Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie wiem jak uzyskują, może przez odpowiednie rozmieszczenie okien, wyeliminowanie mostków, odpowiednio ciepłe okna i drzwi, rozmieszczenie pokoi na planie domu, materiał z którego zbudowane ściany zewnętrzne i materiał ocieplenia itd. Podstawowe znaczenie ma też kształt bryły budynku. Znaczenie ma też na przykład kształt okna, tzn. proporcja boków otworu okiennego... Jeśli chodzi o montaż okna to oczywiście poza murem, w warstwie izolacji, ale znaczenie ma rodzaj i materiał podpory montażowej. Na przykład raczej nie powinna to być podpora stalowa... Oczywiście nawet jeśli będzie z materiału 'ciepłego', powinna zostać odizolowana od ramy okna styropianem lub aerożelem. Itd.

Kształt bryły mam taki sam (identyczny), okna oczywiście w warstwie ocieplenia i w większości mam od południa. 8.25 kWh/m2 w tych domach to jest zapotrzebowanie na energię elektryczną dla pompy ciepła a nie na samo ciepło. Nie uwierzę że jest inaczej, jeśli nie zobaczę tego w rzeczywistości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kształt bryły mam taki sam (identyczny), okna oczywiście w warstwie ocieplenia i w większości mam od południa. 8.25 kWh/m2 w tych domach to jest zapotrzebowanie na energię elektryczną dla pompy ciepła a nie na samo ciepło. Nie uwierzę że jest inaczej, jeśli nie zobaczę tego w rzeczywistości :)

 

Mówisz o tym domu, co wygrał konkurs?

Trudno mi powiedzieć, nie wiem, nie znam się, nie wypowiadam się... Zwróć uwagę, że masz mniejsze okna od południa i 3 drzwi od północy. A to tylko 2 elementy układanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 8,25 kWh/m2 przy tym ociepleniu to pobożne zyczenia lub/i niespełnione marzenia.

Okna U=0,6 jakie szyby ? 0,3 ksenon, 0,4 krypton. 0,5 odpada. Mozez podac przykładowe ceny takich okien.

Jeszcze nikomu nie liczyłem domu z oknami U=0,6 lub mniejsze

 

U mnie będziesz liczył ;)

Planuję osadzić same pakiety szybowe - bez ramy. Cena 2x niższa niż okno fix o tych samych parametrach. Można się pokusić nawet o szyby 3-komorowe o U=0,3 ;)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o tym domu, co wygrał konkurs?

Trudno mi powiedzieć, nie wiem, nie znam się, nie wypowiadam się... Zwróć uwagę, że masz mniejsze okna od południa i 3 drzwi od północy. A to tylko 2 elementy układanki.

 

Jakoś ciągle nie wierzę w aż tak wielki zysk energii z okien południowych. Może asolt się wypowie (mam ciągle czas, żeby powiększyć otwory górnych okien) w tej sprawie?

 

Jeśli chodzi o o stronę północną, to mam tyle samo otworów od tej strony co dom z lipcowego Muratora (2), dodatkowo jedne drzwi do pomieszczenia gospodarczego, które osłoni spory kawałek północnej ściany mojego domu. Kolejne szczegóły + grubsza izolacja mogą poprawić bilans o kilka kWh/m2 (powiedzmy 5), ale chciałbym wiedzieć gdzie podziało się moje pozostałe 20 kWh/m2 :). Czyli lekko licząc 2500-3000 kWh rocznie w zależności od powierzchni domu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na razie jestem w fazie budowy, jak skończę, okaże się ile konkretnie kWh/m2 :-) Na razie cały czas idzie w dół :-D

 

 

A czy świadom jesteś, że np.:

EPS 0,034 ułożony w płycie na gruncie w dwóch warstwach na zakładkę daje w przegrododzie 0,036, a nie jak w dtr-ce EPS, które to pewnie wstawiasz do OZC?

Niezależnie ile tego EPS ułożysz ( prawie ).

Możesz kleić, piankować, lub inne czary odprawiać, tylko musisz wiedzieć, że to trzeba zrobić i która ekipa zrobi to za free i czy w ogóle zrobi?

A takich niuansów podczas budowy są dziesiątki.

 

Znasz je, czy Twoja ekipa?

 

Stąd pewnie idzie w górę, a nie w dół.

 

P.S.

sorry za sprowadzenie na ziemię,

( w przytoczonym przykładzie akurat płyta układana właśnie na ziemi ;-) )

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna spytac jaki jest zakladany koszt tych super pasywnych domow. Tylko domow, bez dzialki oczywiscie.

 

te domy konkursowe o których wspominam mają kosztować do 500 tys. zł i spełniać wymagania dofinansowania budowy z rządowego programu kwotą 50 tys.. Coś czarno to jednak widzę, szczególnie jeśli miesza się pompę ciepła "o bardzo dobrych parametrach" z domem o zapotrzebowaniu 8,25 kWh/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domy izolowane ( do 30kWh/m2 rocznie ) energooszczędne ( do 15kWh/m2 rocznie czy nawet pasywne - 0 kWh/m2 rocznie - to najtańsze budownictwo.

Zasada jest prosta minimum 30 cm izolacji od gruntu i w dachu, połowę tego w ścianie bez mostków termicznych i i z paroizolacją, wentylacja z odzyskiem ciepła 90% i bezpośrednie ogrzewanie.

Sprawdzone prze ponad 20 lat -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domy izolowane ( do 30kWh/m2 rocznie ) energooszczędne ( do 15kWh/m2 rocznie czy nawet pasywne - 0 kWh/m2 rocznie - to najtańsze budownictwo.

Zasada jest prosta minimum 30 cm izolacji od gruntu i w dachu, połowę tego w ścianie bez mostków termicznych i i z paroizolacją, wentylacja z odzyskiem ciepła 90% i bezpośrednie ogrzewanie.

Sprawdzone prze ponad 20 lat -

 

zapomniałeś dopisać, że ta izolacja TYLKO od wewnątrz:lol:

 

i tak od 20 lat :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałeś dopisać, że ta izolacja TYLKO od wewnątrz:lol:

 

i tak od 20 lat :lol2:

Nigdy tak nie twierdziłem.

Przecież płyta fundamentowa to mur w termosie. Piszę zawsze, że nie ociepla się od zewnątrz ściany na fundamencie - izolacja za mostkiem termicznym do gruntu nie jest izolacją.

 

Poza tym, jakoś izolacji to wartośc mierzalna - dom izolowany zużywa do 30kWh/m2 rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie te domy sa? I jezeli to najtansze budownictwo, rozpowszechnione od 20 lat to dlaczego developerzy tak nie buduja?

Pytam dlaczego wszystkie domy od 20 lat nie sa w tej technologi?

Czy to tak jak w KK. To wielka tajemnica wiary....I blogoslawieni Ci co sie sluchaja wykonawcy.... ?

To kwestia inwestora - jeżeli kupuje projekt domu nieizolowanego - to ma dom nie izolowany. Przyznam, że nie spotkałem jeszcze domu, z rekuperatorem i bezpośrednim ogrzewaniem który zużyłby więcej jak 30kWh/m2 rocznie - a Pan taki widział?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy tak nie twierdziłem.

Przecież płyta fundamentowa to mur w termosie. Piszę zawsze, że nie ociepla się od zewnątrz ściany na fundamencie - izolacja za mostkiem termicznym do gruntu nie jest izolacją.

 

Poza tym, jakoś izolacji to wartośc mierzalna - dom izolowany zużywa do 30kWh/m2 rocznie.

:jawdrop: gdzie te mostki .

Ja się pytam gdzie te mostki ! izolacja to izolacja ! pod płytą jest ciągła to gdzie tam mostki ? przy 30 cm izolacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba szukać takiego wykonawcę, który da radę zrobić na płycie. Garaż nie będzie problemem, ewentualnie pojawi się dylatacja.

Jeżeli możesz to przedstaw rozwiązanie balkonu jakie zaproponował projektant. Czy to jest balkon czy taras nad pomieszczeniem ogrzewanym ;>

 

Poniżej przekrój balkonu.

aa1.jpgaa2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym je osadzasz?

 

W ramce z XPS'a lub PUR, na kotwach AD lub samodzielnie robionych. Od dołu zastosuję prawdopodobnie belkę z drewna egzotycznego.

Po osadzeniu szyby, dociskam ją od wewnątrz ok. 3cm XPS'em.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że szyby są osadzane po zrobieniu ocieplenia zewnętrznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ochote zobaczyc przyklady tanich izolowanych domow od 20 lat budowanych w duzej skali.

 

24 lata zajmowania sie budownictwem izolowanym (nie do konca wiadomo czy to faktycznie 24 lata, pierwszy reku u klienta TB podobno zainstalował w 1990 r. czyli 23 lata) to 5000 realizacji czyli 5000 domów izolowanych. Dlaczego na fm lub innych forach budowlanych nie ma choc jednego wpisu od jednego (jednego z 5000) zadowolonego lub nie, klienta, który by przedstawił faktyczne bo zmierzone zuzycia na ogrzewanie i potwierdził te magiczne 30 kWh/m2. 24 lata mieszkania w domu izolowanym to mnóstwo danych potwierdzajacych umiejetnosci i zdolnosci TB w tej dziedzinie. Dlaczego pozostaje nam tylko wiara, głeboka wiara ze TB mówi prawdę ?

Nie sądzę ze TB w umowie o wykonanie usługi potencjalnemu klientowi umieszcza klauzule o zakazie wypowiadania na forum o efektach jego pracy.

Skoro TB tak walczy o upowszechnienie budownictwa izolowanego, pasywnego to dlaczego utajnia efekty swojej pracy, przecież to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro TB tak walczy o upowszechnienie budownictwa izolowanego, pasywnego to dlaczego utajnia efekty swojej pracy, przecież to nie ma sensu.
Do jasnej ciasnej anielki !

jakie to upowszechnianie !

Aby coś upowszechniać trzeba to rozumieć ! i mieć argumenty ! których brak !... kolega Tomasz zainstalował te 5000 instalacji ...

z reku ... może ... ale w domach daleko ponad 30 kWh ... a na dodatek zero zero zero zdjęć z realizacji i przykładów ...

ciągle to samo co na forum budowlanym ... zam na pamieć .

Typowa gadka gościa od marketingu ! wytłuszczanie pewnych faktów ... a pewnych zacieranie ...

tak jak z COP tej pompy ciepła chociażby ....

A jak by się kto pytał

czy izolować mam zamiar ..

50 cm posadzka ..

70 min ściany ...

85 cm min dach ...

gdzieś ... ma być 1m .... ... i niech się ktoś od ... pie ... że ktoś tu nie widzi sensu izolacji ...

okna 0,1 ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...