Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

popatrzcie na pierwszy post z tego wątku. W 2005 roku wyzwaniem było zbudować dom pomiędzy 30 a 50 kWh/m2/rok. Teraz uważa się to za bardzo dobry wynik ( normalni inwestorzy budujący w Polsce) lub za przeciętny ( pasjonaci na FM). Widać że od izolacyjności domu nie ucieknie się. Dlatego zawsze lepiej będzie dać za dużo niż za mało. Więc specjalnie nie ma sensu kłócić się o tych parę cm styropianu/wełny/ekofibru/etc.
No tak ale dawanie 30 cm pod podłogę przy 15 na ścianie co proponuje TB to jakieś nieporozumienie. Są badania które potwierdzają jakich strat ciepła, przez jaka przegrodę można się spodziewać i tego trzeba się trzymać. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oni chyba w ogóle nie za bardzo się boją wysadzin, wychodząc z założenia, że styro bardzo ładnie blokuje podciąganie kapilarne w swoich okolicach. A z rzeczy których jeszcze chyba nie było, to taki artykulik o płytkich fundamentach. Jak ktoś nie lubi języka language, to niech sobie poogląda obrazki na końcu.

 

www.homeconcepts.ca/miscellaneous/resource-drawings/FPSF.pdf

 

edit: to szczególnie zwala z nóg:

 

Additional FPSFs have been built in Alaska and Canada.

The U.S. Army has built several FPSFs, including an

addition to a conventional deep foundation for an airport

control tower in Galena, Alaska, near the Arctic Circle,

where the frost depth is 13 feet and winter temperatures

reach -60° F for weeks at a time. No frost heave or differential

settlement has been observed. For more information

see www.geofoam.org/pdfs/CRREL9707.pdf.

 

W telegraficznym skrócie: na Alasce strefa przemarzania to 2,75m, ale i tak nie zaobserwowali wysadzin albo nierównomiernego osiadania.

Przy zastosowaniu FPSF. :) Fajny artykuł. Dobrze ilustruje zasadę że trzeba się izolować od powietrza. Od gruntu niekoniecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proszę zajrzeć do tego artykułu : http://www.linterm.fi/legalett/Esitteet+%26+Ohjeet/Esitteet+ja+artikkelit/

Na rysunkach jest wyraźnie podane EPS gr. 30cm.

Przy okazji dla perma - na str. 9 podane są wykorzystywane wytrzymałości EPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proszę zajrzeć do tego artykułu : http://www.linterm.fi/legalett/Esitteet+%26+Ohjeet/Esitteet+ja+artikkelit/

Na rysunkach jest wyraźnie podane EPS gr. 30cm.

Przy okazji dla perma - na str. 9 podane są wykorzystywane wytrzymałości EPS.

Czytałem to :). EPS 100 - 3 T/m2. Może być mało. Pod szkieletor pewnie wystarczy. Jest jeszcze kwestia producenta i parametrów. W Szwecji pewnie nie ma z tym problemów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popatrzcie na pierwszy post z tego wątku. W 2005 roku wyzwaniem było zbudować dom pomiędzy 30 a 50 kWh/m2/rok. Teraz uważa się to za bardzo dobry wynik ( normalni inwestorzy budujący w Polsce) lub za przeciętny ( pasjonaci na FM). Widać że od izolacyjności domu nie ucieknie się. Dlatego zawsze lepiej będzie dać za dużo niż za mało. Więc specjalnie nie ma sensu kłócić się o tych parę cm styropianu/wełny/ekofibru/etc.

A jakieś 18 lat temu wpadł mi numer Muratora w ręce w którym był artykuł , z którego do dziś pamiętam , jak w szacownym miesięczniku Murator było napisane że 10 cm styropianu na ścianę , to naprawdę wystarczy , no można dać 12 cm ,w razie czego pokryje mostki termiczne, natomiast o inwestorach którzy dają 20 cm ,było napisane że to ,,ekstremiści", A STOSOWANIE 20 CM STYROPIANU NIE MA ŻADNEGO UZASADNIENIA.No tak ,mój znajomy zbudował wtedy, ,według tych Muratorowych mądrości dom około 150 m2 , i zaciska zęby jak wnosi te 7-8 ton węgla do kotłowni, jeszcze ''trochę" drewna i jakoś zimę da się przetrwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakieś 18 lat temu wpadł mi numer Muratora w ręce w którym był artykuł , z którego do dziś pamiętam , jak w szacownym miesięczniku Murator było napisane że 10 cm styropianu na ścianę , to naprawdę wystarczy , no można dać 12 cm ,w razie czego pokryje mostki termiczne, natomiast o inwestorach którzy dają 20 cm ,było napisane że to ,,ekstremiści", A STOSOWANIE 20 CM STYROPIANU NIE MA ŻADNEGO UZASADNIENIA.No tak ,mój znajomy zbudował wtedy, ,według tych Muratorowych mądrości dom około 150 m2 , i zaciska zęby jak wnosi te 7-8 ton węgla do kotłowni, jeszcze ''trochę" drewna i jakoś zimę da się przetrwać.

Zaraz będzie, że Pan to ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyzwyczajenie drugą naturą... :) No niestety, do paru rzeczy nie mogę się nakłonić. "Proszę panią..." Wiem że źle ale weź i się przyzwyczaj. :)

 

Ja też mówię "poszłem" - jak ma blisko, bo jak daleko to oczywiście poszedłem :)

 

kobiety mają zawsze blisko - "wyszłam, poszłam, zaszłam, przyszłam" - i nowa gęba do wyżywienia :lol: eeehhh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pojechałeś. A jaki to ma sens?

Dom budowany ..temi ręcami,, w dosłownym tego sława znaczeniu, jak zacząłem wsypywać ten piach ,i ubijać kolejne warstwy, szybko pojechałem , do pobliskiej wytwórni styropianu , zakupiłem odpowiednią ilość i zastosowałem to zamiast kolejnych warstw piachu.Ten styro na 45 cm ,to nie ze względów izolacji na gruncie , normalnie dałbym 20 cm . ale mój grzbiet nie wydolił by tych kolejnych ton piachu, styro jest jednak lżejszy, a i finansowo , całościowo aż tak drożej nie wyszło.I PRZEZ DWA LATA PODŁOGA NIE ,,SIADŁA"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...I PRZEZ DWA LATA PODŁOGA NIE ,,SIADŁA"

 

Można przyjąć "tak z grubego palca", że 80% ugięcia dla danej klasy siada do zakończenia stanu surowego zamkniętego.

Kolejne 20% przez następne dziesiąt lat...

 

Jeszcze wszystko przed Tobą, młody jesteś :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przyjąć "tak z grubego palca", że 80% ugięcia dla danej klasy siada do zakończenia stanu surowego zamkniętego.

Kolejne 20% przez następne dziesiąt lat...

 

Jeszcze wszystko przed Tobą, młody jesteś :-)

Od 1990 roku leżą 30 cm styropiany - wtedy były tylko zwykłe 15 i 20kg/m3 do podłogi się dawało 20g/m3 - nie siadło nic do dziś

Po co ludzi straszyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że informacje podane i zaczerpnięte z badań firmy Basf w tym względzie, z którymi zapoznałem się dzięki przytaczanym linkom, pierwotnie przez jednego z szacownych forumowiczów.

 

Polecam wszystkim ostatnio wypodajacym się wpis w dziale:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?163735-ZG%C5%81OSZONE-PROBLEMY-do-rozwi%C4%85zania-naprawy/page39

 

niektórym udzielanie się raczej w wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?21645-zjawiska-paranormalne-duchy-dziwne-zdarzenia-i-umiej-tno-ci

 

bo przypominają wypowiedzi z:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181985-DOWCIPY-s%C4%85-wieczne

 

a szukającym poklasku udział tutaj:

http://forum.muratordom.pl/group.php?do=discuss&discussionid=2803&gmid=1143447#gmessage1143447

 

A jeśli zajdzie potrzeba to stworzono cały, jakże potrzebny widocznie, dział:

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?36-Psycholog-dy%C5%BCurny-czynne-24-godziny-na-dob%C4%99

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie,co się dzieje z grubym styropianem na chudziaku. Przecież w domu staramy się utrzymywać temp i wilgotność na komfortowym poziomie. Taki komfort to 20-22oC i 40-50% wilgotności. Skoro gruby styropian to i temp.pod chudziakiem niska. Przy wilgotności jaka jest zimą w domu,pod styropianem a nad chudziakiem ,musi kondensować się wilgoć. No bo dylatacje przy ścianach i uszczelnić tego za nadto nie idzie. Skoro wilgoć wykropli się pod styropianem to i w lecie nie ucieknie,no bo spod grubego nie bardzo ma jak.Skoro nie odparuje,to co roku proces kondensacji narasta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ktoś gdzieś wspominał o zmianie ciężaru styropianu ze względu na brak paroizolacji w ścianach i co się z tym wiąże drastycznym obniżeniem lambdy.Jaki jest powód,że przy grubej izolacji nie stanie się to samo między posadzką a chudziakiem? Odnoszę wrażenie że to jest jakiś brak konsekwencji w rozumowaniu i postrzeganiu zjawisk fizycznych. Jeżeli dajemy grubą warstwę izolacji między posadzkę a chudziak,to robimy sobie kuku.

Tak mi wychodzi z logiki stosowania paroizolacji w ścianach .Ta logika nie może omijać w cudowny sposób podłogi . Chyba,że to dwojaka logika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...