Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

gosciu01, a możesz zdradzić szczegóły tej pompki (chodzi o PC)?

 

Albo może dziennik odpalisz i napiszesz coś więcej o swoim domku ? :)

 

Nie mam dziennika.

Nie mam czasu.

Jak widzę jak ludziska piszą sobie na forum, to zazdroszczę.

Powoli powstaje przyszła strona do wizualizacji parametrów online, ale to za ok. rok.

 

U mnie jest/będzie tak:

żwirowe GWC 6x5x0,8 m

reku wg. własnego projektu i własnej konstrukcji

PCi Logatherm WPT 270/2 A-S

trójnik z poborem powietrza:

a. reku 180 m3

b. 150 m3 - garaż nieogrzewany 50 m2 ( ciepło z gruntu 50x20W - nie będę rozwijał obliczeń i wywodu )

 

Wyrzutnia:

a. do chłodni i dalej na zewnątrz.

b. latem do domu poprzez przepustnicę.

 

Pompa grzeje cwu przez 4,5-8 godz. w zależności od temp. na zewnątrz ( GWC+garaż )

pozostały czas grzeje CO.

jakby co jest jeszcze grzałka 2 kW w zasobniku PCi.

Dodatkowo w podłodze trochę kabli grzejnych na wypadek W. ;-)

 

Pętelka 100 mb alupexa fi 20 w jastrychu ( specjalnie fi20 = opory ), stąd możliwość "pędzenia wody pompą cwu o mocy 3W.

Koszty układu rurek i pompki ok. +1400 zł. zwrot nakładów po ok. 4 sezonach.

 

Policzyłem ilość dostępnej energii z powietrza.

Policzyłem zapotrzebowanie na cwu i CO i dopasowałem wszystkie elementy i układy.

Będzie też bardzo prosty sterownik na bazie PLC.

 

O wilgotność nie boję się - też zbilansowana.

 

dużo by pisać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pomysł na biznes - będę produkował płyty z XPS zbojone linkami z włókna szklanego, tak jak obecnie produkuje się płyty betonowe zbrojone prętami stalowymi :-) Z tego można ściany i stropy zrobić. Za ułamek ceny cegieł czy bloczków gazobetnowych/betonowych/ceramicznych, które w ogóle są niepotrzebne ze względów technicznych, jedynie sentymentalnych

 

Tylko raczej nie masz wyczucia w biznesie.

Gdyż zamiast sprzedać ten pomysł, oddałeś go właśnie światu za darmo!

Chwała Ci za to!

;-)

 

Bez urazy,

parę rzeczy tu czytałem i pisałem.

i co?

fajne produkty można teraz już kupić ;-)

 

przypadek?

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli PCi ma dać 850W przy mocy elektrycznej 250W, to 600W musi pobrać z powietrza. Przy przepływie powietrza 100m3/h oznacza to schłodzenie powietrza o prawie 18 st. C. Jeśli wykorzystamy powietrze o temperaturze 5 st. C, to nieuchronnie prowadzi do szronienia (powietrze wychodzące z rekuperatora ma wilgotność zbliżoną do 100%). Skoro szronienie, to i konieczność odszraniania, czyli efektywna ilość uzyskanej energii spadnie.

Może tę sytuację poprawić odzysk ciepła z szarych ścieków.

 

Załóżmy przepływ 120m3/h - 150m3/h. Temp. z GWC (w moim przypadku chyba żwirowy) ok. 5oC. Po reku z 80% sprawnością kolejne 3-4oC. Mamy już 8-9. Do tego ciepełku ze ścieków i mamy spokojnie 12-15oC. Nie powinno szronić.

 

Oczywiście, to jest bardzo optymistyczne założenie, ale jak pisałem, załączanie grzałki nie będzie problemem. Problemem będzie budowa domy na takie małe zapotrzebowanie.

 

Poza tym niepotrzebne są dwie takie pompy ciepła - wystarczy jedna z przełączaniem pomiędzy podgrzewaniem CWU i ogrzewaniem podłogowym - taniej i prościej :).

 

Muszą być dwie (mówimy o tym Aristonie nuos evo), bo tam nie da się wbić, bez utraty gwarancji. Poza tym, dedykowana PC z zasobnikiem (sprzegło) i grzałką do CO daję lepszą wydajność niż współdzielona.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne produkty można teraz już kupić

 

przypadek?

co czyli kradną pomysły ?

 

Problemem będzie budowa domy na takie małe zapotrzebowanie.

:\Pierwsze trzeba od płyty fu zacząć i wyrugować parę dogmatów,

chodzi o warstwy i układ, co by nie robić z kanapki - kebabo hamburgera

o milionie warstw z zagęstnikami.

Mnie się "dogmat" wymiany gruntu nie widzi ! bo co ? wysadziny ?

W tedy kiedy się kształtowało normowanie posadowienia, nikt słyszał o komputerach do symulacji zachowania i ruchu energii w gruncie.

W Skandynawii dużo wcześniej wypracowano pewne założenia, dzięki nim mamy pewne

udogodnienia w postaci znormalizowanych rozwiązań.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Problemem będzie budowa domy na takie małe zapotrzebowanie.

Pytanie,po co komplikować sobie życie ? Dla idei ?

Nie łatwiej mieć większe zapotrzebowanie i kupić pompkę dedykowaną pod c.o i cwu a nie użerać się z budową i jakimś badziewiem i nie mieć pewności,że wszystko zadziała ?

Ostatnio Panas wypuścił pompę 5kW za 10tys.zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jasne. Te ciepełko z garażu jest ciekawym pomysłem.

Troszkę dziwne jest to, że poszedłeś w grzanie CO czystym prądem i w nie najtańszą PC do CWU, ale widocznie tak Ci wyszło z kalkulacji. Ciężko to "na oko" teraz oszacować.

 

musiałbym dać PCi o większej mocy, a to są już (obecnie) spore pieniążki, nie chodzi o samą PCi, ale o dolne źródło, a z powietrza nie wyciągnąłbym tyle dla domu 230m2 PU.

 

Tak, właśnie mi wyszło z kalkulacji.

Optymalizacja!

oraz umiejętność korzystania zasobów.

Patrz: dostępna energia z wyrzutni reku + garaż ( ciepło z gruntu ).

Garaż i strop nad nim są ocieplone.

Edytowane przez gosciu01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie "podpatrują", no i jak tu mówić o kradzieży, chyba że ktoś miał zgłoszenie patentowe.
Ja gdzieś to w podświadomości czuję że

cyganie chodzą po domach i zbierają patenty...

Stąd pewne rzeczy chciał bym przetrzymać sprawdzić i zrobić na tak aby ktoś tego jako patent nie zabrał :)

lub nie rościł sobie praw.

 

Pytanie,po co komplikować sobie życie ? Dla idei ?

Nie łatwiej mieć większe zapotrzebowanie i kupić pompkę dedykowaną pod c.o i cwu a nie użerać się z budową i jakimś badziewiem i nie mieć pewności,że wszystko zadziała ?

Ostatnio Panas wypuścił pompę 5kW za 10tys.zł.

 

To tylko wybrany fragment, przecież wiesz.

Zbieramy się w kilku .. i budujemy domy 1,5 litrowe / lub lepsze .

I stać nas na założenie gruntowej pompy ciepła na 4 .

I to nie jakiejś byczej ... takiej 6-8 kW . koszty jak rozbijesz na 4 z 50kzł... wychodzi 12,5 tyś.

Tylko ludzie tego nie czują, do końca.

 

Brak pewnych norm projektowych.. odbija się tak jak u Ciebie .

Dom parterowy płyta jak pod "WTC!" sorry, ale na Tobie Arturze ... projektant

z płyty zrobił dla siebie dupochrona !

Pod taki budynek spokojnie 15 cm płyty starczy ! i stali mniej, lepiej dodać zbrojenia rozproszonego itp ale to już inna bajka.

Warstwy płyty .. to taka to siaka... patrzyłem do Twojego DB ... plus to korytko

Beton B30 ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie,po co komplikować sobie życie ? Dla idei ?

 

Dla kasy. Wybieram tańszą opcję włączając w to koszty eksploatacji przez ok. 10 lat.

 

Nie łatwiej mieć większe zapotrzebowanie i kupić pompkę dedykowaną pod c.o i cwu a nie użerać się z budową i jakimś badziewiem i nie mieć pewności,że wszystko zadziała ?

Ostatnio Panas wypuścił pompę 5kW za 10tys.zł.

 

Łatwiej, problem z tym, że są za drogie. gdzie widziałeś tą pompkę za 10k ? Ja widziałem ją w tej cenie, ale na rynku brytyjskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dla kasy. Wybieram tańszą opcję włączając w to koszty eksploatacji przez ok. 10 lat..

Dla kasy wybierasz zejście bez żadnej pewności do poziomu 1,5l za ok.30tys.zł niż kupno tańszego urządzenia,które gwarantuje Ci zejście do tego poziomu ?

Łatwiej, problem z tym, że są za drogie. gdzie widziałeś tą pompkę za 10k ? Ja widziałem ją w tej cenie, ale na rynku brytyjskim.

To jest nowość,narazie na rynku,na allegro są 7kW za 14tys.zł a to i tak znacznie taniej niż zejście do 1,5l z np.4l a dodatkowo w cenie mamy tańze cwu o 2,5 raza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nowość,narazie na rynku,na allegro są 7kW za 14tys.zł a to i tak znacznie taniej niż zejście do 1,5l z np.4l a dodatkowo w cenie mamy tańze cwu o 2,5 raza
tu koszty będą tkwiły w projekcie już i systemach, napisałem w skrócie co już napędza koszty.

Twoja płyta była po dupochrońsku zaprojektowana, chyba że masz ryzyko szkód górniczych to zwracam honor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie doprowadzenie do samogrzejności dla domu 450 m^2 izolacji łącznie z gruntem wychodziło 60 kzł materiał izolacyjny.

Koszty C.O zero.

koszt izolacji ściany ? 140 zł ... za 70cm EPS'a grafitowego ... czy to dużo ... ekipa bierze stówę za położenie 10cm EPs'a białego ..

nie wiadomo skąd ...

Pierwsze skrzypce gra tu technologia i poukładana budowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
30tys. ?!

Ja tyle za całą izolację dachu i ściań zapłacę (po 30cm). I jeszcze mi zostanie. Skąd tak duża kwota?

 

Jeśli ten Panas będzie za 10k brutto w Polsce (a uważam, że to i tak za wysoka cena za taki produkt), to wówczas będę się nad nim zastanawiał.

30 to może przesadziłem ale sam montaż w warstwie ocieplenia na kotwach to koszt ok.5tys.zł,oczywiście nie piszę o prowizorce o jakiej myślicie tylko normalnym montażu wg norm,dodając do tego dodatkowe cm izolacji uzbiera się ładna kwota i dalej nie masz pewności,że uzyskasz 1,5l o cwu i wentylacji nie wspominając,gdzie prowizorka goni prowizorkę.

 

Na wątku elektrycznym gość budował 1,8l,nie szczędził kasy i izolacji a wyszło co najmniej 4l...

 

Idea budowy domów pasywnych była dobra i celowa kilka lat temu jak pompy kosztowały 40 i ponad tys.zł ale teraz gdzie za 15tys.zł mamy pompę do c.o i cwu idea ta nie ma racji bytu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale sam montaż w warstwie ocieplenia na kotwach to koszt ok.5tys.zł,oczywiście nie piszę o prowizorce
kolega kupował kotwy coś mi mówił o 1,7 kzł .

 

Idea budowy domów pasywnych była dobra i celowa kilka lat temu jak pompy kosztowały 40 i ponad tys.zł ale teraz gdzie za 15tys.zł mamy pompę do c.o i cwu idea ta nie ma racji bytu.
bo płacisz za produkt.

Właśnie widzę że lubisz mieć wszystko z logo fabryki :) tak jak byś się brzydził tym wszystkim co można zrobić w domu i samemu :(

Akurat montaż w warstwie izolacji nie jest konieczny, ponieważ można i trzeba by było zrobić podebranie w murze na ramę

tak 0,5 ramy mur 0,5 w izolację już masz 5kzł w kieszeni.

Ale jak to uzyskać ? jak w projekcie pisze wykonać zgodnie ze sztuką ... czy inne tego typu cytaty.

 

Sorry ale jak np projektant robi sobie dupochrona kosztem Ciebie .. dając masę stali/ chyba że te szkody górnicze ...

Troszkę chcesz przekazać że lepiej koła w aucie samemu nie odkręcać ! niech to robi serwis ...

są i takie osoby.

Cóż .

Czy takie osoby nie są podatne na takich TB ? nie piszę o Tobie .

Wiesz ... mało kto się łapie na zmianę powietrza z letniego na zimowe w oponach.

Ale już pompowanie kół azotem już tak ! nie słyszałem jak gościu szukał stacji co mu napompują koła azotem ?

Jedne sprytny właściciel.... panie u mnie ... i dawaj za pompowanie azotem 20zł ... a tak naprawę nabił zwykłym powietrzem :)

ale to robił serwis :)

 

To prawda, przy kwocie 15tys. ciężko uzasadnić budowę pasywnego, chyba że dla ideii lub "chciejstwa".
dolicz klimę w lecie i reku

z Twojego układu.

Wszystko co będzie potrzebowało mocy ... mocy tej mniej znacznie mniej.

To że się coś zamknie w 1,5 litra nie potrzeba izolacji ... krociowych .

Oknami nadgonisz.

Ale następnego progu nie przeskoczysz tak łatwo, tych 10 wat /m^2 mocy szczytowej.

Jeśli dom będzie potrzebował 5 kW mocy ... jeden dzień i masz 120 kWh .

 

W tej chwili dom z 10cm izolacji ... C.O nie uruchomione, jak nie miał tej izolacji

od około 15 st i mniej trzeba było C.O włączać, teraz nie dość

że C.O nie pracuję choć jest mniej jak 10st ... to jeszcze dom nie wychładza się tak szybko.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko raczej nie masz wyczucia w biznesie.

Gdyż zamiast sprzedać ten pomysł, oddałeś go właśnie światu za darmo!

Chwała Ci za to!

;-)

 

 

przypadek?

 

 

Coś ty, pierwszy pobiegnę do urzędu patentowego i zastrzegę :-) W przyszłym roku szukajcie mojego nazwiska na liście Wprost, a za dwa lata Forbesa :-D

Dla forumowiczów rabat 5% :rolleyes:

 

 

Tak na serio - to ja bym sobie z tego zbudował, ale pokazałem żonie i... nie będę opisywał jej spojrzenia. Generalnie nie czułaby się bezpiecznie w domu ze styropianu. W każdej chwili mógłby przyjść jakiś nieproszony gość i maczetą wyrąbać nowe drzwi w ścianie. Albo nawet scyzorykiem.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie - jest sens ocieplać podłogę w garażu? Garaż w bryle domu. Ściany i sufit zamierzam obłożyć styropianem, żeby ciepło nie uciekało z domu do garażu. A podłogę?

Zamierzam dać 15cm, tak żeby zostało 15cm różnicy poziomu - na 1 stopień do domu.

Jak nie dam styro, będą 2 stopnie.

Temp. w garażu ma być 7 stopni. Może jak nie dam styro, nie będę musiał grzać? Albo mniej będę grzał?

 

Dobrze to ogarniam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...