Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Też jestem tego zdania, ponieważ taki kominek to musi być wyższa szkoła jazdy,

pierwsze materiały, winny być w środku wyłożony ceramiką, ceramika działa katalitycznie przy spalaniu drewna.

Drugie myślał bym o czymś co wytwarza gaz drzewny ale sza... bo mam cichy plan z tym związany.

 

Możesz się bardziej rozwinąć na temat kominka z wyższą szkołą jazdy?

Kominek będzie, tak jest postanowione. Taki nie duży max 5kW, żeby jedną kondygnację ogrzać. Drzewa pod dostatkiem jest.

Na razie nastawiam się na kominek akumulacyjny, z płaszczem byłby dobry gdyby się dało tą funkcję wyłączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Najprostszym i sprawdzonym systemem ogrzewania domów zużywających poniżej 20kWh /m2 rocznie - jest elektryczne ogrzewania podłogowe.

Można kombinować - ale i tak dojdzie się do takiego wniosku jak ja już dawno doszedłem - wg mnie lepiej, taniej i bardziej komfortowo się nie da.

Witam. Na pewno ogrzewanie podłogowe jest najprostsze, ale ma dużą bezwładność ciężkiej płyty grzewczej, jest drogie w wykonaniu i skomplikowane w sterowaniu. Jeżeli dom o zużyciu energii 15 kWh/m2 rocznie i powierzchni użytkowej 160m2 potrzebuje mocy 0,48 kW to to odpowiada 5 żarówkom po 100W. Jednym słowem, najprostszym rozwiązaniem jest zwykły mały grzejniczek promiennikowy o mocy 500W z termostatem za 50 zł. Cztery pokoje, to cztery grzejniczki, prościej i taniej się nie da. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dom o zużyciu energii 15 kWh/m2 rocznie i powierzchni użytkowej 160m2 potrzebuje mocy 0,48 kW
troszkę Ci się rozjechała liczba 0,48. Ponieważ licząc po 10 wat mocy na m^2 to wyjdzie 1,6 kW :) trzeż bardzo dobrze.

Promuję kierunek bez grzejny, oparty na słońcu, ponieważ wiem że się tak da. Kwestia izolacji i nie baczenie na nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszkę Ci się rozjechała liczba 0,48. Ponieważ licząc po 10 wat mocy na m^2 to wyjdzie 1,6 kW :) trzeż bardzo dobrze.

Promuję kierunek bez grzejny, oparty na słońcu, ponieważ wiem że się tak da. Kwestia izolacji i nie baczenie na nic.

Witam. Nic mnie się nie rozjechało, jeżeli Tobie wyszło 1,6 kW to też jest prawda, bo u mnie żarówki muszą się palić 24 godziny na dobę, a przy zastosowaniu mocy 1,6 kW wychodzi 8 godzin na dobę. Czym innym jest zapotrzebowanie mocy na ogrzanie, a innym zainstalowanie. Zainstalujesz większą moc, krócej będziesz grzać. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nic mnie się nie rozjechało, jeżeli Tobie wyszło 1,6 kW to też jest prawda, bo u mnie żarówki muszą się palić 24 godziny na dobę, a przy zastosowaniu mocy 1,6 kW wychodzi 8 godzin na dobę. Czym innym jest zapotrzebowanie mocy na ogrzanie, a innym zainstalowanie. Zainstalujesz większą moc, krócej będziesz grzać. Pozdrawiam

 

Rozjechało i to dużo, nie rozumiesz pojęcia projektowego obciazenia cieplnego, wprowadzasz moc strat srednią kórą wyliczasz z zapotrzebowania na ciepło. Tyle tylko ze ta moc nic nam nie daje. Nie stosuje sie w obliczeniach takiej wartosci. Nie wiem czy ci sie znudziło pisanie o kosmicznych stratach przez konsole JBD w watku o oknach, ze przeszłes do tego wątku ze swoimi mądrościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wyszło 1,6 ponieważ przyjmuję to jakoś jakieś obciążenie dla temperatury zgodnej ze strefą klimatyczną.

Choć ja surowiej podchodzę do tego i przyjmuję w moim przypadku -30.

Mieszkał bym 50m niżej licząc w pionie, przyjmował bym -34/-36 . Jak się na to zaopatruje się instytut PHI ...?

Zgodnie z tym co w PN ... wiem ... tu luka.

Może kolega Aslot wie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozjechało i to dużo, nie rozumiesz pojęcia projektowego obciazenia cieplnego, wprowadzasz moc strat srednią kórą wyliczasz z zapotrzebowania na ciepło. Tyle tylko ze ta moc nic nam nie daje. Nie stosuje sie w obliczeniach takiej wartosci. Nie wiem czy ci sie znudziło pisanie o kosmicznych stratach przez konsole JBD w watku o oknach, ze przeszłes do tego wątku ze swoimi mądrościami.

Witam. Jeżeli zapotrzebowanie na ciepło odpowiada mocy 0,48 kW, to oczywiście można to zrealizować i mocą większą, ale droższą w wykonaniu. Po to buduje się dom pasywny, aby źródła ciepła były małe i straty ciepła jak najmniejsze. Mały grzejniczek 500W x 5 szt kosztuje 250 zł, płyta grzewcza z przewodami o mocy 1,6 kW na 160m2 to wydatek rzędu 10 000 zł i porównywalny zwrot kosztów po 40 latach. A zapotrzebowanie na ciepło tu i tu będzie takie samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeżeli zapotrzebowanie na ciepło odpowiada mocy 0,48 kW, to oczywiście można to zrealizować i mocą większą, ale droższą w wykonaniu. Po to buduje się dom pasywny, aby źródła ciepła były małe i straty ciepła jak najmniejsze. Mały grzejniczek 500W x 5 szt kosztuje 250 zł, płyta grzewcza z przewodami o mocy 1,6 kW na 160m2 to wydatek rzędu 10 000 zł i porównywalny zwrot kosztów po 40 latach. A zapotrzebowanie na ciepło tu i tu będzie takie samo.

To jak to? Najpierw nie miało być żadnego systemu grzewczego :

Dzisiaj dom pasywny o zużyciu energii 15 kWh/m2 rocznie można wybudować w cenie domu który zużywa 105 kWh/m2, bo odpada cały system grzewczy.

Potem miały wystarczyć 4 grzejniki za 200zł :

Jednym słowem, najprostszym rozwiązaniem jest zwykły mały grzejniczek promiennikowy o mocy 500W z termostatem za 50 zł. Cztery pokoje, to cztery grzejniczki, prościej i taniej się nie da.

a teraz już grzejniki za 250zł ?

Dodając kolejne grzejniki w tym tempie szybko dojdziesz to cytowanego wydatku 10 000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jedynie mały minus twoich grzejników elektrycznych.Trzeba po chałupie chodzić w kapciach.A nikt do tego mnie nie zmusi.:p. Stąd grzejniki w firmie to i owszem .W domu leżenie na glebie przed palącym się kominkiem. Rozumiesz. Różnica dom- firma. Inne byty. To jak z wanną i prysznicem.Prysznic tańszy a wanna przyjemniejsza. Tylko że życie to suma przyjemnośći
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzysk ciepła z CWU oznacza ochłodzenie tejże WU. Fajny pomysł tylko właściwie po co tę WU podgrzewać?

Przepraszam, miałem na myśli wodę "szarą" czyli spustową z wanny, pralki, zmywarki. To ciepło 35*C można odzyskać w sposób prosty, ale wykonanie tego będzie drogie, bo to ciepło powinno pójść w płytę podłogową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Tak mocno podgrzewamy naszą Planetę, że w chwili obecnej klimat nam się ociepla, więc o co się martwisz? Że w takim domu pasywnym zamiast chodzić w koszuli będziesz zmuszony założyć jeszcze blezerek. Ale to tylko przez 10 najzimniejszych dni. Dalej to już same zalety domu pasywnego. Prosty w budowie, tani w eksploatacji, szybki do odsprzedaży. Co więcej chcieć?

 

To chyba kończy dyskusję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już są wymienniki ciepła do jego odzysku z CWU. Jest to system drog
głośno nie mów o tym bo Nydar Cię śmiechem zabije !

Kolega Nydar ma z RSŚ'a bodaj 50% ciepła w domu z powrotem.

Przepraszam, miałem na myśli wodę "szarą" czyli spustową z wanny, pralki, zmywarki. To ciepło 35*C można odzyskać w sposób prosty, ale wykonanie tego będzie drogie, bo to ciepło powinno pójść w płytę podłogową.
no właśnie o tym piszę ...

niech tego Nydar nie widzi bo chłop padnie ze śmiechu, a szkoda bo Kolega mój.

 

Prosty w budowie, tani w eksploatacji, szybki do odsprzedaży. Co więcej chcieć?
a to oczywiście popieram i się podpisuję .

 

Masz Kolego wiedzę, ale strasznie rozsypaną, na temat budownictwa pasywnego.

Troszkę więcej tematu przeorałem, aby wiedzieć co można zrobić z budynkiem i to co popieram to podpisuję co masz przykład.

W czambuł nie potępiam, tylko wiedzę że jesteś w takim miejscu jak ja kiedy usłyszałem o budownictwie pasywnym i przeczytałem coś tam sobie .

Te 15kWh jawiły mi się jak magia.

Można było mi sprzedać parę magicznych rzeczy typu okna z super gazem .

Wiedz kolego że mam na kącie szybę na samym powietrzu z U 0,47 gdzie formatka do badań była 25x25cm ... z nie ciepłą ramką ...

Przerobiłem różne koncepcje i różnie pomysły.

Projekt chyba jedyny modernizacji do standardu pasywnego, który jest teraz w realizacji ... chyba że o czymś nie wiem.

Mam na kącie, teraz muszę leczyć uzależnienie od FM :D ... bo projekt budynku autonomicznego czeka.

 

Gdzie muszę zejść z mocą do 3-4 wat przy -30 i nie zamierzam się samo oszukiwać i liczyć średnią.

Ponieważ ta wyjdzie daleko poniżej zera ! bo to średnia !

Mnie interesuje dzień po dniu ilość mocy ! i czy dom ma na tyle wysoką stałą czasową że wytrzyma 2 tygodnie w mrozie -30 bez ogrzewania !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to? Najpierw nie miało być żadnego systemu grzewczego :

Potem miały wystarczyć 4 grzejniki za 200zł :.

Witam. Dom pasywny wymaga ogrzewania w wysokości 15 kWh/m2 rocznie co odpowiada stracie ciepła 3W/m2. Zabezpieczenie go w proste grzejniki termostatyczne, gwarantuje mu ciepło przy temperaturach -20*C, które są w Polsce sporadycznie, ale są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, miałem na myśli wodę "szarą" czyli spustową z wanny, pralki, zmywarki. To ciepło 35*C można odzyskać w sposób prosty, ale wykonanie tego będzie drogie, bo to ciepło powinno pójść w płytę podłogową.

 

Dlaczego ma iść w płytę podłogową? Ograniczy to jedynie możliwości odzysku. Podłogówka poniżej 22oC raczej nie chodzi .Odzyskasz max.10-12oC .Bo taka jest realna temperatura szarych ścieków. Wykorzystanie natomiast RSŚ do podgrzewania świeżego powietrza jest bardziej ekonomiczne,ponieważ po GWC masz powietrze na poziomie 5-6oC. I możesz szchłodzić ścieki z 30-32oC do 5-6oC. A te 5-6oC to granica gdzie robale jeszcze działają w POŚ. W niższych stają się leniwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dom pasywny wymaga ogrzewania w wysokości 15 kWh/m2 rocznie co odpowiada stracie ciepła 3W/m2. Zabezpieczenie go w proste grzejniki termostatyczne, gwarantuje mu ciepło przy temperaturach -20*C, które są w Polsce sporadycznie, ale są.
To, że dom pasywny wymaga do ogrzewania 15kWh/m2 rocznie wynika z jego definicji. Drugim warunkiem jest to, aby system grzewczy o mocy nie większej niż 10W/m2, zapewniał temperaturę normową (np. 20 st. C) w domu przy zewnętrznej temperaturze obliczeniowej (zależnej od strefy klimatycznej).

 

Takie ogrzewanie zapewni praktycznie dowolne źródło ciepła.

Tylko najpierw trzeba teaki dom doprowadzić do standardu pasywnego, czyli tych 15kWh/m2 rocznie, a sposób jaki opisujesz nie jest do tego wystarczający.

Dodatkowo konieczne jest szereg kosztownych elementów, które powodują, że dom pasywny nie może być tańszy niż wybudowany w tym samym standardzie wykończenia dom "typowy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...