Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciekawi mnie ,skoro to wątek o energooszczędności,to dlaczego każdy pomysł odbiegający od możliwych do kupienia w hurtowni jest z taką zajadłością zwalczany. No ale młody jestem to nie wszystko muszę rozumieć.

 

A mnie się wydawało że wszystkim, może poza TB, bardzo się podoba. Natomiast mnie się nie podoba Twoja implementacja woda powietrze, a później powietrze - woda, bo lepsze się wydaje woda - woda i powietrze - powietrze. Więcej wiem o biogazowniach niż o POŚ, ale ogólnie sporo o fermentacji, i dla odmiany zachodzę w głowę, czemu dopuszcza się do takiego marnotrastwa jak zakopywanie POŚ w gołej ziemii. Nie dość, że leci ciepła woda, to jeszcze karmimy bakterie swoim gówienkiem, a one odwdzięczają się ciepłem. Mezofilne biogazowe najlepiej się czują w 37* - wtedy wsuwają aż miło. Tyle pomimo izolacji nie dostaną, No ale potencjał pomimo tego potężny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie ,skoro to wątek o energooszczędności,to dlaczego każdy pomysł odbiegający od możliwych do kupienia w hurtowni jest z taką zajadłością zwalczany. No ale młody jestem to nie wszystko muszę rozumieć.

Ja to rozumiem tak. Jak coś jest proste nawet jak budowa cepa i można to zrobić samemu (proszę nie brać mnie pod uwagę gdyż niestety akurat nie posiadam zdolności do tworzenia czegokolwiek materialnego - nad czym z resztą mocno ubolewam) to pojawia się w głowie myśl - to jakiś podstęp bo skoro to takie proste to czemu tego nikt nie sprzedaję ha? Lepiej kupię w sklepie / zamówię - jak nie będzie działać to mam gwarancję a jak zrobię sam i nie będzie dziać to zrobię nic a można jeszcze dostać w łep od małżonka lub narazić się na śmieszność czekających na najmniejszy błąd sąsiadów znajomych i komentarze tupu - a mówiłem że to nie będzie działać ( komentarz z bezpośredniej rozmowy ) lub co ten debil myślał ( komentarz za plecami)

To tak po krótce - a skąd to wiem aaa stąd że mimo że jeszcze nie wystartowałem to już mój plan budowy z klocków izodomu 2000 czy ogrzewania prądem obeśmiali wszyscy dookoła - "prądem będziesz grzać ? na łep upadłeś przecież to jest drogie " albo " z klocków to dziecko niech buduje, ściany buduj z porothermu bo najlepiej oddychają" itp itd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ja to rozumiem tak. Jak coś jest proste nawet jak budowa cepa i można to zrobić samemu (proszę nie brać mnie pod uwagę gdyż niestety akurat nie posiadam zdolności do tworzenia czegokolwiek materialnego - nad czym z resztą mocno ubolewam) to pojawia się w głowie myśl - to jakiś podstęp bo skoro to takie proste to czemu tego nikt nie sprzedaję ha? Lepiej kupię w sklepie / zamówię - jak nie będzie działać to mam gwarancję a jak zrobię sam i nie będzie dziać to zrobię nic a można jeszcze dostać w łep od małżonka lub narazić się na śmieszność czekających na najmniejszy błąd sąsiadów znajomych i komentarze tupu - a mówiłem że to nie będzie działać ( komentarz z bezpośredniej rozmowy ) lub co ten debil myślał ( komentarz za plecami)

To źle rozumiesz a ponadto jesteś podatny na czyjeś sugestie(zresztą nie tylko Ty) ;)

Rozwiązania nydara nie są ani proste jak budowa cepa ani tanie jak kaucja za butelkę ;)

Stosując jego i jaśka "wynalazki" musiałbym wyłożyć kupę kasy a efektu nie mam gwarantowanego na tyle na ile taki efekt dają gotowe rozwiązania za mniejszą kasę.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To źle rozumiesz a ponadto jesteś podatny na czyjeś sugestie(zresztą nie tylko Ty) ;)

Rozwiązania nydara nie są ani proste jak budowa cepa ani tanie jak kaucja za butelkę ;)

Stosując jego i jaśka "wynalazki" musiałbym wyłożyć kupę kasy a efektu nie mam gwarantowanego.

Jakbym był podatny to już bym miał zamówiony oddychający porotherem :yes: i w ogóle by mie na forum nie było. Walczę Arturze bądź spokojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jakbym był podatny to już bym miał zamówiony oddychający porotherem :yes: i w ogóle by mie na forum nie było. Walczę Arturze bądź spokojny.

I chwała Ci za to :)

Porotherm to dla mnie samo zło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak po krótce - a skąd to wiem aaa stąd że mimo że jeszcze nie wystartowałem to już mój plan budowy z klocków izodomu 2000 czy ogrzewania prądem obeśmiali wszyscy dookoła - "prądem będziesz grzać ? na łep upadłeś przecież to jest drogie " albo " z klocków to dziecko niech buduje, ściany buduj z porothermu bo najlepiej oddychają" itp itd

Najprostsze i oczywiste rozwiązania są tu wyśmiewane - taki urok.

IZODOM 2000 daje 37 cm lepszej od zwykłego styropianu izolacji od gruntu, ściany nie przepuszczają praktycznie powietrza i mają małą akumulację - jak da się niecentralne ogrzewanie pomieszczeń i cwu i przyzwoity rekuperator ( 90% i do 18W/100m3/h) - wyjdzie poniżej 20kWh/m2 - Dla poprawienia parametrów i komfortu - można da PPCi (DC lub z inwerterem) zasilającą kanałówkę - rozprowadzi można przez kanały w ścianie z wyjściami na 90cm lub płaszczowo w podwójnym suficie. Będzie wtedy i chłodzenie latem i poniżej 10kWh/m2 zimą

Grzanie gruntu Pan domem ( przy właściwej izolacji jest tam maksymalnie 3,5stC i odzysk ciepła z g... jest drogie i to raczej ratowanie się, gdy dom nie jest izolowany.

- gdy się samemu wykonuje - to koszt na dom 150m2 :

- dobra centrala - (ponad 90% 12W przy 100m3/h i 25dB 400Pa) 6000zł - kanały np PE anemostaty skrzynka do 3000zł

- ogrzewanie podłogowe 7000-8000zł

i dodatkowo

-PPCi z kanałówką 6000-8000zł - dystrybucja do 3000zł

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dokładniej ? Chodzi Ci o różnicę w wartości poszczególnych rozwiązań ? instalacja prądowa vs. instalacja PC ?

Chodzi o to, że kwota, którą wydasz na pompę ciepła dziś, po Twoich zakładanych 15 latach będzie warta więcej (wartość pieniądza w czasie). I ten koszt pieniądza (bądź też utraconą korzyść) trzeba uwzględnić. Działa to też w drugą stronę (dyskonto).

Swego czasu była dyskusja o tym tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!

 

Arkusz uwzględnia wartość w czasie wydatków inwestycyjnych, jak i wydatków na ogrzewanie i CWU. Widzę, po paru latach nawet działa - sprawdzałem dziś. Spróbuj podstawić swoje dane, może będziesz miał też jakieś uwagi do pliku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że kwota, którą wydasz na pompę ciepła dziś, po Twoich zakładanych 15 latach będzie warta więcej (wartość pieniądza w czasie). I ten koszt pieniądza (bądź też utraconą korzyść) trzeba uwzględnić. Działa to też w drugą stronę (dyskonto).

Swego czasu była dyskusja o tym tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!

 

To prawda, nie uwzględniam wartości pieniądza, ale też nie uwzględniam wzrost kosztów energii.

Moje obliczenia są szacunkowe i pokazują różnice. Sam decydujesz w którym momencie inwestycja będzie opłacalna.

 

Arkusz uwzględnia wartość w czasie wydatków inwestycyjnych, jak i wydatków na ogrzewanie i CWU. Widzę, po paru latach nawet działa - sprawdzałem dziś. Spróbuj podstawić swoje dane, może będziesz miał też jakieś uwagi do pliku.

 

OK, policzę.

 

Edit: Mam. Żeby było trudniej kalkulację zrobiłem dla domu pasywnego.

prad vs PC v5.jpg

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ten koszt pieniądza (bądź też utraconą korzyść) trzeba uwzględnić. Działa to też w drugą stronę (dyskonto).

 

Też próbowałem wyedukować forum w tym zakresie, ale później na własne potrzeby zacząłem przyjmować, że inflacja cen energii = +/- koszt kredytu. Na ile to dokładne, to czas pokaże, bo nie wiesz ani o przyszłych podwyżkach prądu, ani o decyzjach RPP i rynku pieniądza, ale bez przesady, nie operujemy tu dziesiątkami milionów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też próbowałem wyedukować forum w tym zakresie, ale później na własne potrzeby zacząłem przyjmować, że inflacja cen energii = +/- koszt kredytu. Na ile to dokładne, to czas pokaże, bo nie wiesz ani o przyszłych podwyżkach prądu, ani o decyzjach RPP i rynku pieniądza, ale bez przesady, nie operujemy tu dziesiątkami milionów.

 

A dlaczego ( jeśli ktoś się na PC upiera ) nie kupi nowoczesnej - minimum dwa razy trwalszej z COP znacznie wyższym i poniżej 10000zł?

Przecież instalacja ze współczesną pompą ciepła kosztuje taniej niż CO na ekogroszek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle dobrałem parametry (nie zmieniłem) i zostało 100% dla pracy na prądzie w 2 taryfie. Tak nigdy nie będzie. Realnie porównując trzeba wziąć minimum 20% w 1 taryfie.

W takiej sytuacji zwrot PC natępuje po 8 latach.

 

Ogólnie rzecz biorąc, ceny PC spadają i inwestycja w grzanie prądem staje się mało opłacalna nawet w domach pasywnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle dobrałem parametry (nie zmieniłem) i zostało 100% dla pracy na prądzie w 2 taryfie. Tak nigdy nie będzie. Realnie porównując trzeba wziąć minimum 20% w 1 taryfie.

W takiej sytuacji zwrot PC natępuje po 8 latach.

.

 

a nicy czemu źle ?

u wszystkich kablarzy grzanie co tylko II taryfa

cwu większość tez ma 100% tania _ ja jestem wyjątkiem, pisałem już dlaczego

 

biorąc pod uwagę dodatkowe koszty realny koszt zwrotu po 15 latach!

Edytowane przez R&K
literowka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nicy czemu zle ?

u wszystkich kablarzy grzanie co tylko II taryfa

co wiekszasc tez ma 100% tania _ ja jestem wyjatkiem, pisałem juz dlaczego

 

biorac pod uwage dodatkowe koszty realny koszt zwrotu po 15 latach!

 

Można i tak. W sumie można udowodnić rację w jedną i drugą stronę, zależy od osobistych preferencji inwestora.

 

Ja nie jestem zwolennikiem grzania w 2 taryfie. Wolę mieć ciepło wtedy kiedy będę potrzebował. Nie zależy mi na akumulacji, dlatego mimo płyty fundamentowej rurki będę kładł bezpośrednio w wylewce. Nie chcę ładować ciepła w nocy i utrzymywać temp. na 23oC, żeby na drugi dzień o 20:00 mieć ok. 21,5oC. Wolę odwrotnie, zacząć grzać np. 2 godz. przed przyjściem z roboty i utrzymywać np. do 20:00. Później ciepło niech "ulatuje" wentylacją. Lepiej mi się śpi się przy 18-20oC niż przy 23oC. To samo dla CWU. Po co mam sztucznie podnosić temp. zasobnika do 50oC w nocy, żeby na drugi dzień, jak wrócę z roboty mieć 45oC (zakładam 5oC, ale przyznaję, że nie liczyłem dokładnie ile w ciągu doby wytraca się ciepło w zasobniku).

Poza tym dla PPC COP jest lepszy w ciągu dnia (delta COP może to być nawet 0,5). Z wyliczeń dla PC (90/10 CO w drugiej taryfie i 60/40 CWU) różnice w przejściu z 1 na 2 taryfy są pomijalnie małe.

Ale to takie moje "widzi mi się" ;P

 

Dodatkowe korzyści: nie muszę nastawiać pralki/zmywarki na 2 taryfę.

Edytowane przez Barth3z
dodatkowe korzyści ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomego i wiem ze jest zadowolony z PC pw za całość (poma + podłogówka + kanliza ) zapłacił 65 k pln. Z tym że dla niego ta kasa to nie problem.

Drugi kolega ma kotłownie z piecem kondensacyjnym też za 65 k pln i również jest zadowolony "skromnie doradził ze jak nie masz 500 000 pln to do budowy nie podchodź" - ale nie musi być tak drogo - a nawet bez sensu żeby tak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...