Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No więc zrób go ni to osobno, ni to razem. Szkoda BK, szkoda strat przez dylatację, szkoda miejsca i roboty. Skoro inne garaże stoją na kształtownikach stalowych, to może i ten się nie zawali jeśli nie będzie miał pełnych ścian, a np. słup żelbetowy.

 

Dzięki, świetny pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

,,Ogrzewanie całe życie kubików strychu tylko po to, żeby delta temp. po obu stronach izolacji stropu była jak najmniejsza nie ma ekonomicznego sensu, "

Masz rację kszhu. To jak to interpretujesz faktycznie nie ma sensu.Natomiast pozbywanie się zużytego ciepłego powietrza na strych i dalej na dwór ma sens,

ponieważ straty ciepła przez dach są praktycznie zerowe,no i dom parterowy z niekorzystnym A/V może być bez problemu pasywnym .Bonusem jest funkcja chłodzenia takiego dachu w domu parterowym latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ogrzewanie by było wtedy kiedy ze źródła ciepła przeznaczył bym część energii na podniesienie temperatury w pomieszczeniu strychu.

Ja ogrzewam to pomieszczenie ciepłem odpadowym a w zasadzie jego częścią.

Dla mnie dom energooszczędny to nie tylko izolacja i trzyszybowe okna,ale fundament,ściany,dach spełniające oprócz konstrukcyjnych funkcje energetyczne.Z jakich byś źródeł nie czerpał ,to każde określają straty przez dach jako X% strat całkowitych. U mnie ten X% =0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znasz pojęcie energii odpadowej? Jak zrozumiesz co to jest to możemy wrócić do tematu nad sensem ekonomicznym takiego przedsięwzięcia.

Nie podnoszę temperatury strychu ze źródła ciepła w domu a podnoszę częścią energii odpadowej z powietrza wentylacyjnego .A jest energią odpadową bo zasilam dom powietrzem o temp.18oC co powoduje że rekuperacja p-p jest bez sensu.A ma 18oC bo wykorzystuję ciepło ziemi i pogardzane ciepło z szarych ścieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem twierdzić że w motaniu to ci nie jestem w stanie dorównać .

Wg .twojej teoryjki skoro energia z kolektora jest energią z zewnątrz, to i zyski z okien to też energia zewnętrzna.Energia wydzielana przez człowieka przebywającego w domu to też zewnętrzna.Marna bo marna,ale 60-100Wh w domu pasywnym to z dziesięć metrów ogrzejesz w mrozy.

Idąc twoim tokiem rozumowania,to nie istnieją domy pasywne o zeroenergetycznych nie wspomnę.No bo przecież mimo że nie korzystają z osobnego źródła ciepła w postaci grzałki czy pieca lub w nieznacznym stopniu,to korzystają z zewnętrznej energii choćby słońca.

Ale zapętliłeś prosty wydawało by się temat.Zawsze myślałem że dom pasywny to 15kWh/m2/rok i moc max.10W/m2. Ale skoro tak twierdzisz.

Zobaczysz przez ciebie ludzie zaczną zamurowywać południowe okna i zwalać kolektory.A może pójdą w podziemie i dachowce kryte papą opętane pexem będą robić,no bo kiedyś i tak to ktoś opodatkuje tą zewnętrzną energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zrozumiesz jak się motasz dopiero gdy policzysz bilans takiego układu. Ta energia nie bierze się z niczego. I nie ważne czy z elektrowni za pieniądze czy z solara za prawie-darmo to zawsze jest to energia zewnętrzna.
no to Nydar wyliczał ile może tego być, przeszarżował z energią ukrytą w wilgoci ... ale to nie były duże wartości koło 25 kWh dziennie.

 

Nie liczy sobie strat przez strop, ponieważ tam wyrzuca, to co mu jest nie potrzebne.

Choć reku wyłuskał by z tego co trzeba. Nawiew osiąga 18 st .. bez wkładu energii zewnętrznej, chyba tyle co wentylatorek.

Pisał sam kiedyś, o tym że jeszcze to co wychodzi z poddasza, zebrać pompą ciepłą, było by na CWU ... lub coś innego .

Ma straty ... stałe w zasadzie właśnie przez to że nie odzyskuje tego ciepła, przenosi za to .. w formie klina

który niweluje straty przez strop.

Inaczej to powietrze wyrzucił by od razu na zewnątrz, a na poddaszu miał by "mróz"

Ja to rozumie, widzę tylko że nie jest to układ zamknięty, bo to co koniec końców wyjdzie na zewnątrz winne być wyzbyte energii do końca.

 

Dla Nydara te straty są jednak na tyle małe, że tylko dla zabawy coś z tym zrobi.

 

Ja jestem ciekawy, jedne rzeczy jak wstrzyma wentylację, o ile to możliwe, czy wzrośnie wilgotność , mało kto bada ekofiber ...

te dane mogą być bez cenne.

Przydało by się jeszcze znać stopień szczelności.

Mamy wtedy sprawę zamkniętą, i klarownie opisaną, jak ekofiber reguluje wilgotność i w jakim stopniu.

Godne by było publikacji, oczywiście syntetycznie opisane, krok po kroku i nic pozostawione przypadkowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz chwilę,to policz entalpię powietrza .Uwzględnij przemianę fazową. Tego przy 75m3/h i wilgotności 40% jest masa.Dla domu energooszczędnego z wyjątkiem kilku najmroźniejszych dni wystarczająco dużo aby tym ogrzać i umyć .Inna sprawa że puki co nie ma technologii aby z tego korzystać,bo inne technologie zasłoniły nam takie możliwości.

Co do gazet. To wiesz przy małym dziecku takie eksperymenty nie przejdą.Chęć poznania i owszem,ale na żywym organiźmie rodziny to nie zanadto.Można natomiast wyczytać że sporo wilgoci przejmie bez szkody dla swojej funkcji.Idzie trzecia zima i mimo pompowania tam zużytego powietrza wilgotność więźby stoi jak zaklęta poniżej 12%.To chyba jednoznacznie świadczy o tym że system się sprawdza a gazety co w nadmiarze chwilowym przyjmą,szybko potem oddają.Nie zauważyłem też wzrostu zużycia energii.Jak nie palę w kominku to wystarczała i wystarcza grzałka w bojlerze 1,5kW. Druga jest w rezerwie gdyby się przepaliła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kombinacji, klina itp. mam czarne, ceramiczne dachówki niczym od wewnątrz nie izolowane. I mróz nie straszny.

Na zewnątrz już były przymrozki a dzięki lichemu porannemu słońcu przebijającemu się przez mgły na strychu ~13stC. Po to od zamierzchłych czasów nie izoluje się strychów i nie mieszka na nich aby strop bezstresowo znajdował się w zgoła odmiennych warunkach niż ściany zewnętrzne.

 

Tylko że przy minus 20oC na zewnątrz ,mam tam prawie +16oC. A że ludzie od zamierzchłych czasów nie izolowali domów ,stawiając na masywną konstrukcję muru to nie znaczy że było to ekonomiczne .

Ciekawa teoria.Jaki jest powód aby konstrukcja stropu była w odmiennych warunkach niż ściany zewnętrzne.Zawsze wydawało mi się że czym wilgotność stała w więźbie dachowej tym to lepiej dla jej trwałości.Zmiana wilgotności to zmiana gabarytów co z kolei wiąże się z poluźnieniem połączeń ciesielskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam w kółko, że tak licząc to z każdego można zrobić pasywny pakując mu super PC lub właśnie PV, solary itp.
I popieram ...

Qhnd .. z OZC ma pokazać w przeliczeniu 15 kWh /m^2 dopiero potem dobranie źródła ewentualnego ciepła.

 

a co gwarantuje spełnienie tych 15kWh/m2 ? a no spełnienie innego warunku mocy tych 10 wat ..

I to jest warunek, dla którego nie można zrobić ściany z 10 cm izolacji i masy okien od południa.

Bilans dzięki zyskom z okien będzie 15kWh, tylko że moc będzie wypadać koło 50 wat ...

No ale jest 15 kWh ? jest i nie jest .

Licząc dzień po dniu, bez przenoszenia ewentualnych zysków od słońca.

Gdzie będą liczyć się poniesione straty, których zyskami nie zapełnisz.

To pierwsze skrzypce zagra moc którą musisz uruchomić na pokrycie tych strat.

A zysków nie ma ... chyba że czarodziej przeniesie je z kwietnia... w środek grudnia.

 

Te rzeczy aby grały muszą być przeliczone, a nie pozostawione przypadkowi !

Jak zakładam że dom będzie schładzał bez ogrzewania, kiedy temp zew osiąga -30 ...

w dzień podchodzi ledwo przez -20 .. tak było w 2006 i ciut lepie jeśli brać temperaturę

w 2012 .jednak nie było słońca a średnia dobowa mniej jak -20 ...

Z domu który średnio ma 15kWh dzięki potężnemu przeszkleniu

wyjdzie ... np 5 kW ściany tylko 15 cm izolacji okna 1,1 bo lepiej transmitują energię.

i co jedne dzień ... i mamy 125 kWh ... dla budynku co ma 100m^2 ... będzie to ...

1,25 kWh ... tylko jednego dnia ... zostaje jeszcze całe 13,5 kWh ... dwa tygodnie i

nie ma tych 15 kWh ... nawet jak potrzeba było połowę z tej mocy czyli 2,5 kW .

i tak blisko 60 kWh leci dzień po dniu ... 0,6 kWh /m^2 ..

nawet jak potrzeba tylko 1,25 kW mocy ... to jest 0,3 kWh /m^2 ..

jeśli 5kW było dla - 20 .. to 1,25 będzie dla -5 !!! i to jeszcze nie spełnia warunku

10 wat bo jest 12,5 wata !!!

Widzicie jak ważne jest te 10 wat ... nawet w srogi mróz nie nagoni cudów ...

A mając warunek ... że nie może przekroczyć 10 wat ... strata w najgorsze dni nie przejdzie większa niż

0,24 kWh /m^2 !! licząc ciągle dla 100 m^2 .

 

Przyjdzie słońce w lutym czy w marcu ... napędzi zysków że cho cho .. ale co z tego ...

para w gwizdek poszła ! raz jeśli ogrzewanie grzało nie da się odzyskać zł ...

Właśnie to jedne kolega jeszcze nie jarzy ...

Próbuje mówić że pojemność cieplna itp ... ok tylko że jak woda z wiadra ucieka to nie można czekać aż cała wyjdzie ...

trzeba czymś to uzupełnić.

Nie będę czekał aż mi się dom wychłodzi do 10 st tylko dla tego że mocy potrzebowałem zgoła większej .. niż 10 wat..

ale bilans miałem 15 kWh ... dzięki zyskom itp ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz chwilę,to policz entalpię powietrza .Uwzględnij przemianę fazową. Tego przy 75m3/h i wilgotności 40% jest masa

Na dobrych wykresach moiera ... są zaznaczone "entalpie" tego nie uczą :) chyba że na wentylacji i klimatyzacji.

Wiem że warto będzie to wiedzieć.

 

Wiesz Nydar "naciskam" na takie sprawy aby nam się tebologia nie robiła ... mamy empirycznie potwierdzone, opisane równaniem itp ..

i mogą sobie inni na fikać.

Podważanie pewnych spraw było by równe, z tym czy widzę to co widzę czy nie ...

Choć różne sekty, różne dziwne ideologie sprzedawały i zawsze znajdzie się czereśniak-cynik co wszystko oleje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś przejść na opensource, bo tego co robisz raczej nie opatentujesz
Tu chodzi o inną jeszcze sprawę ...

wydziobanie tych niuansów, zebranie w całość i prezentacja pracy :)

 

Chociaż idee i rozwiązana ukrywasz maksymalnie to wydaje mi się, że pracując nad własnym projektem wyważasz otwarte drzwi.

wiem jak gościu co robi dr ... badając ściany kolektorowo akumulacyjne. Powiedział

Nurkuję w google ... i widzę że otwieram otwarte drzwi.

To jest jak z odkryciem Ameryki .. jej faktycznie nie trzeba było odkrywać bo była.

 

Działam tak ... jest problem trzeba rozwiązać jak najskuteczniej i jak najprościej zarazem.

 

Mógłbyś przejść na opensource, bo tego co robisz raczej nie opatentujesz
drugi raz zacytuję,mnie zależy na czymś takim

http://max3d.pl/news/4615/ gościu zrobił książkę do nauki o blenderze za free .

 

Jak by to ująć w słowach co chce zrobić, chcę zrobić tak żeby każdy miał dostęp do tego a zarazem ktoś już nie mógł przejąć tego jako patent.

Widzisz jak koleszka od mocowania na kawałku pastiku ... broni zajadle patentu.

Ja na pohybel ... drogim, nie tak skutecznym oknom - wyjawiłem "patent" na cieplutkie fixy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że przy minus 20oC na zewnątrz ,mam tam prawie +16oC. A że ludzie od zamierzchłych czasów nie izolowali domów ,stawiając na masywną konstrukcję muru to nie znaczy że było to ekonomiczne .

Ciekawa teoria.Jaki jest powód aby konstrukcja stropu była w odmiennych warunkach niż ściany zewnętrzne.Zawsze wydawało mi się że czym wilgotność stała w więźbie dachowej tym to lepiej dla jej trwałości.Zmiana wilgotności to zmiana gabarytów co z kolei wiąże się z poluźnieniem połączeń ciesielskich.

 

Nydar a jak masz rozwiązane ocieplenie. Masz ocieplony tylko dach, czy strop również?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i to sensu nie ma ale ty masz w domu kable o mocy 8,1kW a ja grzałkę 1,5kW. Domy mamy podobne,parterowe 140m2 i podobnej kubaturze ok.400m3.Moim zdaniem każdy kierunek jest dobry jeżeli chodzi o oszczędność energii.Ty masz straty przez dach.Ja ich nie mam .Ty masz straty do gruntu a ja ich mam ilość minimalną i to w okresie kiedy zaczynają być odczuwalne kwietniowe słoneczne zyski.

Ty twierdzisz że ja ogrzewam strych .Ja uważam że strych jest formą rekuperatora.Sam fakt że płaski dach w domu parterowym nie generuje żadnych strat świadczy o słuszności takiego pojmowania energooszczędności.I ostateczne rozwiązanie czyli mini PC zamontowana na powietrzu wentylacyjnym w tym systemie prowadzi do domu zeroenergetycznego w sensie CO .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia żeby nie polować z działem samobieżnym SU 152 na komary.

 

Ja mam dwa pijaki w rodzinie, jeden żony , drugi mój .

żony zje 3kzł mój ponad 9 kzł rocznie wychleje ... ponieważ przerabiam po 30kkm rocznie, żona 10 kkm

I tu by się w główkę tryknąć, jak ograniczyć ten strumień marnotrawionej energii.

 

To skąd, taka walka o dom ? przynajmniej tu mogę zabezpieczyć flankę, że nawet jak nie będzie prądu itp.

Dom będzie przyjemnie ciepły.

 

to całe CWU mąci i grzanie ziemniaków do amciania. Inaczej wsio da się obejść bez prądu sieciowego.

Jeśli miał bym prąd swój, wcale nie uśmiecha mi się gdzieś go odsprzedawać itp .

Wolę w papiery nie wchodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trzeba się zastanowić po co a potem zrobić tak jak planuje Merkava.

Napędzać prawie darmową energią można praktycznie każdy dom, nie ważne jak bylejaki by był.

Ale to nie o to w obecnych czasach chodzi.

Dlaczego uważasz, że nie o to chodzi?

Można zejść ze zużyciem energii do ogrzewania stosując przegrody zewnętrzne o wyśrubowanych parametrach, co niestety odbija się na ich cenie.

W domach pasywnych jako kryterium opłacalności przyjęto ogrzewanie na poziomie 10W/m2, zakładając, że dom będzie można dogrzewać za pomocą powietrza wentylacyjnego. Takie rozwiązanie nie wymusza stosowania tylko energii elektrycznej, ale pozwala na zastosowanie innych rozwiązań (najczęściej przez połączenie systemu ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody). Oczywiście większość tych rozwiązań energii elektrycznej będzie tak, czy inaczej potrzebowała (sterowanie, pompki obiegowe, wentylatory), ale potrzebna moc urządzeń elektrycznych jest znacznie mniejsza od mocy grzewczej (np. pompka obiegowa 20W transportuje ciepło o mocy 2kW z zasobnika, w którym jest ono przygotowane z wykorzystaniem innych źródeł ciepła : kolektory słoneczne, panele PV, kominek z płaszczem wodnym, kociołek na pelety, pompa ciepła powietrze-woda, itp.).

Dopiero koszt całego systemu (sposób obniżenia strat domu i dostosowany do domu system energetyczny) jest możliwy do oceny pod względem kosztów.

Nie bez znaczenia jest też stopień niezależności od zewnętrznych dostaw energii.

Uzyskanie pełnej niezależności jest niestety kosztowne :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzyskanie pełnej niezależności jest niestety kosztowne
kosztowne bo wypadało by mieć katering lub dowóz jedzenia i kawy ..

wywózka do pralni raz na miesiąc.

 

Reszta do ogarnięcia, w nie dużych pieniądzach. akurat tak się składa że ten temat muszę opracować :) tak to jest jak się człowiek uczy jeszcze :)

Przydał by się detoks od FM.

 

Można zejść ze zużyciem energii do ogrzewania stosując przegrody zewnętrzne o wyśrubowanych parametrach, co niestety odbija się na ich cenie.
Raczej szarża na bagnety z EPS'em nie przyniesie cudów, koszt pozostanie.

Patrzę na to realnie, ponieważ budżet mam oszacowany na 350 kzł.

I pierwotnie było przewidziane na materiały ponad 60kzł, materiały izolacyjne. Kombinuję jak mogę np okna same szyby oprawione w XPS'a

 

Jednak dzięki kostką słomy pierwszy sukces już zaliczyłem i w pewnym momencie przywołałem się do porządku i powróciłem

czemu nie.

Szkoda wielka że w tym roku nie wystartowali rodzice z elewacją północną, było by co oglądać jako preludium do modernizacji w standardzie pasywnym.

Takie rzeczy muszą być realne, ponieważ snobizmu nikt nie będzie uprawiał.

Chodzi oto aby nie biegać za opałem pół zimy. A zamówienie ekipy i 10cm izolacji to jak zwykłem mawiać placebo.

Pieniądze poszły, efekt marny.

W mojej galerii jest w czasie zmiany dachu, władowane 30cm izolacji ... już . plus 6cm.

Nawet nie pełna tak suta izolacja jest odczuwalna w łazience, zrobiło się wyraźnie cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kosztowne bo wypadało by mieć katering lub dowóz jedzenia i kawy ..

wywózka do pralni raz na miesiąc.

Jeżeli założysz, że wszystko ma być zasilane energią elektryczną, to pewnie byłoby to najrozsądniejsze rozwiązanie.

Są jednak inne możliwości, chociażby propan-butan z butli. Zawsze można też trzymać w rezerwie agregat prądotwórczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trzeba się zastanowić po co a potem zrobić tak jak planuje Merkava.

Napędzać prawie darmową energią można praktycznie każdy dom, nie ważne jak bylejaki by był.

Ale to nie o to w obecnych czasach chodzi.

 

to jeśli mógłbyś poświęcić trochę czasu, chętnie dowiem się o co chodzi. Napisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...