Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

o prostu mam kilka lat więcej przemyśleń od Ciebie i kilkanaście lat praktyki w analizowaniu opłacalności różnych rzeczy. Pójdźmy jeszcze dalej: 12 cm grafitu na ścianie i stropodachu daje u = 0,25, 10 cm EPS-a w podłodze u = 0,32. Straty ciepła na tych dwóch rzeczach w sezonie: 9 MWh. Grafit po 180, EPS po 300 PLN. Żeby z tego zrobić u=0,1, trzeba dołożyć 18 KPLN w sam styropian, nie licząc robocizny. Wtedy mamy straty 3 MWh, znaczy 3 razy mniej.

 

Już widać, że gdyby te pieniądze włożyć w pompę zamiast styropian, rachunki będą mniejsze. A to dopiero początek oszczędności, bo właśnie zapewniłem sobie tanie ciepło np. na cwu. A załóżmy, że już mam to tanie ciepło, ale jeszcze mam zbędne 18 KPLN, które mnie parzy. To może wyrzucę je na styropian. Zaoszczędzę 600 złotych rocznie.

 

Nikt nikomu nie broni mieć świetnie ocieplonego domu z pompą ciepła, ale niech mi nikt nie wmawia, że taka decyzja jest obiektywnie optymalna w świecie excela, suchych liczb i obecnych realiów.

 

Tak to jest racja.

Albo rybka albo pipka.

Aby nastawić się na jedno czy drugie trzeba się przypatrzeć mocy potrzebnej do ogrzania danego budynku.

Od tego trzeba wyjść.

Pisałem że na 15kWh wystarczy 10cm i dobre okna równe lub prawie równe izolacji ścian tj około U 0,3 ... ciężko trzeba takie okna zrobić ...

kierunek wiedza i temat dla wąskiej grupy.

Gorzej z mocą potrzebną do ogrzania tego cuda...

Mam 400m^2 łącznie przegród ... U 0,3 daje to stratę przy -30 tj 6kW netto musi być dostarczone.

U 0,1 jestem już na 2kW ...

Z U 0,05 jestem na 1kW ...

4 osoby i już masz 40 % pokrycia strat ... kubatura i pojemność cieplna powietrza plus pojemność cieplna ścian ...

można z tego wyliczyć że przy tak małych potrzebach dołek w niegrzaniu może trwać z 10 dni niczym spadnie temperatura z 20 na 10 st ...

licząc że jest ciągle -30 ... co jest tylko przez parę godzin nocnych ...

Tak owe wyliczenia robiłem dla swojego domu ... i w tych klimatach się poruszam ... moc potrzebnej i zapasu w pojemności cieplnej ...

 

to samo kolektory słoneczne potrzeba by mi było 15m^2 kolektora aby raz na dwa tygodnie nabić przez 4 godziny 1m^3 wody...

głównie do CWU... budynek ma się obejść bez ogrzewania ...

jedyne dołki przy -30 można coś tam prę wat dołożyć ...

 

Ktoś zapyta gdzie wentylacja ... 2,16 kW mocy netto przy -30 dla strumienia 120 m^3 potrzeba ...zero odzysku ...

50% odzysku to jakieś 1,08 kW ... łącznie 2 kW ... to skąd ... zero grzejność ...

a no w tym że "zwykły" dom ma taki deficyt przy 16 st na + ...

U 0,7 średnio 400m^2 daje 280 razy 4st 1120 wat .. czy ktoś grzeje taki dom ? nie ... a gdzie okna a gdzie mostków termicznych bezliku ? no ...

można śmiało przyjąć że to jest stan na plus 18 stopni w domu z przegrodami U 0,7 ... takich jakich masa jest.

To teraz tak owy stan przenieść na -30 ... właśnie z takimi osiągami mamy do czynienia.

 

dla siebie liczyłem tak...

450 m^2 w tym 150 m^2 od gruntu ... 70cm izolacji ściany EPS 0,031 ... dach 85cm ... podłoga 50cm ...

niechby średnio było tyle co dla ścian ... to mamy U 0,044 razy 450 m^2 razy 50 delta t = 990 ... wat .

ktoś zapyta okna gdzie ? no ale nie liczę znacznie mniejszej straty do gruntu ... przez deltę tylko 12 st ... lub 0,6 tego co dla powietrza ...

to jest skrót ... i taki ma być .

1 m izolacji daje stratę 675 wat dopiero skok z 1m na 1,2 m to już jest tylko przyrost 100 wat ... .

I przy 1m izolacji straty zerują się z zyskami już ... ponieważ średnio licząc 3 W zysków ... przy 200m^2 daje 600 Wat ...

co jest i tak mało bo zysków jest i będzie więcej.

Koszt ... 63 tyś izolacji ryczałtem licząc 0,7 m*450 m^2 razy 200 zł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To?

 

http://www.ac-manual.com/toshiba/toshiba-ras-07pkvp-nd-ras-07pavp-nd.html

 

Nominalna moc A/C to 350W.

Heat 440kW. Cap 2500kW

A wiec COP 5.68..., przy +7

 

Ale jak potwuerdzi COP 3 przy -15*C..,

Ba nawet wiecej... I jaka moc oddaje ta 2.5kW PC przy -15*C... Moze faktycznie 1kW.

 

W jaki sposob mozna nazywac ta PC , okreslac ja, jako 350 Wattowa?

 

Szanowny Panie - Nie sprzedaje pomp ciepła (podobie jak izolacji) Nie mam w tym, najmniejszego interesu, by kłamać. Jeszcze 4 lata temu byłem ich wrogiem ( montowałem na początku lat 90' "Lonarda" . Pisałem nawet "pompy ciepła, nie tędy droga"

4 lata temu założyłem klimatyzacje... i okazało się że grzeje, że rachunek ze 160zł spadł na 100 zł miesięcznie zimą - około 80 zł idzie na cele pozagrzejne )

i mam klimatyzację, czego w droższych pompach zastępujących kotłownie - nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przy 1m izolacji straty zerują się z zyskami już ... ponieważ średnio licząc 3 W zysków ... przy 200m^2 daje 600 Wat ...

co jest i tak mało bo zysków jest i będzie więcej.

Koszt ... 63 tyś izolacji ryczałtem licząc 0,7 m*450 m^2 razy 200 zł .

 

Na razie to jesteś teoretyk i tylko Ci się tak wydaje. Bo może się okazać, że w takim hipotetycznym domu jak zaczynasz gotować obiad, to rodzina się rozbiera do majtek. Ale nie musi. Ale jakoś tak głupio jeść na golasa. To co wydaje się sprawdzone, to to, że domy kablarzy (świetnie izolowane) i pompiarzy (słabiutko izolowane) zużywają ca. 3000 PLN prądu na wszystko. Czyli 250 miesięcznie. I w obydwu podobno dobrze się żyje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam - jedna jest na balkonie druga na dachu - na tabliczce znamionowej mam 355W - chwilowy najwyższy zanotowany pobór 280W - przy -23st.C - grzała 35m2 sklepu do 22 st.C.

Tyle faktów.

260 W pci też przedstawiłem

Toshiba Daisekai 2kW A/C i 2.5 Heat.

A nie jakies bajki o 0.35kW.

Dodam, że pisząc o zużyciu kWh interesuje mnie moc pobierana - nie oddawana !

 

Z utęsknieniem czekam, aż będą i w Polsce takie urządzenia Hitachi - byłem na prezentacji - COP 6,36 - temperatura pracy do -36sc.C

 

Przykro mi, że kupuję i weryfikuję dane z netu - ale wolę sam wszystko sprawdzić.

Dla kogoś kto zna podstawy fizyki - dom posiadający centralne to już obciach, bo wiadomo, że zużywa ponad 30kWh/m2 rocznie. - tu wiedza jest wymierna.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie interesuje ile PC jest w stanie oddac i z jakim COP .

Dobueram PC do istniejacych potrzeb, nie potrzeby do PC.

A 350W to nominalne zuzycie A/C. Tak jak podaje producent.

COP > 6 fajny... Ale te zaaaacieplone domki ile potrzebuja ciepla przy +7*C.

Niepowinny chyba juz nic chciec ...

 

Wolę proste metody -

40cm styropianu od gruntu na tym kable grzewcze z automatyką pokojową

PPCi w wersji kanałowej - ogrzewająca lub chłodząca powietrze w pokojach pompa ciepła dystrybucja.jpg

i rekuperator

Straty do gruntu minimalne powietrze ogrzewane 4 x taniej - MAMY CHŁODZENIE i poniżej 10kWh/m2 rocznie

 

Boli bo za proste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę proste metody -

40cm styropianu od gruntu na tym kable grzewcze z automatyką pokojową

PPCi w wersji kanałowej - ogrzewająca lub chłodząca powietrze w pokojach [ATTACH=CONFIG]204094[/ATTACH]

i rekuperator

Straty do gruntu minimalne powietrze ogrzewane 4 x taniej - MAMY CHŁODZENIE i poniżej 10kWh/m2 rocznie

 

Boli bo za proste?

Boli twoja głupota!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę proste metody -

40cm styropianu od gruntu na tym kable grzewcze z automatyką pokojową

PPCi w wersji kanałowej - ogrzewająca lub chłodząca powietrze w pokojach [ATTACH=CONFIG]204094[/ATTACH]

i rekuperator

Straty do gruntu minimalne powietrze ogrzewane 4 x taniej - MAMY CHŁODZENIE i poniżej 10kWh/m2 rocznie

 

Boli bo za proste?

Proste pytanie Varmepumpsagare i odpowiedź TB , czyli bez konkretnej odpowiedzi na pytany temat.

Myśląc jak TB muszę stwierdzić że skoro osiąga Pan wynik 10 kw(choć inwestorzy którym Pant to zbudował siędzą jakoś cicho) poprzez ogrzewanie powietrza , bo to wychodzi 4 razy taniej, znaczy że faktycznie osiągnął Pan z izolacji wynik 4*10=40 kw .. słabo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolę proste metody -

40cm styropianu od gruntu na tym kable grzewcze z automatyką pokojową

PPCi w wersji kanałowej - ogrzewająca lub chłodząca powietrze w pokojach [ATTACH=CONFIG]204094[/ATTACH]

i rekuperator

Straty do gruntu minimalne powietrze ogrzewane 4 x taniej - MAMY CHŁODZENIE i poniżej 10kWh/m2 rocznie

 

Boli bo za proste?

A jak Pan policzył, że dom zużywa 10 kw?. Jak pan policzył przed budową, że trzeba 40 cm styro, przecież twierdzi Pan że policzyć przegrody budowlanej sie nie da ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste pytanie Varmepumpsagare i odpowiedź TB , czyli bez konkretnej odpowiedzi na pytany temat.

Myśląc jak TB muszę stwierdzić że skoro osiąga Pan wynik 10 kw(choć inwestorzy którym Pant to zbudował siędzą jakoś cicho) poprzez ogrzewanie powietrza , bo to wychodzi 4 razy taniej, znaczy że faktycznie osiągnął Pan z izolacji wynik 4*10=40 kw .. słabo

Niezadowoleni się zawsze odezwą - a zadowoleni na takie fora nie wchodzą.

A co do liczenia - licznik jest wykładnikiem - a tylko osoba pozbawiona podstawowej wiedzy liczy OZC

- bez testu szczelności

- ściany z mostkami przepuszczające powietrze i wilgoć - nie zrobi Pan ze mnie niedouczonego .

 

Szkoda, że nie zna Pan definicji współczynnika przewodzenia ciepła - i kiedy można się posługiwać

 

Zapoznam, więc Pana -

1) pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,

2) przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody

3) długość i szerokość przegrody są nieograniczone

4) warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów

5) wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezadowoleni się zawsze odezwą - a zadowoleni na takie fora nie wchodzą.

A co do liczenia - licznik jest wykładnikiem - a tylko osoba pozbawiona podstawowej wiedzy liczy OZC

- bez testu szczelności

- ściany z mostkami przepuszczające powietrze i wilgoć - nie zrobi Pan ze mnie niedouczonego .

 

Szkoda, że nie zna Pan definicji współczynnika przewodzenia ciepła - i kiedy można się posługiwać

 

Zapoznam, więc Pana -

To są właśnie odpowiedzi TB. Pytasz o coś, odpowiada nie na temat albo pisząc bzdury. Naciskany twierdzi że tylko on się zna. Jak chcesz i masz czas jbloch to poczytaj wątek dla lubiących wyzwania. Miał tam wielokroć okazję zaprezentować czy to wyniki badań, czy to symulacje potwierdzające jego tezy. Nie ma takich. Nie ma też jego klientów, ani zadowolonych ani nie zadowolonych. Wymyśla to wszystko. Sam stwierdzisz że rozmowa z nim nie ma sensu. Nic się nie dowiesz, bo będzie tylko powtarzał te, nie mające związku ze sprawą idiotyczne formułki które sam wymyślił. Takiego barana dawno tu nie było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś uważa, że ten człowiek jest normalny to niech z nim pisze na priv bo tutaj aż mdli.

Nakłońcie go może na psychiatrę. Jemu pomoże i ten, któremu uda się przekonać będzie miał satysfakcję, że człowiekowi pomógł.

 

A może on już siedzi w psychiatryku, tylko korzysta z komputera lekarza jak ten odejdzie od biurka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth pyta: ,,Skoro można odzyskać ciepło z powietrza,to dlaczego nie można odzyskać z wody zużytej?"

kszhu odpowiada :,,Bo to nie ujęte w normach.nie ma nic o GWC nie ......"

No złotousty,to była jedna z lepszych odpowiedzi na tym forum.Szacun chłopie .Szacun.

Barth ja drugi złotousty mówię ci,wszystko możesz,dopóki ktoś nie pokaże aktu prawnego,że nie możesz.Od wejścia Polski do UE ,PN nie są obowiązujące.Skoro GWC i inne wynalazki nie istnieją w PN, to co się zmienia? Kilka tysięcy lat stosowania takiego rozwiązania ,zapomniane,odnowione teraz,niebezpieczne to,wybuchowe,porazi?

W sumie porazi.Prostotą,niskim kosztem i efektywnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zmyślnie nazwałeś,moje dziwadło daje 40% wilgotności i do 1000ppmCO2.I zgodnie z tym co przeczytałem w pkt.1 jest ok.

Bo. Określenie skuteczności wentylacji to nie ilość m3/h a jakość.Ty zgodnie z PN preferujesz ilość,a ja jakość.Ty przytaczasz inf. że przy 10000 ppm można przeżyć,ja twierdzę,że przy <1000 czuję się lepiej rano.Ty mówisz o max.ilościach w fabrykach,ja o domu i dziecku.Ty twierdzisz,że >jak 400ppm to niemożliwe,ja uważam,że na podstawie odczytów nocnych i wiedzy z podstawowej szkoły to możliwe,bo zielone nocą wydziela CO2..

Co do organu. To organ może mi skoczyć. Bo organ musi mi najpierw udowodnić że takie jest prawo. A prawa dotyczącego GWC i innych wynalazków nie ma póki co.Sam napisałeś.

Popuść pasek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.pkn.pl/pytanie/czy-dostepny-jest-katalog-polskich-norm-do-obowiazkowego-stosowania

http://www.pkn.pl/news/2010/11/stanowisko-pkn-w-kwestii-dobrowolnosci-stosowania-norm

 

dodatkowo dopiszę, że zgodnie z powyższymi zapisami w ustawie MUSI być odniesienie do konkretnej PN, nie że tylko jakaś PN

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...