Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W domu nydara byłem nie dawno w sumie teoretycznie prawie koniec sezonu Twoim zdaniem..Aby ogrzać grunt do temperatury, która by powodowała ogrzewanie powietrza nawiewanego do 16,2 ile czasu wentylacja nie powinna w ogóle chodzić? Odbierać ciepła z gruntu, RSŚ Aby rozgrzać chudziak, piasek wokoło rury 10mb? do tych 16,2 *C? Umiesz to policzyć? Dodam, że w domu tym mieszkają stale ludzie ile by wytrzymali bez wentylowania domu jedyną możliwą drogą - tym nawiewem. Ok mogą jeszcze otwierać duże okna od podłogi do sufitu albo duże drzwi bez wiatrołapu w celu wentylacji ale były mrozy jak przyjechałem do nydara nad ranem -18*C a ja byłem w domu na 12:15 w okolicach Bydgoszczy z tego co pamiętam. To czego nie zauważyłem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Powtórzę się w tym wątku. Byłem u nydara i oglądałem jego instalację. "Solara", GWC wraz z RSŚ. Temperatura jedynego centralnego nawiewu powietrza do domu to 16,2 stopnia C na plusie podczas mojej około 2h obecności w domu.

 

Mały minus jest w tym GWC z RSŚ. Nie działa to to w lecie. O ile te 20 mb rury GWC zakopanej w gruncie poza domem obniży nam temp. to RSŚ podbije. No chyba, że Nydar jakiegoś bypassa wtedy używa ...

 

Dlatego uważam, że RSŚ lepiej nada się do podbijania temp. zimnej wody wodociągowej, bo to przecież cały rok może tak samo działać. A i samą instalację łatwiej wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu nydara byłem nie dawno w sumie teoretycznie prawie koniec sezonu Twoim zdaniem..Aby ogrzać grunt do temperatury, która by powodowała ogrzewanie powietrza nawiewanego do 16,2 ile czasu wentylacja nie powinna w ogóle chodzić? Odbierać ciepła z gruntu, RSŚ Aby rozgrzać chudziak, piasek wokoło rury 10mb? do tych 16,2 *C? Umiesz to policzyć?

 

Gdzie było mierzone te 16,2* ? Na wylocie w salonie ? Zatem weź pod uwagę, że część tego powietrza jest podgrzewane stratami z ogrzewania podłogowego do gruntu i chyba gdzieś czytałem, że przelatuje mu powietrze przez kotłownie i płaszcz z kominka.

RSŚ montowane poza budynkiem, gdzie podbite przez niego powietrze musi jeszcze przejść przez GWC pod chudziakiem nie jest zbyt dużym odzyskiem. Więcej tego ciepła spieprzy do gruntu niż tak naprawdę naładuje piasek wokół niego "na później". Lepiej gdyby RSŚ było w domu, wtedy odzysk byłby lepszy, ale za to większe zmiany temp. powietrza na wylocie (brak "pseudo kondensatora" jakim jest piasek pod chudziakiem).

 

Dodam, że w domu tym mieszkają stale ludzie ile by wytrzymali bez wentylowania domu jedyną możliwą drogą - tym nawiewem. Ok mogą jeszcze otwierać duże okna od podłogi do sufitu albo duże drzwi bez wiatrołapu w celu wentylacji ale były mrozy jak przyjechałem do nydara nad ranem -18*C a ja byłem w domu na 12:15 w okolicach Bydgoszczy z tego co pamiętam. To czego nie zauważyłem?

 

Np. to, że Nydar przed twoim przyjazdem całą rodzinkę wraz z psiakiem dwa razy wykąpał, żeby temp. w RSŚ podbić :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko można - stoisz na przeciwległym końcu (prosty zakup drogich urządzeń) do kolegów (wiedza, czas, tania inwestycja) a można też coś po środku (komercyjne urządzenia i własna praca).

 

Jakich drogich, jakich drogich... Jak czytam te wasze pierdoły to dochodzę do wniosku, że wszystkie razem do kupy kosztują dużo więcej. Ale bawcie się dalej. Tak jak pisałem, wątek 600 stron i wielkie g... z tego wynika. Szkoda czasu na te "złote" myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poświęcicie tyle samo czasu na pracę co na pisanie tych swoich mądrości, to też was będzie stać
Liwko piszę ci musisz się odtruć ..po tych grzybkach a to co jest ? →Zarejestrowany

Jan 2010 Posty 12.659 kto tak pisze zawzięcie ? i przeważnie pół słówka i dogadywanie :)

Jakich drogich, jakich drogich... Jak czytam te wasze pierdoły to dochodzę do wniosku, że wszystkie razem do kupy kosztują dużo więcej.

ale to są Twoje przypuszczenia ... to że załatwiłeś sobie pompę ciepła od kolegów bez faktur itp i za gronie ktoś to Ci zainstalował to się nie mądrz ... :p

bo przeciętna pompa ciepła gruntowa o mocy te 9kW dobrej firmy razem ze wszystkim to koło 50kzł...

jak skombinowałeś dużo taniej to super :) ja wiem Ty wiesz że będzie działać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wybudowałem dom taki jaki chciałem, wstawiłem tanią gruntową PC, dodałem dla komfortu reku i płacę mniej niż za nC+. Jak poświęcicie tyle samo czasu na pracę co na pisanie tych swoich mądrości, to też was będzie stać :D

 

Liwko, z calym szacunkiem dla Twojego dorobku forumowego, gdybys Ty zamiast na forum (sam twierdzisz, ze nic specjalnego tu nie znajdujesz) to bys z 10 domow opedzil kladac wszystkie te niby skomplikowane wynalazki i dzisiaj nie musialbys czekac na zwrot inwestycji w PC. Swoja droga ile dales za swoja instalacje CO?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... przepływa przez pokład pospółki o stałej temp. to dlaczego temp. jego ma się drastycznie wahać?

 

Z tą stałą temp. pospółki to też trzeba uważać, żeby Ci np. wody gruntowe zbyt wysoko nie podeszły, bo poprzez podciąganie kapilarne ciepłko w dół ucieknie i ładowanie pospółki ciepłem z RSŚ'a już nie będzie tak efektywne. Można oczywiście troszkę temu zapobiec i rozciągnąć folię między ławami fundamentowymi i na to styro. Wtedy będziemy mieli lepszy GMC, ale to znów koszty...

 

 

Czytałem (dwa dni mi zajęło przelecieć te 47 stron :), ufff. ... ) i nie ma tam info o baypassowaniu RSŚ'a w lecie. Potrzebna do tego jakaś zewnętrzna przepustnica sterowana ręcznie (chociaż nie wyobrażam sobie biegać i to ręcznie przełączać) lub elektrycznie (zwiększenie kosztu inwestycji). Na zdjęciu RSŚ oraz późniejszym opisie Nydar nic nie piszę o baypassie. Chyba, że wątek za szybko przeleciałem i coś mi mogło uciec.

 

 

Wszystko można - stoisz na przeciwległym końcu (prosty zakup drogich urządzeń) do kolegów (wiedza, czas, tania inwestycja) a można też coś po środku (komercyjne urządzenia i własna praca).

 

Dokładnie tak, tylko, że po przeczytaniu całego tego forum dalej nie wiem, czy warto isć w stronę projektowania odzysków sposobami nydarowymi i jaskowymi czy nie kupić PC http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-4-2-kw i nie bawić się w te instalacje. PC jest łatwa w instalacji i w lecie efektem ubocznym jest zimno, które mogę rozprowadzić sobie po chałupie.

 

Muszę przyznać po części rację Liwko, bo po przeczytaniu tego wszystkiego mam taki sam dylemat co przed pierwszym czytaniem ;) z taką różnicą, że teraz wiem jak to wszystko działa, a ja lubię wiedzieć o co chodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie sie wszedzie pytam jak rozsadnie spiac to z ogrzewaniem podlogowym na rzecz CO i nie bardzo narazie sie ktos wypowiedzial. Na moje rozumowanie to trzebaby albo drugi zasobni albo z 2,3 pompy.mieszacze zeby rozsadne podebrac cieplo z zasobnika pompy. Czy trzeba sie na pompe wykosztowac i potem jeszcze to mocno doladowac:(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z

Z tą stałą temp. pospółki to też trzeba uważać, żeby Ci np. wody gruntowe zbyt wysoko nie podeszły, bo poprzez podciąganie kapilarne

sprawdź sobie co to jest podciąganie kapilarne :)

PC http://www.enatural.pl/index.php/pom...pla-cwu-4-2-kw i nie bawić się w te instalacje. PC jest łatwa w instalacji i w lecie efektem ubocznym jest zimno, które mogę rozprowadzić sobie po chałupie.

czekaj czekaj aby taką pompę zastosować potrzeba super izolacji ... plus RSŚ też by się przydał ... niech by na rok szło 3,5MWh ciepłej wody...

to odzyskanie tego jest jak najbardziej opłacalne.

No wlasnie sie wszedzie pytam jak rozsadnie spiac to z ogrzewaniem podlogowym na rzecz CO i nie bardzo narazie sie ktos wypowiedzial. Na moje rozumowanie to trzebaby albo drugi zasobni albo z 2,3 pompy.mieszacze zeby rozsadne podebrac cieplo z zasobnika pompy. Czy trzeba sie na pompe wykosztowac i potem jeszcze to mocno doladowac

Tylko przez nagrzewnicę wodną i tylko do mocy 1,5 kW max maxków ... ale to dom musi być super izolowan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z

sprawdź sobie co to jest podciąganie kapilarne :)

 

Wiem co to jest. Chodzi mi o to, ażeby ładować pospółkę ciepłem z RSŚ'a musi ona posiadać troszkę wilgoci. Suchej pospółki nie naładujesz zbytnio. Natomiast im więcej wilgoci, tym więcej strat do gruntu... Stąd propozycja zaizolowania GMC folią i styro "od dołu", między ławami. Ale wtedy znów pojawia się obawa, że GMC może z czasem zrobić się zbyt suche więc należałoby doprowadzić tam jaką wilgoć, poprzez zraszanie złoża (gdzięs już była mowa o tym na forum). Zaczyna to być drogie i co dla niektórych skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uciekło, pierwszy post ...

 

Dalej to nie jest dla mnie oczywiste. Z tego co wyczytałem Nydar ma w szeregu 20mb GWC w postaci rury fi 110 poza budynkiem, następnie RSŚ i znów kolejne chyba ze 20mb miedzy ławami. W jaki sposób zatem omija w lecie ciepło z RSŚ'a ?

 

 

Jak masz dylemat, czyli nie jesteś pewien to nie idź w tym kierunku bo będziesz później tylko psioczył. Zastanów się jednak czy ta PC da możliwość ogrzewania i CWU, zwłaszcza jak zima ostro zaatakuje i przytrzyma dłużej. Sam piszesz:

 

Jak mam dylemat to czytam dalej ;) Napewno nie będę na nikogo psioczył, bo sam podejmę taką decyzję i będę miał pretensje tylko do siebie. Ale na pewno podzielę się info, co postanowiłem i o późniejszych efektach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed uruchomieniem budowy robiłem rozpoznanie w cenach różnych urządzeń,wspomagających pracę domu.Jeden miły pan wyliczył mi koszt PC gruntowej na przeszło 40kPLN. Inny miły pan kolektory słoneczne z instajacją na 12kPLN.A bardzo miła pani wyceniła podłogówkę na 25kPLN.Do tego nalegała aby zamontować dodatkowo piecyk gazowy,na wypadek gdyby PC padła.No i został jeszcze pan od rekuperatora i instalacji wentylacyjnej.Też ok.15kPLN.Zarobiłem na rezygnacji z tej komercji lekko licząc 75kPLN.Warto było? Warto.

Co do bajpasa w RSŚ.Przy wzroście temperatury na nawiewie pow.20oC.ścieki będą omijały rekuperator.Czwórnik -jego dolna część będzie zablokowana a ścieki popłyną omijając zbiornik rekuperatora.Na jesieni powrót do poprzedniego stanu.Ot cała regulacja.

Kąpiel całej rodziny i nawet sąsiadki nie ma wpływu na temp.nawiewu.Układ ma taką inercję że na takie duperele nie reaguje w mierzalny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, ażeby ładować pospółkę ciepłem z RSŚ'a musi ona posiadać troszkę wilgoci. Suchej pospółki nie naładujesz zbytnio. Natomiast im więcej wilgoci, tym więcej strat do gruntu... Stąd
pospółka zalicza się do gruntów nie spoistych przez co nie ma w niej podciągania kapilarnego ...

Jak wsypiesz w GWC kopaną prosto pospółę to wystarczy ... jest idealnie mokra :)

i można było by dać pod spód EPS... tylko...

Tylko grunt pod domem pasuje aby miał temperaturę koło 8 st... a jak zaizolujesz od spodu ...

to zostanie tylko to przez które idą rury GWC czyli w zimie grunt będzie się oziębiał ... u Nydara nie ma izolacji pod GMC...?

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Warto było? Warto.

 

Oczywiście, że warto było! Tylko czy teraz też warto? Właśnie nad tym tematem siedzę, i czytam :)

 

Co do bajpasa w RSŚ.Przy wzroście temperatury na nawiewie pow.20oC.ścieki będą omijały rekuperator.Czwórnik -jego dolna część będzie zablokowana a ścieki popłyną omijając zbiornik rekuperatora.Na jesieni powrót do poprzedniego stanu.Ot cała regulacja.

 

No to na zdjęciu które publikowałeś brakuje przepustnic, które muszą odpowiednio wymuszać obieg, Jak tymi dwoma przepustnicami (jedna zamyka, druga w tym czasie otwiera) sterujesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko grunt pod domem pasuje aby miał temperaturę koło 8 st... a jak zaizolujesz od spodu ...

to zostanie tylko to przez które idą rury GWC czyli w zimie grunt będzie się oziębiał ... u Nydara nie ma izolacji pod GMC...?

 

Nie będzie się oziębiał, bo przed wejściem "pod dom" przeleci jeszcze przez RSŚ'a, więc temp. powinna być wyższa niż temp. gruntu.

 

A wracając do podciągania kapilarnego, to w jaki sposób Nydar utrzymuje stałą wilgotność pospółki ? Tylko nie mów, że wilgotny piasek będzie tą swoją wilgoć trzymał wieczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do podciągania kapilarnego, to w jaki sposób Nydar utrzymuje stałą wilgotność pospółki ? Tylko nie mów, że wilgotny piasek będzie tą swoją wilgoć trzymał wieczność.
Nie ma podciągania kapilarnego w piasku i pospółce ... są to grunty nie spoiste ..

a co za tym idzie nie ma w nich podciągania kapilarnego ...

Druga sprawa różnica ciśnień pary wodnej dom grunt ... wystarczy że nie ma żadnej foli od środka i to wszystko idzie w grunt i się kondensuje i tak układ jest w równowadze ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no ma zawór do RSŚ i ścieków do niego nie puszcza tak to zrozumiałem :)

dla tego powietrze w lecie się nie nagrzewa :)

 

No właśnie nie widać tego na jego zdjęciu, dlatego pytam.

Poza tym taki zawór odcinający zbiornik z szarą wodą nie jest dobrym rozwiązaniem, bo wszystko będzie się tam "kisić" i może zrobić się skorupa. Nie chciałbym tego co sezon czyścić, a nawet chyba się nie da bo nydar to zaspawał ;) Lepszy byłby bypass na obiegu wentylacji, bo wtedy RSŚ, dalej sobie przepłukuje zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...