Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak nie masz jeszcze zamkniętej więźby to pytaj architekta czy nie możesz ich dać wyżej. Może jakoś dodatkowo wzmocnić innym elementem gdzieś jeszcze (płatew pośrednia itp.). Inaczej to robisz niskie albo te mostki. Co tu liczyć jak nikt nie zna więźby.

 

Jak to się stało, że dopiero tak wyszlo? Nie liczył nikt tego czy podniosłeś posadzkę wyżej niż w projekcie nie myśląc o reszcie?

Lipa.

Jętki, potem mam płatew pośrednią. Nie da rady.

W tej chwili mam 263cm od podłogi (gołej) do jętek.

Dojdzie 3cm styro, 7 wylewki, potem stelaż, GK.

Mimo wszystko będzie 15 cm pod krokwiami na skosach.

Łączenia będą zakryte.

Chyba że zwiększę izolację skosów do 20cm, ale wtedy tylko styro. Nie chcę niżej schodzić ze skosami..

Na stryszek mogę dać wełny ile zmieszczę.

Na skosach mam już wełnę miedzy krokwiami.

Od dołu mogę dać styro z 18-20cm styro aż pod jętki.

Wełny wyjdzie tylko z 15-16cm dla tej samej wysokości./

Sufit tylko płyty, albo dam 10cm styro pod i między jętki, wyżej wełna.

Wtedy będę mieć na poddaszu max 2,4m wysokości.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

rzebywałeś w tak niskim pokoju?

Trochę nisko te 2,2 lub 2,1.

Przy drapaniu się w głowę (co ja zrobiłem!!!) będę haczył o sufit łokciem

no :)

w takim co ma 1,7 :) ale to była piwnica :) i kuchnia w niej to musiałem się schylać ...

mam garaż na 2m mam nie ma... ale mieszkam ... to mnie nie przeszkadza ... pod 1 78 zrostu szału nie ma :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalne wysokości:

 

[TABLE]

[TR]

[TD]Pomieszczenia mieszkalne w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz sypialnie 1-4 osobowe w budynkach zamieszkania zbiorowego[/TD]

[TD]2,5m*

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Pomieszczenia mieszkalne w budynkach jednorodzinnych na poddaszu oraz pomieszczenia w indywidualnych domach rekreacyjnych[/TD]

[TD]2,2m*

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

*) Przy stropach pochyłych jest to wysokość średnia liczona między największą a najmniejszą wysokością pomieszczenia, lecz nie mniejszą niż 1,9 m. Przestrzeni o wysokości poniżej 1,9 m nie zalicza się do odpowiadającej przeznaczeniu danego pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba było robić takiej niskiej ściany kolankowej ;-)

 

Ja podniosłem ścianę kolankową do pełnej wysokości 2,6m. Dzięki temu mogę wstawić okna ścienne (które są znacznie większe, panoramiczne), nie mam dachowych. Dzięki temu mogę popatrzeć nie tylko na chmury. No i nie muszę się schylać. Sufit mam w poziomie, wysoko nad głową, a ściany w pionie, bez ostrych krawędzi, o które można zawadzić. Konstrukcja więźby dachowej jest sporo prostsza (nie wspomnę, że znacznie tańsza). Nie mam mostków cieplnych od korkwi, wełna w połaci dachu mi się nie zsunie w dół, bo leży poziomo na suficie...

 

Taki dom nazywa się "piętrowy". Ten innowacyjny i nowoczesny typ budynku jest obecnie prawie niespotykany na nowo budowanych osiedlach. Bardzo 'egzotyczna' konstrukcja. Królują domy parterowe i z poddaszem użytkowym. Większość ich zewnętrznej "obwoluty" stanowią skomplikowane dachy. Im bardziej skomplikowany i z większą ilością wykuszy, lukarn, okien dachowych, koszy i kalenic, tym lepiej.

Na moim osiedlu jest nawet dom, który ma dach prawie do gleby - jedynie z 50cm ścian, dalej dach kryjący parter i wyżej poddasze użytkowe. Dla mnie to wygląda trochę śmiesznie :-)

 

Jak powiedzieć komuś, że buduję dom piętrowy, to patrzy na ciebie jak małpa na ser - żółte, ale nie banan. Kompletne dziwactwo :-D

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powiedzieć komuś, że buduję dom piętrowy, to patrzy na ciebie jak małpa na ser - żółte, ale nie banan. Kompletne dziwactwo :-D

 

Też mamy piętrowy :). Wchodziła w grę albo parterówka, albo piętro, żadnych skosów. Za to już słyszeliśmy, że piętrowe domy nie są fajne i ktoś tam takiego by dzisiaj nie wybudował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebym mógł to zrobiłbym z płaskim dachem ale warunki.

Nie wiem po co te strychy jak ktoś nie ma potrzeby tam mieszkać.

 

Też bym zrobił płaski dach, wg mnie łatwiej wyeliminować mostki cieplne :p. Ale również warunki nie pozwoliły, gdyby nie one, to dom miałby pewnie dach płaski i nieco inny kształt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach '70 przesadzali z ilością płaskich dachów - wszędzie typowe tak zwane 'domy-klocki', a obecnie (przynajmniej moim zdaniem) przesadza się z ilością 'dworkopodobnych' typu parterowy albo z poddaszem użytkowym. Tak chyba dla równowagi :-)

Miałem szczęście, że gmina zgodziła się bez problemu na wnioskowane przeze mnie warunki zabudowy.

 

Cieszę się, bo będę miał wiązary kratowe jako więźbę - przy dachu dwuspadowym wszystkie takie same, więc robocizna tania (bez porównania do robocizny za więźbę 'jętkową' z oryginalnego projektu z poddaszem użytkowym). Drewna pójdzie 1,5 - 2m3 (powierzchnia dachu 205m2), czyli 1/5 tego co w oryginalnym projekcie z więźba jętkową. Za materiał i układanie poszycia też pewnie mniej zapłacę niż w wersji z poddaszem użytkowym, bo bez obróbek wokół okien dachowych, których nie mam.

 

Okna ścienne nie wymagają specjalnych obróbek dookoła jak dachowe, nie przerywają ciągłości powłoki dachu, no i są za te same pieniądze znacznie większe (przynajmniej wg mojego rozeznania i w moim projekcie). No i jak pada deszcz albo nawet grad, to nie tłucze o nie i się człowiek nie budzi. Nie wymagają też rolet w celu ochrony przed wysoką temperaturą - 30cm styropiany stanowi spory naturalny "okap" albo jak kto woli "markizę". Tzn. rolety można zastosować, ale nie ma aż takiego musu jak w dachowych.

Za to zimą - ponieważ są ustawione pionowo - nie ucieka przez nie tak szybko ciepło, jak przez powierzchnie ustawione pod kątem (okna dachowe).

 

( No ale już więcej nic nie piszę, bo jak to mówią "nie chwal dnia przed zachodem słońca", a ja na razie mam tylko wycenę dachu i okien, nie mam ich jeszcze fizycznie na budynku. )

 

:-)

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania,przy powietrznej pompie w domu energooszczędnym czy pasywnym nie ma sensu bawić się w taryfy dlatego nie zmieniam G11 na G12 :)

 

A teraz będzie ciężej uzasadnić 2 taryfy dla "pompiarzy":

http://www.tauron-pe.pl/Dom/Ceny-energii-i-taryfy/Strony/produkt-pompaciepla.aspx

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś w tym jest. To tak jak nomada przenieść z namiotu do bloku:/

No to poszukaj sobie w internecie zdjęcia króla arabii saudyjskiej z początku 20 wieku - stoi sobie w jakiejś brudnej tunice , obok gromadka brudnych zaniedbanych dzieci , na tle byle jakiegoś brudnego namiotu - swojej głównej siedzibie , no a dzisjaj pałace i kosmiczne jachty jakoś tych niegdzisiejszych bądź co bądź nomadów" nie przerażają .

Kiedyś jak ludzie zamiast pieców , zaczeli robić centralne na kaloryferach , to nie których ( tych którzy wychowali się na zapiecku) też to przerażało -jak to dom bez pieca? Na mnie też niektórzy (w zasadzie większość znajomych) też się dziwnie patrzy - jak to dom bez komina , bez żadnego piecą ?

Ale to jakiś tam postęp techniczny , a uprzedzenia istnieją tylko w naszych głowach , a postępu się nie zatrzyma , można co najwyżej pozostac za nim w tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i postęp nie oznacza od razu elektroniki i automatyki.Postęp to również powrót do korzeni.Bo technologia pozwala garściami czerpać z zapomnianych rozwiązań.Umożliwia ich stosowanie efektywniej.Nie chcę robić za wróżkę,ale w domu o niskim zapotrzebowaniu na energie,stare dobre grawitacyjne w dużej masie akumulacyjnej,to tanio i komfortowo.Bez pompki prądu i wiedzy użytkownika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...