWh/m2/rok i obciążeniem cieplnym ok.1,5kW wszystkie te badziewia zastępują dwa urządzenia czyli pompa ciepła o mocy grzewczej 3kW za 5tys.zł i reku za 1,5tys.zł a prawdopodobnie jaśka i nydara "wynalazki" kosztują o wiele więcej kasy a komplikacja takich instalacji to osobny temat.

 

 

Obrazowo pisząc jasiek i nydar posługują się wozem drabiniastym na drewnianych kołach i wygląda na to,że w tamtych czasach się zatrzymali.

 

Arturo, albo nie chcesz albo nie umiesz zrozumiec co wczesniej zle napisales. Tak troche Twoj post byl troche dziwny, ale nie o to.

 

Mozesz oto pokazac nam wszystkim ta pompe o mocy 3KW, ktora razem z KOTLOWNIA i PODLOGOWKA/GRZEJNIKAMI zmiesci sie w kwocie 5 tys ?

 

Bo dosyc, ze takich pomp nie ma, co by mialy taka moc i jakiekolwiek sensowne sterowanie, to zapominasz o calej instalacji do CO.

 

Mozesz uprzejmie przypomniej ile u CIebie cale CO kosztowalo?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo czuje się zdemaskowany.Wykryłeś mój perfidny oszukańczy plan.Największy problem miałem z Raźnym.Ale dosypałem mu co nieco z takich grzybków na cienkich nóżkach do herbatki.No i widział to co chciałem aby zobaczył.Jedynie co mi się nie udało,to temp.nawiewu z GWC.Zobaczył że jest 16,2oC.Musi być za mało dosypałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To,że ma nawiew z GWC zamiast nawiewników czy kratek nic tu nie znaczy.18st.C na nawiewie z tegoż GWC to bajki dla naiwnych,nawet jak to będą wszelkiego rodzaju badziewia instalacyjne i wywiewy zużytego powietrza na poddasze,30 czy nawet 60m3/h zużytym powietrzem to może sobie ogrzać ale kask na motor a nie poddasze.

Po prostu perpetum mobile i kolejny Nobel dla nydara się należy ;)

 

Arturo, to co jedziemy do Nydara i sprawdzamy?

 

Jak jest faktycznie tyle to skrzynka browara dla mnie i Nydara i placisz za paliwo, jak ma mniej niz 15 stopni to wszystko dostaniesz Ty, porobbisz zdjecia i obalisz mit. Wchodzisz w to?

 

Kiedys ktos tu na forum sie oferowal, ze pozwoli zdjac styro ze scian zeby obalic mit o oddychaniu scian, bylo to pare lat temu, chetny sie nie znalazl.

 

J-J tez wielu chcialo zjesc, na szczescie wrocil i chwala mu za to.

 

POzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys ktos tu na forum sie oferowal, ze pozwoli zdjac styro ze scian zeby obalic mit o oddychaniu scian, bylo to pare lat temu, chetny sie nie znalazl.

to nie jest mit w sensie że ... nie ma dyfuzji pary wodnej (para wodna to jest gaz)

tylko zjawisko błędnie opisane z błędnymi i całkowicie głupimi wnioskami przez co robi wiele krzywdy .

W głosicielach prymitywnych tych teorii o oddychaniu ścian jako czegoś korzystnego to jest mit ... jak oni to zjawisko pojmują ...

jako pierwotne i nie wymagające dalszego komentarza ! i przez to wiejscy fizycy budowli mnie tak w qrfiają.

Proste ściana wnętrza domu ma mieć zawsze jak najlepszą powłokę gazoszczelną i tyle ..

Inaczej pod tym sytyro będzie następowała kondensacja ... piszę o "standardzie" 10-12cm EPS'a

i mur 24 tynkowany od wewnątrz tynkiem CW i pomalowany "oddychającą" farbą

a potem stada idiotycznych wykonawców robią pustki wentylacyjne na plackach pod epsa żeby się ściana nie pociła.

To ich mózg poci się wodą którą ma w sobie ... nie wiedzą skąd tam bierze się woda i robią para środki zapobiegawcze ..

nie znając do sqrfiałego syna w ogóle podstaw o dyfuzji

GAZU JAKIM JEST PARA WODNA

J-J tez wielu chcialo zjesc, na szczescie wrocil i chwala mu za to.

a chwała ... tylko nadal są upierdliwcy co twierdzą inaczej że robił nas w balona

Kszhu był i pisał i potwierdza to po chu się czepiać :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem z rozwiązaniami w rodzaju tego nydarowego nie jest ich skuteczność (co zupełnie bezpodstawnie postuluje Arturo). Zasadniczym problem polega na tym, że żeby one zadziałały jak należy, to trzeba "pod nie" dom zbudować jako całość. Nie da się ich wdrożyć "w ostatnim momencie" wynajmując ekipę na 3 dni pred montarzem wentylacji. Na dodatek, ponieważ nie ma tam bajerów, które dało by się odpowiednio wycenić, to owa ekipa nie jest w stanie wziąć za to odpowiednio okrągłej kwoty. Dlatego takie rozwiązania nie pojawiają się powszechnie w ofercie "firm na Świecie,czy to w USA czy w Europie zajmujących się profesjonalnie wentylacją". Ich skuteczność nie ma tu nic do rzeczy.

Ale uwaga - te "proste jak cep" (używając jaśkowego określenia) rozwiązania mają też wadę - skoro nie da się ich kupić, to trzeba chcieć i umieć sobie je zrobić (i to nie na końcu budowy, ale właśnie przewidzieć je już na etapie projektu), a na to paradoksalnie mało którego inwestora stać.

Czy to oznacza, że rozwiązania firmowe są gorsze? Czysto technicznie, być może tak, ale jeszcze gorszy jest brak jakiegokolwiek rozwiązania (szczelne okna i wentylacja grawitacyjna, które chyba ciągle jeszcze jest najpopularniejszym rozwiązaniem w domach budowanych w Polsce).

Jeśli więc chcesz mieć zrobione najlepiej jak się da, to musisz się osobiście zaangażować (albo wydać krocie na coś czego nie zobaczysz na fakturze wśród pozycji "materiały"). Jeżeli natomiast wolisz robić coś na czym się lepiej znasz, a dom jedynie sfinansować, to optymalne rozwiązanie kosztowe będzie takie, jakie oferują firmy dostępne na rynku (WM, reku, PC, itp.) - Ci ludzie też chcą z czegoś żyć, choćby nie wiem jak się jasiek na nich wściekał... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta enatural ciekawa, czemu takiej nie wziales ?

 

W sumie jak chodzi do -7 to pomijajac 2,3 tyg najgorszych mrozow mozna ja pedzic w nocy jesienia, wiosna i troche zima z COP tak 2,5, co daje za KWh jakies 15 gr brutto, toz to bije na glowe gaz a nwet wungiel, wiec czemu wszyscy takiej nie maja?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem tak jak by się kto pytam czemu nie liczę okien i drzwi ... w bilansie ... strat przez przenikanie ...

Pierwsze na okna będzie jeszcze szła okiennica z XPS'a a drzwi będą ... grube ostro ... nie przeliczam strat do gruntu razy 0,6 tylko

całość biorę jako 1. całość powierzchni domu razem z dachem gdzie ma jeszcze więcej izolacji .

stąd U przegrody to 0,045 a powierzchnia to 450 m^2 obudowy ... razy różnica temperatur 50 st daje 1kW strat ... lub lepiej 1kWs strat ...

bez uwzględniania zysków itp ... 4 osoby licząc po 100 wat daje 0,4 kW mocy ... przy domach "tradycyjnych" to jest kropla w morzu potrzeb ...

ale u mnie przy -30 to jest 40 % mocy potrzebnej do ogrzania ... a jeszcze ilość energii ze słońca ...

Bo jak są takie mrozy to słońce jest ... i musiało by być całą dobę -30 a tak nie jest ... nawet jeśli ... to brakuje 14,4 kWh to jest nic ...

 

teraz licząc że mam 1 tonę drewna które ma temperaturę 24 st ... to w tych 4st zawiera się 3,11 kWh energii

ale tego jest znacznie więcej tj tego drewna bo w całym domu i łazienka obudowana itp ...

co spokojnie te 14,4 się uzbiera na wyrównanie tego dołka ...

dodać gotowanie itp ... laptop czy kom plus telewizor ... i co

Po chu liczyć czy 30cm EPS;a starczy czy nie starczy co opłaca się czy nie ...

przez 99,9% czasu dom nie potrzebuje innej energii jak do CWU ...

 

Po to chcę wpiąć tą pompę ciepła co już nie raz zapodawałem żeby mieć i CWU i jakieś czasem dogrzanie wentylacji ...

a w lecie klimę i przy okazji CWU ... przez co żalu nie będzie że klima chodzi bez potrzeby ... potrzeba jest ...

grzanie CWU ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to trzeba "pod nie" dom zbudować jako całość. Nie da się ich wdrożyć "w ostatnim momencie" wynajmując ekipę na 3 dni pred montarzem wentylacji.
co wiele razy mieliśmy dowód na forum że ktoś z "sraczką " przyleciał co robić jak już ma dom tylko farbą pomalować tak się nie da..

o czym pisałem wyżej .. dla tego dokładnie planuję co i jak .

 

, a na to paradoksalnie mało którego inwestora stać.
zaje nie skromnie powiem ... oto jestem :p

 

Czysto technicznie, być może tak, ale jeszcze gorszy jest brak jakiegokolwiek rozwiązania (szczelne okna i wentylacja grawitacyjna, które chyba ciągle jeszcze jest najpopularniejszym rozwiązaniem w domach budowanych w Polsce).

czyste dywany piękne meble tylko powietrze jak ze "styjni"

 

Jeśli więc chcesz mieć zrobione najlepiej jak się da, to musisz się osobiście zaangażować (albo wydać krocie na coś czego nie zobaczysz na fakturze wśród pozycji "materiały")
nie wiedzę inaczej ... jak znowu nie skromnie siedzi się na przedzie ...

i dopiero toruje pewnie rozwiązania ..

nie dla wszystkich oczywiste jest robienie np płyty fu ...

dla mnie też nie ... ale to przez pryzmat konstrukcji ... bo widzę alternatywy ... dla tego..

 

W sumie jak chodzi do -7 to pomijajac 2,3 tyg najgorszych mrozow mozna ja pedzic w nocy jesienia, wiosna i troche zima z COP tak 2,5, co daje za KWh jakies 15 gr brutto, toz to bije na glowe gaz a nwet wungiel, wiec czemu wszyscy takiej nie maja?

a kto ją będzie tak karał i dawał jej pod dzioba powietrze o temperaturze - 7

? dostanie pięknie ładnie powietrze z domu plus powietrze z GWC :p

dla wyrównania strumienia ciepła ... i wyssie do cna to powietrze ...

 

ewentulanie można dodać mikro piec .. zrobić na serwomechanizm ...

kształty okrągłe ... bo na stożku czy klinie się uszczelni ładnie ,...

i ramieniem załadunek drewna ... automatyczny ... tak samo wybierania popiołu ..

da się zrobić ... jak można zrobić CNC to można zrobić i piec automat z załadunkiem :p

mrzonka ? nie .. tylko potrzeba kilo wiedzy razy 1000 do tego ..

 

Plus jeszcze turbina na gaz drzewny i mamy autonomię ... mrzonka ...

nie zupełnie ... czynnikiem urelaniającym jest wiedza ... bo zamówienie tego w firmie jakiejkolwiek niweczy całkowicie ten plan ...

 

A już szczytem hoojostwa wobec ZE ... było by mniemanie takiej kuchni "kaflowej"

wiecie co by się stało ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.google.pl/search?hl=pl&q=ksi%C4%85%C5%BCka+do+fizyki+j+orear&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.44770516,d.ZWU&biw=1218&bih=939&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=U-tfUYfcFISvOay7gJgI

dzięki tej książce zrozumiałem co to jej pompa ciepła ..

 

przecież jasne jest że 1MW z wiatraka przełożony pracę kompresora dał by z morza niech by 3 MWs macy cieplnej ... tylko trzeba chcieć ..

co jest opisane w książce dokładnie ... i to urządzenie i idea jest starsza jak piece kondensacyjne itp ...

rurki miedziane w C.O

sama pompa ciepła może być starsza jeszcze jak samo CO na prymitywne piece spalające tony węgla ..

pierwsza lodówka to nie przypadkiem lata 30 XX wiekiu?

 

A to co oferuje rynek, można przy odrobinie wiedzy, chęci i czasu samodzielnie zainstalować. Takie rozwiązanie da najlepszy balans pomiędzy efektywnością a kosztami.
no i oto chodzi .

Kwestia ruszenia tych szarych eminencji w głowie aby myślały... mnie to się tak lekko prawi ... ale w przybytku rozwiązań i możliwości ... naturalne że che się zrobić układ jak najlepszy najtańszy ...

ale tego firma nie zaoferuje bo musi zarobić ...

 

teraz poczytajcie forum i zobaczcie ... jak się robi te "tradycyjne" domy

i to jest największe ..... pi ...... piiiiiiiiii

Obligatoryjnie są w projektach wymagane ściany o konkretnym U...

i teraz bidula daje te marne 12cm EPSa bo tyle w raz z pustakiem 24 BK da

te upragnione U 0,25 ... każdy się cieszy ... ekipa bo zgoli barana za położenie 1m kw

tyle co by kładli 1cm czy 30cm ... dla nich to różnicy nie ma ...

Potem masa systemów grzejnych i para architekci i budowlańcy przyklaskują ...

jednej kalkulacji ekonomicznej ... bo więcej styropianu się nie opłaca no jasne ... jak się patrzy tylko na niego to po co w ogóle to dawać ?

ona 3 szybowe itp przez co mamy pół środki i pół domy co wymagają ciągle opieki

bo nic się lepszego nie opłacało to mamy sumarycznie hoojnie

budowanie budynku pasywnego na takich założeniach jest odbite w mice o jego kosztach .przy takich wyliczeniach i zaleceniach jak w NF15 to długo jeszcze budownictwo pasywne będzie egzotyką naładowaną jak pieczone prosie kaszą tylko na co...

jak to mam być proste jak drut

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pomieszanie z poplątaniem. Cofnijcie się do początków.

 

Dom pasywny wymyślono po to, aby nie było w nim instalacji grzewczej. Dom pasywny plus pełnowymiarowa podłogówka plus jakakolwiek pompa ciepła to zaprzeczenie pierwotnej idei.

 

Rozwiązania Nydara to sposób pogodzenia GWC i rekuperatora (w postaci pompy ciepła). Innowacyjność takiego rozwiązania sprawy polega na tym, że przy odpowiednio dużym GWC można wykorzystać pompę za 4 KPLN, a nie za 24 jak u Artura. Grunt, żeby nie popadać w skrajności typu: pompa ciepła musi wystarczyć do -20* albo grzeję wyłącznie cop 1. I pod tym kątem jest to rzeczywiście rozwiązanie niekomercyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom pasywny plus pełnowymiarowa podłogówka plus jakakolwiek pompa ciepła to zaprzeczenie pierwotnej idei.

a wczytaj w mój post nr #11847 z tej strony ... widzisz C.O jest wyrugowane.

CWU to jest problem i tyle ale połączenie z wentylacją da bardzo ciekawe rezultaty.

latem niby nie powinno być w budynku pasywnym klimy ... tylko że to nie jest klima ... tylko uboczne zimne powietrze z CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciaz brakuje mi przykladow uzycia takiej pompy do dogrzewania na CO. Jest wejscie na dodatkowy obieg ale jak to modrze podpiac i w ciagu nocy zagrzac najpierw CO a potem CWU?

 

Ktos ma jakis pomysl? BO z takim kosztem KWh (a w okresach przejsciowych pewnie jeszcze niszym) warto to przemyslec.

 

Nie bedzie to jakiej wielkie przeplacanie, jako ze na bojler do CWU trzebaby z 1500, na kospela do CO tez z 1500, wiec te 3 tys PLN na starcie COP powinien dosc szybko zniwelowac. Mozna tez dolozyc nagrzewnice z pompka na dogrzanie wentylacji chociaz to juz dodatkowe koszty...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wczytaj w mój post nr #11847 z tej strony ... widzisz C.O jest wyrugowane.

CWU to jest problem i tyle ale połączenie z wentylacją da bardzo ciekawe rezultaty.

latem niby nie powinno być w budynku pasywnym klimy ... tylko że to nie jest klima ... tylko uboczne zimne powietrze z CWU

 

TO jakie temperatury wyziewa z siebie taka pompa przy jakich temp na wejsciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schłodzenie czynnika (powietrza, wody czy glikolu) na wymienniku PC, to zawsze maks kilka stopni. Im większe (oczywiście powyżej pewnego rozsądnego minimum) tym niższa sprawność pompy. Klimy z tego więc wielkiej nie będzie, ale jak pchniesz "na salony" stale te 500 m3/h, to efekt (zwłaszcza w domu o niskiej akumulacyjności) powinien być zauważalny. Tylko musisz pamiętać, żeby okna i drzwi (zwłaszcza tarasowe) pozamykać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciaz brakuje mi przykladow uzycia takiej pompy do dogrzewania na CO. Jest wejscie na dodatkowy obieg ale jak to modrze podpiac i w ciagu nocy zagrzac najpierw CO a potem CWU?

 

Ktos ma jakis pomysl? BO z takim kosztem KWh (a w okresach przejsciowych pewnie jeszcze niszym) warto to przemyslec.

 

Nie bedzie to jakiej wielkie przeplacanie, jako ze na bojler do CWU trzebaby z 1500, na kospela do CO tez z 1500, wiec te 3 tys PLN na starcie COP powinien dosc szybko zniwelowac. Mozna tez dolozyc nagrzewnice z pompka na dogrzanie wentylacji chociaz to juz dodatkowe koszty...

 

Pozdrawiam

Mój kolektor słoneczny działa tak.Słońce podgrzewa połać dachu,a po przekroczeniu temp.40oC,uruchamia się pompka,tłocząca wodę do bufora.tam traci część energii.To co zostaje przechodzi przez wężownicę pod chudziakiem.Tam jest wychładzane max. po czym z powrotem na dach.Podobnie może działać mini PC dla celów CO i CWU. Z tą różnicą,że nie duży bufor (rezerwa na brak słońca),a zbiornik V=dobowego zużycia.Reszta energii może podgrzewać powrót z podłogówki.Do tego właśnie wykorzystam swoje 70m3/h ciepłego wilgotnego powietrza.Trochę lepsza izolacja na ścianach i efektywniejsze okna i ocieramy się o samowystarczalność dla CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to efekt (zwłaszcza w domu o niskiej akumulacyjności) powinien być zauważalny. Tylko musisz pamiętać, żeby okna i drzwi (zwłaszcza tarasowe) pozamykać...
nie będzie czego otwierać wsio fix

Trochę lepsza izolacja na ścianach i efektywniejsze okna i ocieramy się o samowystarczalność dla CO.

To jest nie cel a wymaganie od mojego domu .. napisałem w liczbach w przybliżeniu z czym to się zje.

 

TO jakie temperatury wyziewa z siebie taka pompa przy jakich temp na wejsciu?
czekajcie bo zaraz będzie że jestem wyrocznią w pompach ciepła ... a tak nie jest ta idea u mnie ma dopiero 3 dni i jest rozwijania ...

 

to efekt (zwłaszcza w domu o niskiej akumulacyjności) powinien być zauważalny.
tu mamy pewien szczegół ...

bo ciągle zapominamy o przekazywaniu ciepła z powietrza do ciała stałego ...

Ludzie o tym nie wiedzą .. bo inaczej nikt by nie sprzedał kitu w postaci grzejników aluminiowych ... bo nie w materiale tkwi siła...

tylko w ruchu powietrza przez grzejnik ... zawsze ta warstewka powietrza przy każdym przedmiocie znacząco utrudnia przewodzenie ciepła

stąd blacha stalowa 1mm nie ma współczynnika przenikania ciepła 5900 wat tylko 5,9 wata ... to samo z miedzią i alu ...

 

stąd niczym się ta akumulacja zacznie nagrzewać czy studzić my będziemy pływać w ciepłym lub chłodnym powietrzu ... i

wyrównanie temperatury na przegrodzie nie będzie odczuwalne .. ono sobie tam np 20 godzin będzie wyrównywać z powietrzem ...

 

dopiero kontrast ściany 10st a powietrze 20 st ... to ma znaczenie ...

 

Ale przy izolacji ogromnej i gigantycznej ... to powietrze od ściany będzie różnić się np w zimie 19,8 dla ściany do 20 powietrze..

co jest nie zauważalne . nawet jak powietrze będzie miało temperaturę 25 st to ta różnica w stosunku do ściany nie będzie zauważalna i bez

jakiś fajerwerków po czasie się wyrówna jedno z drugim ...

musiały by być zimne piwniczne wilgotne mury aby to faktycznie miało jakiś wpływ .. przecież to widać w tych domach co są jak włączy się po przyjściu z pracy grzanie ... bo w czym się poruszamy ? powietrzu dla tego że ściana ma już np 17 st a powietrze jest podgrzane ponad 20 st to nie ma to znaczenia ...czy ściana ma 17 czy 20 ona się z czasem dogrzeje lub ochłodzi zjadając oczywiście energię

lub oddając ...

I lepiej aby była dostosowana do potrzeb

 

my tu gadu gadu

http://www.wiocha.pl/904132,Niektorzy-ludzie-to-ciemna-masa :D

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będzie czego otwierać wsio fix

 

Nie robisz drzwi w swoim domu? ;)

 

stąd niczym się ta akumulacja zacznie nagrzewać czy studzić my będziemy pływać w ciepłym lub chłodnym powietrzu ... i

wyrównanie temperatury na przegrodzie nie będzie odczuwalne .. ono sobie tam np 20 godzin będzie wyrównywać z powietrzem ...

 

dopiero kontrast ściany 10st a powietrze 20 st ... to ma znaczenie ...

 

Ale przy izolacji ogromnej i gigantycznej ... to powietrze od ściany będzie różnić się np w zimie 19,8 dla ściany do 20 powietrze..

co jest nie zauważalne . nawet jak powietrze będzie miało temperaturę 25 st to ta różnica w stosunku do ściany nie będzie zauważalna i bez

jakiś fajerwerków po czasie się wyrówna jedno z drugim ...

 

To tak fajnie wygląda w teorii. Praktyka jest taka, że ciało ludzkie lepiej odbiera (reaguje na) promieniowanie cieplne, niż temperaturę. Dlatego jeśli ściany bedą zimne, to powietrze musi być sporo cieplejsze, a i tak może wystąpić odczucie "chłodu".

Tu natomiast mówiliśmy o klimie - jak się dom nagrzeje, to trzeba na prawdę przeciągu, zeby zniwelować ten właśnie efekt promieniowania cieplnego wszystkiego wokół. Dlatego łatwiej klimatyzować budynki o małej akumalcyjności, a w tych o większej masie akumulacyjnej lepiej zwyczajnie nie doprowadzić do przegrzania (czyli tak jak z grzaniem - trzeba reagować z wyprzedzeniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...