Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nydar dla 4-osobowej rodziny twierdzi, że 75m3/h daje super efekt. Taki jak przy WM dającej 150m3/h.

Do wypowiedzi TB się nie odnoszę ale książki poszukam w uczelnianej bibliotece po wakacjach bo musi tam być w ramach egzemplarza obowiązkowego.

 

Krzhu, cos CI chyba utrudnia logicznie myslenie.

 

Zapomniales, ze WM jest wentylacja mieszajaca, a WW wyporowa dzialajaca zgodnei z grawitacja?

 

Dziwisz sie ze to drugie jest bardziej efektywne? W niektorych sytuacjach mieszanie przez WM spowalania do minimum, kiedy WG pedzona wentylami czy wyporowa dzialaja caly czas.

 

Pomysl chwile, ile sie powietrza wymiesza, jesli gradient miedzy tym co w pokoju a nawiewem bedzie niewielki, 1-2 stopnie?

 

Edit: ile sie tego moze wymieszac, jesli w salonie mam nawiewy, a wyciag w kuchni i klatce schodowej jest "za" beklami, nadprozami nizszymi od sufitu o 30-35 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ale książki poszukam
Książek - Spotkania z naukowcami od chemii, fizyki, medycyny ... były prawie co roku od 1999.

mniejszy przepływ powietrza
Z rekuperatora przy 4 osobach - poleci około 12 litrów wody dziennie ( zimą) jest Pan pewien, że 75m3/h również i nadmiar wody wyprowadzi? Kolejna kwestia to, jak Pan ściany przed zawilgoceniem zabezpiecza przy znacznie większym nadciśnieniu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze liczę, że kolumna żelbetowa 25x25 cm w murze domu (ocieplona od zewnątrz) odprowadza do gruntu w sezonie grzewczym około 18kWh ciepła?

 

Założenia: różnica temperatur 13 stopni

Przekrój 0,0625 m2

lambda żelbetu = 1,7

Grubość warstwy podłogi 30cm

Długość sezonu grzewczego 4000 godzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem,

 

słup jest wewnątrz domu, a więc przyjmuje temperaturę jak w domu.

Ciepło odprowadzasz do gruntu, więc przyjmujesz temp. gruntu

Po drodze masz 30 cm styropianu, czyli liczysz:

powierzchnia słupa ( patrząc od gruntu )

x

dT ( dom - grunt )

x

lambda styropianu

x

czas ( tutaj 4 tys. godz. )

=

wynik w watach, więc wszystko podziel przez 1000

 

P.S.

tam trzeba jeszcze uwzględnić ten narożnik, ale za późno na myślenie ;-)

Błąd w każdym razie nie taki wielki, ale nie pomijalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

ponieważ idę już spać...

w odpowiedzi na kolejne ( nie zdane jeszcze ) pytanie.

;-)

 

Dlatego warto stosować tzw. opaskę przeciwwysadzinowa, a po ludzku położyć sobie styropian dookoła budynku pod żwirkiem pomiędzy ścianą a krawężnikiem :-)

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie zrozumieliśmy :-)

 

Słup w narożniku budynku. Od zewnątrz 30cm styropianu. Od środka pokój dzienny. Podłoga na styropianie 30cm. Słup odprowadza do gruntu więcej ciepła niż gazobeton muru. Pytam ile stracę na sezon na tym słupie wzmacniającym ścianę przez to, że odprowadza ciepło do gruntu bardziej niż sąsiadujący mur.

 

Słup łączy dom (temp. 20'C) z gruntem pod podłogą (temp. 5-7'C). Ile ciepła przez niego ucieknie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie zrozumieliśmy :-)

 

Słup w narożniku budynku. Od zewnątrz 30cm styropianu. Od środka pokój dzienny. Podłoga na styropianie 30cm. Słup odprowadza do gruntu więcej ciepła niż gazobeton muru. Pytam ile stracę na sezon na tym słupie wzmacniającym ścianę przez to, że odprowadza ciepło do gruntu bardziej niż sąsiadujący mur.

 

Słup łączy dom (temp. 20'C) z gruntem pod podłogą (temp. 5-7'C). Ile ciepła przez niego ucieknie?

Sam słup dobrze policzyłeś. Wartością w pewnym stopniu niewiadomą jest temperatura gruntu. Gościu01 ma rację, że istotną rolę będzie tu odgrywała opaska przeciwwysadzinowa. Warto o niej pomyśleć przynajmniej w sąsiedztwie tego słupa.

 

Może byś założył jakiś dziennik budowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam fundament na ławach. 2 słupy betonowe w ścianie parteru. Zastanawiam się, czy je od środka zamiast otynkować (jak ściany), pokryć 2cm pianką PUR.

Podłoga izolowana 30cm EPS100.

 

A więc:

powierzchnia słupa ( patrząc od gruntu )

x

dT ( dom - grunt )

x

lambda żelbetu

x

czas ( tutaj 4 tys. godz. )

=

wynik w watach, więc wszystko podziel przez 1000

 

 

0,25 x 0,25 = 0,0625 m2

x

13 K

x

przenikalność termiczna żelbetu = 1,7, czyli R=0,6, mnożone przez 0,3m daje 0,18, lambda=5,56

x

4000 h

= 18 kWh ciepła odpłynie przez słup w sezonie do gruntu

 

 

Ciekawostka 1: przez całą podłogę odpłynie 900 kWh ciepła, a przez ściany nośne do ław odpłynie kolejne 700 kWh.

 

 

Ciekawostka 2: jak się ma płytę fundamentową, to opaska przeciwwysadzinowa faktycznie odgrywa rolę, bo stanowi barierę dla wnikania chłodu pod płytę, a tym samym podnosi temperaturę gruntu i zmniejsza zużycie energii w domu (mniejsze dT dom - grunt ). No ale można też za 20-30 lat dom zburzyć i postawić nowy od nowa na lepszym materiale izolacyjnym i zmniejszyć sobie rachunki. Kto bogatemu zabroni budować się ciągle od nowa :-)

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest jakieś rozwiązanie.

 

U mnie chcąc cieszyć się żywym ogniem w domu zbliżonym do pasywnego muszę mieć komin, stąd cały ( pustaki systemowe ) jest odizolowany wełną 10cm od wnętrza domu. Podobny przypadek.

Aczkolwiek przeliczyłbym to, na Twoim miejscu...

 

Możesz zrobić jak na obrazku w pierwszym poście w tym wątku.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest jakieś rozwiązanie.

 

Aczkolwiek przeliczyłbym to, na Twoim miejscu...

 

Możesz zrobić jak na obrazku w pierwszym poście w tym wątku.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie

 

 

Przeliczyłem - zyskałbym na tym około 1,80zł rocznie. Koszt ocieplenia słupa równy cenie tynku (gdybym go nie ocieplał). Więc nie wiem, czy się będę decydował, ale kwota 1,80zł oszczędności mnie nie powala :-)

 

Co do ław fundamentowych na XPS, to liczyłem, ale nie chcę czekać na zwrot inwestycji w XPS przez jakieś 80 lat, mogę się nie doczekać, a poza tym nie mam gwarancji, że termiczne parametry XPSa się w tym czasie nie zmienią, nie mówiąc o utracie wytrzymałości czy innych parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...