Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
Z wyliczeń dla PC (90/10 CO w drugiej taryfie i 60/40 CWU) różnice w przejściu z 1 na 2 taryfy są pomijalnie małe.

Ale to takie moje "widzi mi się" ;P

 

Dodatkowe korzyści: nie muszę nastawiać pralki/zmywarki na 2 taryfę.

 

Jestem tego samego zdania,przy powietrznej pompie w domu energooszczędnym czy pasywnym nie ma sensu bawić się w taryfy dlatego nie zmieniam G11 na G12 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli to było do jblocha apropos POŚ, to akurat nie masz racji, a on się intuicyjnie obawia, i słusznie, ale trochę się za mało zna. Fermentacja metanowa przebiega z udziałem bakterii psychro, mezo albo termofilnych. Te posiowe dostosowują się co chwila do różnych warunków, co jest okupione bardzo zmienną wydajnością, ale zabić je trudno, choć jak się uprzesz to zabijesz. Ale np. w biogazowniach termofilowych wyjechanie poza amplitudę jednego stopnia to prawie że kryzys, a w każdym razie cholernie poważna sprawa.

To nie tak że portkami trzęsę , że zaraz mnie szlag trafi od tych wynalazków-(wynalazki w pozytywnym tego słowa znaczeniu), ja to wszystko piszę trochę przez pryzmat ponad 20-letniego doświadczenia pracy w różnych serwisach bardzo markowych firm. Wiele razy te markowe firmy ulepszały jakiś produkt , że by był super , bez wad starego produktu , a wielokrotnie kończyło się wielkim beee, a przecież firmy te maja wieeelomilionowy budżet na badania testowania - trafia to odbiorcy końcowego i wychodzi wiele wad.A ja z uwagą , śledzę poczynania jaśka czy nydara, ja po prostu nie będę robił doświadczeń , na mojej rodzinie.Nie boję się że pc schłodzi mi grunt i zalęgną się robale , bo technologia gruntowych pc jest macno przetestowana - toć w latach 40-tych ubiegłego wieku w ameryce sprzedawano pc.

Bakterię , nydar, lęgną , się jak mają odpowiednie warunki, jak się nie te co trzeba wylęgną nie tam gdzie trzeba to mogą być kłopoty, a te wynalazki jeszcze nie są dobrze przetestowane, popatrz ile zamętu ludzkość miała z lagionellą , którą w tej chwili j€ż tak obawiać się nie trzeba , bo wiemy jak sobie z nią radzić , i kiedy ona może wystąpić , ale najpierw trochę ludzi na nią umarło , ja zdrowiem moich dzieci nie będę ryzykował ,poczekam co się dzieję z twoimi, testuj najpierw na nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit: Mam. Żeby było trudniej kalkulację zrobiłem dla domu pasywnego.

[ATTACH=CONFIG]204024[/ATTACH]

 

Ale ceny dla swoich taryf prądowych to już nie zmieniłeś :)

 

No i rozumiem, że wartość instalacji dla prądu, jak i dla pompy ciepła też nie jest z czapki? To powietrzna pompa?

 

Wypadałoby też zmienić rozkład taryf dla pompy ciepła, jeśli rozważasz powietrzną.

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ceny dla swoich taryf prądowych to już nie zmieniłeś :)

 

Zmieniłem:

0,6553 i 0,3218

 

No i rozumiem, że wartość instalacji dla prądu, jak i dla pompy ciepła też nie jest z czapki? To powietrzna pompa?

 

Tak, to PPC Panas Aquarea 5kW. Dla prądu zostawiłem to co było w pliku.

 

Wypadałoby też zmienić rozkład taryf dla pompy ciepła, jeśli rozważasz powietrzną.

 

Jak napisałem wcześniej, ja nie chcę mieć 2 taryf ;) więc u mnie to napewno "prąd" nie będzie opłacalny.

 

Edit: Poza tym jedną połać dachu chcę wyłożyć panelami PV zamiast dachówki i skorzystać z ustawy: http://gramwzielone.pl/trendy/7524/sejm-przyjal-poprawki-w-malym-trojpaku-istotne-dla-prosumentow

Z tego co czytałem, w takim wypadku trzeba będzie mieć taryfę płaską.

 

Także, u mnie to troszkę powiązana sprawa. Coś wynika z czegoś.

Edytowane przez Barth3z
poza tym ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 5kW do 1 nie spadnie ;)

Ale gdzie te 350W wtedy :o

 

0.35kW..., hm....

Nie porównuj do swojej pc. TB mówi o pc p-p , teoretycznie w/g mojej wiedzy na ten temat może tak być ,Sprężarka Toschiba , zdaje się może pracować na minimalnych obrotach/wydajności , jak odparowanie gazu jest bardzo małe ze względu na -15*C to i moc potrzebna do przepompowania gazu jest dużo mniejsza, falownik obniży obroty /moc sprężarki do min.ale i moc grzewcza będzie minimalna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ceny dla swoich taryf prądowych to już nie zmieniłeś :)

 

No i rozumiem, że wartość instalacji dla prądu, jak i dla pompy ciepła też nie jest z czapki? To powietrzna pompa?

 

Wypadałoby też zmienić rozkład taryf dla pompy ciepła, jeśli rozważasz powietrzną.

Jak będzie montował samodzielnie pc to w tych 15k zmieści się spokojnie z gruntowa pc , zasobnikiem cwu i podłogówką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 5kW do 1 nie spadnie ;)

Ale gdzie te 350W wtedy :o

 

0.35kW..., hm....

350 W to maksymalna moc - to pompy sterowane inwerterem - przy -23 stC pobór był około 280W a dawało prawie kW.

 

Bez sensu jest montowanie pomp ciepła w miejsce kotłowni - wady to:

- górne źródło ma temperaturę 55st. C to COP pompy będzie niski ( do 3.3 ) oraz temperatura dolnego źródła musi być powyżej -5st.C

- nie mamy klimatyzacji

- są drogie

 

W pompach z bezpośrednim skraplaniem czy parowaniem górne źródło ma 22-26 stC a więc i dolne może mieć do - 36 st.C

 

Gwarantowany COP przez Toshibę daisekai jest 3 przy - 20 . Z pomiarów było blisko 4 . a średni zimą nawet ponad 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z, skoro będziesz miał jedną taryfę, to powinieneś uwzględnić stawkę za kWh i przyjąć 100% tylko w niej - jedna taryfa jest zrozumiała dla pompy P-W. Natomiast przy prądzie, 100% zużycia na CO i CWU można założyć w taniej.

Do tego wątpię w COP=3,5 dla powietrznej pompy.

 

Ale to wszystko mało ważne. Pompa ciepła może wyjść u Ciebie opłacalnie głównie z jednego powodu - jeśli nie uda Ci się (choć życzę tego) wybudować pasywnie. Było już parę prób, a pasywniaki znane mi na forum są tylko 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego wątpię w COP=3,5 dla powietrznej pompy.

Jeżeli ma Pan sprężarkę AC sterowaną termostatem włącz/ wyłącz pobierającą sporą moc przy każdym rozruchu i taka sprężarka w cyklu Carnota da z 1kWh 3.3kWh

I teraz zastąpi Pan tę sprężarkę, sprężarką DC pracującą non stop z modulowana mocą ( nie ma prądu rozruchowego) wykona to samo zadanie zużywając 0.5kWh TO JAKI BĘDZIE COP?

 

Wie Pan czym się różnią centrale wentylacyjne z wentylatorami EC od tych z wentylatorami AC?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak jest w PC ale w WM silniki jakie by nie byly "zyja własnym zyciem"

wszystko po to by nie bylo zamarzania jednostki , czyli np nawiew zwalnia a wywiew dalej doi z mieszkania powietrze robiac raz nad , drugi raz pod cisnienie

i pozniej podaje sie ze niskie zuzycie pradu jest jak jeden czy 2 wentylatory pracują na minimalnych obrotach ....

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jak jest w PC ale w WM silniki jakie by nie byly "zyja własnym zyciem"

wszystko po to by nie bylo zamarzania jednostki , czyli np nawiew zwalnia a wywiew dalej doi z mieszkania powietrze robiac raz nad , drugi raz pod cisnienie

i pozniej podaje sie ze niskie zuzycie pradu jest jak jedek czy 2 wentylaroty pracują na minimalnych obrotach ....

Oj to chyba jakaś słaba firma - dopuszcza pracę wywiewu mocniej niż nawiewu - przecież w domu może być kominek, gazowe ogrzewanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z, skoro będziesz miał jedną taryfę, to powinieneś uwzględnić stawkę za kWh i przyjąć 100% tylko w niej - jedna taryfa jest zrozumiała dla pompy P-W. Natomiast przy prądzie, 100% zużycia na CO i CWU można założyć w taniej.

 

Twój kalkulator nie uwzględnia wszystkich niuansów wynikających z różnic grzania PC w jednej taryfie, a grzania kablami w dwóch taryfach. Musiałbyś uwzględnić utratę ciepła z tytułu "nadgrzania". Przecież dom nie jest otoczony próżnią i ma starty dobowe. Tak samo zasobnik CWU. Kalkulator nie uwzględnia też tego, że inny sprzęt też pracuje w 1 taryfie (mowa o TV, pralkach, zmywarkach itp.) które u mnie pobierają prąd w cenie 0,55 gr zamiast 0, 66gr. Do tego ergonomia życia w takim domu - wolę móc włączyć ogrzewanie, pralkę zmywarkę wtedy kiedy potrzebuję.

 

Do tego wątpię w COP=3,5 dla powietrznej pompy.

 

Liczy się SCOP i spokojnie można liczyć 4.

 

Ale to wszystko mało ważne. Pompa ciepła może wyjść u Ciebie opłacalnie głównie z jednego powodu - jeśli nie uda Ci się (choć życzę tego) wybudować pasywnie. Było już parę prób, a pasywniaki znane mi na forum są tylko 2.

 

I m.in. dlatego PC ;) Mimo tego, że pasywniak będzie na papierze to w rzeczywistości może nie wyjść z różnych względów. Ale będę się starał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób zmierzył Pan ten "prawie kW" ?

 

Co za różnica. Pytałem wcześniej o namiary na takie coś, Varme powtarza. Polski i angielski internet nie mówią ani słowa o możliwości kupienia takiej "klimatyzatorowej" pompy ciepła o MAKSYMALNYM poborze energii 350W. Po prostu taka oferta w tym kraju nie istnieje, a z detektywem do Pekinu czy Tokio nie mam zamiaru się wybierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilowat - zmierzyłem zakładając podlicznik na pompę - przy 280 W w sklepie było 22 stC .

Na grzejniku elektrycznym ustawiłem dokładnie tę samą temperaturę . Grzejnik Noirot spot II 1000W ( faktycznie 920 ) . I wyłączyłem pompę ciepła. temperatura zaczęła powoli spadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...