Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

nie liczymy. jak wstawisz w OZC okna od południa to zawsze obciążenie budynku rośnie a zapotrzebowanie na ciepło maleje. założyłem montaż w ociepleniu i brak mostka mur-rama

jeszcze nie liczyłeś strat na wentylację. te straty w obciążeniu cieplnym właśnie w Polsce nadrobić należałoby jeszcze grubszą izolacją niż 30 cm

 

@imrahil - uwielbiam jak cytujesz siebie samego :)

 

pamiętaj, że tu jest taki co uwielbia siebie cytować na poparcie swoich słów, nie żebym przyrównywał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś badał faktyczne zyski słoneczne, tzn. ilość energii słonecznej (mocy solarnej) na powierzchni podłogi? Tzn. nie chodzi mi o przemnożenie powierzchnia okien razy ilość energii słonecznej, jak od południa to 100%, jak od wschodu to 50% itp., tylko faktycznie mierzona moc promieniowania przemnożona przez powierzchnię plamy światła na podłodze. Nigdzie nie znalazłem w sieci takich informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

.... Dom "pasywny" jest jasno określony.....

 

Tu jest ten błąd logiczny - pasywny ma nie tracić a nie tanio pozyskiwać.

...

 

.

 

Gdzie jest to jasno określone, co to jest "pasywny", raczej jak znajdziesz definicje "pasywnego" to ma prosto pozyskiwać i nie tracić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego wynika, że nazwa "pasywny" nie jest prawidłowo używana. dom pasywny zgodnie z tymi cyferkami czy NF15 wymaga aktywnego ogrzewania w pewnych sytuacjach (konkretnie o mocy 10 W/m2) oraz ma zapotrzebowanie na ciepło do 15 kWh/m2. dom taki pasywnie pozyskuje sporą część energii cieplnej do ogrzewania, a nie całą.

 

A czy panele PV to aktywne czy pasywne pozyskiwanie energii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, ta sama temp. w domu gdzie nie wiele trzeba energii do jej osiągnięcia, jest o wiele przyjemniejsza niż w domu gdzie ogrzewanie pracuje non stop aby ją utrzymać. W tym drugim wyraźnie czuć różnicę między pomieszczeniami a nawet w tym samym.

 

OK, może w tym typowym to za daleko poleciałem. Mówmy o NF40 vs. NF15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy panele PV to aktywne czy pasywne pozyskiwanie energii ?

 

Aktywny, pasywnie to słonko szyba i czarna ściana, ale czarna ściana z kanałem powietrznym na piętro to już aktywny.- ale to takie dyrdymalenie, nie wnoszące nić w idę lepszego mieszkania, a tylko nazewnictwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktywne.

 

Panele przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Posadzka i ściany "przetwarzają" promieniowanie słoneczne na ciepło. Dlaczego jedno jest aktywne a drugie pasywne ?

 

Może tego nie doświadczyłem ale jak dla nas (rodzina) wystarczy jak jest określona temp. i wilgotność i nie ważne czy jest lato czy zima z ogrzewaniem lub bez.

J-j mówił o tym niekomfortowym odczuciu w pierwszym sezonie, kiedy była jeszcze większa wilgotność i wtedy faktycznie jest kiepsko.

Ja nie mogłem osiągnąć więcej niż 22-23stC prawie do końca ubiegłego roku bo wilgotność była wyraźnie wyczuwalna i obserwowalna. Dlatego jak wyjechaliśmy na prawie tydzień poza dom na święta to zostawiliśmy wentylację na max (bez GWC) poza ogrzewaniem oczywiście na standardowe grzanie.

Po powrocie od samego wejścia jak inny dom - sucho i przyjemnie ciepło.

 

Z tego co pamiętam, to j-j pisał, że się przyzwyczaił, a nie że była to wina pierwszego sezonu. Kto jak kto, ale on chyba potrafiłby to rozróżnić.

Musi coś w tym być. Szkoda, że tak mało jest prawdziwych domów pasywnych i ludzi, którzy mogliby się uczciwie podzielić spostrzeżeniami ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, to j-j pisał, że się przyzwyczaił, a nie że była to wina pierwszego sezonu. Kto jak kto, ale on chyba potrafiłby to rozróżnić.

Musi coś w tym być. Szkoda, że tak mało jest prawdziwych domów pasywnych i ludzi, którzy mogliby się uczciwie podzielić spostrzeżeniami ...

A wiesz co się działo jak J-J prezentował swój dom .. stado much Go obsiadło .. w tym grzybiarz liwko ...

czy arturo 72 pamiętam to dokładnie.

Wystartuje ze swoim domem, wystartuje inwestor dla którego idzie projekt będziem pisać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. w tym grzybiarz liwko ...

 

Grzybiarz? To ma być obraza czy co? Nie wiem jak zareagować.

A jak tam czołgista twój zeroenergetyczny dom ze słomy w Bieszczadach, klepisko na ognisko już wyznaczone?

 

j-j wybudował swój niby pasywny dom pod Słubicami. Jest to najcieplejszy rejon w Polsce. Ale nie ma problemu, szanuję tych którzy porządnie ocieplają swoje domy. Problem polega na tym, że kłamał ze zużyciem kWh na CWU. Okazało się bowiem (po długim ciągnięciu przeze mnie za język), że najczęściej to kąpią się na mieście (basen). W dodatku okazało się, że koszty CO i CWU ma na poziomie podobnym do mnie, a ja mam duże okna od północy (estetyka domu od strony drogi), mam mostek ciepła w postaci komina od kominka, mam przejście z domu do garażu i takie tam. A jego dom dodatkowo osłonięty jest od wiatrów wysokimi drzewami. Nie ma czym się chwalić, im dalej na zachód tym takich domów więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem że taką rewolucyjną czyjność zachowacie ... tak pamiętam jak sfora zdziczałych psów.

Niby czemu pokasował tyle zdjęć itp bo mu się nudziło ...

Obraza ? to przecież komplement ... może sam halucynki zamówię :)

a wiesz jak grzybki rosną na słomie ? ha może hurtownie otworzymy.

 

Startuj, startuj bo jak na razie to od sierpnia 2011 tylko piszesz

Znasz taką teorię w ekonomii, która mówi, że o wiele lepiej jest dokonać średniego wyboru i na tej podstawie podjąć decyzję niż się motać bez końca? Wejść do sklepu, kupić produkt w kilka min. a nie analizować wszystkie i wszędzie godzinami aby na koniec kupić nie wiele lepszy lub nie wiele tańszy tracąc przy tym mnóstwo czasu (życia)?

a myślisz że tego nie wiem ?

Ale nie mam 50 lat aby się jeszcze martwić inni spier dolili z tego kraju, albo piją pod sklepem tanie wino i latają po lesie za patykami.

 

Mam dom jaki mam ... tj drewniany i pasywny spokojnie i racjonalnie z niego zrobię.

50/60cm izolacji jestem w stanie teraz .

Ale też zdobywam tym dreptaniem i szukaniem wiedzę, bo niczym się sparzę sprawdzam co i jak .. dzięki temu troszkę wiem co i jak.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem że taką rewolucyjną czyjność zachowacie ... tak pamiętam jak sfora zdziczałych psów.

Niby czemu pokasował tyle zdjęć itp bo mu się nudziło ...

Obraza ? to przecież komplement ..

 

Zwyczajnie. Udowodniłem mu naginanie faktów i to go bardzo zabolało. A wy słuchaliście go jak wyznawcy feng shui :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja go nie słuchałem, ale bolało mnie jak był ostry atak. aby swoje udowodnić.

Od początku wiedziałem ... o jednym prąd = katastrofa ... każdy kW boli jak trzeba użyć prądu.

Stąd Eu C.O 15 kWh i prąd to już jest EP 45 kWh, co też jest w kosztach ...

gdzie PC idzie tyle co za drewno ... 1 kWh lub inne alternatywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 50-tki zbudujesz jeszcze ze dwa i to nie koniecznie na Podlasiu.

Jakbyś nie dywagował to bez praktyki "tego wymarzonego" nie wybudujesz więc do dzieła!

raczej praktyki to sam muszę posmakować ..

ale to pierwszy raz ? kiedy coś sobie założyłem, a potem zrobiłem i było tak jak zakładałem .. tak że marna to pociecha ...przynajmniej 2 domy w tym roku ruszą z pod mojej ręki .. może i mój też ..

 

Gdyby tylko PC były za cenę kabelków i długowieczne... dawno bym zainstalował.

Barth3z nakręcił się na aristonka za 3500zł ale chodzą słuchy, że ta PPCi ledwo okresu gwarancji dożywa.

tak ... ale przy prądzie trzeba czegoś więcej ... tak jak proponuje TB z małymi termami pod każdym kranem itp w tym jest naprawdę dobry i wie co i jak .

Tylko nie wiem po co się w izolację wpier ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszem i wobec informuję, że NIGDY NIE KŁAMAŁEM onośnie niczego!!!!!!!!!

Zawsze wszystko podawałem "co do świeczki"!!

Osoba Liwko wielokrotnie przeinaczajała moje wypowiedzi pod siebie.

Moje zeskanowane rachunki na cwu i za cały prąd pokazywał mpoplaw i bodajże anfrzejK w moim temacie (we dwójkę pamiętają cała pewnie dyskusję)

Nigdy nie pisałem, że kąpię się na basenie (sic!???)- co to za brednie ... i dlatego mniej jej zużywam.

Proszę zaprzestanie kłamstw w moim kierunku.

 

Odnośnie wilgotności to przez pierwsze 2 lub 3 sezony było inaczej. Po 3 wszystko było już cacy również z temperaturą.

cwu zużycie jest małe z innego powodu o czym też kiedyś pisałem, również przy okazji analizowania lata temu szarej wody itp.

 

pzdr

Edytowane przez j-j
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to "zbadać"? Cała podłoga w czujnikach... i tak z 10 lat aby jakieś wiarygodne średnie wyciągnąć?;) To się liczy, są dane statystyczne nasłonecznienia dla każdej stacji meteo, reszta to matematyka.

 

 

Myślałem bardziej o miernikach promieniowania słonecznego, np.:

http://www.modus-cm.pl/produkty-mierniki-testery-narzedzia/details/239/49/swiatlo/mierniki-natezenia-oswietlenia/ht204-cyfrowy-miernik-mocy-promieniowania-slonecznego.html

 

Tzn. ile ciepła pada na podłogę w przemnożeniu przez powierzchnię plamy światła czy coś w tym stylu. Nasłonecznienie statystyczne mierzy się pod gołym niebem, na powierzchni poziomej chyba. Parametr solarny szyb jest podawany przy promieniowaniu prostopadłym, a takie skośne odbija się wewnętrznie, im więcej szyb tym więcej powierzchni odbicia. Poza tym nigdy całe okno nie jest oświetlone, bo część zasłania ocieplenie ściany (węgarki).

Dlatego pytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...