Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

. Tu się po pierwsze nie ma co popsuć, po drugie nie zużywa to energii, po trzecie jest "gratisem" nie wymagającym nakładów finansowych.

 

Ok, ale jak Ci dom stygnie z 28-29 stopni przez tydzien to znaczy ze jest komfortowo? Mam ten gratis, mam tez w domu reku, i co? I nie jest komfortowo.

 

Liczylem przewymiarowanie wentylacji, co by z GWC pedzic 3-4 krotnosc wymiany, moge to w planowanym domu zrobic za mniej niz 800 PLN i bede chlodzil jak Jasiek.

 

Wtedy bede mial komfort caly rok i czesc roku bedzie to chodzilo na grawitacji, i nigdy, przenigdy dom nie bedzie przegrzany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podam przyklad: srodek zimy: przychodzi 2 dni pod rzad 10 osob, temp podnosi sie do 25 stopni, wentylacja na full, i te 25 stopni mimo mrozu na zewnatrz bedzie sie utrzymywac jeszcze z 2 dni!! I nijak tego z salonu do sypialni sie nie przerzuci.

 

Po prostu trzeba wiedzieć co się dzieje i jak tym sterować. 10 osób to kilowat, chyba, że organizujesz maratony taneczne. 250 ton domku to 70 kwh / 1*. Straty na mrozie z wentylacją na full wynoszą z reguły kilka kw. Powiedz mi proszę, jak uzyskać znaczny wzrost temperatury przy wyłączonym ogrzewaniu, bo z cyferek za cholerę nie wychodzi?

 

Akumulacja to synonim bezwładności. Oznacza m.in. że klimatyzacja, jeśli ktoś per saldo potrzebuje, może kotłować w salonie na najwyższych obrotach w nocy, kiedy mniej przeszkadza i chodzi w taniej taryfie. Gdyby w taki dzień jak dzisiaj punktem wyjściowym rano było np. 23 stopnie, przyjemny chłód z powodzeniem utrzymałby się do wieczora, bez związku co by się działo w ciągu dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam przyklad: srodek zimy: przychodzi 2 dni pod rzad 10 osob, temp podnosi sie do 25 stopni, wentylacja na full, i te 25 stopni mimo mrozu na zewnatrz bedzie sie utrzymywac jeszcze z 2 dni!! I nijak tego z salonu do sypialni sie nie przerzuci.

Domu się nie buduje na tak skrajne przypadki. Głównie będzie rodzina. To raz a dwa... jeżeli już chcemy przerzucać ciepło z pokoju do pokoju, to montujemy ogrzewanie, które to potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam teraz w domu totalnie akumulacyjnym, nastepny bedzie z thermomuru/isodomu niewiele akumulujacy (glownie wylewki). Obecnie wiecej na akumulacje mam popwodu narzekac niz sie z niej cieszyc.

 

Pozdrawiam

 

Fajnie się czyta bo własnie planuję zrobić tak samo - tylko ja chcę ściany nośne ( w moim przypadku to są to zewnętrzne) zrobić z isodomu działowe z silki 12cm. Domna płycie 20 xps na to 10 eps 100 i 10 cm wylewki z kabelkami. ( NCO każde pomieszczenie swój obwód)

 

Ok, ale jak Ci dom stygnie z 28-29 stopni przez tydzien to znaczy ze jest komfortowo? Mam ten gratis, mam tez w domu reku, i co? I nie jest komfortowo.

 

Liczylem przewymiarowanie wentylacji, co by z GWC pedzic 3-4 krotnosc wymiany, moge to w planowanym domu zrobic za mniej niz 800 PLN i bede chlodzil jak Jasiek.

 

Wtedy bede mial komfort caly rok i czesc roku bedzie to chodzilo na grawitacji, i nigdy, przenigdy dom nie bedzie przegrzany.

Jaska rozwiązanie z licznymi wyciągami i jednym nawiewem też do mnie trafia z tym że jak narazie nie mam pojęcia jak to wykonać , nie wiem jaki GWC zrobić.

Edytowane przez mic81
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulacja to synonim bezwładności. Oznacza m.in. że klimatyzacja, jeśli ktoś per saldo potrzebuje, może kotłować w salonie na najwyższych obrotach w nocy, kiedy mniej przeszkadza i chodzi w taniej taryfie. Gdyby w taki dzień jak dzisiaj punktem wyjściowym rano było np. 23 stopnie, przyjemny chłód z powodzeniem utrzymałby się do wieczora, bez związku co by się działo w ciągu dnia.
Bezwładność jest zaprzeczeniem sterowalności. A klimatyzator ma COP 5.5 - więc pisanie o oszczędnościach na II taryfie i na kasie wrzuconej w akumulację, to nieporozumienie.

Chłodzenie 55m2 mieszkania w starym budownictwie - to kwestia 20-30zł miesięcznie od maja do października ( toshiba daisekai 350W COP5,7.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwładność jest zaprzeczeniem sterowalności.

 

Bzdura do kwadratu. Dom niesterowalny to taki w którym nie panujemy nad zmianami temperatury. Mając 250 czy 300 ton akumulacji mogę tak wszystkim wysterować, aby przez okrąglutki rok temp. zamykała się w amplitudzie 0,2*. Tyle tylko że mogę to zrobić o wiele łatwiej i większym komforcie czasowym, nie muszę stosować aż tak czułej i dynamicznej automatyki. Skoro kwh "chłodu" w taniej kosztuje 10 gr, a w drogiej 20 gr (TB zapewne nie słyszał o EER, jedynie o COP), no to można w drogiej, pytanie tylko po co przepłacać. Na pewno klima to rozwiązanie dużo lepsze od monstrualnych GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura do kwadratu. Dom niesterowalny to taki w którym nie panujemy nad zmianami temperatury. Mając 250 czy 300 ton akumulacji mogę tak wszystkim wysterować, aby przez okrąglutki rok temp. zamykała się w amplitudzie 0,2*. Tyle tylko że mogę to zrobić o wiele łatwiej i większym komforcie czasowym, nie muszę stosować aż tak czułej i dynamicznej automatyki. Skoro kwh "chłodu" w taniej kosztuje 10 gr, a w drogiej 20 gr (TB zapewne nie słyszał o EER, jedynie o COP), no to można w drogiej, pytanie tylko po co przepłacać. Na pewno klima to rozwiązanie dużo lepsze od monstrualnych GWC.
Czyli co zamiast GWC zwyczajny klimatyzator ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domy izolowane z zalozenia nie powinny potrzebowac "ogrzewania"

Czyz nie ?

Nie da się założyć starych pośrednich ( centralnych ) systemów ogrzewania , a nie żadnego. Nawet w domach pasywnych ( 0kWh/m2 rocznie ) system ogrzewania jest - choćby po to, by odprowadzić nadmiar ciepła bytowego zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie. Z 10 kwh za trzy złote z hakiem masz 40 kwh chłodu, a temp. na klimie to zawsze ok. 10*, a w taki dzień jak dziś z GWC poleci ponad 20*. Nie powiem na czym musiałbyś stawać i ile wydać żeby mieć równie sprawne gwc.

U mnie problem jest tego typu, że nawet za bardzo nie wiem jak taki GWC zrobić dobrze ( czytaj samemu - bo jak zrobią fachmeni to będzie drogi ale na pewno nie dobrze ) Czasem zazdroszczę wszystkim tym (np nydar czy jasiek) co nie dość że potrafią coś wymyślić to jeszcze to samemu to zrobić.

Wracając do tematu upraszcza to sprawę - jeszcze jakoś z WM trzeba by pokombinować i będzie cacy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie. Z 10 kwh za trzy złote z hakiem masz 40 kwh chłodu, a temp. na klimie to zawsze ok. 10*, a w taki dzień jak dziś z GWC poleci ponad 20*. Nie powiem na czym musiałbyś stawać i ile wydać żeby mieć równie sprawne gwc.

 

wentylatory przy gwc - nie zużywają tak wiele mniej kWh na 1 kWh chłodu niż sprężarka z inwerterem czy DC. Kolejna kwestia - moc klimy można skoncentrować na potrzebnych nam w upały pokojach od południa - a z gwc - rozłoży się ta moc na cały dom - pogarszając efekt.

Kolejna sprawa - to moc gwc wieczorem drastycznie spada ( mniejsza delta T) a wtedy najwięcej potrzeba ( ciepło zakumulowane z dnia + ciepło bytowe - komputery TV światło, gotowanie ... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym się zgadzam, a pozostałe sprawy... nie ma Pan żadnego doświadczenia z domami 20-20kWh/m2 rocznie, dlatego najlepiej jak się Pan Sam przekona.

 

Dość wąski ten zakres, może na tym polega sztuczka? Pan też nie ma żadnego doświadczenia, a jedynie urojenia. Deklarować, że się robi domy od 20 czy 30 lat i nie mieć żadnych referencji, żadnych zadowolonych klientów, żadnej formy weryfikacji swoich kompetencji? Wobec tego od dziś ja jestem cenionym profesorem neurochirurgii, a co mi tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nic głupszego jeszcze nie wymyślono. Ogrzewanie wentylacją może przyjść do głowy tylko kr....

 

A to dlaczego, skoro nawiew jest przy podłodze ?

 

Nawet w domach pasywnych ( 0kWh/m2 rocznie ) system ogrzewania jest - choćby po to, by odprowadzić nadmiar ciepła bytowego zimą.

 

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew wentylacji jest na na suficie, lub wysoko. Inaczej wentylacja nie odprowadzi wilgoci . Wilgotne powietrze jest lżejsze, CO2 też jest trochę więcej pod sufitem .

 

To co napisałeś jest sprzeczne same w sobie. Skoro u ciebie nawiew jest na górze (u mnie będzie przy podłodze) to jak chcesz odciągnąć wilgoć i CO2 ? Wciskając te powietrze przez szczelinę pod drzwiami w łazience ? Jak, skoro się unosi ku górze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość wąski ten zakres, może na tym polega sztuczka? Pan też nie ma żadnego doświadczenia, a jedynie urojenia. Deklarować, że się robi domy od 20 czy 30 lat i nie mieć żadnych referencji, żadnych zadowolonych klientów, żadnej formy weryfikacji swoich kompetencji? Wobec tego od dziś ja jestem cenionym profesorem neurochirurgii, a co mi tam.

Brak niezadowolonych to zła referencja?

Czy :

...Natomiast istotnie miałem przyjemność zapoznać się z dwoma obiektami wykonanymi wg recept Pana Tomasza w tym z rzeczywistym zapotrzebowaniem na ciepło i wyniki są zaskakująco interesujące. Patrząc na staż Pana Tomka w branży i jego aktywność na forach sądzę, że z łatwością znajdzie Pan "ofiary" jego doradztwa i tym samym empiryczne potwierdzenie Pańskiej oryginalniej tezy o nieprzydatności ocieplenia od wewnątrz. Ja w swojej praktyce nie stosowałem tej metody ale nie jestem pewien czy słusznie

 

pozdrawiam

 

Ludomir Duda

 

A tu

http://www.kape.gov.pl/new/docs/ine/6_energooszcz_dom.pdf

Myśli Szanowny Pan, że reportaż KAPE robi za pisanie głupot? Zrobili o Panu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu

http://www.kape.gov.pl/new/docs/ine/6_energooszcz_dom.pdf

Myśli Szanowny Pan, że reportaż KAPE robi za pisanie głupot? Zrobili o Panu?

 

No to jedźmy z tym dokumentem:

 

Strona 8:

"Oto podstawowe wymagania, których spełnienie daje szansę na energooszczędny dom: (...)

• zastosowanie energooszczędnego systemu grzewczego: kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła,"

 

Strona 10: (edit: to o podłodze na gruncie)

"(...) płyt polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Materiał ten ma

lepsze właściwości termiczne niż styropian, dzięki czemu nie ma konieczności układania warstw

grubszych niż 14-16 cm."

 

Strona 12:

"Stosując

sumaryczne kryterium: biorąc pod uwagę koszty wykonania systemu grzewczego i koszty eksploatacyjne

w okresie użytkowania urządzeń grzewczych, najlepszym sposobem wytwarzania ciepła w warunkach

polskich jest zastosowanie kondensacyjnego kotła gazowego."

 

Maj fejworit:

 

"Opłacalność

– Wykonanie tańszego ogrzewania i droższej izolacji nie jest inwestycją – wydaliśmy tyle, ile mieliśmy,

a rachunki… zawsze mogłyby być mniejsze – mówi pan Wasilewski. – Nie mam z czym porównać –

dodaje."

 

Znalazł się wybitny analityk p. Wasilewski. :)

 

Tabela na stronie 14:

Zapotrzebowanie na energię na CWU: 400 kwh / rok / osobę. Też bym tak chciał!

 

Generalnie dokument słaby i dla naszego grona nieodkrywczy. O ile ma dobre strony, to takie, że stoi w jawnej sprzeczności wobec rewelacji TB, który pomimo tego opowiedział co ciekawego ma u siebie w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsze rewelacje, strona 7:

 

"Budynek 3-litrowy to taki, w którym na pokrycie strat cieplnych zużywa się 3 litry oleju

opałowego na m2 powierzchni ogrzewanej w skali roku – czyli cechuje go zapotrzebowanie na

energię cieplną rzędu 30 kWh/m2. Koszt tego typu budynku jest już o około 15% wyższy od ww.

budynku referencyjnego w Polsce."

 

Referencyjny ENERGOOSZCZĘDNY wg. KAPE to 7 litrowy. Przyjmując 150 m2 za 350 KPLN musiałbym dołożyć 52,5 KPLN. To ja może poproszę ten 7-litrowy z polską pompą ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...