Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeden mostek panu domu nie wychłodzi chyba że mówimu o szczelinie 1 m2 tak samo jak pan jeziora do morza małym lejkiem szybko nie przelejesz, nazywa się to oporem przepływu a mostek termiczny będzie też miał jakąś tam wydajność np przepuści 100 kwh w ciągu roku i tyle

Dom 150m2 najgorzej możliwie ale izolowany zużywa na ogrzewanie zużywa 4500 kWh

Wentylacja szczelinami spełniająca minimalne zapotrzebowanie na rodzinę 130m3/h – ogrzewanie takiej ilości powietrza z 0 do 20st.C to 1kWh czyli koło 3800 kWh – wystudzi?

Wg wyliczeń dr Dudy przez 40mb fundamentu betonowego z przyklejonym po obu stronach styropianem ucieka w sezonie 3000kWh .

Wystarczy popatrzeć ile kWh zużywają domy na pokrycie „nieszczelności izolacji .

Jak Pan myśli, dlaczego na taki opór absolwentów politechnik ( uczelni które zwalczają izolowanie bo mają kształcą ciepłowników) napotyka PN 13829 test szczelności??? Obowiązuje od ponad 10 lat!!! Wie Pan o tym??

 

Był Pan kiedyś na wykładach fizyki budowli profesora Roberta Wójcika ? WARTO.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozwiązania na 100% nie ma ale mozna zastosować łacznik balkonowy za zbrojeniem taki jak :

http://www.halfen.pl/t/91_7062.html

 

Jedną czesc zbrojenia łaczymy ze zbrojeniem schodów drugą ze zbrojeniem wylewki, wylewka nieco grubsza od standartowej.

Jezeli szerokość łacznika za mała to stosujemy 2 lub 3 obok siebie.

 

Do połączenia z wylewką nie potrzeba łącznika balkonowego. Temperatura wylewki taka jak temp. w domu. Tylko nie chcę wylewać betonu aż pod chudziak, bo chudziak oddziela od wylewki 30cm styropianu, i chudziak ma temperaturę cały rok +7'C. Czyli połączenie go betonem ze schodami to spory mostek termiczny.

 

Na XPS700 pewnie by dało radę wylać - tak mój mały rozumek mówi. Ale architekt i wykonawca mówią co innego: architekt żeby wylać na styropianie pod chudziakiem, wykonawca że to się nie sprawdzi i styropian pod stopą schodów będzie się uginać i powoli "siadać"... Ot dylemat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dziś przeprawę z wykonawcą, który twierdzi, że kładzenie schodów na styropianie absolutnie nie zda egzaminu. Że na 100% będą siadać. Chce ciąć chudziaka i wylewać stopę schodów pod chudziakiem, czyli standardowo.

zobacz parametry gruntu ! weź policz ciężar betonu od tych schodów.

rozłóż na powierzchnię i będziesz miał ciśnienie.

Bo mnie się coś widzi że, gościu w gusła wierzy !

Grunt to niby co jest ? od 150kN na ławę o wymiarach 70x(100) oddziaływanie na grunt ... około 280 kPa .

Ale tu masz 15 ton ! schody jak będą ważyć z 2tony to góra.

Plus oparcie w ścianie itp .

ykonawca że to się nie sprawdzi i styropian pod stopą schodów będzie się uginać i powoli "siadać"... Ot dylemat

Stań sobie na np hydropianie 150kPa ... stopa się lekko lekko wgniecie ... ale powierzchnia twojej stopy to jakieś tam z 2dm^2

teraz pomnóż siebie razy 50 ... tyle 1m wytrzyma.

Nie myślę jak naukowo to rozpisać, bo i po co... tylko na chłopski rozum pokazać empirykę sprawdzenia że to

bez zasadne obawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg wyliczeń dr Dudy przez 40mb fundamentu betonowego z przyklejonym po obu stronach styropianem ucieka w sezonie 3000kWh .

.

ciekaw jestem co zostało przyjęte do obliczeń.

Np ceramika λ [W/mK] pionowo do muru ma 0,75 zasypana perlitem ma o,23

zakładając szerokość 24 cm tradycyjnie x 40 mb daje 9,6 m2 i ucieczka 720 kwh/rok lub 220 kwhw zależności czy robimy cokuł czy nie. Boczne oddawanie ciepła można pominąć bo zakładam że większość ma podłogę ocieplona wraz z cokołem a opór przepływu jest nie zmienny w stałych warunkach. Bo jeżeli można inaczej to dla czego nie robią kaloryferów wielkości chipów karty sim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do połączenia z wylewką nie potrzeba łącznika balkonowego. Temperatura wylewki taka jak temp. w domu. Tylko nie chcę wylewać betonu aż pod chudziak, bo chudziak oddziela od wylewki 30cm styropianu, i chudziak ma temperaturę cały rok +7'C. Czyli połączenie go betonem ze schodami to spory mostek termiczny.

 

Na XPS700 pewnie by dało radę wylać - tak mój mały rozumek mówi. Ale architekt i wykonawca mówią co innego: architekt żeby wylać na styropianie pod chudziakiem, wykonawca że to się nie sprawdzi i styropian pod stopą schodów będzie się uginać i powoli "siadać"... Ot dylemat

 

Nie dopisałem ze chodziło mi o stopę betonową odizolowaną z boku styrodurem a od góry tym łacznikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np ceramika λ [W/mK] pionowo do muru ma 0,75 zasypana perlitem ma o,23
To się tyczy warunków stabilnych. Bardzo często nie znający podstaw fizyki audytorzy przenoszą te wartości do oblicze w domu. A to nieporozumienie.

 

ciekaw jestem co zostało przyjęte do obliczeń.
Widzi Pan - ja lubię wiedzieć - dlatego poznałem dr Dudę i się często z Nim spotykam, Poznałem też prof fizyki budowli Roberta Wójcika - uważa, że izoluje się od wewnątrz. Nie wiem czy Pan zauważył jak np Szanowny asolt boi się poznać Pan Dudę. Nawet zadeklarowałem spotkanie. Mogę spotkanie takie postarać się zorganizować. Dr Duda , architekci i inżynierowie izolujący od środka, spece od pomp ciepła ale nie po "ciepłownictwie" może i Pan Dariusz Koc z KAPE JA SIĘ NIE KRĘPUJĘ mogę pojeździć i popytać czy takie spotkanie jest możliwe.

 

A Pan zada te pytanie dr Dudzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła działa w obie strony - dlaczego wykorzystywać ją tylko do ogrzewania, czy tylko chłodzenia?

Wykorzystując funkcję chłodzenia pompy ciepła można rzeczywiście zapewnić komfortowe warunki cieplne nawet w domu o bardzo małej akumulacyjności.

Jeżeli dodatkowo zasilanie tej pompy ciepła zrealizujemy z paneli fotowoltaicznych, to otrzymujemy praktycznie darmowe chłodzenie już przy stosunkowo niewielkiej i relatywnie taniej instalacji.

Ponieważ takie chłodzenie to odzysk ciepła, nic nie stoi na przeszkodzie, aby to tanie ciepło wykorzystać do przygotowania ciepłej wody.

Mam tylko wątpliwości, czy opłaca się wykonywać instalację z magazynowaniem energii elektrycznej. Na razie przechowywanie energii w akumulatorach jest bardzo drogie.

Być może w najbliższym czasie pojawią się tańsze metody przechowywania energii.

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko wątpliwości, czy opłaca się wykonywać instalację z magazynowaniem energii elektrycznej. Na razie przechowywanie energii w akumulatorach jest bardzo drogie.
Panie Henryku - czepia się Pan sloganów a Sam "bardzo drogie"

Weźmy parterowy dom 120 m2 normalnie zaizolowany - zużycie przy podłogowym podczerwonym foliami ESWA 2400kWh - sprawdzony średnioroczny COP pompy ciepła Toshiby to koło 4 - czyli 600 kWh : 160 dni ( sezon grzewczy) to niecałe 4kWh - Panie Henryku ile będą kosztowały akumulatory na 8 kWh ?

Do 400-500W wiatrowni i 200-400W PV? 400Ah bedzie z zapasem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa - Nie jestem fanem OZE robią znacznie więcej krzywdy niż pożytku - zajmują się tym po prostu źle wykształceni ludzie dla kasy - którzy głęboko w ... maja inwestora i ochronę środowiska.

Przy niecałych 4 kWh dziennie - ogniwo PV i witrownia ( nawet za 7000 zł z akumulatorami) - są po prostu nieekonomiczne . Ale dla "zera" niezbedne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Henryku ile będą kosztowały akumulatory na 8 kWh ?

Do 400-500W wiatrowni i 200-400W PV? 400Ah bedzie z zapasem!

Trzeba założyć sytuację, że co najmniej przez dobę nie będzie dostępna energia z wiatrowni i PV.

8kWh, to przy napięciu 12V 666Ah.

Myślę, że minimum to 3 takie : http://www.sonarsklep.pl/akumulator-deep-cycle-elecsol-220-ah-p-345.html

Trwałość 1000 cykli lub jak podają 5 lat gwarancji.

Koszt ok. 3600zł / 5 lat = 720zł rocznie. To już nie jest darmowa energia :(. To jest połowa mojego kosztu energii elektrycznej na ogrzewanie i ciepła wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa - Nie jestem fanem OZE robią znacznie więcej krzywdy niż pożytku - zajmują się tym po prostu źle wykształceni ludzie dla kasy - którzy głęboko w ... maja inwestora i ochronę środowiska.

Przy niecałych 4 kWh dziennie - ogniwo PV i witrownia ( nawet za 7000 zł z akumulatorami) - są po prostu nieekonomiczne . Ale dla "zera" niezbedne.

Częściowo jest to wina małej podaży tego typu urządzeń. Dodatkowo rynek psują różnego rodzaju dotacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz parametry gruntu ! weź policz ciężar betonu od tych schodów.

rozłóż na powierzchnię i będziesz miał ciśnienie.

Bo mnie się coś widzi że, gościu w gusła wierzy !

Grunt to niby co jest ? od 150kN na ławę o wymiarach 70x(100) oddziaływanie na grunt ... około 280 kPa .

Ale tu masz 15 ton ! schody jak będą ważyć z 2tony to góra.

Plus oparcie w ścianie itp .

 

Stań sobie na np hydropianie 150kPa ... stopa się lekko lekko wgniecie ... ale powierzchnia twojej stopy to jakieś tam z 2dm^2

teraz pomnóż siebie razy 50 ... tyle 1m wytrzyma.

Nie myślę jak naukowo to rozpisać, bo i po co... tylko na chłopski rozum pokazać empirykę sprawdzenia że to

bez zasadne obawy.

 

 

Tak się zastanawiam, ile wytrzyma grunt bezpośrednio pod chudziakiem. Jest zagęszczony, ale czy utrzyma dolny bieg schodów?

Architekt proponował 60cm pod chudziakiem posadowić może z powodu nośności gruntu właśnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba założyć sytuację, że co najmniej przez dobę nie będzie dostępna energia z wiatrowni i PV.

8kWh, to przy napięciu 12V 666Ah.

Myślę, że minimum to 3 takie : http://www.sonarsklep.pl/akumulator-deep-cycle-elecsol-220-ah-p-345.html

Trwałość 1000 cykli lub jak podają 5 lat gwarancji.

Koszt ok. 3600zł / 5 lat = 720zł rocznie. To już nie jest darmowa energia :(. To jest połowa mojego kosztu energii elektrycznej na ogrzewanie i ciepła wodę.

Dwa wystarczą, a i 5 lat gwarancji to nie to samo co żywotności - 1500zł!

Co dalej nie czyni OZE opłacalnym do potrzeb 4kWh/24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, ile wytrzyma grunt bezpośrednio pod chudziakiem. Jest zagęszczony, ale czy utrzyma dolny bieg schodów?

Architekt proponował 60cm pod chudziakiem posadowić może z powodu nośności gruntu właśnie

zrób pod te schody płytkę #15cmx120cm x120cm aż nad to wystarczy. pod to XPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzisiejszej poczty:

Witam,

 

Bardzo proszę o kalkulację wykonania wentylacji mchanicznej dla domu jednorodzinnego (załączniki pdf). Jesli jest taka możliwość, proszę o skalkulowanie także opcji z robocizną. Dom położony koło Krakowa.

Budynek ma około 190m2 powierzchni, będzie wybudowany w technologi STEICO (belka dwuteowa) ściana zewnętrzna izolacja 40 cm wełny drzewnej, dach 40cm, płyta fundamentowa izolowana 40 cm styropianu.

Garaż i oszklona weranda od strony zachodniej na osobnej płycie i nieogrzewana.

To jest termos 40 cm .

Można?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty TB dziwny facet jesteś.W innym wątku liczono ci jaki efekt daje wiatrak który próbujesz przedstawić jako panaceum na energię elektryczną dla napędu CO.Dla przypomnienia prędkość wiatru do kwadratu jest istotnym elementem. A średnia to 3-3,5m/s czyli 9,a wiatrak jest liczony dla prędkości 10m/s czyli 100. Różnica jakby na niekorzyść.Tak trochę dla ogłupienia inwestora.To samo z PV.Liczone dla max.nasłonecznienia.1000W/m2 i temp.ogniw 20,czy 25oC.Warunki idealne .A rzeczywistość odbiega od tych warunków i wymaga korekty razy 2-3 a może 4. I to są koszty tej uniwersalnej technologii.nie wspomnę o masie dni bez słońca i wiatru zwłaszcza zimą.

Ja mam propozycję.Jak powstanie technologia pozyskiwania energii elektrycznej z blasku księżyca to ty wróć i propaguj to co teraz próbujesz ludziom za ciężkie pieniądze wcisnąć.

Nie chcę tego nazywać niecenzuralnie ale ty przebiegły i zły człowiek jesteś,ponieważ oszukujesz ludzi dla własnej małostkowej korzyści.Kasa cię zaślepia.Rozumiem że taki zestawik można na Bartyckiej kupić.

Z drugiej strony.Może ty w to wierzysz?

To już by było smutne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty TB dziwny facet jesteś.W innym wątku liczono ci jaki efekt daje wiatrak który próbujesz przedstawić jako panaceum na energię elektryczną dla napędu CO

Szkoda, że Pa nie rozumie a krytykuje. Panaceum jest izolacja .

Dzięki niej są małe potrzeby a małe potrzeby, to tania instalacja grzewcza o małej mocy. Mała moc to tania instalacja OZE gdy chcemy zeroenergetyczny ale ten kij ma dwa końce. Przy małych potrzebach nie da się zamontować centralnego ogrzewania, a OZE staje się nieekonomiczne, Izolacja więc ma zagorzałych wrogów nie tylko na zacofanych uczelniach gdzie jeszcze dziś uczy się o centralnym, ale i wśród wyznawców OZE.

Ps ... i nie sprzedaję izolacji ani nic z OZE, nie sprzedaję też pomp ciepła wiatrowni, czy pv. Może więc, złem jest najpierw krytykować potem dowiedzieć się o co chodzi, ale wycofać się nie wypada

 

Badam i obalam mity Piszę o braku wiedzy w temacie izolacji. Brak wiedzy to dom zużywający ponad 30kWh/m2 rocznie - tak więc ten brak jest łatwo rozpoznawalny.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Badam i obalam mity Piszę o braku wiedzy w temacie izolacji. Brak wiedzy to dom zużywający ponad 30kWh/m2 rocznie - tak więc ten brak jest łatwo rozpoznawalny.

 

tutaj http://www.forumbudowlane.pl/vt/25953/45/isomur-plus-ideal-czy-sciema?postdays=0&postorder=asc ktoś obalił zarówno Pańskie badania jak i Pańskie mity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...