Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

:)

Co ciekawe, takie pompki można spokojnie pędzić w drugiej taryfie ;), bo przecież wywiew z wentylacji będzie zawsze stały, nie zależnie od pory dnia i nocy. Przy PC P-W typu split, praca w drugiej taryfie zawsze była dyskusyjna, ze względu na niższe temperatury nocą.

A i przy splitach nie skorzystasz z GWC, bo przepływy w jednostce zewn. są o wiele większe.

 

I jeszcze coś na plus. Wywiew z reku można zasilić ciepłem ze ścieków. Podbije nam COP'a w takiej pompce. :)

 

Chyba to jest to ! :)

Trochę przeceniasz możliwości tego urządzenia. Ma ono 850W mocy grzewczej, ale przy temperaturze powietrza 15 st. C.

Przy temperaturze 5 st. C ta wydajność znacznie spada. Dodatkowo chcesz dzielić podgrzewanie ciepłej wody z ogrzewaniem domu, więc tego ciepła będzie jeszcze mniej.

Poza tym ciągła wentylacja o wydajności 150m3/h w domu o powierzchni 100m2 bardzo szybko wysuszy w nim powietrze poniżej 40%, co już nie wygląda tak fajnie.

Na pewno nie ma co liczyć na ogrzewanie tą pompą ciepła (jako jedynym źródłem) domu o zapotrzebowaniu na moc do ogrzewania większym jak 10W/m2.

No i do kosztu ogrzewania trzeba jeszcze doliczyć koszt nagrzewnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

850W przy grzaniu do temp. 55oC. Przy grzaniu do temp. 45oC będzie bardziej skuteczna.

Poza tym te 15oC na wywiewie jest do osiągnięcia (dogrzewanie ciepłem w wody szarej).

 

Kolejna sprawa, to te 10W/m2 to dla temp. -20oC na zewnątrz. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy takiej temp. PC od CWU popracowała na grzałce, a do CO na pompie ciepła (lub odwrotnie).

 

Kolejna sprawa - 150m3/h. Dla 4 osobowej rodziny przy 25m3/h na głowę musisz zapewnić przepływ na poziomie 100m3/h. Ta wartość to minimum przy której pracuje PC.

 

Koszt nagrzewnicy ? Ja miałem na mysli pchać ciepło z tej PC w podłogówkę.

A jeśli nagrzewnica to można taką:

http://www.jula.pl/konwektor-wodny-4-35kw-416087 -" Moc przy temperaturze wody +50°C: 3350 W"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym ciągła wentylacja o wydajności 150m3/h w domu o powierzchni 100m2 bardzo szybko wysuszy w nim powietrze poniżej 40%, co już nie wygląda tak fajnie.
Umkło Tobie Henok jedno że chce to dać na wylocie z reku.

850 wat mało.

Wiosek więcej izolacji i akumulacji ciepła.

Tak aby wolno szybkie spadki do np -20 odczuwać, myślę że stała czasowa liczona od tyłu.

Czyli od warunków brzegowych założonych np musi być 20 ton np cegły pełnej i np 10ton betonu.

Arkusz kalkulacyjny idzie wyliczyć zmieniając zmienne, operując różnymi materiałami i współczynnikiem U ściany czy Htr i Hve

 

Tak jak dziś przy 10cm izolacji nie pełnej C.O stoi ... każdy widzi jak jest na zewnątrz .

 

nasz kolega sunrise ma nowy quiz ik z oknami, na przegrodzie stalowej się wyłożyć.

Okna to krokwiak ( taki bolszy gwóźdź ) do trumny jego porad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, ciekawe... jak wyglądają koszty budowy, i trwałość takich budowli.

Daje duże możliwości formy, do tego prawie termos.

 

Z ciekawości podrzucę chyba do nich zapytanie ofertowe.

Oby się nie okazało, że zabijają ceną tak samo jak w przypadku prefabrykowanych konstrukcji drewnianych.

 

A ja się pier..$#@ z fundamentem, stropem... więźbą...

A za tydzień się będę $#$#@ z dachówkami. Dachówki - wyobraźcie sobie - produkt w praktycznie niezmienionej od czasów Rzymskich... No Comments. Kiedy technologia budowlana w domkach jednorodzinnych opuści czasy Rzymskie, dotrze chociaż do średniowiecza? Że już nie wspomnę o XX wieku

 

Następny tylko taki polistyrenowy - zamiast męczyć się z ekipami, wylewkami, kleikami, pustaczkami, ja chcę bloki wielkoformatowe do samodzielnego złożenia w weekend z rodziną!!!

 

Czemu ja tego wcześniej nie widziałem :bash: :bash::bash:

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umkło Tobie Henok jedno że chce to dać na wylocie z reku.

Nie umknęło. Powietrze wysuszać będzie nie pompa ciepła, tylko dopływ suchego powietrza z zewnątrz.

Ale jest to sposób na zejście z zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania znacznie poniżej 10kWh/m2 rocznie.

Poza tym te PCi potrzebują raptem 250W mocy, a to już się da napędzić jakąś małą elektrownią PV lub wiatrową, czyli dom zeroenergtyczny jest w zasięgu ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, jak zobaczysz cenę to będziesz szczęśliwy, że budujesz tradycyjnie ;)

 

Mówią na filmie, że bardzo tanie budownictwo.

A jak nie, to sobie zrobię formę do pianki PUR, kupię składniki, będę spieniał bloki metr na metr na metr i rzeźbił.

Albo styropian w blokach kupię i będę rzeźbił. No ja cię, czegoś takiego szukałem

 

Do tego powietrzna pompa ciepła 2kw w rekuperatorze i finito z CO.

 

 

Już bym mieszkał w tym roku, a tu dopiero .... "więźbę" robię. Ciekawe jak jest 'więźba' po Rzymsku... Prehistoryczna ta nasza technika budowlana

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem cenę w sieci:

 

"Z rozmowy z producentem dowiedziałem się, że cena budowy domu w tej technologii waha się od 900 – 1500 zł/m2 w zależności od standardu wykończenia (surowy/pod klucz). Czas bodowy to zaledwie 4-6 tygodni."

Źródło: http://solaris18.blogspot.com/2011/11/tani-energooszczedny-dom-ze-styropianu.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie umknęło. Powietrze wysuszać będzie nie pompa ciepła, tylko dopływ suchego powietrza z zewnątrz.
Zwracam honor :)

to ja nadinterpretację zrobiłem.

 

Ale jest to sposób na zejście z zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzewania znacznie poniżej 10kWh/m2 rocznie.
Rachunkowo na pewno,

Ale czy w skali 1 do 1 ?

Poza tym te PCi potrzebują raptem 250W mocy, a to już się da napędzić jakąś małą elektrownią PV lub wiatrową, czyli dom zeroenergtyczny jest w zasięgu ręki.
oczywiście że jest, rachunkowo.

Ale 3 waty mocy obliczeniowej na 1m^2 to wynik wyśrubowany.

 

Stąd moje walki ... o izolację, jak przy -30 przez 450 m^2 ryczałtem licząc straty mam na przenikanie 1kW dla domu o rzucie

135m^2 x3 to wynik jest rewelacyjny.

Zmiana i odpuszczenie czyli zamiast równoważnika 70cm EPS'a grafitowego 1,1m słomy w kostkach/ też ale 70cm kostek ...

podnosi wartość z 1,0 do 1,6 kW nadal bardzo mało.

 

Pozytywnych rzeczy nie doliczam, takich jak posadowienie częściowo w gruncie/ tj piwnica, dwa boki całe w ziemi.

No i dachu gdzie jest 1,25 metra słomy w kostkach.

Co tu zyskałem to oczywiście ciut stracę na oknach, ale powyżej 0,2 U nie wychodzę i celuję w TR koło 85-90 % .

Puki co prototyp muszę, zrobić już w głowie mam warstwy poukładane.

 

Wentylacja, uczę się programu do symulacji przepływu aby przebadać możliwości pędzenie powietrza bez wentylatorów.

I jakiś ciekawy wymiennik ciepła, w piwnicy jest miejsca sporo bo 7mx13m ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem cenę w sieci:

 

"Z rozmowy z producentem dowiedziałem się, że cena budowy domu w tej technologii waha się od 900 – 1500 zł/m2 w zależności od standardu wykończenia (surowy/pod klucz). Czas bodowy to zaledwie 4-6 tygodni."

Źródło: http://solaris18.blogspot.com/2011/11/tani-energooszczedny-dom-ze-styropianu.html

 

Ja gdzieś widziałem ceny z tego roku i są to ceny powyżej 2000zł/m2 - i to zależy od standardu. Do standardu energooszczędnego trzzeba niby dopłacić 30k (mowa była o domku ok, 115m2). Poza tym, te domy nie są pasywne ! W pewnych miejsach tego styro jest bardzo mało (ze 20cm) a i same U tego materiału nie jest rewelacyjne. Zwróć na to uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przeceniasz możliwości tego urządzenia. Ma ono 850W mocy grzewczej, ale przy temperaturze powietrza 15 st. C.

Przy temperaturze 5 st. C ta wydajność znacznie spada. Dodatkowo chcesz dzielić podgrzewanie ciepłej wody z ogrzewaniem domu, więc tego ciepła będzie jeszcze mniej.

Poza tym ciągła wentylacja o wydajności 150m3/h w domu o powierzchni 100m2 bardzo szybko wysuszy w nim powietrze poniżej 40%, co już nie wygląda tak fajnie.

Na pewno nie ma co liczyć na ogrzewanie tą pompą ciepła (jako jedynym źródłem) domu o zapotrzebowaniu na moc do ogrzewania większym jak 10W/m2.

No i do kosztu ogrzewania trzeba jeszcze doliczyć koszt nagrzewnicy.

 

Za ok. 3 tygodnie u mnie rusza system oparty o podobną ideę.

Tyle, że policzone wszystko do bólu ;-)

Będzie oparty na nieco innym modelu PCi, ale też P-W z reku ( częściowo ).

Dom 230 m2 PU i zejdę dzięki temu do 1 kzł za ogrzewanie rocznie - tylko na prądzie :-)

Pętelka 100mb rurek fi20 w jastrychu. Woda pędzona pompką cwu o mocy 3W z Leszna.

 

PCi zapewni mi pełne zapotrzebowanie na cwu i ok. 40% ogrzewania domu w sezonie. Reszta to czysty prund ;-)

 

Teoria pokazuje 1,6 kzł na CO+CWU rocznie.

Praktyka - na przyszły sezon uruchomię monitoring z wizualizacją.

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna sprawa - 150m3/h. Dla 4 osobowej rodziny przy 25m3/h na głowę musisz zapewnić przepływ na poziomie 100m3/h. Ta wartość to minimum przy której pracuje PC.
Jeżeli PCi ma dać 850W przy mocy elektrycznej 250W, to 600W musi pobrać z powietrza. Przy przepływie powietrza 100m3/h oznacza to schłodzenie powietrza o prawie 18 st. C. Jeśli wykorzystamy powietrze o temperaturze 5 st. C, to nieuchronnie prowadzi do szronienia (powietrze wychodzące z rekuperatora ma wilgotność zbliżoną do 100%). Skoro szronienie, to i konieczność odszraniania, czyli efektywna ilość uzyskanej energii spadnie.

Może tę sytuację poprawić odzysk ciepła z szarych ścieków.

 

Poza tym niepotrzebne są dwie takie pompy ciepła - wystarczy jedna z przełączaniem pomiędzy podgrzewaniem CWU i ogrzewaniem podłogowym - taniej i prościej :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdzieś widziałem ceny z tego roku i są to ceny powyżej 2000zł/m2 - i to zależy od standardu. Do standardu energooszczędnego trzzeba niby dopłacić 30k (mowa była o domku ok, 115m2). Poza tym, te domy nie są pasywne ! W pewnych miejsach tego styro jest bardzo mało (ze 20cm) a i same U tego materiału nie jest rewelacyjne. Zwróć na to uwagę.

 

 

Oceniając na podstawie doświadczeń z kolejno zmieniającymi się ekipami, kopaniem fundamentu, wylewaniem, zbrojeniem, nadprożami, stropem itp., szybciej sobie taki dom wyrzeźbię albo wytnę z bloku styropianowego.

Najprościej by było kupić takie bloki styropianowe 2,5m x 0,5m x 1m i je skleić z sobą. Na go siatkę i tynk dwustronnie. Na górę wieniec na klej i wiązary kratowe. Nawiewy wentylacji i CO nad parterem, tzn. od sufitu. Cały dom w stanie surowym zamkniętym, pasywny, w miesiąc :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z

Proponuję Ci albo kartkę i długopis i rozrysuj sobie układ, przynajmniej mi ciekawe rzeczy wychodził i wnioski.

Kwestią jest droga powietrza.

 

Na go siatkę i tynk dwustronnie. Na górę wieniec na klej i wiązary kratowe. Nawiewy wentylacji i CO nad parterem, tzn. od sufitu. Cały dom w stanie surowym zamkniętym, pasywny, w miesiąc
to poczytaj straw bale nebraska sytle czy jakoś tak .

Nie nowość nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...

Nie chcę liczyć, nie potrafię dobrze tego zrobić albo nie mam czasu, ale na chłopski wiem, że dołożenie kasy z 10 litra na 3,5 litra ma dużo większy wpływ na rachunki wydatki/koszt w PLN niż dołożenie kasy z 3,5 litra na 1,5 litra.

...

 

 

Przykład 1.

kilka dni temu człowiek od konstrukcji stelaży pod płyty GK w łazience na poddaszu wykazał własną "inicjatywę".

fakt nie pokazałem palcem. Szybka kalkulacja - mostek termiczny, który rocznie kosztuje mnie 12 zł. niby NIC. Burza mózgu, poprawka. Zostaje mostek i koszt na poziomie dodatkowych 2-3 zł w stosunku do planów i projektu.

 

Przykład 2.

pion kanalizacyjny z wyjściem ponad strop - kazałem ocieplić, ale to oczywiste ( nie dla instalatorów ).

 

Przykład 3.

w konstrukcji montażu okien zaproponowano mi pewne "bardzo nowatorskie - ciepłe" rozwiązanie.

Szybka analiza. Sugestia zamian, zaakceptowana przez dostawcę okien, przez co mostek termiczny zmniejszony 2,5-3x. na kilkudziesięciu metrach obwodu okien to spooory wynik.

 

Tylko takich punktów w domu jest ze 200 ( to nie żart, czy przesada ).

Jeśli wiesz gdzie je szukać, to właśnie tyle jesteś w stanie zaoszczędzić!

 

Tyle, że to "jazda" dla tych paru znających temat.

(sorry za nieskromność ).

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Otóż dla mnie wydanie dodatkowej kwoty PLN na dom aby zejść z 3,5 litra do 1,5 litra wydaje mi się wątpliwe ekonomicznie. Tak jak zejście ze zużycie z domu 10 litrowego do domu 3,5 litrowego jest możliwe niewielkim nakładem sił = PLN (bryła domu, ustawienie komu, dodatkowa izolacja i rekuperator) o tyle zejście z 3,5 litra do pasywnego jest droższe i trudniejsze. Wymaga większej wiedzy, dbania o szczegóły a to jest dobre dla pasjonatów co sami coś potrafią zrobić i mają czas albo dla kogoś kogo na to stać = nadmiar PLN. Nie jest to cena jaką warto wydać w dodatku dla ludzi z kredytem, których koszt pozyskania owych PLN jest dużo wyższy od tych co wyjmą z kieszeni. Ryzyko jest spore, że ekipie budowlańców coś pójdzie nie tak, braknie nam wiedzy i zamiast pasywnego mamy 2,5 litrowy w cenie baaaardzo nie atrakcyjnej.

 

Nie chcę liczyć, nie potrafię dobrze tego zrobić albo nie mam czasu, ale na chłopski wiem, że dołożenie kasy z 10 litra na 3,5 litra ma dużo większy wpływ na rachunki wydatki/koszt w PLN niż dołożenie kasy z 3,5 litra na 1,5 litra.

Dwiema ręcoma,jak to się zwykło pisać na forum,podpisuje się pod tym ;)

 

Gdybym ze swoich 4 litrów chciał zejść do 1,5 litra musiałbym wydać jeszcze sporo kasy na co najmniej 10cm styro na elewacji,10cm styro pod płytę i ze 20cm styro na strop no i dodatkowo jeszcze sporo kasy na montaż okien w warstwie ocieplenia.

Prawdopodobnie mniej kasy wydałem na swoją pompkę ale za to mam pewność,licząc nawet minimalny COP2,5,że z tych moich 4 litrów osiągnę zużycie na ogrzewanie jak dla 1,5 litrowca a przy okazji zużycie na cwu także zmniejszy mi się jakieś 2,5 raza czyli dodatkowe 2000kWh rocznie zyskuje,czego nie zyskałbym gdybym wydał dodatkową kasę na zrobienie jednak tego 1,5 litrowca i nawet wtedy nie miałbym pewności,że będzie to jednak 1,5l a nie 2,5l :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że to "jazda" dla tych paru znających temat.

(sorry za nieskromność ).

Dla mnie takie coś to powód dumy !

wystarczy pohasać po innych wątkach, jakie tam problemy z izolowaniem wyławiam, głowa boli.

Teraz jeszcze quiz'y urządzam nowym guru, przemądrzałym to oknem w takiego to ścianą z blachy.

Fizyka budowli kopalnią quzi'zików jest :) co by się trolostwo nie rozrastało.

 

Tylko takich punktów w domu jest 200-300 ( to nie żart, czy przesada ).

Jeśli wiesz gdzie je szukać, to właśnie tyle jesteś w stanie zaoszczędzić!

I takie epigramaty powinno się ryć w granicie dla potomnych !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pomysł na biznes - będę produkował płyty z XPS zbojone linkami z włókna szklanego, tak jak obecnie produkuje się płyty betonowe zbrojone prętami stalowymi :-) Z tego można ściany i stropy zrobić. Za ułamek ceny cegieł czy bloczków gazobetnowych/betonowych/ceramicznych, które w ogóle są niepotrzebne ze względów technicznych, jedynie sentymentalnych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...