Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jak to zbadałeś ?

bo na razie to są cuda .. Twoje chodzenie po domu i oddychanie ma wpływ a nie jakieś suche jak pieprz ściany ..

chyba że masz wszędzie łazienki ... zapominasz o gotowaniu, suszeniu prania itp .. naprawdę jest w domu spora porcja wilgoci .

 

To nie cuda Jak w nocy było 14oC i wilg.95% a w dzień 25oC i40oC,to nie oznacza że była jakaś przepaść w ilości wilgoci w powietrzu.Było odp.9,4g/kg i 7,5 g/kg powietrza.W domu przy stałej temp.np.22oC to jest wahanie teoretyczne,odpowiednio od 57-45%.Z tym że w dzień produkujemy więcej wilgoci bytowej.Z tąd tak mała różnica w wilgotności niezależnie od wilgotności zewnętrznej.Ściany są buforem i przejmują chwilowe nadmiary wilgoci,by je w czasie oddać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

to zobacz jaka jest średnia temp zew...

 

Weż się postaraj najpierw przeczytać ze zrozumieniem. Akurat wczoraj byłem w domu. Urządzenie mam w sypialni, więc spojrzałem jak się kładłem spać z niedzieli na poniedziałek koło pierwszej, jak wstałem, kilka, a może kilkanaście razy w ciągu dnia i także jak się kładłem spać wczoraj, właściwie już dziś. Może było jakieś drastyczne wachnięcie jak akurat nie patrzyłem, ale jak akurat patrzyłem, to mozna uprościć, że było identycznie. Jak spojrzałem sobie na meteo, troszku mi szczęka opadła. Po prostu nie znasz z praktyki grubych masywnych murów wypaćkanych tak na oko 1,5 cm gładzi gipsowej, więc nie dowierzasz. Co zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spojrzałem sobie na meteo, troszku mi szczęka opadła. Po prostu nie znasz z praktyki grubych masywnych murów wypaćkanych tak na oko 1,5 cm gładzi gipsowej, więc nie dowierzasz. Co zrobić.
absolutnie niedowierzam ... robisz sobie puki co drogę na skróty ...

Wyciągasz wnioski jak czarodziej króliki z kapelusza ... tak się nie da. Nie masz się co denerwować . To co Ty głosisz ... i przestawiasz nie ma żadnego oparcia i potwierdzenia prócz Twoich domysłów.

Sorry ale miałką ma to wartość naukową i sam siebie oszukujesz.

Ja wiem że to irytujące ... jak ktoś ładuje ciągle kłody pod nogi i neguje czyjeś zdanie ...

ale tu nawet 1% nie jestem w stanie przyznać racji że tak jest.

 

Podałem że może to nastąpić w zamoczonych murach ... ale nie w suchym jak pieprz budynku ... chyba że malujesz codziennie wodą ściany to ok ..

 

Wystarczy ... raz jeszcze ... przeczytać sobie o wymianie pary wodnej ..

1% przegrody ... reszta wentylacja ... cud się nie stanie .

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz pytania kontrowersyjne:

 

1. Czy można zastosować styropian grafitowy 30cm, fasadowy pod podłogę na gruncie? (wiem - nie jest to typowy podłogowy, ale podobno twardszy niż zwykły fasadowy bez grafitu)

 

2. Czy ten sam można zastosować na ścianę fundamentową? (nasiąkliwość wg normy do 5%, XPS-a wg normy do 3%, różnica niewielka)

 

Jakbym wszędzie dał 30cm styro grafitowego, to bym miał mniej odpadów, prostszy montaż, bo wszędzie to samo (fundament, podłoga, fasada)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideałem chyba,była by ściana ceramiczna z warstwą paroizolacyjną na zewnątrz i pkt.rosy w styropianie bliżej zewnętrznej warstwy.No i żeby słoneczko oświetlało w ciągu doby każdą ścianę zewnętrzną.
cuda .

Tynk u(ni) 1000 powietrze (1) oporu dyfuzyjnego ... ale to co chcesz tu przestawić jest ... sprzeczne z całą wiedzą ... i zasadami ! O ile EPS ... przeżyje takie eksperymenty o tyle ...

wełna mineralna ... przestanie być izolatorem. szkoda słów ...

Jak szanuję Twoje patenty na RSŚ czy wentylację i GMC i słowa nie powiem .

chwalę i piszę trąbie że jest taki Kolega ...

tak tu proponuję pogłębienie wiedzę o dyfuzji ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewien,że te zasady to jedyna słuszna zasada.Mam tak w szkielecie i działa,to dla czego nie może działać w ceramice.Przecież chodzi o zasadę.Co się stanie z murem wypełnionym gazem-parą wodną i odgrodzonym od styropianu paroizolacją a za nią styropian z pkt .rosy daleko od tej paroizolacji?Nic .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy ... raz jeszcze ... przeczytać sobie o wymianie pary wodnej ..

1% przegrody ... reszta wentylacja ... cud się nie stanie .

 

Ale co wentylacja? Nie wiem jaka jest, bo małe okno jest non-stop otwarte. Jeden procent czego? Budynku w którym nikt nie był od miesiąca czy basenu? Ja się nie denerwuję, tylko podziwiam, że dałeś radę do tego stopnia zafiksować się na biednej dyfuzji, że zupełnie świata poza nią nie widzisz. Na szczęście 99,999% społeczeństwa, w tym budowlańców, nie wie o takim zjawisku, dzięki czemu naród nie ma tego problemu i jest z grubsza szczęśliwy. Przeczytaj sobie np.:

 

http://www.atlas.com.pl/dla-fachowcow/porady-i-technologie/prace-ociepleniowe/item/4129-kr%C3%B3tki-oddech-%C5%9Bciany.html

 

ale tak z dystansem. Co prawda to głównie o dyfuzji, ale z drugiej strony widać także, że świat się od niej nie zaczyna i na niej nie kończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można zastosować styropian grafitowy 30cm, fasadowy pod podłogę na gruncie? (wiem - nie jest to typowy podłogowy, ale podobno twardszy niż zwykły fasadowy bez grafitu
pierwszy nie gorszy bo jednym z warunków dobrej lambdy jest wzrost gęstości EPS'a..

optimum koło 40kg /m^3 grafit ma koło 115 kPa tak że mógł by być ...

2. Czy ten sam można zastosować na ścianę fundamentową? (nasiąkliwość wg normy do 5%, XPS-a wg normy do 3%, różnica niewielka)

zobacz "kuleczki " hydro a kuleczki graficiaka ... pierwszy ma .. bardzo malutkie zwarte ... drugi ... niczym gąbka po przełamaniu ..

akbym wszędzie dał 30cm styro grafitowego, to bym miał mniej odpadów, prostszy montaż, bo wszędzie to samo (fundament, podłoga, fasada)
Myślę że jak u mnie "zwykły" troszkę "twardszy" bo nie wiem ile 15 lat temu miał wytrzymuje pod wylewką ... to

graficiak pod "normalne" obciążenie będzie ok ... bo z natury jest " bardziej gęsty" niż fasada biały ... i

a tam gdzie byś stawiał spore rzeczy to lepiej coś mocniejszego np XPS lub EPS 200..

 

w tym budowlańców, nie wie o takim zjawisku, dzięki czemu naród nie ma tego problemu i jest z grubsza szczęśliwy. Przeczytaj sobie np.:
akurat wiem ..

stąd piszę że i ono nie wpływa tak jak bym tego ciał ale ...

jeszcze zagłębie się może fakt...

czegoś nie kumam

 

zgłębiłem i to są cuda na patyku ... to co pisałem podtrzymuję ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,między ścianą a izolacją?
tak może być .. po stronie ciepłej ..

ale tu było pisane o całkiem zewnętrznej paroizolacji lub jej braku ... bo wychodzi bigos z tego

jak sam widzisz..

Pamiętasz obgadaliśmy temat i nie było zastrzeżeń.

 

Przykład ... strop odwrócony ... górna warstwa ... papa lub coś podobnego ...

to dolna warstwa musi być jeszcze bardziej pancerna niż pierwsza.

I to jest poprawne ...

natomiast nie jest poprawne zastosowanie tynku o bardzo dużym oporze dyfuzyjnym ...

gdzie jak sam wiesz jest w najgorszym miejscu .

cdn

 

Miałem na myśli jakąś izolację paroszczelną na samej ścianie, pod izolacją, żeby mieć i akumulację wilgoci, i żeby nawet w samym styropianie nie wystąpił punkt rosy w żadnych warunkach (edit: późno, wiecie co chciałem przekazać)
tego nie doczytałem :(

:bash::oops::sick: stąd zamieszanie :(

Przepraszam .

tylko mnie nie stłuczcie teraz ... :(

Jak już to nie ceramika tylko BK ... dużo dużo więcej zachomikuje tej pary wodnej.

Warunki znamy tyle izolacji aby punkt rosy był przy 90% wilgotności względnej przy 20st..

co daje między murem a izolacją temp koło 17,5-18 st .

Drewno czy ekofiber

I będzie to bezpieczne dla izolacji ponad 15cm ... zresztą jest termika można

testować różne warianty ... kwestia tynku na elewacji

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zreferuj czemu cuda na patyku

jak bym doczytał oj ja głupi to cudów by nie było ..

 

pytanie za 100 punktów - co można z tym zrobić, do czego użyć ?

Do izolacji ... jakaś wełna drzewna ? dobre parametry izolacji lambda 0,038 -0,039 co można wyczytać z opakowania.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ścianę zewnętrzną siatka, klej ,zatrzeć i jakiś grunt nieprzepuszczający pary wodnej. Na to kleić styropian .Będzie ,ciepło,sucho,a ściana będzie robiła wdech i wydech(nie mylić z oddychaniem).Wilgotność w takim domu na pewno przy wyporowej wentylacji będzie komfortowa.Pytanie tylko czy to jest opłacalne finansowo.Wydaje mi się że bardziej skuteczne od paroizolacji od środka(połączenia ze ścianami działowymi,instalacje)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę :) tak się robi stropodachy przecież .. na betonie robisz paroizolację ... a na to wełna czy inne coś i na to znowu jakieś cudo .. tak że przykład jest.

ważne aby było na tyle ciepło żeby nie nastąpiła kondensacja...

Związek ... temperaturowy to co masz w środku ...

np 23 st masz w środku to przed paroizolacją zaraz musisz mieć te z 21 st aby przegroda zniosła parę wodną do 85% wilgotności względnej ...

dla 23 st co dla 21 będzie pod 98 % zakładają... im większa rozpiętość tym wymagania większe ... do policzenia .

Wykres http://www.google.pl/imgres?sa=X&espv=205&es_sm=93&biw=1364&bih=683&tbm=isch&tbnid=m35FFOKtfddAEM:&imgrefurl=http://galaxy.uci.agh.edu.pl/~katmod/lab/BA.htm&docid=Rv1OGzoZEEsjtM&imgurl=http://galaxy.uci.agh.edu.pl/~katmod/lab/BA_pliki/image082.jpg&w=610&h=795&ei=y6GvUZ2WEITwsgaC54DACA&zoom=1&ved=1t:3588,r:17,s:0,i:136&iact=rc&dur=806&page=2&tbnh=189&tbnw=155&start=15&ndsp=20&tx=93&ty=107 można wnioskować ile się zmieści ...

i różnicować ile jest to 100% w 23 a ile np w 20st ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przelicz dobrze ...

bo następne rzeczy do analizy ... jaki tam masz mostek ? no jaki ? przy ciągłej izolacji ? fajnie że potrafisz therma obsłużyć ale to nic .

ale cuda ... Ci wychodzą .. jak tam masz taką wartość mostka ... który co najwyżej ma wartość 0,02 W/m*K .. a do gruntu przez ławę koło

0,1 przynajmniej w Twoim wariancie do 0,6 W/m*K no ale .. i tak w kółko ... już sił brakuje .Popraw i sprawdź ... ok

a co tam płycie będzie od momentu zginającego ... XPS ma średnio więcej niż grunt ... oporu wrażonego w kPa... ale tam ...

żyjmy nadal przypuszczeniami .

 

No i niestety się mylisz :-)

Najgrubszy podkład (przeważnie XPS) pod płytą fundamentową, jaki widziałem, to 20cm. Ja daję 30cm styropianu. XPS jest drogi, ale wytrzymały - musi utrzymać ciężar domu. Niektórzy robią na EPS 200, ale on też jest drogi, choć nie tak jak XPS.

W przypadku ław fundamentowych daje się styropian pod wylewkę, wystarczy 70-80 kPa, bo musi utrzymać tylko wylewkę. Dość tani, dlatego daję go 30cm, nie 20cm. Spełnia to wymogi domu pasywnego.

 

Wychodzą takie same parametry.

 

Jeśli kiedyś takie ocieplenie okaże się niewystarczające, dużo prościej dodać styropianu pod wylewkę niż dołożyć go pod płytę fundamentową (chyba niewykonalne).

 

Co do tego, że XPS ma średnio więcej niż grunt, to niestety nie argument. Grunt ma znacznie mniej niż beton, dlatego ugina się pod zewnętrznymi ścianami postawionymi na płycie. Ugina się razem z XPS (chociaż XPS ugina się proporcjonalnie mniej niż grunt). Stąd moment zginający. Im mniej grząski i bardziej nośny grunt, tym moment zginający większy. Dawniej zalecano płytę tylko na grząskich gruntach. Obecnie wymienia się glebę na żwir na głębokość 50cm, kładzie styropian i tyle. Jak się da wystarczająco dużo stali zbrojeniowej i betonu, zrobi wokół fartuch przeciwwysadzinowy ze styropianu i zadba o odprowadzenie wody opadowej daleko od domu, to nie problem. Chciałem tylko napisać, że fundament na ławach może być równie ciepły co na płycie, może być nawet cieplejszy.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...