Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przyjrzyj się rysunkom, tam będzie ciepło więc powinno się udać. Wychodzi na to, że

 

30k to górna granica jaką chcę wydać na fundamentu, ale liczę się z tym, że się nie uda. Akumulator może się nie zmieścić.

 

Zasada jakiej chce się trzymać jest taka, że domek ma wytrzymać miesiąc bez palacza/słońca nie zamarzając i utrzymując w środku 16-18st i być gotowy tę temperaturę podnieść przed przyjazdem palacza do 20-22 st. Żeby to osiągnąć potrzebny jest duży akumulator, żeby był duży akumulator potrzeba solidne fundamenty, no chyba że obalisz tą teorię, to byłbym rad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przyjrzyj się rysunkom, tam będzie ciepło więc powinno się udać. Wychodzi na to, że

 

30k to górna granica jaką chcę wydać na fundamentu, ale liczę się z tym, że się nie uda. Akumulator może się nie zmieścić.

 

Zasada jakiej chce się trzymać jest taka, że domek ma wytrzymać miesiąc bez palacza/słońca nie zamarzając i utrzymując w środku 16-18st i być gotowy tę temperaturę podnieść przed przyjazdem palacza do 20-22 st. Żeby to osiągnąć potrzebny jest duży akumulator, żeby był duży akumulator potrzeba solidne fundamenty, no chyba że obalisz tą teorię, to byłbym rad.

 

Wstaw klime, utrzyma Ci ta temp 18 stopni za grosze, a podniesie szybko do tych 22 jak bedzie trzeba :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że zamiast sobie zawracać głowę takimi cudacznymi fundamentami z ich masakrycznymi kosztami lepiej zainstalować lepszą PPCi.

 

Klima - 3000 zl

Zasobnik CWU - 500 zl

Ogniwa foto 1-1,5 KW - 5000 zl

 

I za 10 tys bys mial bys prawie zero-energetyczny, a jeszcze nadmiar pradu sprzedac mozesz :)

 

Edit:

 

A tak juz zupelnie serio, policz sobie Heraklesie jakie i przez jaki czas chcesz tam utrzymywac temp, zweryfikuj jaka bedzie izolacja i ile kWh trzeba bedzie zeby osiagnac cel i wtedy warto bedzie usiasc nad tym, czy w takim budynku jest sens robic akumulator w gruncie, dac klime, farelke czy elektrownie atomowa :)

Edytowane przez miloszenko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak juz zupelnie serio, policz sobie Heraklesie jakie i przez jaki czas chcesz tam utrzymywac temp, zweryfikuj jaka bedzie izolacja i ile kWh trzeba bedzie zeby osiagnac cel i wtedy warto bedzie usiasc nad tym, czy w takim budynku jest sens robic akumulator w gruncie, dac klime, farelke czy elektrownie atomowa :)

 

Zobacz temat wątku. Poza tym chciałbym kiedyś odłączyć prąd :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie, agregat, w sumie jakby był na holzgas ... ale jak go zdalnie automatycznie odpalić? Nie. Nie da się. Poza tym ta PC wieczna nie będzie, no chyba żeby ją samemu poskładać i samemu serwisować, ale do tego trzeba mieć najpierw garaż. A taki fundament ile przetrwa?

 

No ale sam fundament ciepła Ci nie zapewni, więc nie możesz go porównywać do PC. Musisz i tak mieć jakiś system CO. I ten system porównuj do PC. Twój bufor w postaci fundamentu to jak powietrze dla powietrznej pompy ciepła, który mamy za darmo. Ja w tym sensu nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Chodzi o to, żeby "przeciąć" termicznie ścianę fundamentową. Jest Isomur, Nowomur i jakieś szkło.....

 

Jeszcze okładają i podkładają pod szeroką ławę fundamentową styrodur, cała ściana fundamentowa jest ciepła, i możesz większy akumulator zrobić, ale i tak zabraknie jego pojemności żeby w wodę do 90st przy wysokości piwnicy/fundamentu 1,5m z czego 30cm styropianu pod akumulatorem, latem naładować a zimą z niej się ogrzać.

 

Jedynie rozproszone ciepło w zwięzłym gruncie/skale i sprawna PC wyciągająca je z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie napisałem, że chcę tam trzymać ciepło z lata do końca zimy. Podładuje się go z solarów, jak zaświeci, a jak nie to kotłownią w salonie, będzie sukcesywnie podładowany. Las obok więc ciupagą się co naciupie i bedzie. A jak zachce się wyjechać na dłużej to pod miesiącu przez internet się przełączy temperaturę i przyjedzie się do ciepłego domku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda z kashu, to 20m3 w zimę z marnym słońcem ciężkie do nagrzania a kotłownia na paliwo stałe parę/naście dni by to ładowała, straty radiacji z powierzchni też znaczne, raczej taki do max 3t wody na tydzień niepogody i lenistwa w paleniu planuj, Jeśli to domek letniskowy/sezonowy, to może obniż jego masę własną, dopuść do znacznego wychłodzenia i mniej możliwość szybkiego nagrzania, no może to być jeszczeto dom mieszkalny i chcesz żonie dobrze na miesiąc zrobić/nagrzać bo taką cykliczną masz robotę,- to będzie ciężko raz na miesiąc=policz moc pieca i pojemność wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie napisałem, że chcę tam trzymać ciepło z lata do końca zimy. Podładuje się go z solarów, jak zaświeci, a jak nie to kotłownią w salonie, będzie sukcesywnie podładowany. Las obok więc ciupagą się co naciupie i bedzie. A jak zachce się wyjechać na dłużej to pod miesiącu przez internet się przełączy temperaturę i przyjedzie się do ciepłego domku.

Widzę herakles że etat palacza Ci niestraszny - powdzenia:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...