Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A tutaj coś ciekawego - modelowy dom zeroenergetyczny z instalacją CO przy U podłogi = 0,07 ;)

http://www.domzeroenergetyczny.waw.pl/kronika-budowy-domu-zeroenergetycznego#linkday_1_1

Chyba, że to dom p. TB, gdzie na ścianach będzie tylko 15cm :)

 

Że niby co jest w tym ciekawego? Chyba dla kogoś, kto interesuje się tematem od wczoraj !!!

 

http://www.domzeroenergetyczny.waw.pl/technologie

 

Nie mam zamiaru ani ochoty dowiadywać się ile to kosztuje w cenach wywoławczych (dla przypadkowych osób z ulicy), ale chętnie się z kimś założę o dobrą flaszkę, że grube kilkaset tysięcy ponad to o czym tu myślimy. Naprawdę to żaden problem zbudować dom plusenergetyczny, w kwestii ciepła wystarczy olbrzymi bufor na ciepło z solarów w połączeniu VIP (vacuum insulation panels) i kilkoma drobiazgami typu PV i turbiny. Oczywiście, jeśli ktoś ma nieograniczone ilości gotówki i chce za wszelką cenę udowodnić coś (nie do końca rozumiem co) światu, to się da. Zastanówcie się może w spokoju o co powinno chodzić w tym wątku, bo może część osób niepotrzebnie traci tu czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że niby co jest w tym ciekawego? Chyba dla kogoś, kto interesuje się tematem od wczoraj !!!

 

http://www.domzeroenergetyczny.waw.pl/technologie

 

Nie mam zamiaru ani ochoty dowiadywać się ile to kosztuje w cenach wywoławczych (dla przypadkowych osób z ulicy), ale chętnie się z kimś założę o dobrą flaszkę, że grube kilkaset tysięcy ponad to o czym tu myślimy. Naprawdę to żaden problem zbudować dom plusenergetyczny, w kwestii ciepła wystarczy olbrzymi bufor na ciepło z solarów w połączeniu VIP (vacuum insulation panels) i kilkoma drobiazgami typu PV i turbiny. Oczywiście, jeśli ktoś ma nieograniczone ilości gotówki i chce za wszelką cenę udowodnić coś (nie do końca rozumiem co) światu, to się da. Zastanówcie się może w spokoju o co powinno chodzić w tym wątku, bo może część osób niepotrzebnie traci tu czas.

 

To miała być pożywka dla TB - ogrzewać czy izolować. Poniekąd też zgodna z wątkiem (i pierwszym postem mpoplaw).

Ja natomiast chcę wybudować dom (to ma być pierwszy i ostatni), w którym nie będzie potrzebne podłogowe CO, a tutaj dom zeroenergetyczny z podłogowym CO ! I to jeszcze nazywają go modelowym ! Chyba, że model oznacza, że ma być na pokaz, nie koniecznie ma spełniać założenia takiego domu ...

 

Szukam kompromisu pomiędzy inwestowaniem w izolację - TB, który twierdzi, że na ścianach wystarczy 15cm ;) - a takimi firmami budującymi domy modelowe (wpieprzyć do domu wszystko co tylko możliwe). I jak widać prawda leży gdzieś po środku, tylko dokładnie gdzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miała być pożywka dla TB - ogrzewać czy izolować. Poniekąd też zgodna z wątkiem (i pierwszym postem mpoplaw).

Ja natomiast chcę wybudować dom (to ma być pierwszy i ostatni), w którym nie będzie potrzebne podłogowe CO, a tutaj dom zeroenergetyczny z podłogowym CO ! I to jeszcze nazywają go modelowym ! Chyba, że model oznacza, że ma być na pokaz, nie koniecznie ma spełniać założenia takiego domu ...

 

Szukam kompromisu pomiędzy inwestowaniem w izolację - TB, który twierdzi, że na ścianach wystarczy 15cm ;) - a takimi firmami budującymi domy modelowe (wpieprzyć do domu wszystko co tylko możliwe). I jak widać prawda leży gdzieś po środku, tylko dokładnie gdzie ?

Dom zeroenergetyczny z kotłownią. :) Przedsięwzięcie marketingowe, nic więcej. Same reklamy. Była firma od podłogówki która zapłaciła? No to bach podłogówkę.

Barth3z, kieruj się zdrowym rozsądkiem i wskazówkami tych którzy już coś podobnego postawili, tu przypomnę ci Pasivhaus Institut. Tam jest praktycznie wszystko by przyjąć racjonalne i skuteczne rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom budowany ..temi ręcami,, w dosłownym tego sława znaczeniu, jak zacząłem wsypywać ten piach ,i ubijać kolejne warstwy, szybko pojechałem , do pobliskiej wytwórni styropianu , zakupiłem odpowiednią ilość i zastosowałem to zamiast kolejnych warstw piachu.Ten styro na 45 cm ,to nie ze względów izolacji na gruncie , normalnie dałbym 20 cm . ale mój grzbiet nie wydolił by tych kolejnych ton piachu, styro jest jednak lżejszy, a i finansowo , całościowo aż tak drożej nie wyszło.I PRZEZ DWA LATA PODŁOGA NIE ,,SIADŁA"

No tak. Jako wypełnienie daje się styropian w budownictwie drogowym, można i pod podłogę. Chyba trochę drożej wyjdzie ale roboty faktycznie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiemy , wiemy Panu wychodzi tanio, ale jest Pan zadowolony, nie wiemy tylko jak inwestorzy bo ich wypowiedzi tu ani widu ..

 

Jeżeli chodzi o inwestorów którzy już mają zbudowane - to jak nigdy nie spotkałem na forach zadowolonych - tylko mających problemy. Ewentualnie udających zadowolonych inwestorów, sprzedawców jakiegoś produktu.

Poza tym Pan nie ma nawet ochoty to sprawdzić. Gdyby ktoś napisał, że jest zadowolony - stałby się od razu - podstawionym i niewiarygodnym.

Pan zobaczy na przykładzie dr Dudy - był autorytetem dla Pana, do czasu aż nie opublikowano Jego aktualnej wiedzy w temacie.

 

Przeanalizowałem dostępnymi mi programami moją ścianę. Jest ona na granicy wystąpienia punktu rosy w styropianie. To zjawisko jest prawdopodobnie przyczyną, dla której zachodnie koncerny produkujące materiały izolacyjne, na stronach w językach starej europy, zalecają ocieplenie od wewnątrz. Inaczej jest na stronach polskojęzycznych ale proszę pamiętać, że jesteśmy dla nich kolonialnym rynkiem zbytu, na którym upycha się wychodzące z mody paciorki. Miałem okazję poznać poglądy Pana Tomka i wydaje mi się, że są one ciekawą alternatywą w stosunku do moich koncepcji, kto wie czy dla budynków nisko a nie zero energetycznych nie tańszą. Budynek o znikomej pojemności cieplnej i lokalnych źródłach ciepła o niskiej bezwładności w pomieszczeniach, wydaje się być ok. Oczywiście należało by sprawdzić jego działanie na jakimś dynamicznym modelu obliczeniowym.

 

Pozdrawiam

 

Ludomir Duda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miała być pożywka dla TB - ogrzewać czy izolować. Poniekąd też zgodna z wątkiem (i pierwszym postem mpoplaw).

Ja natomiast chcę wybudować dom (to ma być pierwszy i ostatni), w którym nie będzie potrzebne podłogowe CO, a tutaj dom zeroenergetyczny z podłogowym CO ! I to jeszcze nazywają go modelowym ! Chyba, że model oznacza, że ma być na pokaz, nie koniecznie ma spełniać założenia takiego domu ...

 

Szukam kompromisu pomiędzy inwestowaniem w izolację - TB, który twierdzi, że na ścianach wystarczy 15cm ;) - a takimi firmami budującymi domy modelowe (wpieprzyć do domu wszystko co tylko możliwe). I jak widać prawda leży gdzieś po środku, tylko dokładnie gdzie ?

 

Napisałem Panu Piotrowskiemu, że będzie drogo i nie wyjdzie. Podobnie jak w domu pod Smolcem - te same błędy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast chcę wybudować dom (to ma być pierwszy i ostatni), w którym nie będzie potrzebne podłogowe

 

Szanowny Panie Barh3z - A gdyby zastosował Pan to co chce - ale:

- ogrzewanie podłogowe bezpośrednie

- ogrzewanie podłogowe, które Pana nie ogranicza w wykończeniu podłogi (może być gruba decha a na niej 5-cio cm wykładzina futrzana

-ogrzewanie podłogowe które chłodzi

-ogrzewanie podłogowe z COP 4 a nie 3.

i to za mniejsze pieniądze?

 

Pan odpowie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o inwestorów którzy już mają zbudowane - to jak nigdy nie spotkałem na forach zadowolonych - tylko mających problemy. Ewentualnie udających zadowolonych inwestorów, sprzedawców jakiegoś produktu.

Poza tym Pan nie ma nawet ochoty to sprawdzić. Gdyby ktoś napisał, że jest zadowolony - stałby się od razu - podstawionym i niewiarygodnym.

Pan zobaczy na przykładzie dr Dudy - był autorytetem dla Pana, do czasu aż nie opublikowano Jego aktualnej wiedzy w temacie.

Dr Duda jest już autorytetem tylko dla TB. Wystarczy posłuchać linkowanych wcześniej jego wypowiedzi dotyczących domu zeroenergetycznego i jego sugestii co do tego jakie w Polsce powinno być budownictwo. Szczególnie zapadły mi w pamięć te megawaty energii dostępne z paneli solarnych w kraju w którym większość dni jest pochmurnych. Jest takim samym pseudo fachowcem jak TB. Bez odpowiedniego wykształcenia, za to z ambicja zarobienia na tym wszystkim. Przypomnę jeszcze raz że ten dr przed nazwiskiem p. Dudy to doktorat z chemii. Duda specjalizuje się w gaszeniu pożarów. Używa czasem również tytułu inżyniera choć nim nie jest: http://www.plgbc.org.pl/o-plgbc/komisje.html

(komisja budownictwa) co dyskredytuje go kompletnie.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Barh3z - A gdyby zastosował Pan to co chce - ale:

- ogrzewanie podłogowe bezpośrednie

- ogrzewanie podłogowe, które Pana nie ogranicza w wykończeniu podłogi (może być gruba decha a na niej 5-cio cm wykładzina futrzana

-ogrzewanie podłogowe które chłodzi

-ogrzewanie podłogowe z COP 4 a nie 3.

i to za mniejsze pieniądze?

 

Pan odpowie ???

Brth3z olewaj, olewaj! Znowu zacznie wypisywać bzdury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam kompromisu pomiędzy inwestowaniem w izolację - TB, który twierdzi, że na ścianach wystarczy 15cm - a takimi firmami budującymi domy modelowe (wpieprzyć do domu wszystko co tylko możliwe). I jak widać prawda leży gdzieś po środku, tylko dokładnie gdzie ?

Źle mnie Pan zrozumiał -

Jeżeli chodzi o zimę i koszty ogrzewania to wystarczy 15 cm z paroizolacją ( proszę nie zapominać) i 40 od gruntu. Ale jest jeszcze lato - a tu się przyda i 30cm, specjalne zasłony w oknach ( z odblaskiem od wewnątrz) lub okiennice.

 

Termoizolacja, hyroizolacja, izolacja elektryczna - wg mnie są zero-jedynkowe - albo są albo ich niema - kompromis w tych dziedzinach grozi kompromitacją E>30kWh/m2 rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie Pan zrozumiał -

Jeżeli chodzi o zimę i koszty ogrzewania to wystarczy 15 cm z paroizolacją ( proszę nie zapominać) i 40 od gruntu. Ale jest jeszcze lato - a tu się przyda i 30cm, specjalne zasłony w oknach ( z odblaskiem od wewnątrz) lub okiennice.

 

Termoizolacja, hyroizolacja, izolacja elektryczna - wg mnie są zero-jedynkowe - albo są albo ich niema - kompromis w tych dziedzinach grozi kompromitacją E>30kWh/m2 rocznie.

Olewać! Niech sobie pisze, w końcu mu się znudzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z, kieruj się zdrowym rozsądkiem i wskazówkami tych którzy już coś podobnego postawili, tu przypomnę ci Pasivhaus Institut. Tam jest praktycznie wszystko by przyjąć racjonalne i skuteczne rozwiązania.

 

Na szczęście ja to rozumiem, ale jest wielu "świeżaków" którzy trafiają na takiego TB, czy dr Dudę (choć tutaj popełnią najmniejszy błąd, ale kasy wyrzucą sporo na 50cm izolacji ;)) albo na takie przedsięwzięcie jakim jest budowa domu "zeroenergetycznego". Oczywiście, kto bogatemu zabroni, ale większość ludzi to ludzie liczący się jednak z kasą. Ja na szczęście wiem, że PC z bezpośrednim parowaniem za 60k jakie preferuje TB jest ekonomicznie nie uzasadnionym zakupem do domu pasywnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przyjąć "tak z grubego palca", że 80% ugięcia dla danej klasy siada do zakończenia stanu surowego zamkniętego.

Kolejne 20% przez następne dziesiąt lat...

 

Jeszcze wszystko przed Tobą, młody jesteś :-)

no, taki młody to już nie jestem, ok, 80% ugięcia , ale dla jakich warunków . skoro mam eps 100 powierzchnia nacisku to 77 m2 , a wylewki podłogowej mam gr. 12-14 cm. Nie wiem ile waży metr sześcienny takiej wylewki cementowej , pewnie gdzieś 2200-2400 kg. Czyli 77*0,14=10,7 m3 razy 2,4 t mamy

26 t. 26t/77m2=327 kg na 1 m2 , czyli daleko od dopuszczalnego max nacisku na 1 m2, siłą rzeczy ugięcie styro będzie dużo mniejsze , pewnie ze 2- 3 mm.A zę podłoga dojrzewała sobie rok czasu, a i była czasami mocno obciążana to te 80% z tych powiedzmy 3 mm mam już za sobą ,w końcu mieszkam już dwa lata , nie zaobserwowałem żadnego siadania podłogi , a nawet jak mi obniży się przez najbliższe 10 lat o jakiś 1 mm, to jakoś przyjdzie mi z tym żyć, zwłaszcza że jak mi już siądzie to raczej równomiernie na całej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam kompromisu pomiędzy inwestowaniem w izolację - TB, który twierdzi, że na ścianach wystarczy 15cm ;) - a takimi firmami budującymi domy modelowe (wpieprzyć do domu wszystko co tylko możliwe). I jak widać prawda leży gdzieś po środku, tylko dokładnie gdzie ?

 

Moim zdaniem to nie wiesz czego szukasz, tzn. nie wiesz co chcesz osiągnąć, i się tak radośnie miotasz. Można sobie strzelić pasywniaka, tylko zupełnie nie wiem po co, można dać mocno średnią izolację i pompę ciepła i finansowo osiągnąć to samo. Można się pobawić w wynalazki, można podjąć ryzyko i wrzucić EPS 100 zamiast XPS pod płytę, można tysiąc rzeczy, byle by określić "kryteria sukcesu". Ja mam o tyle łatwiej, że biegły jestem we wzorkach finansowych, i mam jasno określone kryteria: osiągnąć maksymalny efekt finansowy, więc dla mnie jest oczywiste, że zamiast 10 cm XPS-a wolę (hipotetycznie) 80 cm wełny mineralnej na dach, bo są w tej samej cenie. Ale to moje kryteria i moje obliczenia, Ty możesz mieć zupełnie inne cele i priorytety, vel. "modelowy" dom zeroenergetyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, kto bogatemu zabroni, ale większość ludzi to ludzie liczący się jednak z kasą. Ja na szczęście wiem, że PC z bezpośrednim parowaniem za 60k jakie preferuje TB jest ekonomicznie nie uzasadnionym zakupem do domu pasywnego.
Nie sprzedaje pomp ciepła i ich nie preferuję - natomiast moja kosztowała 3500 zł ze wszystkim a na dom do 200m2 np taki Samsung AC035FBLDEH / AC035FCADEH - to 6000zł brutto i

na ścianie na 90 cm robi Pan nawiewy i wywiewy pompa ciepła dystrybucja.jpg

Poza tym, są dla komfortu kable grzewcze w podłodze do ustawienia precyzyjnej temperatury podłogi . Przy 40 cm styropianu od gruntu i grzaniu powietrza z COP około4 i domu słabo ale izolowanym - 30kWh/m2 rocznie - ma Szanowny Pan wynik 10kWh/m2 - i gdzie tu 60 000 zł????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...