Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Literatura podaje,że ładowanie GMC to proces kilkuletni.Rozszerza się w tym czasie bąbel ciepłego gruntu na boki i w dół.W dół do czasu aż trafi na wody gruntowe.Stąd najkorzystniej jest jak wody gruntowe nisko a dom rozłożysty.Moim zdaniem ważne jest aby nie przesadzać z temperaturą,bo można doprowadzić do parowania tego gruntu,a wtedy to co zgromadzimy błyskawicznie uleci z parą wodną.Wg. mnie max , można podgrzewać grunt do 23-25oC.

Barth 3z.Tam nie ma przepustnic.Będzie potrzeba ,to będzie korek.W którymś okresie lata będzie zatkane a jesienią odetkane.Powietrze nadal będzie mogło przechodzić przez wymiennik a jego temp.nie bedzie ulegała zmianie,bo nie będzie dopływu świeżych ciepłych ścieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Literatura podaje,że ładowanie GMC to proces kilkuletni.Rozszerza się w tym czasie bąbel ciepłego gruntu na boki i w dół.W dół do czasu aż trafi na wody gruntowe
meritum sprawy .. nie wszędzie się ta... u mnie nie .. to już wiem nic ... ;(

Dla tego każdy przypadek jest odosobniony.

tąd najkorzystniej jest jak wody gruntowe nisko a dom rozłożysty.
wiem nie lubisz dworków czy coś podobnego...

ja niestety muszę obrabiać to co mam ... a jest tylko 6 arów działki i powierzchnia zabudowy max 135m^2 ..

Podoba mi się dom z ogrodem po środku coś jak mieli łymianie :D a najlepiej jak taki ogród był by zasłonięty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literatura podaje,że ładowanie GMC to proces kilkuletni.Rozszerza się w tym czasie bąbel ciepłego gruntu na boki i w dół.

 

Z całym szacunkiem nydar, ale jak dla mnie, to jakaś fantastyka. Sądzę, że z czasem złoże może stać się jałowe (nawet ładowane temp. 25*), a takie podłoże już nie będzie akumulować. Wtedy przydałoby się dostarczyć tam jakieś wilgoci - zraszanie złoża o jakim pisał gdzieś na forum adam.

 

 

W dół do czasu aż trafi na wody gruntowe.Stąd najkorzystniej jest jak wody gruntowe nisko a dom rozłożysty.Moim zdaniem ważne jest aby nie przesadzać z temperaturą,bo można doprowadzić do parowania tego gruntu,a wtedy to co zgromadzimy błyskawicznie uleci z parą wodną.Wg. mnie max , można podgrzewać grunt do 23-25oC.

 

Dlatego ładowanie GMC w lecie solarami to jakieś nieporozumienie.

 

Barth 3z.Tam nie ma przepustnic.Będzie potrzeba ,to będzie korek.W którymś okresie lata będzie zatkane a jesienią odetkane.Powietrze nadal będzie mogło przechodzić przez wymiennik a jego temp.nie bedzie ulegała zmianie,bo nie będzie dopływu świeżych ciepłych ścieków.

 

Ok, kumam.

To ja już wolałbym bypass na wentylacji sterowany elektronicznie / temperaturowo. Bezobsługowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasem złoże może stać się jałowe (nawet ładowane temp. 25*),
nie ma znaczenia :) naprawdę to nie akumulator że traci pojemność ...

to że będzie mniej "wilgoci" to nie znaczy że nie da się tam ładować ciepła ...

a1.jpg

a2.jpg

a3.jpg

a4.jpg

Druga sprawa różnica temperatur ... na korzyść domu będzie ładować to złoże parą wodną ...a przez to że jest zimniejsze będzie kondesnować ...

stąd ten układ działa jak "perpetum mobile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma znaczenia :) naprawdę to nie akumulator że traci pojemność ...

to że będzie mniej "wilgoci" to nie znaczy że nie da się tam ładować ciepła ...

 

Hmmm... póki co jakoś to działa u nydara, więc na teraz ciężko mówić o wyjałowieniu. Zobaczymy co będzie za kilka lat ;)

 

Druga sprawa różnica temperatur ... na korzyść domu będzie ładować to złoże parą wodną ...a przez to że jest zimniejsze będzie kondesnować ...

stąd ten układ działa jak "perpetum mobile

 

Perpetum z tego nie będzie, bo tą parę musisz skąś wziąć i wtłoczyć ją w podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo tą parę musisz skąś wziąć i wtłoczyć ją w podłoże.
ona się "sama" tłoczy przez różnicę ciśnień ...

i następuje dyfuzja od większego czy wewnątrz domu do mniejszego pod domem ciśnienia pary wodnej...

a że grunt ma 8 a początkowo para wodna 20 st to przy 8 st nadmiar pary wodnej (gazu) nie zmieści się i z tego bierze się

woda jako kondensat ... dla tego nie daje pod EPS czy XPS'a w płycie fu żadnych foli ... co w temacie płyta fundamentowa jest opisane ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo tą parę musisz skąś wziąć i wtłoczyć ją w podłoże.
ona się "sama" tłoczy przez różnicę ciśnień ...

i następuje dyfuzja od większego czy wewnątrz domu do mniejszego pod domem ciśnienia pary wodnej...

a że grunt ma 8 a początkowo para wodna 20 st to przy 8 st nadmiar pary wodnej (gazu) nie zmieści się i z tego bierze się

woda jako kondensat ... dla tego nie daje pod EPS czy XPS'a w płycie fu żadnych foli ... co w temacie płyta fundamentowa jest opisane ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz wodę która tam jest ...z gazem jakim jest para wodna ...

Gdy ciśnienie pary jest równe ciśnieniu pary nasyconej w danej temperaturze, to parowanie nie zachodzi. Stan też określa się jako równowagę między parowaniem a skraplaniem
żeby pierwsze woda skroplona przeszła w gaz musi być dostarczona energia ... i jest

w postaci ładowania złoża solarem nisko temperaturowym ...

sprawa następna jak już para wodna ma stamtąd uciekać to będzie szła w kierunku mniejszego ciśnienia ... dążąc do wyrównania ...

ciśnień ... musiała by mieć nadwyżkę ciśnienia większą jak powietrze w wewnątrz budynku to w tedy "wyleci" w górę ...

inaczej proces przejdzie głębiej czyli bez strat ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie działał bo tam machina wymiany gazowo wodnej cały czas będzie działać :)

po za tym przy "suchym" gruncie wejdzie mu

Cw gruntu średnie 0,5 kJ /kg co daje = 0,5 razy 1750kg = 875 kJ

co daje 875 / 3600 = 0,24kWh na stopień ..

z wodą niech woda będzie do stanu mokrego ... czyli 2,05 tony ... to daje 2050 -1750= 300 kg wody ...

300 kg * Cw 4,2 kJ =1260 kJ /3600 =0,35 kWh czyli łącznie 0,59 kWh .. na stopień fakt większe pół ...

tylko rozwiewam Twoje wątpliwości co do rozładowania .. zawsze to będzie łapać ciepło

a woda będzie krążyć zmieniając stan skupienia ...i tak w kółko ...

Beton może być alternatywą miał by 0,55 kWh przy 2,5 tony na kubik ...

drewno 0,42 kWh przy 550 kg na kubik ...

woda 1,16 kWh na kubik ..i stopień ...

Nydar jak może to zrobił pomiar wilgotności gruntu ... bo ma czym :)

 

http://www.wymiennikgruntowy.pl/wymiennik-zwirowy,en,0.html ciekawe że w eng piszą o tym a w wersji pl już chyba nie :(

jest :)

http://www.wymiennikgruntowy.pl/wymiennik-zwirowy,pl,0.html

http://www.taniaklima.pl/

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za wyłożenie teorii i linki. Żwirowy jak najbardziej TAK !

Tylko czemu podajesz mi linki do żwirowego GMC, skoro nydar ma rury miedzy fundamentami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może by trzeba wyjaśnić co jest wsypane w obręb fundamentów.Ja mam wsypane coś co brudzi ręce i jest bardzo drobne.Myślę nawet,że jest ociupina glinki i iłów,bo ręce brudzi na kawę z mlekiem.Nie jest to materiał płukany z rzeki.Kopane to było z ,,suchej" żwirowni.Tym w okolicy wszyscy zasypują fundamenty.Myślę że taki rodzaj gruntu potrafi podciągać wilgoć z niższych partii.Ważne jest jedynie aby ten proces był marginalny.Bo koszty przemiany fazowej dla tego typu konstrukcji to katastrofa w sensie energetycznym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że taki rodzaj gruntu potrafi podciągać wilgoć z niższych partii.Ważne jest jedynie aby ten proces był marginalny
jak to jest ... spoiste ... ala glinka to tak :) jest w stanie podciągnąć :)

Bo koszty przemiany fazowej dla tego typu konstrukcji to katastrofa w sensie energetycznym.
zgadza się :)

teoretycznie wielka bania na wodę była by najlepsza :)

 

http://allegro.pl/nowy-zbiornik-poliestrowy-40m3-na-wode-scieki-itp-i2987775058.html ale bania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...