Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie wykorzystuję ciepła z wentyacji.W Isomaxsowym sensie.Zaczynam wątpić czy nie jestem idiotą.Wydaje mi się że piszę prosto i przejrzyście,a okazuje się że mało kto kuma.No może Barth 3z..Prosta zasada grzeję słońcem grunt pod chałupą do +/-22oC.Powietrzem zużytym poddasze.Tu i tu mam prawie zerowe straty.Mam pasywny,bo pasywnie pozyskuję lub jak kto woli wykorzystuję.Przecież to jest proste jak drut.

 

Nie spinaj się tak, chłopie :)

Nikt nie udowadnia ci że w Iso-sensie. Chodzi o zasadę. Zarówno twój dom, jak i ten Iso stosuje systemy ograniczania strat przez przegrody ciepłem odpadowym, co akurat we współczesnych historycznie instalacjach jest nieosiągalne i niewykonalne. Ty robisz to w inny sposób, i Iso też w inny, ale zasada pozostaje zasadą - inny jest tylko sposób realizacji (akurat twój sposób w domu z poddaszem użytkowym jest niewykonalny, a Iso jak najbardziej). Oni poszli głownie w kierunku Słońca, ty akurat w kierunku zysków bytowych.

Z tego widać, że jak się człowiek zmobilizuje, to jest w stanie wykrzesać sporo w miejscach, o których "normalny" budujący nawet nie pomyśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tego typu zjawiska w fizyce są odwracalne.

Skoro 1m3 gruntu o jeden stopień w stosunku do układu (otoczenia) i utrzymanie tego stanu przez sezon grzewczy - to 400kWh, to ochłodzenie tego samego 1m3 gruntu o jeden stopień powinno pozwolić na uzyskanie z gruntu 400kWh ciepła.

Byłaby to rewelacja dla pomp ciepła. Np. budynek zużywający na potrzeby ogrzewania i przygotowania ciepłej wody rocznie 10 tys. kWh energii z zastosowaniem pompy ciepła o COP=4,0 potrzebowałby z gruntu 7500kWh.

7500/400=18,75m3, czyli np. prostokąt 4m x 5m w zupełności by wystarczył.

Ciekawe dlaczego przy pompach ciepła za bezpieczne podaje się schłodzenie o dT rzędu 5K i wykorzystuje w praktyce moc ok. 20W/m2, czyli dla w/w przykładu dobiera poziomy wymiennik gruntowy obejmujący min. 375m2 ?

Panie Henryku... Pan to przemyśli jeszcze raz. Nie chodzi mi o "ładowanie" latem" a straty zimą.

Zna Pan kogoś kto dał 30 lub więcej cm styropianu od gruntu i zużywa ponad 30kWh/m2 rocznie? Straty do gruntu przez fundament i podłogę to podstawa izolowania. Reszta może by cieńsza byle szczelna!!!

 

Na tym polega całe oszustwo - ITB i Politechnik . Nie boję się takich stwierdzeń, bo sprawdziłem to w praktyce. Sprzedaż energii a zwłaszcza gazu - to łatwy biznes. Nie użera się ze zw3iązkowcami ( jak przy węglu) dostawca da kasę na siec, doliczy tylko marże VAT i akcyzę.

 

Że izolacja od gruntu to podstawa, bardzo łatwo sprawdzic, a wie Pan - dlaczego tego nie robi? BO TO PANU NIE PASUJE - a wie Pan, że mam rację. Dodam, że dr Dudę przekonały stojące domy i architekci, którzy tak budują.

W domu 700m2, o którym Pan wie - wyszło z rozmrażaniem schodów i parkingu 39kWh/m2 pierwszy sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Henryku... Pan to przemyśli jeszcze raz. Nie chodzi mi o "ładowanie" latem" a straty zimą.

Zna Pan kogoś kto dał 30 lub więcej cm styropianu od gruntu i zużywa ponad 30kWh/m2 rocznie? Straty do gruntu przez fundament i podłogę to podstawa izolowania. Reszta może by cieńsza byle szczelna!!!

 

Na tym polega całe oszustwo - ITB i Politechnik . Nie boję się takich stwierdzeń, bo sprawdziłem to w praktyce. Sprzedaż energii a zwłaszcza gazu - to łatwy biznes. Nie użera się ze zw3iązkowcami ( jak przy węglu) dostawca da kasę na siec, doliczy tylko marże VAT i akcyzę.

 

Że izolacja od gruntu to podstawa, bardzo łatwo sprawdzic, a wie Pan - dlaczego tego nie robi? BO TO PANU NIE PASUJE - a wie Pan, że mam rację. Dodam, że dr Dudę przekonały stojące domy i architekci, którzy tak budują.

W domu 700m2, o którym Pan wie - wyszło z rozmrażaniem schodów i parkingu 39kWh/m2 pierwszy sezon.

Ile tu żaru, ile emocji! No jak możecie TB nie wierzyć. HenoK w zimie nie chce stanąć w swetrze na bosaka więc nie powinien zabierać głosu. Nie pasuje mu! Brzydki HenoK, brzydki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ciepło gromadzone pod budynkiem jest ciepłem odpadowym - pozwala na bardziej efektywną pracę paneli fotowoltaicznych w czasie lata.

 

Hmm, W jakim sensie pozwala na "bardziej efektywną pracę paneli fotowoltaicznych"???

W kolektorach słonecznych napełnionych glikolem to rozumiem - brak okresów przestoju, ograniczone zużycie glikolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropianu tyle i tyle...

Jakie U ma miec ta podloga na gruncie?

I dlaczego buduje sie na gruncie jak sa takie straty?

Dlaczego nie buduje sie nawet konstrukcji " nie szkieletowych z "void space" pod domem? Czy sie buduje... w PL, czy jest to niezgodne ze styropianem P. Duda?

Dlaczego? To proste. Jak nie wiadomo o co chodzi - to chodzi o kasę.

Dziesięciokrotny spadek zużycia energii, koniec ogrzewania się gazem... Czy budżet utrzymujący Politechniki może sobie na to pozwolić?

 

Przecież co za problem samemu sprawdzić jak grunt odbiera ciepło?

Może zacytuję jeszcze raz dr Dudę

 

Biorąc dodatkowo pod uwagę, że z wszystkich przegród jedynie ocieplenie podłogi na gruncie jest z przyczyn ekonomicznych niewykonalne, stosowanie cieńszych warstw ocieplenia niż 30cm jest dla inwestora ekonomicznym absurdem. Zatem z punktu widzenia etyki projektant, który nie przedstawia inwestorowi tego rachunku, albo o nim nie wie czyli jest głupcem, albo mu się nie chce czyli jest łajdakiem.

 

TAM NAJWIĘCEJ UCIEKA I NIGDY NIE BĘDZIE MOŻNA TEGO POPRAWIĆ - dlatego wrogowie izolowania - tak o nie izolowanie od gruntu i o mostki termiczne do gruntu walczą!

A kto jest wrogiem izolowania:

EKONOMICZNA IZOLACJA TERMICZNA TO TAKA PRZY KTÓREJ NIEEKONOMICZNY JEST CENTRALNY SYSTEM OGRZEWANIA.

 

KASA - i wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, W jakim sensie pozwala na "bardziej efektywną pracę paneli fotowoltaicznych"???

Panele fotowoltaiczne mają ujemne współczynniki temperaturowe. Współczynniki te dotyczą zarówno napięcia, jak i prądu, a w konsekwencji także produkowanej energii elektrycznej.

Tu masz dane przykładowego panela : http://www.pv.ekologia24.biz/panele-fotowoltaiczne-schuco-250

W tym przypadku współczynnik alfa=-0,43%/K, czyli przy temperaturze np. 80 st. C, jaką panele mogą osiągnąć bez problemu w słoneczny dzień (w końcu ponad 80% energii słonecznej jest w nich zamieniane na ciepło), w porównaniu z temperaturą np. 30 st. C ich sprawność spada o ponad 20%.

Stosując więc panele hybrydowe zyskujemy podwójnie - ciepło do ładowania gruntowego magazynu ciepła, oraz większą ilość produkowanej energii elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wykorzystuję ciepła z wentyacji.W Isomaxsowym sensie.Zaczynam wątpić czy nie jestem idiotą.Wydaje mi się że piszę prosto i przejrzyście,a okazuje się że mało kto kuma.No może Barth 3z..Prosta zasada grzeję słońcem grunt pod chałupą do +/-22oC.Powietrzem zużytym poddasze.Tu i tu mam prawie zerowe straty.Mam pasywny,bo pasywnie pozyskuję lub jak kto woli wykorzystuję.Przecież to jest proste jak drut.

Masz rację, proste jak "drut 10 metrowy zwinięty i umieszczony w kieszeni".

Może trochę to uprościłem. Masz rację, dodatkowe ciepło pochodzi ze ścieków.Ogrzewają one powietrze nawiewane wstępnie ogrzane w GWC.

Jednak to powietrze przechodzi przez następny odcinek GWC, który stabilizuje jego temperaturę.

Czyli jednak część ciepła z wentylacji jest przekazywana do GMC, przynajmniej czasowo ;).

W isomaxie jest podobna zasada - rekuperator "rura w rurze" nie tylko odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego, ale jego część magazynuje w GMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą takie panele FV to wredne są.Jak nie ma słońca to lipa.Jak jest to się przegrzewają.

Wracając do hybrydy FV .Mój kolektor grzeje wodę od dachu który nagrzewa się nawet do 80oC.Podgrzana woda idzie na wymiennik płaszczowy w buforze i dalej do GMC.Temp.wody zasilającej kolektor dachowy to 20-25oC.Idealna temperatura do chłodzenia FV. A hybryda potrójna.Bo i prąd i CWU i CO i GMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, w lecie OK, ale jakie? i czy wogóle? osiągasz zyski z kolektora dachowego w zimie ? Czy zyski ciepła nie bilansują się z energią pompki obiegowej ?

 

Wracając do GMC, to też musi to być element zrobiony bez tzw. kosztów dodatkowych lub takich, które pozwolą się zwrócić w rozsądnym czasie i tak sobie pomyślałem o sposobie w jaki wykonuje płytę fundamentową kolega Brickmann. Robi on ponad metrową "opaskę przeciw wysadzeniową" pionową, co w naturalny sposób tworzy nam prawie idealny GMC. Teraz pytanie co tam zapakować, aby z niego maksymalnie skorzystać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Henryku... Pan to przemyśli jeszcze raz. Nie chodzi mi o "ładowanie" latem" a straty zimą.

Zna Pan kogoś kto dał 30 lub więcej cm styropianu od gruntu i zużywa ponad 30kWh/m2 rocznie? Straty do gruntu przez fundament i podłogę to podstawa izolowania. Reszta może by cieńsza byle szczelna!!!

 

Na tym polega całe oszustwo - ITB i Politechnik . Nie boję się takich stwierdzeń, bo sprawdziłem to w praktyce. Sprzedaż energii a zwłaszcza gazu - to łatwy biznes. Nie użera się ze zw3iązkowcami ( jak przy węglu) dostawca da kasę na siec, doliczy tylko marże VAT i akcyzę.

 

Że izolacja od gruntu to podstawa, bardzo łatwo sprawdzic, a wie Pan - dlaczego tego nie robi? BO TO PANU NIE PASUJE - a wie Pan, że mam rację. Dodam, że dr Dudę przekonały stojące domy i architekci, którzy tak budują.

W domu 700m2, o którym Pan wie - wyszło z rozmrażaniem schodów i parkingu 39kWh/m2 pierwszy sezon.

Po pierwsze domów z izolacją 30cm i więcej od gruntu jest na razie w Polsce jak na lekarstwo.

Po drugie nie ma Pan racji, że zbuduje Pan dom o niskim zużyciu energii do ogrzewania, izolując bardzo dobrze od gruntu (30cm lub więcej), a zaniedbując pozostałe przegrody (ściany, okna).

Po trzecie jest wiele innych sposobów na ograniczenie strat ciepła do gruntu. Jeden z tych sposobów zastosował dr Duda w ADD.

W dwóch domach zastosowałem, glikolowe GWC pod izolowaną płytą fundamentową. Latem jest on ładowany odpadowym ciepłem z wentylacji, w zimie zabezpiecza centrale przed zamarznięciem.

Przy okazji podwyższa się temperatura pod budynkiem, czyli ogranicza straty przez podłogę do gruntu.

Dr Dudę jak widać, Pan nie przekonał, skoro w swoim ADD zdecydował się zastosować zarówno izolację od zewnątrz, jak i gromadzić odpadowe ciepło pod budynkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do GMC, to też musi to być element zrobiony bez tzw. kosztów dodatkowych lub takich, które pozwolą się zwrócić w rozsądnym czasie i tak sobie pomyślałem o sposobie w jaki wykonuje płytę fundamentową kolega Brickmann. Robi on ponad metrową "opaskę przeciw wysadzeniową" pionową, co w naturalny sposób tworzy nam prawie idealny GMC. Teraz pytanie co tam zapakować, aby z niego maksymalnie skorzystać?

Poszedłbym trochę dalej. Wykonał poziomą lub skośną opaskę przeciwwysadzinową, a na jej końcu dałbym dodatkową izolacyjną ścianke pionową.

Takie rozwiązanie stworzyłoby pod budynkiem całkiem spory magazyn ciepła.

Może te opaski przeciwwysadzinowe warto byłoby wykonać np. z pianobetonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEŻ NIKT NIE MA OCHOTY SPRAWDZIĆ TEN NIEWYPAŁ? Brnąć w magazynowanie ciepła w gruncie...

To, że rozebrał Pan kilka źle wykonanych instalacji Isomax nie świadczy jeszcze o tym, że ten system nie działa.

Bez problemu można znaleźć przykłady "skopanych" instalacji wentylacji mechanicznej. Czy to będzie świadczyło o tym, że każda taka wentylacja jest do niczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektor dachowy to COP 100.Kosztem GMC jest 100mb.pex-a fi 18.Na 140m2 nic więcej bo uruchomisz odparowywanie wilgoci z gruntu.

Przez jeden sezon próbowałem to u siebie, ale efekty były mizerne. Może dlatego, że mam dachówkę cementową.

Moim zdaniem dopiero rozwiązanie podobne do tego : http://www.youtube.com/watch?v=k2c8vjdZMiU może być efektywne (oprócz rur pex dodatkowy radiator pobierający ciepło z powietrza pod dachówką).

Tak wyglądał mój kolektor dachowy.

Kolektor_dachowy.jpg

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...