Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie max w kuchni po gotowaniu to 24stC, generalnie dobiło do ~23stC.

Żadnych rolet ale i słońce tylko na parapetach, choć to trochę dogrzewa bo parapety ciemne, masywne, drewniane.

WM z GWC ~200m3 i ~17stC na anemostatach; suche powietrze więc w mieszkaniu wilgotność ~40%.

 

Ile Ci pradu bierze przy 200m3 i uzyciu GWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowlany, ile Ci zuzywa reku i pompka do GWC podczas pracy? Dobrze byloby porownac zuzycie...

Reku zimą przy 100 m3/h bierze 25W, w upały podkręcam na 1/2 kubatury do 150 m3/h - bierze wtedy 50W. Mierzyłem miernikiem.

Pompka od GWC to Leszno 25/40, wg danych bierze niby 25W.

 

Nie doceniałem roli rolet przez 2 lata mieszkania. Zamykałem wcześniej tylko od strony wschodniej gdzie bezpośrednio operowało słońce. Teraz widzę, że one chronią także od innych stron gdzie słońce bezpośrednio nie świeci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku zimą przy 100 m3/h bierze 25W, w upały podkręcam na 1/2 kubatury do 150 m3/h - bierze wtedy 50W. Mierzyłem miernikiem.

Pompka od GWC to Leszno 25/40, wg danych bierze niby 25W.

 

Nie doceniałem roli rolet przez 2 lata mieszkania. Zamykałem wcześniej tylko od strony wschodniej gdzie bezpośrednio operowało słońce. Teraz widzę, że one chronią także od innych stron gdzie słońce bezpośrednio nie świeci.

 

No wiadomo, gorace powietrze bezposrednio nie napiera na szybe/rame okna to musi byc lepiej...

 

Czyli zyzucie pradu to 75W x 24h = 1,8 kWh, troche tego jest, zeby tylko mojego splita dalo sie latwo rozebrac z obudowy i zrobic z niego kanalowke ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobało mi się poruszenie obywatela żytko gdy rok temu podczas upałów pisałem, że mam w domu 21,3 *C. Nie dodawałem celowo, że było to po powrocie z 2-tygodniowych wakacji, podczas których dom był niczym bunkier - wszystkie rolety zamknięte, żadnych zysków.

 

No wlasnie, zyski bytowe latem !!!

 

Mnie tez nie bylo przez 3 dni i temperatura w domu wygladala zupelnie inaczej, nie bylo wtedy upalow, bylo pochmurnie, ale temp nie rosla w ciagu dnia.

 

Henok kiedys wspominal, ze jeden ludek to zysk rzedu 100W, do tego gotowanie, kapanie, przy 3 osobach po 14 godzin ( u mnie 2 sa przez 24 godziny) bedzie tego z 10 kWh/dobe jak nic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trzy okna szczytowe od wschodu. U góry w sypialni musiałem założyć roletę zewnętrzną bo nie szło od rana wyrobić. Na dole planuję natomiast zasadzić drzewa liściaste i uformować je w kształt płotu. Zimą słonko dogrzeje, latem będzie półcień a nie trzeba się będzie pieprzyć z roletami.

Od południa słońce wchodzi do domu tylko minimalnie przez drzwi tarasowe (mogłem wysunąć daszek o jeszcze pół metra :bash:, no i u syna mam dwa okna dachowe (trzeba było dać jedno). Na dachowych ratunkiem okazały się markizy zewnętrzne. Jestem zaskoczony ich skutecznością.

 

Na lepsze czasy czeka podpięcie reku pod moje odwierty do PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg norm 1 osoba wraz z potrzebnym jej wyposażeniem i gadżetami (sprzęt AGD i RTV) "produkuje" średnio 360W. Czyli 3 osoby przez miesiąc to ~33kWh.

 

U mnie normy sie nie sprawdza, zona jest z corka non-stop w domu, a ja niektore dni takze z domu pracuje :p

 

A co do zuzycia energii przez reku i GWC: przy 200m3 to juz bedzie jakas ilosc energii, chcialem to odniesc do kosztu pracy klimy, ktora srednio bierze ok 300W chlodzac u mnie do 24 stopni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doceniałem roli rolet przez 2 lata mieszkania. Zamykałem wcześniej tylko od strony wschodniej gdzie bezpośrednio operowało słońce. Teraz widzę, że one chronią także od innych stron gdzie słońce bezpośrednio nie świeci.

Tak się zastanawiam - jak może pomóc roleta w miejscu, gdzie promieniowanie nie dochodzi? Przecież one są marnym izolatorem - powietrze przed i za roletą powinno mieć taką samą temperaturę.

Ja mam od wschodu i zachodu okna bez rolet - salon przez duże wschodnie okno potrafi się nagrzać o kilka stopni do południa. Ponieważ z kasą krucho, tymczasowo założyłem moskitierę z lidla, działa jak markiza na okno dachowe, na zachodnie okna też, tyle że wschodnie to fix :)

Na poddaszu mam w sypialni rolety i na oknach dachowych, i na balkonowym, super sprawa, widać jednak jak słabe są okna dachowe - wieczór cała rama jest nagrzana.

W ogóle, żeby chronić się przed nagrzaniem, trzeba się trochę pomęczyć... No chyba że się ma klimę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz mowilem kiedys problemy, ktore rozwiazuje GWC oraz pare innych (jak np radzenie sobie z przegrzaniem domu) rozwiazuje klimatyzator i to tez z COP min 2 (chyba kbab to testuje).

 

POzdrawiam

 

No prosze, juz ponad 2 lata temu mi to chodzilo po glowie co mam teraz:) Juz by sie 1/4 klimy zwrocila :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam - jak może pomóc roleta w miejscu, gdzie promieniowanie nie dochodzi? Przecież one są marnym izolatorem - powietrze przed i za roletą powinno mieć taką samą temperaturę.

Może chodzi o promieniowanie odbite i rozproszone, a nie bezpośrednie. Faktem jest, że wpływ rolet jest odczuwalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w cieniu masz rozproszone, a chłodek miły

 

W cieniu zazwyczaj jest wiaterek, który też chłodzi :)

Chyba potrzebny byłby mały eksperyment: dwa szczelne prostopadłościany ustawione w cieniu, jeden ze szkła, a drugi z nieprzezroczystego materiału. Przegrody oczywiście o tym samym U. W którym w środku będzie goręcej? Jeśli w tym szklanym byłoby cieplej to z powodu promieniowania odbitego i rozproszonego, zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...