Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dodatkowo konieczne jest szereg kosztownych elementów, które powodują, że dom pasywny nie może być tańszy niż wybudowany w tym samym standardzie wykończenia dom "typowy".
Oczywiście jeśli chodzi o większość inwestorów, zachłyśniętych ideą budowania takich domów.

 

Poza tym gnanie ciepłych pomyj do jakiegoś centralnego "odzyskiwacza" nie jest uzasadnione energetycznie - kilka/kilkanaście litrów ciepłej wody przepędzonej metrami rur kanalizacyjnych jest głupotą.
I tu nie uwzględniasz Kolego Kszhu jednej rzeczy, ponieważ wyprowadziłem rurę od pionu,

teraz są dwa wc i na szarą wodę, zrobię obejście i jak prawisz do CWU będzie jak trza ponieważ rura z wodą biegnie 5cm od rury szarej wody .

I to ma sens. trzeba indywidualnie rozpatrywać każdy przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Stwierdzam, że najbardziej "pasywne" są tzw. mrówkowce. Mieszkam w takim bloku. Po ociepleniu bloku 15cm styropianu w zeszłym roku, nawet zimą, gdy wszystkie grzejniki zakręcone przez całą zimę, w mieszkaniu jest +26'C. Samo ciepło bytowe wystarcza do ogrzania mieszkania.

 

Nie sądzę żebyś tak miał w narożnym mieszkaniu na ostatniej kondygnacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz to. Co i ile daje. Ile masz tych dni w roku, w których musisz grzać pow. wentylacyjne, ile dni gdy wystarczy to bezpośrednio z zewnątrz a ile gdy wręcz powinieneś chłodzić. Odzysk ok. 1/3 w roku to strasznie słaby wynik.

I nie ważne czym to zrobisz, ważne, żeby było tego jak najwięcej. Czyli najoptymalniej z CWU do CWU a do wentylacji rekuperator kiedy potrzebny.

 

http://www.klimat.geo.uj.edu.pl/strony/studenci/pory%20roku.pdf

A powietrze wentylacyjne grzeje cały rok wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu ważne ile na to wydał i że jakoś to działa, już jest sukcesem ! bo kosztuje tyle co nic .

Zważ na to że 99,9% ludzi teraz puszcza w kanał szarą wodę.

Jeśli wychodzi mi ilość energii na podgrzanie CWU ... 3,5 MWh to jak z tego będzie 1/3 z powrotem bez kosztów jestem w przód !

Widzisz przecież jak ludzie inwestują majątki na pewne rozwiązania, rurki miedziane, bo niby stalowe gorzej grzeją.

Wymiana tego czy siego, robią to tylko dla poprawy samopoczucia.

Tu Nydar już mieszka i ma zmierzone w przybliżeniu ile z czego ma . Wsio pędzi się większości siłami natury i ja to bardzo popieram i cenię.

 

Natomiast jak pisałeś, nie robił bym rury przez cały dom aby odzyskiwać szarą wodę. Ma być to proste i skuteczne, za sam pomysł Nydar ma piwo :)

 

Twój dom jest właśnie też kwintesencją tego co popieram ! zwarty ! konkretny, bez pierdolników .

Który potrzebuje tyle energii co nic ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest totalnie darmo ale to żaden wyczyn ! to jest wyczyn ! żebyś wiedział że jest.

Nie wiem czemu sobie tak umniejszasz ! mówię Ci bardzo wiele osób nie jarzy kompletnie że można tak

generować oszczędności ! Przy izolacji którą masz każda żarówka itp ma sens i swoje miejsce.

Właśnie do tego sprowadza się budownictwo pasywne, do wyrafinowanej prostoty !

Można jeść pałeczkami zupę, kupić pałeczki podświetlane itp ... pałeczki z dołkami itp ..

jednak nic nie zastąpi prostej zwyczajnej łyżki.

Można kupować, okna z komorami i różnymi udziwnieniami, można gdzie trzeba zrobić fix i jeszcze oszczędzają zyskać .

 

Przecież jak byś nie kumał tych klimatów to byś nie dawała 30cm izolacji !

Nie wiem czemu ścierasz się z Nydarem ... tak jak byś nie dowierzał że można jeszcze bardziej prosto jak u Ciebie ?

czy jak ?

Zrozumiał bym to jeśli byś miał wielką gruntuwę, piec na węgiel itp... izolacji tyle aby zgadzało się z warunkami technicznymi.

Że ktoś może "ogrzewać" się wyłącznie naturą.

 

Z założenia macie domy, ascetyczne jeśli chodzi o formy ogrzewania, izolacji full .

nie wiem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko najpierw trzeba teaki dom doprowadzić do standardu pasywnego, czyli tych 15kWh/m2 rocznie, a sposób jaki opisujesz nie jest do tego wystarczający. Dodatkowo konieczne jest szereg kosztownych elementów, które powodują, że dom pasywny nie może być tańszy niż wybudowany w tym samym standardzie wykończenia dom "typowy".

Witam. Jaki to jest szereg kosztownych elementów, które powodują że dom pasywny jest droższy niż "typowy" i o ile według Ciebie. Ja wymieniłem cztery elementy podstawowe:

1.- dodatkowe 15cm ocieplenia aby było 30cm

2.- dobra wentylacja z odzyskiem ciepła

3.- okna trzyszybowe z osadzeniem w ociepleniu na elementach z tworzywa.

Są to dodatkowe koszty, ale porównywalne z kosztami zbędnego ogrzewania PC lub CO, a dom pasywny zacznie się zwracać już w drugim roku użytkowania. Jeżeli znasz więcej elementów podwyższających koszty to je wymień, bo ja tylko porównałem te trzy podstawowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce ci się budować ściany dla garażu? Nie wystarczy taki:

 

http://allegro.pl/garaz-garaze-blaszane-blaszak-tanio-raty-wroclaw-i3631151472.html

 

Tylko z jakimś ociepleniem i elewacją?

 

Proponowany garaż, chyba zburzył by całą koncepcje ;)

Ściany murowane, bo na ścianach jak to zwykle milion różnych rzeczy będzie wisieć.

Poza tym, dach garażu jest także tarasem, więc sam widzisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciepełku każdy lubi od czasu do czasu "pogrzebać" ;) ale nie o tym tu...

To jak z tą ścianą między garażem a domem, trzeba robić dylatacje, czy nie?

Garaż będzie nieogrzewany, na płycie fundamentowej, ale nie ocieplonej od spodu aby uszczknąć trochę ciepła z matki ziemi.

 

skrabi wogóle nie zrobił ściany w garażu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze raz - masz ścianę domu, do której przylega garaż. Najlepiej by było, gdyby pomiędzy przestrzenią garażu a ścianą domu nic nie było, a garaż by się trzymał na ścianach nie przylegających. W imię wieszania musisz dobudować? Jeśli tak, to tak, z dylatacją. Ale to skomplikowane, bo szczelina powinna być, ale zabezpieczona przed wodą, syfem, itd.

 

I jeszcze w kwestii: garaż ma być nieocieplony od podłogi, ale na pozostałych przegrodach ocieplony. Wtedy to ma sens, a nie że co wyciągniesz z ziemi puścisz ścianami.

Edytowane przez andriuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż dla mnie osobiście to zbędny wydatek i podatek.

Lepiej wylać równo z poziomem gruntu stopy, na tym drewniana konstrukcja z belek, obudować osb, ocieplić styro, otynkować zgodnie z domem, dać drzwi garażowe, dach jak na domu lub inny taras na konstrukcji lekkiego stropu drewnianego. Zgłosić jako wiatę do 30m2, absolutnie nie pisać, że na auto, w środku poza autem powiesi się co chce ale podatku zero i nakłady mniejsze a funkcjonalnie jeden pies:-)

 

Garaż jest częścią projektu domu i domu samego, a że jest odizolowany od pomieszczeń grzanych to inna sprawa, i nie wydaje mi się żeby z tego powodu trzeba było płacić osobne podatki.

 

Natomiast drewniana konstrukcja samego garażu jest ewidentnie do przemyślenia, dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze raz - masz ścianę domu, do której przylega garaż. Najlepiej by było, gdyby pomiędzy przestrzenią garażu a ścianą domu nic nie było, a garaż by się trzymał na ścianach nie przylegających. W imię wieszania musisz dobudować? Jeśli tak, to tak, z dylatacją. Ale to skomplikowane, bo szczelina powinna być, ale zabezpieczona przed wodą, syfem, itd.

 

I jeszcze w kwestii: garaż ma być nieocieplony od podłogi, ale na pozostałych przegrodach ocieplony. Wtedy to ma sens, a nie że co wyciągniesz z ziemi puścisz ścianami.

 

Tak pozostałe przegrody ocieplone, chociaż nie tak dobrze jak dom, wydaje mi się że 10cm styro dla garażu spokojnie starczy.

Myślałem też żeby od strony domu nie robić ścian, ale do domu przylegają dwie ściany garażu. więc raczej same dwie od zewnątrz nie utrzymają tarasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garaż to obiekt gospodarczy - wysoki podatek.

Dom a w nim garaż to obiekt mieszkalny - niższy podatek.

Wiata nietrwale związana z gruntem to nie nieruchomość - brak podatku.

 

No więc to jest taki ni to garaż osobny, ni to garaż w domu.

W każdym razie do celów podatkowych traktowany jako garaż w bryle domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc to jest taki ni to garaż osobny, ni to garaż w domu.

W każdym razie do celów podatkowych traktowany jako garaż w bryle domu.

 

No więc zrób go ni to osobno, ni to razem. Szkoda BK, szkoda strat przez dylatację, szkoda miejsca i roboty. Skoro inne garaże stoją na kształtownikach stalowych, to może i ten się nie zawali jeśli nie będzie miał pełnych ścian, a np. słup żelbetowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...