Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Generalnie masz trzy aspekty kosztów ciepła w domu:

- straty przez przegrody,

- wentylacja,

- cwu

 

... ale to oczywista oczywistość.

 

- straty przez przegrody minimalizować,

- wentylacja - z odzyskiem, jaka by niebyła,

- cwu ( i dogrzewanie domu ) PCi - tutaj pozostaje maksymalizować COP, a tym samym dobre dolne źródełko ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nigdy nikomu nie doradzę 2w1 czyli ogrzewania pomieszczeń i wody - Przy ogrzewaniu pomieszczeń górne źródło ma 23-26st a przy wodzie minimum 55st. więc COP pompy ciepła do wody będzie niższy

A urządzeń jest cała masa - decyduje kasa - W jakiej kwocie mam coś doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie - mam 55m2 w starym budownictwie - wszystko na prąd - z klimatyzacją - wyszło mi 2700zł za 12 miesięcy ( razem ze światłem)

 

Co bym Panu doradził:

1 - Wyrzucić gaz - bo kotłownia gazowa mniej produkować nie potrafi - a więc wszelkie działania termomodernizacyjne odbiją się na rachunkach w sposób minimalny

2- założyć wentylację z odzyskiem ciepła - bo to 3500kWh - zaoszczędzone i przy chłodzeniu - inna wentylacja i tak nie działa

3A- na balkonie lub na murze powiesić inverter z wyjściami przypodłogowymi ( np coś takiego http://slick.com.pl/HITACHI-Multisplit-klimatyzator-przypod%C5%82ogowy-RAF-25QH8-Cut-Out-inwerter-2,5-3,5kW-jednostka-wewn%C4%99trzna ) oczywiście jednostka dobrana do ilości pokoi .

3B Tańsza wersja - zamiast jednostek przypodłogowych - splity

3C jeszcze taniej - inverter z wyjściem kanałowym i rozprowadzenie kanałami

4 - wentylacja - ciepłe powietrze z pokojów przeniesie do kuchni i łazienek - a więc tam tylko mata grzewcza ( pod warunkiem, że jest izolacja w stropie, jeżeli nie - to mały grzejnik na delikatna podczerwień.

 

Wentylację i wersję 3C może Pan zrobić we własnym zakresie - poza samym uruchomieniem inwertera .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu to dziękuję za poradę ale interesuję się raczej tylko jedną pompą powietrze-powietrze bo mam takie mieszkanie, że z jednego miejsca mogę ogrzać całe.
Inwester jest jeden -

Do zasobników cwu ( najmniejszy 80l za 2900zł ) montuje się stare pompy AC sterowane 0/1.

Teraz z tej inwertorowej pci lub DC - "grzejniki" przypodłogowe mogą sobie pobierać lub oddawać dokładnie tyle ciepła ile w danym pokoju potrzeba.

W przypadku tańszej instalacji, kanałówka dmucha ciepłym lub zimnym na pokoje - dlatego dobrze jest nawiewy zrobić na 90 cm - taki kompromis między chłodzeniem - lepiej od góry i grzaniem - lepiej od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest interesujące rozwiązanie. Gdzieś jest jakieś lepsza dokumentacja tego urządzenia? Bo z tego linka jak widać mało wynika.

Nie handluję pompami ciepła ( przynajmniej na razie), nie mam więc dokumentacji.

Do którego rozwiązania: z "grzejnikami" czy kanałówka?

To jest tak proste, że ludzie robią to sami we własnym zakresie. Kanałówka jest bardzo tania - ale jest trochę mniejszy komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to są te grzejniki? Jakieś dedykowane do inwertera czy coś innego?

Pytam bo nigdy tego nie rozważałem a przed wynajmem planuję modernizacje - klienci korporacyjni nie zwracają takiej uwagi na odstępne bo to kwota stała dla f-my ale bolą ich koszty utrzymania bo to idzie z ich kieszeni.

To taki split tylko wygląda jak grzejnik i wisi przy podłodze nie pod sufitem http://slick.com.pl/HITACHI-Multisplit-klimatyzator-przypod%C5%82ogowy-RAF-50QH8-Cut-Out-inwerter-5,0-6,7kW-jednostka-wewn%C4%99trzna

Splity dmuchają zawsze w dół - dlatego maja silniejszy i ciut głośniejszy wentylator - prtzypodłogowy - ciepłym dmucha w dół przy samej podłodze a chłodne rozprasza do góry

 

Założyłem to szwagrowi z domu z żużla 79' jedna jednostka zewnętrzna 4 wewnętrzne + rekuperator - i tej zimy w największy rachunek zimą 260zł /miesiac. Przy tych upałach 180.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny bardzo różnią się miedzy firmami... i drastycznie lecą w dół - to coś jak kilka lat temu płaskie tv.

Te systemy są tak fajne i świetnie pracują do -23st.C ( to mogę zaręczyć - taka była najniższa u mnie temperatura odkąd to mam w sklepie i mieszkaniu ( 4 sezony) - Przy mniej jak -23 zapewne będzie hulało, ale nie miałem okazji sprawdzić. Poza tym mam w sklepie podłogowe a w mieszkaniu sufitowe, to nawet jakby przy - 30 słabo dawało - to dogrzeję - ile w sumie jest takich dni?

Nowe Hitachi na Forum Wentylacja 2013 - deklarowali, że -36 st się nie boi.

Z konkretów - w zeszłym roku - firma założyła szwagrowi z pompkami do skroplin za 15 000zł brutto 1 centrala i 4 "grzejniki" + 4 pompki do skroplin - moc 960W firma Fuji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pilne pytanie do osób co zasypywały fundamenty poliuretanem od k. Pigeon'a.

 

Jak to zagęszczaliście ?

Ja sypie ok 10cm pod chodziaka, ale ekipa narzeka, że się nie daje i że jak poleją beton to sie wymiesza, bo jest miękki.

Jest pomysł, żeby dać folię, chociaż kier bud odradza,

Tego się nie da zagęścić :) Przecież masz fotorelacje w dzienniku Pigeona. Robiłem to 2 razy , tzn zabawę proszkiem. Raz na stropodachu, dwa w fundamentach. W 1 przypadku , płyta meblowa (bo taka była pod ręką ) , 2 osoby co by po niej skakały , folia siatka zbrojeniowa , wylewka miksokret.Koniec.NIc się nie dzieje. (tzn dalej hydroizolacja papa)

W fundamentach te oszołomy budowlance dali jeszcze na to piasek z 10 cm coby jakoś zagęścić .Na to chudziak.

Obsypałem proszkiem dookoła fundamenty. Doslownie ubijałem nogami. Zasypałem tym co było dookoła i koniec. Grunt nie osiadł :)

 

I zaraz, moment .Jak 10 cm ? tylko ? przecież jeśli tylko 10 cm to ...przemyślalbym to .choć dalszego rozkładu warstw nie znam...

Edytowane przez noname2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis Pigeona widzialem. domyslilem sie zaraz po napisaniu postu, byl tam pomysl z deskami.

Odnosnie warstw to piasek, 10 cm pumeksu (na tyle mam) potem 10cm chudziaka, 15 cm styro i szlichta.

Pytanie czy ktos lal na to beton z pompy ? W sumie ciezar chudziaka docisnie ta warstwe ale nie wiem czy nie bedziesie rozchlapywal i mieszal.

Przykrywac 2-3cm piasku to chyba slaby pomysl, folii tez wole nie dawac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis Pigeona widzialem. domyslilem sie zaraz po napisaniu postu, byl tam pomysl z deskami.

Odnosnie warstw to piasek, 10 cm pumeksu (na tyle mam) potem 10cm chudziaka, 15 cm styro i szlichta.

Pytanie czy ktos lal na to beton z pompy ? W sumie ciezar chudziaka docisnie ta warstwe ale nie wiem czy nie bedziesie rozchlapywal i mieszal.

Przykrywac 2-3cm piasku to chyba slaby pomysl, folii tez wole nie dawac.

Zrobiłem podobnie jak piszesz......i teraz zrobiłbym inaczej. ale to długa historia. Z tym że grubości inne . pumeks 60-70 cm /zwir ok 10 /chudziak/ ....znów pumeks/styro 7 cm . Z tego powodu że w owym czasie pumeksu było jak na lekarstwo.

A trzeba było pumeks /folia /kratka zbrojeniowa /do tego trytytkami podłogówka/wylewka . DONE.

Prościej /taniej

Zasada która zawsze powinna przyświecać to: nie szukać najlepszych rozwiązań tylko najprostsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem podobnie jak piszesz......i teraz zrobiłbym inaczej. ale to długa historia. Z tym że grubości inne . pumeks 60-70 cm /zwir ok 10 /chudziak/ ....znów pumeks/styro 7 cm . Z tego powodu że w owym czasie pumeksu było jak na lekarstwo.

A trzeba było pumeks /folia /kratka zbrojeniowa /do tego trytytkami podłogówka/wylewka . DONE.

Prościej /taniej

Zasada która zawsze powinna przyświecać to: nie szukać najlepszych rozwiązań tylko najprostsze

 

Lałeś bezpośrednio na pumeks ? Zagęszczałeś jakoś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz że tego zagęścić się nie da.Natomiast ubija sie do pewnego momentu i dalej (chodząc po nim ) wrażenie jak byś po czymś gąbczastym chodził. ....i to jiest ten moment :) żeby przykryć go folią i wylać chudziak:) U mnie dali jeszcze żwir tak jak pisałem (bo w majtkach mieli strasznie- z drugiej strony co się dziwić)

Bez paniki. U mnie tez wszyscy panikowali , Kierbud w ogóle nie chciał slyszeć o tym materiale.zasugerowałem mu że w takim ukladzie nie musi kończyć tej budowy.

Ubijałem tak jak Pigeon , tylko oni mieli dechy i zagęszczarki , a ja..tylko dechy.

 

ach, i beton z gruchy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...