Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panie Tomaszu, niestety taki wybor to znaczne uproszczenie. Do zapewnienia odpowiedniej temp w danej chwili moze nie byc potrzeby ogrzewac,ale mieszkancy ze wzgledu na braka aktywnego zrodla ciepla stwierdzaja, ze im zimno ...

 

Grzac czy nie grzac to nie jedyny warunek do zapewnienia komfortu cieplego. I zaden dom "izolowany" tego nie zastapi.

 

Pozdrawiam

Skrót myślowy. Chodzi o to, że w domach izolowanych nie montuje się centralnego ogrzewania. Stąd uczelnie gdzie jeszcze takie ogrzewanie występuje, tak zwalczają izolację.

A 30cm od gruntu... Tam są największe straty i tam nie można nigdy będzie dołożyc izolacji. A przy 20 cm od gruntu - dom już zawsze będzie nieizolowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zupełnie teoretycznie.Dom o parametrach przegród pasywnego,generuje energię cieplną w postaci zużytego powietrza .W moim przypadku jest to zimą ok.23kWh/dobę.Latem trochę więcej.Można założyć,że ok.10000kWh/rok.Jest to energia którą można wykorzystać do CO i CWU.Jedynym problemem jest odzyskanie tej energii.Zakładając że uda się odzyskać(różnymi metodami ) ok.70%,to może się okazać,że nieekonomiczne jest budowanie domów z przegrodami o parametrach pasywnego.Wystarczy nawet mniej izolacji w ścianach,dachach i podłodze,bo dysponujemy nawet zimą 23kWh/dobę.

Wydaje mi się,że dojściem do energooszczędnego budownictwa nie jest tylko gruba izolacja i brak mostków cieplnych,ale również umiejętne wykorzystanie tego ciepła co generuje dom w postaci ciepłego powietrza i pary wodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pętać POŚ w szlaufy itp można cepłe powietrze z niego na jaką PPC podać. Przecież osadnik połączony jest tęgą rurą z rozsączaniem a dalej do kanalizy w domu i odpowitrznika. Tą instalacją mlżna wstecznie pobierać bardzo dużo bardzo ciepłego powietrza. Dodatkowy plus to duże dotlenienie procesu. Warunek taki, że zapanuje się nad strumieniem powietrza żeby smrody nie zabiły.

 

Ciekawy pomysł, tylko nie wiadomo czy taka pompa ciepła na standardowym wentylatorku pociągnie i czy przede wszystkim masz luźny przepływ powietrza przez POŚ'ka. W niektórych rura wlotowa kończy się pod poziomem ścieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pętać POŚ w szlaufy itp można cepłe powietrze z niego na jaką PPC podać. Przecież osadnik połączony jest tęgą rurą z rozsączaniem a dalej do kanalizy w domu i odpowitrznika. Tą instalacją mlżna wstecznie pobierać bardzo dużo bardzo ciepłego powietrza. Dodatkowy plus to duże dotlenienie procesu. Warunek taki, że zapanuje się nad strumieniem powietrza żeby smrody nie zabiły.

 

Zejdżmy na ziemię. Fermentacja metanowa jest bezwarunkowo beztlenowa. POŚ to taka trochę zabawa dla sześciolatków, ale przy biogazowniach jakiekolwiek nieszczelności to bardzo, bardzo poważna sprawa. Wkład do POŚ odpowiada wolumenowi świeżej wody. Wywiewane powietrze ma taki sam wolumen jak zasysane. Logika nakazuje, aby ściekami ogrzewać wodę, a powietrzem powietrze. Oczywiście możemy się skupić na wymyślaniu bardzo karkołomnych kontrukcji, ale to nie jedyna droga. Równie dobrze przysłużymy się ludzkości udowadniając, że reku nie musi kosztować 30K a pompa ciepła 80K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bdb reku na dom 150m2 z kanałami itp to 8500zł brutto

podobnie kosztuje pompa ciepła COP5,5

Jak to ma się do tego :

Dr Duda:

W domku o współczynniku kształtu A/V=1,07(V=10*10*3) ......

Rekuperacja koszt budowy kanałów grawitacyjnych i koszt rek. około 2000zł/100m2 =20zł/m2pum.

Oryginał tej wypowiedzi można znaleźć tutaj : [http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.forumbudowlane.pl%2Fvt%2F31728%2F0%2Fzaczynamy

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ale ostatnio nie podoba mi się język ludzi nauki. A to prof. Pawłowicz, a to dr Duda. Co prawda wypowiedzi dr Dudy zaczynają przypominać wypowiedzi dr Natanka ( specjalista z innej dziedziny niż budownictwo).

Też mnie to zastanawia bo widziałem program z panem Dudą, gdzie opowiadał o swoim domu. I był to zupełnie inny język niż tych wypowiedzi które można przeczytać w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<10kWh/m2?

Brak CO? Lub jakiejkolwiek formy dostarczania ciepla?

Pytam... nie ogladalem

 

Pierwsze 12 minut. Program pokazuje oczyszczalnię ścieków i ideę oszczędzania energii w domu domu.

http://tvnplayer.pl/programy-online/maja-w-ogrodzie-odcinki,314/odcinek-395,ekologiczny-dom-z-ekologicznym-ogrodem-uprawa-borowki,S00E395,15043.html

Otoczenie domu jest urokliwe. Prawdziwy kontakt z naturą. Ale z pewnością za wiele styropianu tam nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB, jesteś megalomanem!

Wychodzi z tego że każdy powstały dom w Polsce z izolacją termiczną i WM z rekuperacją jest twoim dziełem. Chciałbym zobaczyć te plany, dom, inwestora który przedstawiłby ciebie jako autora i wykonawcę domu o zapotrzebowaniu poniżej 10kWh/m2. A ideałem byłoby jak ten dom stałby już ponad 20 lat:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po obejrzeniu jest jeden wniosek:

 

budowa domu autonomicznego nie jest droższa od zwykłego, ale koszty są o 120.000 zł większe, bo budujemy małą elektrownię :lol:

 

czegoś nie łapię?

Nie tylko ty :) P. Duda najwyraźniej próbuje zaistnieć w dziedzinie która, jak się domyślam ma mu dać jakieś profity. Pełno go w jakichś fundacjach, tu się wypowiada, tam się wypowiada. Wszędzie p. Duda to dr. Sugestia że ten doktorat ma związek z budownictwem aż nadto wyraźna. Stworzony najwyraźniej przez niego TB ma mu zapewnić reklamę jako specjalistę od budownictwa nisko-energetycznego. Trzeba przyznać że to mu się udaje. Wypowiada się w czasopismach branżowych (nikt go tam nie zapytał o wykształcenie?), nawet tu kreuje się go jako specjalistę. Ten człowiek zna się na gaszeniu pożarów. Na budownictwie, biorąc pod uwagę jego wypowiedzi zna się na tyle by móc szermować fachową terminologią. Nic więcej. Tyle to i ja potrafię i jak i on mam wykształcenie nie związane z budowlanką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...