Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po pierwsze nie uznaję metod liczenia jakie tu się prezentuje. By liczyć, uważam trzeba znać podstawy fizyki. A tych ze zrozumiałych względów na Politechnikach nie nauczają, lub je wypaczają.

Ponieważ główne straty generuje grunt - to o opłacalności 50-60 cm izolacji pisał wyżej dr Duda. Ja spotykałem 30 cm izolacji w latach 90tych teraz trafiają do mnie inwestorzy z 40-50cm - Bez tych minimum 30 cm - dalsze działania są pozbawione sensu. Już przekroczymy 30kWh/m2 rocznie.

...

Ciekawe że w Passivhaus Institut tego nie wiedzą. Widocznie ich też fizyki nie nauczyli. Wie tylko Brzęczkowski. Na całym świecie głupki, on jeden mądry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłodzenie domu

a po co to?

 

Dla komfortu.

W sumie przy domu pasywnym chłód ze żwirowego GWC może być wystarczający do utrzymanie stałej temp. na poziomie 23 stopni, chociaż są też w tym temacie dyskusje prowadzone na tym forum i wielu uważa, że takich chłód nie jest w stanie zniwelować ciepła bytowego (ciepło od nas samych, gotowanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwirowy wymienni do domu. Zupełnie bez sensu? Dużo lepszy efekt da rura. W żwirowcu bez rur na dnie, nie utrzyma się powietrza ciepłego w strefie przy gdzie gdzie jest najchłodniej.

Kolejna sprawa to chłodzenie... 0.5kWh na każde 100m3/h i to jeszcze rozbite na wszystkie ( nawet te od północy) pokoje? To jaka centrale trzeba dać? I po co te od północy schładzać? A te od południa... jeżeli będziemy odbierać mniej ciepła niż jest dostarczane - to temperatura nie będzie spadać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Pan wtrąca dr Dudę, podjąłem temat o opłacalnosci tar g12W i niepłacalności tar G11 na przykładzie taryf Tauronu.

Proszę wykazac w czym sie mylę albo z czym Pan nie zgadza w tym konkretnym temacie. Co dr Duda ma do wyboru taryf i czy kiedykolwiek wypowiadał sie na tema taryfy G12W, jezeli tak to prosze podac link, chociaz nie wiem co to zmieni w tej dyskusji

Odkąd zajmuje się domami izolowanymi - nie stosuję dwutaryfowych liczników. I nie znam przypadku by ktoś w domu izolowanym taki licznik stosował. W domach izolowanych - dla komfortu i małego zużycia energii - minimalizuję się akumulację, więc II taryfa jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim przypadku (budynek pasywny) i PPC (chyba ze tylko dla cwu) jest niepotrzebna i całe liczenie nie ma sensu

 

Niepotrzebnie powielasz głupie aksjomaty. To wszystko kwestia zestawienia indywidualnych konkretów. Liczmy pasywny 150 m2 z dużym zużyciem CWU:

co: 2250 kwh, cop=3

cwu: 3500 kwh, cop=2

 

Zużycie: 2500 kwh zamiast pierwotnych 5750. Oszczędność: 2750 kwh w ciągu roku. Tysiak PLN rocznie to nie jest kwota, która jest miażdżąca, ale po co komu domy pasywne? To tylko kwestia mody i trendu, nic więcej. Co zrobić: dać pod płytę 15 cm XPS-a zamiast 30 cm. Oszczędność - dycha. Strumień ciepła do gruntu większy o 200 W, czyli jakieś 600 - 800 kwh na sezon. Ta oszczędzona dycha z powodzeniem pokryje różnice pomiędzy kablami a małą PPC. Więc mamy:

 

co: 3000 kwh, cop=3

cwu: 3500 kwh, cop=2

 

W sumie: 2750 kwh, w zaokrągleniu połowa zużycia pierwotnego cop=1. Tak więc ja np. wolałbym mieć W TYCH SAMYCH PIENIĄDZACH dom prawie pasywny zamiast pasywnego i dostarczać połowę energii w porównaniu do pasywniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd zajmuje się domami izolowanymi - nie stosuję dwutaryfowych liczników. I nie znam przypadku by ktoś w domu izolowanym taki licznik stosował. W domach izolowanych - dla komfortu i małego zużycia energii - minimalizuję się akumulację, więc II taryfa jest bez sensu.

 

Oczywiscie ze Pan nie stosuje, to inwestor podpisuje umowe z zakładem energetycznym. Czy sprawdzał Pan rzeczywistą opłacalnośc taryfy G11 i G12W, jezeli tak to proszę o zuzycia na konkretnym przykładzie (przykładzie ale domu mieszkalnego a nie lokalu uzytkowego)w poszczególnych taryfach i przeliczony całkowity koszt, jezeli nie to to skąd Pan wie ze G12W jest nieopłacalna.

To wszystko mozna zmierzyc i policzyć. To ze nie zna Pan takiego przypadku nie oznacza ze G12W jest nieopłacalna.

A tak w ogóle rozróżnia Pan taryfy G12, G12e, G12w (Tauron-były Enion) opłacalnośc kazdej z nich jest inna.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie powielasz głupie aksjomaty. To wszystko kwestia zestawienia indywidualnych konkretów. Liczmy pasywny 150 m2 z dużym zużyciem CWU:

co: 2250 kwh, cop=3

cwu: 3500 kwh, cop=2

 

Zużycie: 2500 kwh zamiast pierwotnych 5750. Oszczędność: 2750 kwh w ciągu roku. Tysiak PLN rocznie to nie jest kwota, która jest miażdżąca, ale po co komu domy pasywne? To tylko kwestia mody i trendu, nic więcej. Co zrobić: dać pod płytę 15 cm XPS-a zamiast 30 cm. Oszczędność - dycha. Strumień ciepła do gruntu większy o 200 W, czyli jakieś 600 - 800 kwh na sezon. Ta oszczędzona dycha z powodzeniem pokryje różnice pomiędzy kablami a małą PPC. Więc mamy:

 

co: 3000 kwh, cop=3

cwu: 3500 kwh, cop=2

 

W sumie: 2750 kwh, w zaokrągleniu połowa zużycia pierwotnego cop=1. Tak więc ja np. wolałbym mieć W TYCH SAMYCH PIENIĄDZACH dom prawie pasywny zamiast pasywnego i dostarczać połowę energii w porównaniu do pasywniaka.

 

To wynikło ze zle przeczytałem wypowiedz kol Barteza, przyjąłem ze napisał o domu pasywnym o zapotrzebowaniu 2-3 kWh/m2 a chodziło o obciązenie cieplne 2-3 kW.

Ja tez mogę sie pomylic, szczególnie gdy do dyskusji wtraca sie TB

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wbrew pozorom są, po pierwsze taryfa g12w (oczywiście tam gdzie jest dostepna) to 58 % czasu tygodniowego, czyli nic nie musimy kombinowac aby uzyskac te 60% zuzycia w II taryfie. Po drugie koszt II taryfy zniweluje spadek COP wynikajacy ze zmniejszenia temp nocą (mamy jeszcze 2 godz II tar w południe).

Nikt na tym forum mający PPC i jedną taryfę nie udowodnił ze jest to najbardziej korzystne rozwiązanie, liczba uzytkowników majacych PPC i licznik 2 taryfowy znacznie ale to znacznie przewyższa liczbę tych którzy mają tylko jedna taryfę. Czyzby wszyscy oni nie umieli przeliczyc która opcja jest korzystniejsza?

Prawdopodobnie będę pierwszy ;) Po pierwsze w domu energooszczednym sam COP pompy może wpływać na decyzję o grzaniu tylko w I taryfie(nie mam G12w) gdzie przy niskim zapotrzebowaniu na ogrzewanie i zużyciu ok.4000kWh na rok i przy COP2,5 mamy zużycie energii tylko 1600kWh,po drugie biorąc pod uwagę te zużycie i dodając normalne zużycie domu nie widzę sensu pakowania się w dwie taryfy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie będę pierwszy ;) Po pierwsze w domu energooszczednym sam COP pompy może wpływać na decyzję o grzaniu tylko w I taryfie(nie mam G12w) gdzie przy zapotrzebowaniu na ogrzewanie ok.4000kWh na rok i przy COP2,5 mamy zużycie energii tylko 1600kWh,po drugie biorąc pod uwagę te zużycie i dodając normalne zużycie domu nie widzę sensu pakowania się w dwie taryfy.

 

Skoro nie masz G12w to jak chcesz udowodnic ze ona akurat jest nieopłacalna, widziec sens a dokładnie to obliczyć to dwie rózne sprawy.

Pomieszkaj rok lub dwa z G11 potem zmien na g12w przelicz i porównaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Skoro nie masz G12w to jak chcesz udowodnic ze ona akurat jest nieopłacalna, widziec sens a dokładnie to obliczyć to dwie rózne sprawy.

Pomieszkaj rok lub dwa z G11 potem zmien na g12w przelicz i porównaj.

Nie chce nic udowadniać,piszę tylko moje spostrzeżenia,że dla mnie np.przy zużyciu energii na ogrzewanie ok.1600kWh zysk ok.200zł rocznie nie jest warty zainteresowania się grzaniem w dwóch taryfach,także pod względem komfortu mieszkania.Różnica ta będzie jeszcze zredukowana przez wyższy COP przy wyższych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce nic udowadniać,piszę tylko moje spostrzeżenia,że dla mnie np.przy zużyciu energii na ogrzewanie ok.1600kWh zysk ok.200zł rocznie nie jest warty zainteresowania się grzaniem w dwóch taryfach,także pod względem komfortu mieszkania.Różnica ta będzie jeszcze zredukowana przez wyższy COP przy wyższych temperaturach.

A dlaczego zakładasz ze komfort przy G12w sie zmieni, w niej jest 58 % II taryfy czasu tygodniowego w tym cały weekend, nic nie trzeba zmieniac, tylko zmienic umowe licznik, tylko tyle i az tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłodzenie domu

a po co to?

u mnie wyliczenia asolta się sprawdziły

ale ja mam wiaderny dom 30 kwh także asolt moim domem nie może się bronić

takie średniowieczne budownictwo

 

Miałes projektanta szkodnika, audytora również szkodnika i to nieduczonego na dodatek, sam również nie "grzeszysz rozumem" ze ocieplałes od zewnątrz i wybudowałes taki durszlak.

To ze koszt ogrzewania i cwu wynosi u Ciebie ponizej 1000 zł na rok to tylko szczegół niewarty odnotowania.

Moze jesli bys nie musiał płacic za ogrzewanie czyli dom byłby pasywny to by cię pochwalił TB, a tak jest jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[..]. wolałbym mieć W TYCH SAMYCH PIENIĄDZACH dom prawie pasywny zamiast pasywnego i dostarczać połowę energii w porównaniu do pasywniaka.

 

Zatem stwierdzasz, że istnieje optymalna grubość ocieplenia, gdzie jej dalsze zwiększanie grubości nie ma sensu ekonomicznego. I chyba masz rację.

Tą odpowiedzią podważyłeś wypowiedź dr Dudy, którego zdaniem warto dawać nawet i 60cm ocieplenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie pomiarow. Staly pomiar zuzycia pradu, w programie ustawione opcje G11, G12W i G12R.

Na razie od Marca G12W "wygrywa" ale musze miec wiecej danych z sezonu CO aby podjac decyzja o zmianie. Nie robimy nic "pod taryfe" wszystko odbywa sie jak odbywalo.

Zobsczymy... Ale zakladam ze G12W wyjdzie 1200-1500;- taniej/rok

 

Jakie opcje godzinowe dla taryf G12W G12R ?, rózne zakłady energ. mają rózne godziny II tar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze Pan nie stosuje, to inwestor podpisuje umowe z zakładem energetycznym. Czy sprawdzał Pan rzeczywistą opłacalnośc taryfy G11 i G12W, jezeli tak to proszę o zuzycia na konkretnym przykładzie (przykładzie ale domu mieszkalnego a nie lokalu uzytkowego)w poszczególnych taryfach i przeliczony całkowity koszt, jezeli nie to to skąd Pan wie ze G12W jest nieopłacalna.

To wszystko mozna zmierzyc i policzyć. To ze nie zna Pan takiego przypadku nie oznacza ze G12W jest nieopłacalna.

A tak w ogóle rozróżnia Pan taryfy G12, G12e, G12w (Tauron-były Enion) opłacalnośc kazdej z nich jest inna.

 

To Pan uważa, że wszystko można policzyć. Szkoda tylko, że liczenie przedkłada Pan nad izolowanie. Mało tego Pan tak robiąc zwalcza izolowanie.

Otóż Szanowny Panie - wzory którymi Pan się posługuje są wyssane z palca, nie opierają się na prawach fizyki. Pan przyjmuje założenia, że warunki są stabilne a ciepło ucieka proporcjonalnie. A można sprawdzić, że 5mm pianki aluminiowanej w ścianie ma mniejsze straty ciepła niż BK z 10 cm docieplenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie pomiarow. Staly pomiar zuzycia pradu, w programie ustawione opcje G11, G12W i G12R.

Na razie od Marca G12W "wygrywa" ale musze miec wiecej danych z sezonu CO aby podjac decyzja o zmianie. Nie robimy nic "pod taryfe" wszystko odbywa sie jak odbywalo.

Zobsczymy... Ale zakladam ze G12W wyjdzie 1200-1500;- taniej/rok

 

Ale to chyba domek daleki od pasywnego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Pan uważa, że wszystko można policzyć. Szkoda tylko, że liczenie przedkłada Pan nad izolowanie. Mało tego Pan tak robiąc zwalcza izolowanie.

Otóż Szanowny Panie - wzory którymi Pan się posługuje są wyssane z palca, nie opierają się na prawach fizyki. Pan przyjmuje założenia, że warunki są stabilne a ciepło ucieka proporcjonalnie. A można sprawdzić, że 5mm pianki aluminiowanej w ścianie ma mniejsze straty ciepła niż BK z 10 cm docieplenia.

 

Które wzory stosowane do liczenia opłacalności lub nie, taryfy G12W są wyssane z palca.

Jezeli chodzi o wzory stosowanie do liczenia obciązenia cieplnego i zapotrzebowania na ciepło są w normach i są wg Pana złe, czyli problem mają twórcy norm ze takie a nie inne (czyt. wzory i metodologię liczenia wg TB) dopuścili. Mało tego twórcy norm sa nie tylko nieukami ale i oszustami.

Wzory i sposoby liczenia złe, a wyniki dobre, dobre bo sprawdzone w realu. Pan wierzy w cuda ? Moze to tylko przypadek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asolt, Twoje życie powinno lec w tym momencie w gruzach. Liczyłeś rzeczy niepoliczalne. Jedynym usprawiedliwieniem może być to, że pomimo tego dość trafnie prognozowałeś zużycie i rachunki. Nie macie wrażenia że ogarniają nas opary absurdu?

 

Zastanawiam sie nad sensem dalszego zycia, nie tylko zawodowego, sumienie mnie gryzie, tyle ludzi oszukanych. Stanąłem na rozdrożu, naprawde nie wiem co dalej robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...