Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dlaczego tak się dzieje: rurki są w ścianach czy w podłodze. Ciepło dąży do wyrównania temperatury - więc jego kierunek przepływu - raczej nie będzie "do domu"
no tak dla Ciebie wszystko płynie !

mam wór ziemniaków, zjem go ale niczym go zjem jeszcze z miesiąc będzie mnie cieszył, że mam ziemniaki !

A ty traktujesz to tak: wór czy ziemniak wszystko jedno raz dwa nie ma.

Zapominasz o czymś takim jak czas. To właśnie czas w jakim to ciepło będzie uchodzić z tych rurek i jak długo ta energia będzie się utrzymywać.

Dzięki temu że ziemia jest tak duża, nie ostygła jak mars ! ale ty jesteś na to za "bystry"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wyniki j-j, nydara, r&k, lobo_m i jeszcze by się na pewno kilku innych znalazło, którzy korzystają z drugiej taryfy i akumulacyjnej wylewki, zdają się świadczyć o czymś innym niż piszesz.

Jakoś jestem dziwnie przekonany, że nie porównywali w identycznych warunkach tak i tak. Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne - to nagrzanie podłogi do wyższej temperatury niż komfortowa - to nagrzanie domu w nocy gdy się śpi, to nagrzanie w dzień gdy nas niema, to najchłodniej od 18 do 24!

poza tym, przy rachunkach na I taryfie 600-800zł za sezon zimowy jest sens rezygnować z komfortu i wchodzić w akumulację?

Ps - j-j ma kable . I wszyscy którzy mają izolowane domy mają kable - inaczej sie nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wodną podłogówkę.
To wyjaśnia, dlaczego nie zna się Pan na izolowaniu. Nie robi się wodnej podłogówki w domu izolowanym. Spory dyskomfort i nadprodukcja ciepła.

energii potrzeba ciut ciut.No i jak potrzeba ciut ciut to i potrzeba regulacji jest mało istotna
Właśnie przy małych potrzebach precyzja jest ważna. Precyzyjny termostat w Malborku czy w gierkowskiej wielkiej płycie - byłby nie na miejscu

 

.Chyba,że następuje gwałtowna zmiana pogody z +20 na -20 co jest mało prawdopodobne.
Dlatego w domach izolowanych daje się 100W /m2 z precyzyjnymi termostatami w pokojach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyjaśnia, dlaczego nie zna się Pan na izolowaniu. Nie robi się wodnej podłogówki w domu izolowanym. Spory dyskomfort i nadprodukcja ciepła.

Właśnie przy małych potrzebach precyzja jest ważna. Precyzyjny termostat w Malborku czy w gierkowskiej wielkiej płycie - byłby nie na miejscu

 

Dlatego w domach izolowanych daje się 100W /m2 z precyzyjnymi termostatami w pokojach

Co ty nie powiesz! Wywnioskowałeś to wszystko na podstawie 'naukowego" eksperymentu z drutem w wiadrze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradź drogi TB jaki ukryty sens jest dawać moc 100W/m2 skoro potrzeba max.10W. Zdradź też jaki jest sens opierać ogrzewanie domu tylko na energii elektrycznej skoro zimą zdarzają się przerwy w dostawach ,skoro nowych elektrowni się nie buduje,skoro sieć przesyłowa jest w opłakanym stanie.Ryzykant z ciebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest takie pojęcie jak bezpieczeństwo energetyczne.O ile państwo może sobie z tego robić jaja,o tyle głowa rodziny nie. Stąd kable póki co są w moim prywatnym rankingu najgorszym źródłem energii cieplnej.Nawet w tak dobrej gospodarce jak niemiecka,zdarzają się niespodzianki.Na Bawarii spadł wczoraj śnieg i pozrywał linie energetyczne.A jest dopiero październik.W zeszłym roku na południu Polski też spadł i pozrywał,ale usuwanie awarii trwało dwa tygodnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest takie pojęcie jak bezpieczeństwo energetyczne.O ile państwo może sobie z tego robić jaja,o tyle głowa rodziny nie. Stąd kable póki co są w moim prywatnym rankingu najgorszym źródłem energii cieplnej.Nawet w tak dobrej gospodarce jak niemiecka,zdarzają się niespodzianki.Na Bawarii spadł wczoraj śnieg i pozrywał linie energetyczne.A jest dopiero październik.W zeszłym roku na południu Polski też spadł i pozrywał,ale usuwanie awarii trwało dwa tygodnie.

 

Co do zasady, że podłogówka wodna, jest bardziej elastyczna jeśli chodzi o źródło ciepła, niż kable elektryczne, to zgadzam się w 100%.

Jednak przykład z awariami sieci elektrycznej, jest trafieniem kulą w płot.

Nie sądzę żeby na chwilę obecną w wielu gospodarstwach domowych, można było się przełączyć w z dnia na dzień na inne źródło.

Np. dziś nie mam prądu bo zerwało linie, to idę do pomieszczenia technicznego i odpalam kocioł gazowy.

Tego nie ma, bo jest zupełnie nieopłacalne inwestycyjnie. Pomijam fakt, że większość tych innych źródeł ciepła, też potrzebuje prądu aby funkcjonować.

 

W skrajnych wypadkach, chyba najlepszym zapasowym źródłem jest kominek.

Inna sprawa, że dziś nikt nie przewidzi jak za 5,10 lat będą kształtowały się ceny energii elektrycznej, więc tak, podłogówka wodna jest bardziej uniwersalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Jednak przykład z awariami sieci elektrycznej, jest trafieniem kulą w płot." Nie do końca. Podłogówkę u mnie pędzi kominek z płaszczem wodnym poprzez bufor.Jak zdechnie prąd to nie działa podłogówka ale płaszcz kominka ma temp.jaka jest w połowie bufora.Nie ma co prawda wtedy w domu 22oC ale 18oC.

Grzałka w buforze to tylko zabezpieczenie przed napadem lenistwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jednak przykład z awariami sieci elektrycznej, jest trafieniem kulą w płot."

 

jaki agregat prądotwórczy potrzebujemy do podłączenia kabli w domu, a jaki do uruchomienia kotła CO?

podpowiedź: do uruchomienia kotła CO potrzebujemy odpalić agregat na godzinę, coby podładować UPS-a 600VA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę prosić o namiary na te dwa identyczne domy? albo chociaż zdjęcia na dowód że istnieją i mapki sytuacyjne? poza tym - mieszkali w nich identyczni ludzie?
TB pochwalił się nimi kiedyś, chyba na Forum Budowlanym. Nie były to budynki mieszkalne tylko pawilony (handlowe lub magazynowe) w Warszawie na ul. Bartyckiej. Ich zdjęć, ani szczegółów pomiarów nie potrafił przedstawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapominacie że TB używa tego impulsowo ! dla niego nie ważne są temperatury poszczególnych przegród.

A właśnie temperatura powierzchni "ściany" to jeden z ważniejszych aspektów komfortu termicznego.

On proponuje nam coś w rodzaju auta, odpalasz kiedy trzeba, pewien sen to ma.

Bo pozwala oszczędzać, tylko gdzie podziały się ściany ?

15 kWh/m^2 rok zrobię z 10cm styropianu... lub teraz nawet mniej.

A pytam gdzie jest 10 wat moc grzewczej ? tego bez sutej izolacji nie masz szans zrobić!

Te 10 wat to wyznacznik pewnej poprzeczki ekskluzywnej poprzeczki.

Sorry panowie od pomp ciepła macie dopiero jak już 1/2 sukcesu ... do 2/2 brakuje właśnie 10 wat ...

Nie twierdzę że to jest obligatoryjne czy coś ... te 1/2 sukcesu też starczy.

Ja po prostu podchodzę ostrożnie do urządzeń ele... cdn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Jednak przykład z awariami sieci elektrycznej, jest trafieniem kulą w płot." Nie do końca. Podłogówkę u mnie pędzi kominek z płaszczem wodnym poprzez bufor.Jak zdechnie prąd to nie działa podłogówka ale płaszcz kominka ma temp.jaka jest w połowie bufora.Nie ma co prawda wtedy w domu 22oC ale 18oC.

Grzałka w buforze to tylko zabezpieczenie przed napadem lenistwa.

 

jaki agregat prądotwórczy potrzebujemy do podłączenia kabli w domu, a jaki do uruchomienia kotła CO?

podpowiedź: do uruchomienia kotła CO potrzebujemy odpalić agregat na godzinę, coby podładować UPS-a 600VA

 

Oboje macie racje, podłogówka wodna, jest bardziej uniwersalna.

Ale jedynym poważnym argumentem,na wybór właśnie podłogówki wodnej, może być tylko niepewność co do cen prądu w przyszłości.

 

Awarie sieci elektrycznej, zdarzają się dziś dość rzadko.

Dzień bez prądu, dla dobrze ocieplonego domu, nie jest wielkim problemem.

2 tygodnie bez prądu, będzie problemem niezależnie czy w podłodze będę miał kable, czy rurki z wodą.

Na takie okazje wypadałoby mieć śmieciucha z instalacją grawitacyjną, wtedy można powiedzieć, że pod kątem ogrzewania i ciepłej wody jest się ustawionym.

Kominek też da rade, przynajmniej jakiś czas, choć w sytuacji braku prądu lepszy bez płaszcza wodnego, chyba że odpalimy agregat.

 

Poza tym, brak ogrzewania, przy braku prądu może być czasem najmniejszym zmartwieniem. W domu jest trochę więcej urządzeń korzystających z tego medium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest wielkim problemem.

2 tygodnie bez prądu, będzie problemem niezależnie czy w podłodze będę miał kable, czy rurki z wodą.

Pniemy się pniemy ku szczytowi.

Właśnie oto chodzi w budownictwie pasywnym. Aby dom stygł bardzo bardzo długo, piszę tu o mrozach pod -30 i skromnym lub braku słońca w dzień.

Czego można było doświadczyć w 2012. -18 przez dzień plus jeszcze padający śnieg, tego się nie zapomina.

To wtedy ten budynek jest szansa schłodzić może o 2/3 st ... Piszę o budynku samopas/ bez zysków bytowych np.

Dodać zyski solarne i temp stoi, jedynie na noc dogrzanie, bo gdzieś te 10wat trzeba dostarczyć bądź co bądź.

 

Bardzo rzadko wspomina się o budynkach zeroenergetycznych klasa 3wat ... to już pełna elita w izolacji

te 3 wat jest się wstanie bez niczego zebrać z zysków bytowych nie licząc słońca ! i to jest rola izolacji.

A nie brzęczenie o 10kW kabla ! jest to zbytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli koszty związane z ogrzewaniem kablami czy ryzyko z nimi związane polegające na braku energii elektrycznej?

Jak to pierwsze to racja ale zapominasz o kosztach instalacji - marniusieńkie.

Jak to drugie to chyba nie ma takiego współczesnego źródła ciepła, które nie potrzebuje prądu do pracy. Ja nie pamiętam kiedy nie było prądu przez więcej niż 2h a mam swoje lata i mieszkam w nastym domu/miejscu. Na dłuższe awarie to tylko koza bo i ugotować na niej się da:-)

 

Zorganizowałem to w ten sposób,że kominek z płaszczem wodnym działa na grawitacji z buforem.W przypadku awarii prądu kominek działa jak grzejnik .Fakt ,że awarii nie przeżyłem ale są miejsca w Polsce,gdzie ludzie nie mają prądu zimą tygodniami.Bez TV czy światła z żarówki damy radę przeżyć ale bez ciepła w domu z małymi dziećmi jest poważny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...