Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

20 cm dodatkowego styro to powiedzmy 4500 PLN, co w kredycie na 30 lat na 5% w ratach równych daje 300 PLN rocznie. Nie jest to dużo, ale zdecydowanie lepiej te pieniądze spożytkował Nydar robiąc swojego dachowego solara i GMC. Bo po prostu Nydar współpracuje z naturą, a TB z nią walczy.

Już trzy takie domy firmy ISOMAX przerabialiśmy. Trzeba było wyrwać wartą kupę kasy instalację solarna odprowadzającą ciepło pod dom , założyć reku i grzejniki elektryczne - adres... Wielgolas Duchnowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Już trzy takie domy firmy ISOMAX przerabialiśmy. Trzeba było wyrwać wartą kupę kasy instalację solarna odprowadzającą ciepło pod dom , założyć reku i grzejniki elektryczne - adres... Wielgolas Duchnowski

 

Po prostu twórcy nie czytali FM :) Ktoś potwierdził artykułem naukowym tezę Nydara, że kluczem do sukcesu jest niska, rzędu 25*, temp. zasilania takiego GMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu twórcy nie czytali FM :) Ktoś potwierdził artykułem naukowym tezę Nydara, że kluczem do sukcesu jest niska, rzędu 25*, temp. zasilania takiego GMC.

Naukowe artykuły potwierdzały każdą tezę. Nawet dokładnie sobie przeciwne. nauka już dawno jest biznesem. Może dlatego wolę doświadczenie i mierniki.

Jest Pan z W-wy - zapraszam więc, na kawę. Włączę miernik CO2 i ustawię wentylację na 60m3/h . W dość nieszczelnym sklepie 35 m2 będziemy we dwóch. Jak Pan myśli CO2 spadnie do 350ppm, będzie stabilne 400-700ppm czy będzie rosło?

 

Co do temperatury - też grzeję 25-26st,C .

Nie słyszałem nigdy tezy, że izolacja jest przeciw naturze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK, czemu się "uwsteczniasz"? Z większą ilością mądrych głów już dyskutowaliście nt. opasek przeciwwysadzinowych i akumulacji gruntu liczonej w latach. O ile nie uwzględniamy wody ani podciągania, półtorametrowa szczelna pionowa opaska sprawia, że te 1,5 m gruntu pod podłogą staje się izolatorem o relatywnie wysokim cieple wł., oddzielając podłogę od głębszego gruntu o temp. rzędu 8*-9*, siłą rzeczy przyjmując temp. pośrednie. Nie licząc pierwszego roku różnica (koniecznie z opaską) pomiędzy podłogą a gruntem z powodzeniem może nie przekraczać 10*, a jeśli tak, to siłą rzeczy przepływ ciepła dla u=0,37 dla 150 m2 da mniej niż 600W. Z tego też powodu obliczenia NPV i IRR dra. Dudy są oparte na niewłaściwych danych wejściowych.

 

20 cm dodatkowego styro to powiedzmy 4500 PLN, co w kredycie na 30 lat na 5% w ratach równych daje 300 PLN rocznie. Nie jest to dużo, ale zdecydowanie lepiej te pieniądze spożytkował Nydar robiąc swojego dachowego solara i GMC. Bo po prostu Nydar współpracuje z naturą, a TB z nią walczy.

Dokładnie to samo myślę. Jeżeli pod halą można, w części środkowej w ogóle zrezygnować z izolacji, to pod domem o, siłą rzeczy dużym udziale stref brzegowych izolację stosować trzeba. Można (w normalnych warunkach gruntowych) to zrobić na dwa sposoby 1. izolacja ciągła pod płytą. 2. Izolacja w postaci poziomej opaski która jest w praktyce trudno wykonalna bo musiała by mieć ok 5 m. Rodzajem takiej opaski jest ocieplenie ściany fundamentowej z zewnątrz. Oczywiście straty ciepła w takim rozwiązaniu występują ale są stosunkowo nieduże. Idiotyzmem jest, jeszcze raz to powtórzę teoria TB o 6-krotnie większych stratach do gruntu niż do otaczającego budynek powietrza. Chyba wszyscy widzimy o co chodzi. TB nie rozumie mechanizmów zachodzących przy wymianie ciepła między domem a gruntem. Traktuje grunt jak miedzianą płytę. Świadczy to tylko o tym że jest nieukiem za to bardzo upartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praktycznych obserwacji.Ok.10-15 kwietnia odnotowałem najniższą temp.w obrębie fundamentu.Po tym terminie zaczęło powoli rosnąć.Dzisiaj mam 21oC. W największe mrozy temp.oscylowała wokół 18,potem 17oC.Myślę że jest to niezbity dowód na możliwość dobrego funkcjonowania niskotemperaturowego magazynu ciepła.Nie jestem w stanie określić jaką zasługę należy przypisać w tym systemie dla RSŚ. Nie montowałem żadnych czujników,więc nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable grzewcze w wylewce/plycie z jakims sterownikiem centralnym? Chyba R&K czy ktos inny z forum cos takiego do swoich kabli mial zamiar montowac. Naciac plyte i wlozyc kable... jakby nie bylo to rozwiazanie niecentralne i najtansze z mozliwych. Kwestia izolacji o ktorej pisze TB (grubosci a nie miejsca polozenia) i masz tanio.

 

Pozornie tanio.

Co z CWU ?

COP=1

Brak możliwości pracy w drugiej taryfie, bo wtedy już nie sterujesz precyzyjnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozornie tanio.

Co z CWU ?

COP=1

Brak możliwości pracy w drugiej taryfie, bo wtedy już nie sterujesz precyzyjnie...

 

Zakladajac, ze masz bardzo male straty ciepla w domu (glownie dzieki izolacji o ktorej tutaj piszemy) to koszty eksploatacji moga byc rozsadne. Natomiast koszty instalacji sa najtansze. Przeliczajac instalacje powiedzmy PC vs kable moze sie okazac, ze i tak przez 20 lat (zywotnosc PC) jestes do przodu nawet przy COP=1. No ale to tematyka do watku o ogrzewaniu pradem. CWU? No tak, pieta achillesowa ale od czego chocby solar od Jaska czy jakas tania PC pp :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,5 litrowy domek 200 m2 ogrzewając niecentralnie prądem wydamy 3200 zł a ogrzewając centralnie drzewem 600 zł 2600 oszczedności na drzewie rocznie. zakładając najtańsze farelki z termostatem i kocioł na drewno + bufor i nagrzewnica kanałowa wyjdzie że po 3 latach inwestycja centralnego sie zwróciła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU? No tak, pieta achillesowa ale od czego chocby solar od Jaska czy jakas tania PC pp :) ?

 

Nooo, wprost wspaniałe rozwiązanie. Dać sobie kable w podłogę, którą z powodzeniem opędza niskotemperaturowa wodna i pc pp do cwu, żeby ją kręcić do 55* czy 60*. Dzięki temu masz co z cop=1 i cwu z cop=2, średnio półtora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, wprost wspaniałe rozwiązanie. Dać sobie kable w podłogę, którą z powodzeniem opędza niskotemperaturowa wodna i pc pp do cwu, żeby ją kręcić do 55* czy 60*. Dzięki temu masz co z cop=1 i cwu z cop=2, średnio półtora.

Z tym, że w domu 10kWh /m2 - pompa ciepła do CO będzie miała COP= -2. Jak Pan zrobi to się przekona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że w domu 10kWh /m2 - pompa ciepła do CO będzie miała COP= -2. Jak Pan zrobi to się przekona.

 

No to jeszcze raz, łopatologicznie: budujemy sobie dom 150 m2, z zapotrzebowaniem na co niechby nawet tym marnym pasywnym 15 kwh/m2/a. Ja rozumiem, że TB potrafi dużo lepiej, rzędu 10 kwh/m2/a, no ale niechby, załóżmy że jesteśmy w Suwałkach. Nagle okazuje się, że te 2250 kwh to nie wszystko, bo jest jeszcze cwu. Rodzina jest głupia, za nic ma wielkie idee, chętnie korzysta z wanny, baterie na fotokomórkę toleruje jedynie w fastfoodach, ale trzeba z nią (rodziną) żyć. No i wychodzi cwu w ilości 10 kwh / dzień, czyli 3500 rocznie. W sumie 5750. Jeśli kupię pc z cop 2,5 dla cwu, będzie mnie to kosztowało ono 1400 kwh. Ta sama pompa dowiezie CO z cop 3,5, co pozwoli się zmieścić w 650 kwh, w sumie 2050 kwh.

 

Załóżmy jednak, że pierwotny wariant był finansowo akceptowalny, czyli jestem gotowy spożytkować 5750 kwh prądu, vel energii eletrycznej, łącznie na co i cwu. Czyli 5750 minus 1400 na cwu daje 4350 na CO, przy cop=3,5 daje to ponad 15 MWh ciepła, czyli ponad 100 kwh/m2/a. To oznacza, że mogę zbudować z grubsza jak mi się podoba, wydając niezbędne, określone normami minimum na ocieplenie i tym podobne kwestie. Przy G11 mamy identyczny efekt "rachunkowy" pompy i pasywniaka. Co wybierze Kowalski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo, wprost wspaniałe rozwiązanie. Dać sobie kable w podłogę, którą z powodzeniem opędza niskotemperaturowa wodna i pc pp do cwu, żeby ją kręcić do 55* czy 60*. Dzięki temu masz co z cop=1 i cwu z cop=2, średnio półtora.

 

Przeciez nie pisze, ze to najlepsze rozwiazanie. Barth pytal o niecentralny system grzewczy a kable sa jednak najtansze w intalacji. Oczywiscie w eksploatacji nie sa. Mozna jednak zawsze zostac przy samym solarze dachowym i modlic sie o jak najwiecej sloneczka ewentualnie myc sie w strumieniu ;p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze raz, łopatologicznie: budujemy sobie dom 150 m2, z zapotrzebowaniem na co niechby nawet tym marnym pasywnym 15 kwh/m2/a. Ja rozumiem, że TB potrafi dużo lepiej, rzędu 10 kwh/m2/a, no ale niechby,
Szanowny Panie!!! Pan tak napisał, jakby dom 10kWh/m2 to była jakaś sztuka i to droga. Przecież :

40-50cm styropianu od gruntu.

15-20 cm izolacji w ścianie połączonej z tymi 40-toma w podłodze i nieprzepuszczającej powietrza

30-50cm w dachu - też nieprzepuszczającej powietrza

reku 90 % okna 1,1 W/m2xK

TO ŻADNA FILOZOFIA TO TYLKO PRZESTRZEGANIE PRAW FIZYKI

 

Tu przypomnę co to jest izolacja termiczna

 

1) pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,

2) przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody

3) długość i szerokość przegrody są nieograniczone

4) warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów

5) wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.

 

Kolejna sprawa - pompa ciepła - TAK ale tylko współczesna nie ta z początku lat 90-tych do wodnego podłogowego. XXI wiek - jeżeli już to pompy z modulowana pracą i silnikami DA z bezpośrednim skraplaniem.

Nie da się zastosować pośredniego ogrzewania w domu postawionym zgodnie z prawami fizyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, co i jak w końcu ? TB, czy możesz podać konkretne rozwiązanie, żeby można było zrobić jakąkolwiek kalkulację (opłacalność zwiększenia izolacji) ???

Tak jak pisze andriuss, skoro trzeba zakupić PC do CWU, to na upartego można taką pompą opędzić wodne CO. Jaka jest wówczas opłacalność zwiększania izolacji do 50-60cm ?

 

TB, z tego co piszesz, to powinna być to pompa ciepła powietrze-powietrze z jednostkami wewnętrznymi w każdym pomieszczeniu. Wtedy mamy niecentralny system grzania z bezpośrednim skraplaniem - nie ma żadnego medium pośredniczącego w przenoszeniu ciepła. Jak tym sterować centralnie ? Co z łazienką ? Czy jest coś takiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

TB, z tego co piszesz, to powinna być to pompa ciepła powietrze-powietrze z jednostkami wewnętrznymi w każdym pomieszczeniu. Wtedy mamy niecentralny system grzania z bezpośrednim skraplaniem - nie ma żadnego medium pośredniczącego w przenoszeniu ciepła. Jak tym sterować centralnie ? Czy jest coś takiego ?

 

Jest, nazywa się klimatyzator multisplit. Pozbawiasz się opcji opędzenia cwu, zalet ogrzewania podłogowego i korzyści drugiej taryfy. Co masz w zamian? Miejsce w klubie pozytywnie zakręconych imienia TB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dajcie się zwariować. To co TB prezentuje to fikcja czysta. Wymyślił sobie coś czego w żaden sposób nie jest w stanie udowodnić. Ile razy proszony o konkrety, symulacje, wyniki badań wykręcał się jakimiś śmiesznymi rysunkami czy powtarzanymi bez zrozumienia formułkami? Przypomnę rozwiązania grubości izolacji domu pasywnego: http://blog.wolf-passivehomes.com/2010/08/25/passive-house-concept/ . Izolacja w podłodze 30 cm! W domu pasywnym! Gdzie te 50 - 60cm? W ścianie 40cm a u TB 15 - 20cm. Co jeszcze trzeba pokazać by udowodnić że TB pisze bzdury?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest, nazywa się klimatyzator multisplit. Pozbawiasz się opcji opędzenia cwu, zalet ogrzewania podłogowego i korzyści drugiej taryfy. Co masz w zamian? Miejsce w klubie pozytywnie zakręconych imienia TB.

 

OK, brak CWU powoduje, że znów wracamy do podłogówki wodnej ;) Poza tym, nie wyobrażam sobie zamontowanie jednostek wewn. w takich miejscach jak łazienka, sypialnia.

 

"korzyści drugiej taryfy" - chyba nie mówisz o powietrznych pompach ciepła?, bo jaki jest sens przechodzić na abonament dwutaryfowy i włączać pompę ciepła w nocy, gdzie temperatura jest o tyle niższa, że COP + straty z akumulacji praktycznie niwelują zysk z tej drugiej taryfy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"korzyści drugiej taryfy" - chyba nie mówisz o powietrznych pompach ciepła?, bo jaki jest sens przechodzić na abonament dwutaryfowy i włączać pompę ciepła w nocy, gdzie temperatura jest o tyle niższa, że COP + straty z akumulacji praktycznie niwelują zysk z tej drugiej taryfy ?

 

Przedstaw proszę na liczbach. Bo wg. mnie różnica w cenie bije na głowę różnice COP. Co to są straty z akumulacji? Jeśli buforem jest płyta fundamentowa, ściany i strop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...