Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

la nich kolonialnym rynkiem zbytu, na którym upycha się wychodzące z mody paciorki. Miałem okazję poznać poglądy Pana Tomka i wydaje mi się, że są one ciekawą alternatywą w stosunku do moich koncepcji
ludzie !!

q r fa ogarnijcie się !!! to stu tysięcy beczek kiszonych ogórków !

 

co za bzdury !!!!!!!!!! jest coś takiego jak opór dyfuzyjny ...

I materiały mają taki czy sraki ten opór ! Układa się jest od największego oporu do najmniejszego ...

I nie ma problemu z kondensacją ...!!!! ileż razy to pisałem ? a z 30 ...

 

40cm na kołki ???
no na takie super tajne specjalne zrobione przez NASA :D kołki te są jakby wkręcane w styropian ktoś tu je zapodawał kiedyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no na takie super tajne specjalne zrobione przez NASA :D kołki te są jakby wkręcane w styropian ktoś tu je zapodawał kiedyś

 

Aaa, to nie wiedziałem o takich kołkach ;)

 

A tutaj - jak ktoś nie widział - klejenie 40cm styro grafitowego i nie tylko: http://www.pasivnydom.net/ - dom 0,3 litrowy na Słowacji. Fajnie przestawiony każdy detal budowy domu pasywnego, tylko nie wiem czemu strona poprawnie otwiera się tylko w IE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja zadałem retoryczne pytanie ..

właśnie różnica jest tylko w cenie materiału, lub kosztów dłuższych kołków.

 

gadanie

 

10cm

- kleisz raz, nie kołkujesz (można), jesli kołkujesz to raz, zaciągasz klej+siatka+klej

40cm

- kleisz raz 20cm, kołkujesz (musisz, albo i nie - zależy), kleisz drugi raz 20cm, kołkujesz (musisz), zaciągasz klej+siatka+klej

 

ja tu widzę kolosalna róznice zarówno na robociźnie jak i materiale

 

w obu przypadkach jeszcze piankowanie 10cm - 1 raz, 40cm - 2 razy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gadanie

 

10cm

- kleisz raz, nie kołkujesz (można), jesli kołkujesz to raz, zaciągasz klej+siatka+klej

40cm

- kleisz raz 20cm, kołkujesz (musisz, albo i nie - zależy), kleisz drugi raz 20cm, kołkujesz (musisz), zaciągasz klej+siatka+klej

 

ja tu widzę kolosalna róznice zarówno na robociźnie jak i materiale

 

w obu przypadkach jeszcze piankowanie 10cm - 1 raz, 40cm - 2 razy

 

Zobacz sobie link który podałem powyżej. Kleisz raz 40cm bez kołków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HenoK @Barth3z

Po prostu jak nie grzejesz pod domem gruntu to izoluj od zimna. Jak grzejesz to izoluj od ciepła, ale mniej.

Do tej pory dość merytorycznie i rzeczowo podchodziliście do sprawy, ale teraz widzę jakieś naciąganie na swój "punkt siedzenia".

 

Co do grzania GMC to zapytajmy nydara ile zeszłego sezonu wpompował ciepła pod dom, ile to go kosztowało (eksploatacja i jego instalacja).

Ktoś jeszcze ma w miarę opomiarowane GMC?

Edytowane przez dlt7
skrót myślowy ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- kleisz raz 20cm, kołkujesz (musisz, albo i nie - zależy), kleisz drugi raz 20cm, kołkujesz (musisz), zaciągasz klej+siatka+klej

 

ja tu widzę kolosalna róznice zarówno na robociźnie jak i materiale

 

w obu przypadkach jeszcze piankowanie 10cm - 1 raz, 40cm - 2 razy

widział Ty drut oporowyj ?

Widział jak się tnie styropian ? chcesz mieć jeden kawałek ? no :p

zamawiasz tak owy :) jak mi trza to mam 1x1x3m blok :)

 

Co do grzania GMC to zapytajmy nydara ile zeszłego sezonu wpompował ciepła pod dom, ile to go kosztowało (eksploatacja i jego instalacja).

Ktoś jeszcze ma w miarę opomiarowane GMC?

zgubiłem się

na razie wiem że nie da się stwierdzić wpływu GMC

po za tym posadzka jest izolowana tak przynajmniej było w wątku o

C.O założonym przez Nydara.

 

Nadal to jest nie proste.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku akurat będę robił sam. Ale gdzie jest ta różnica w ocieplaniu pomiędzy 10cm i 40cm, że firmy za 40cm żądają więcej ???

Tak jak przyjąłeś w swojej kalkulacji, http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy&p=6061988&viewfull=1#post6061988 tj. 210zł/m3 ocieplenia będzie bliskie prawdy. Tylko wtedy za robociznę przy 40cm ocieplenia będzie 4 razy więcej jak za 10cm.

Może trochę uda się z tego utargować....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HenoK @Barth3z

Po prostu jak nie grzejesz pod domem gruntu to izoluj od zimna. Jak grzejesz to izoluj od ciepła, ale mniej.

Do tej pory dość merytorycznie i rzeczowo podchodziliście do sprawy, ale teraz widzę jakieś naciąganie na swój "punkt siedzenia".

 

Tu chodzi o niekosekwencje. Jeśli w zimie grzejesz pod fundamentem to pytanie skąd masz tyle tego ciepła ??? W zimie z solarów masz tyle ciepła, że nie wystarczy Ci nawet na CWU. Nie wiem co dr Duda miał na myśli, bo chyba nie myślał o ładowaniu GMC w lecie i korzystania w zimie ???

 

Co do grzania GMC to zapytajmy nydara ile zeszłego sezonu wpompował ciepła pod dom, ile to go kosztowało (eksploatacja i jego instalacja).

Ktoś jeszcze ma w miarę opomiarowane GMC?

 

GMC u nydara stabilizuje temp. z RSŚ'a. Jeśli po kąpieli wylatuje mu przykładowo 32oC, to żeby nie miał chwilowego uderzenia ciepła z wentylacji to GMC stabilizuje (w tym przypadku przyjmuje) nadmiar ciepła.

 

Powtarzam, nie wiem co dr Duda miał na myśli, ale napewno nie RSŚ'a nydarowego. A może ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przyjąłeś w swojej kalkulacji, http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy&p=6061988&viewfull=1#post6061988 tj. 210zł/m3 ocieplenia będzie bliskie prawdy. Tylko wtedy za robociznę przy 40cm ocieplenia będzie 4 razy więcej jak za 10cm.

Może trochę uda się z tego utargować....

 

Nie prawda. Firmy wyceniają ilość m2 ściany do oklejenia. Nie pytają o grubość, żeby za 20cm policzyć 2x tyle co za 10cm.

A jeśli tak jest, to tym bardziej będę "do przodu" robiąc to samodzielnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie to miały być kołki :)

Tylko wtedy za robociznę przy 40cm ocieplenia będzie 4 razy więcej jak za 10cm.

Może trochę uda się z tego utargować....

to proszę wytłumacz jak za robociznę ma być 4x ...

jak teraz biorą po 30zł za m^2 izolacji ... to co 120 ? zł ? coś mnie tu śmierdzi ta sprawa.

Odnoszę wrażenie że kolega na budowaniu się zna ... ale już jak się produkuje styropian to nie.

to jest dolegliwość bardzo wielu budowlańców ... troszkę tematu z mechaniki i się gubią!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o niekosekwencje. Jeśli w zimie grzejesz pod fundamentem to pytanie skąd masz tyle tego ciepła ??? W zimie z solarów masz tyle ciepła, że nie wystarczy Ci nawet na CWU. Nie wiem co dr Duda miał na myśli, bo chyba nie myślał o ładowaniu GMC w lecie i korzystania w zimie ???
Mi bardziej chodziło, o "niewyparzoną gębę", dr Dudy. Nazywanie wszystkich, którzy stosują mniej niż 30cm izolacji od gruntu "niedouczonymi szkodnikami", głupcami", czy "łajdakami", bez analizowania konkretnej sytuacji jest po prostu potwornym nadużyciem.

Z pewnością takie wypowiedzi nie przystoją naukowcowi, audytorowi nr 001, itp., itd.

 

Z tego co zrozumiałem cały pomysł polega właśnie na ładowaniu GMC latem i wykorzystaniu zgromadzonego ciepła zimą.

To ma szansę zadziałać pod warunkiem dodatkowego zaizolowania przestrzeni pod budynkiem, chociażby tak jak to uczyniono w systemie ISOMAX

http://www.isomax.com.pl/pliki/image/elementy%20systemu/d/3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś liczyliśmy koszt postawienia domu w stanie surowym zamkniętym. Trudno może w to uwierzyć ale niezależnie od użytych materiałów i rozwiązań (myślę tu o tych najbardziej popularnych) koszt jest bardzo podobny. Nie ma za bardzo jak oszczędzić.

 

Przykro mi że się nikt nie odniósł do mojego dłuższego postu. Można zaoszczędzić na materiałach, robociznie i czasie na:

- fundamentach - płyta,

- paro i hydro izolacji,

- wylewkach - ogrzewanie w płycie,

- dachu - stropodach,

- kominach - brak,

- tynkach - gładkie ściany

- montażu wentylacji - prefabrykowane przepusty,

- montażu elektryki - prefabrykowane puszki i koryta,

- oknach - pakiety szybowe w xps-ie zamiast fixów,

- oknach w warstwie ocieplenia - lepiej dać opaskę z izolatora,

- montażu okien i drzwi - prefabrykowane otwory,

- montażu sanitariatów, szafek, szaf, żyrandoli, nawet kurna telewizora - prefabrykowane otwory,

- garażu nieogrzewanym na szkielecie stalowym

 

Pomysłów mniej lub bardziej zweryfikowanych jest jeszcze wiele więcej. Właśnie skończyłem spory remont małej kawalerki na Mokotowie z lat 20. Przypominało to zasadniczo grzebanie w gównie. Zdecydowanie najkosztowniejsze były drobiazgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie :)

Wedle tego co jest do wyliczenia i spełnienia w świadectwie charakterystyki energetycznej to wystarczy izolacji 10cm .

plus troszkę okien, a tu troszkę trudniej bo trzeba żeby okna miały U 0,35. i masz dom pasywny.

Bilans się zamknie w 15 kWh. proste ? proste.

Ale bardzo dużo osób piszę sobie ponieważ coś tam poczytali itp ... uruchomili program do OCZ :) i cieszą że są ekspertami ...

stąd polowanie na grubszą izolację ... nie wiedząc czemu tak ... skąd i po co ... robią tak wszyscy każdy o tym pisze :)

nawet i ja bo piszę że izolować trzeba.

Kiedy by się kierować przepisami ... i dobrze główkować to 10cm izolacji starczy :)

 

Z tego co zrozumiałem cały pomysł polega właśnie na ładowaniu GMC latem i wykorzystaniu zgromadzonego ciepła zimą.

To ma szansę zadziałać pod warunkiem dodatkowego zaizolowania przestrzeni pod budynkiem, chociażby tak jak to uczyniono w systemie ISOMAX

Boże mój Boże !

to jest projekt tajnej bimbrowni ? czy co ?

Główna zasada im proście tym lepiej :)

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie link który podałem powyżej. Kleisz raz 40cm bez kołków.

 

mnie to nie interesuje, pokaż mi w Polsce dostepne w handlu, nie na zamówienie EPS 40cm.

 

sam sobie mogę pociąć - wiem - to podjcie cenę bloków z fabryki jak znacie - ja znam cenę z transportem ze Styropminu, a wy jakie macie?

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem cały pomysł polega właśnie na ładowaniu GMC latem i wykorzystaniu zgromadzonego ciepła zimą.

To ma szansę zadziałać pod warunkiem dodatkowego zaizolowania przestrzeni pod budynkiem, chociażby tak jak to uczyniono w systemie ISOMAX

 

HenoK i Ty w to wierzysz ?!, że utrzymasz tam temp. 25oC przy temp. zewn. -5oC choćby przez tydzień ? Nie mówiąc o ładowaniu latem i odbieraniu zimą ! Do tego pytanie, co tam musiałby być za materiał, żeby przez lata przyjmować ciepło latem i oddawać zimą bez utraty funkcji akumulacji - wosk ? ;)

A ile ten zbiornik będzie kosztował ? Napewno ten dom nie będzie wówczas "dostępny" jak twierdzi dr Duda ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego 25 st. C? Wystarczy, że temperatura pod budynkiem nie spadnie poniżej 20 st. C to straty przez posadzkę do gruntu ograniczysz do zera. Jeżeli temperatura będzie wyższa, to grunt będzie zachowywał się jak grzejnik.

Przy zaizolowanym z boku GMC powinno to być możliwe. O szczegóły zapytaj nydar'a. On ma przecież podobny GMC.

Ja też planowałem coś takiego, ale rura umieszczona pod budynkiem okazała nieszczelna (jej szczelność sprawdziłem dopiero jak budynek był na etapie wykańczania) i musiałem z tego pomysłu zrezygnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi bardziej chodziło, o "niewyparzoną gębę", dr Dudy. Nazywanie wszystkich, którzy stosują mniej niż 30cm izolacji od gruntu "niedouczonymi szkodnikami", głupcami", czy "łajdakami", bez analizowania konkretnej sytuacji jest po prostu potwornym nadużyciem.

Z pewnością takie wypowiedzi nie przystoją naukowcowi, audytorowi nr 001, itp., itd.

 

Z tego co zrozumiałem cały pomysł polega właśnie na ładowaniu GMC latem i wykorzystaniu zgromadzonego ciepła zimą.

To ma szansę zadziałać pod warunkiem dodatkowego zaizolowania przestrzeni pod budynkiem, chociażby tak jak to uczyniono w systemie ISOMAX

http://www.isomax.com.pl/pliki/image/elementy%20systemu/d/3.png

 

 

W trzech domach ISOMAX w Wielgolesie Duchnowskim montowaliśmy grzejniki elektryczne i reku - bo przy 16 stC wewnątrz zimą rachunki były pod 1000zł miesięcznie w domach trochę ponad 100m2 - Tak się sprawdził GMC za 100000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...