Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gość Arturo72
Ja raczej myślałam o wodnej podłogówce ....

No to masz dwie opcje,jedna tańsza w inwestycji ale droższa w eksploatacji a druga droższa w inwestycji ale tańsza w eksploatacji.

Teraz już Twoja kolej,znając zużcie na c.o+cwu,którą opcję wybierzesz.

Zakładamy dom 3 litrowy czyli zużycie na c.o to 30*136=4000kWh,na cwu na 3 osoby przy skromnym używaniu wody zakładamy min.3000kWh czyli w sumie 7000kWh

 

Opcja pierwsza to kociołek elektryczny za ok.2,5-3tys.zł i bojler za ok.1tys.zł czyli inwestycja ok.3,5-4tys.zł a rachunki za c.o+cwu przy takim zużyciu i taryfie G12 to ok.2500-3000zł za rok

 

Opcja druga to pompa ciepła p-w z zasobnikiem 300l,zakładamy moc ok.2kW czyli koszt powinien zmieścić się w 20tys.zł a rachunki także przy G12 wyniosą 900-1200zł za rok

Teraz wybieraj :)

 

Sąsiedzi mają kable elektryczne do c.o. i pompę p-w do C.w.u (ale nie wiem, jakie u nich paramatry dokładnie).

Tej opcji nie polecam bo to nie jest ani tanie w inwestycji ani tanie w eksploatacji.

Czyli połączenie opcji nr.1b(kable)tylko,że zamiast bojlera za 1tys.zl będzie pompa do cwu za ok.6-7tys.zł czyli całość inwestycji wyniesie ok.12tys.zł a przy grzaniu cwu pompa ciepła nie ma dobrej sprawności.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, witam,

jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi. Gazu nie ma (bezpośrednio przy działce) i nie zastanawałam się nawet nad jego dociągnięciem - ta opcja odpada. Powierzchnia domu 68 m2 parter + 68 m2 po podłodze poddasze. Sąsiedzi mają kable elektryczne do c.o. i pompę p-w do C.w.u (ale nie wiem, jakie u nich paramatry dokładnie). Ja raczej myślałam o wodnej podłogówce .... i chyba będzie pompa p-w, ale jeszcze mam chwilkę, żeby się zastanowić (im więcej czytam, tym mniej wiem). Najchętniej postawiłabym wiatrak na działce, bo u nas wieje, że miło. Pozdrawiam

 

Przesadziłas z tymi 2 kW strat, tak do konca nie wiadomo skad sie wzieła ta wartosc, poniewaz nie podałas zadnych danych (poza powierzchnią) odnosnie Twojego domu, uwzgledniając lokalizację trzeba przyjąc nie 2 kW a raczej 4-5 kW co tym przypadku jest róznica znaczną, zapotrzebowanie to nie 4000 kWh jak sugeruje Arturo a blizej 6000 kWh + ok 1000 kWh* il. osób na rok. Czym grzac? wybór nie jest wielki, jezeli tanio inwestycyjnie to bufor z grzałkami i wezownicą przepływową cwu (całosć zuzycia prądu w II taryfie), drozej inwestycyjnie to pompa p-w o mocy 6-7 kW + zasobnik cwu. Do całosci podłogówka. Co do doboru mocy pompy i kosztów ogrzewania to wskazane obliczenia ozc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiatraki czy też fotowoltanika to drogie zabawki, ekonomiczne zasadne nie są

 

Ferujesz tak szybko wyroki? Przy programie "Prosument" okres zwrotu inwestycji fotovoltaiki dla mojego domu to około 12 lat. Przez ten czas będę płacił tyle samo co dzisiaj, tyle że nie do ENEI a do banku. Po tym czasie mam prąd za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jeśli ma w projekcie 30cm grafitowego styropianu + 40cm super wełny w dachu + okna U=0,5 to nawet w V strefie klimatycznej będzie cieplutko, te 4MWh na CO jak najbardziej realne

 

To były podawane dane z tego projektu?, nie zauwazyłem. Kol. Annete nie podkreslała ze to dom pasywny, w ogóle o nim bardzo mało napisała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mówisz że da się zejść w domku 140m2 poniżej 2KW przy izolacji U>0,2 ??

 

Nie, nie mówię, poddałem jedynie w watpliwośc słowa Annete o projektowym obciązeniu cieplnym (ona tego tak nie nazwała ale wiadomo o co chodzi) jej domu na poziomie 2 kW. Ta wartość jest bardzo rzadko spotykana, tu na forum było moze 2-3 takie domy. Byc moze dom Annete jest pasywny ale nic na to nie wskazuje poza tymi 2 kW. Tak naprawdę to nic nie wiem na temat izolacji tego domu, moze nie doczytałem, moze nie było podane. Skoro jednak Annete wspomina o gazie to raczej nie jest to dom pasywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad2. gaz na siłę to próbował jej wcisnąć Konrad J

Znów wciskasz coś co nie jest prawdą - Konrad napisał: "Jeśli jest gaz ziemny to kocił gazowy z zamknięta komorą spalani."

Ale wcześniej pisał:

 

"Proponuję kocił elektryczny do samego C.O.

Jeśli nie ma gazu ziemnego

i do tego pompa ciepła z zasobnikiem do CWU"

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak masz rację, kocioł gazowy w domku pasywnym to wyjątkowo trafna decyzja, identycznie trafna jak kupowanie bezpośrednio u Konrad J wełny skalnej w super wiosennej promocji 160zł/m3

Bajkopisarz a gdzie ja napisałem, że sprzedaję wełną skalną. Ty masz jakiś kompleks chłopie skonsultuj to z jakimś lekarzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ogrzewania a raczej dogrzewania w domku energooszczędnym , chyba warto pomyślec o dogrzewaniu wentylacji może dodatkowe nadmuchy, wszystko podgrzewa nam woda , która wcześniej trzeba podgrzac :p sposób radzę wybrac samodzielnie w sposób kalkulacji. inwestycja to wentylator nagrzewnica,( w samochodach osobowych maja moc grzewczą ok 2,5 kw gdy podajemy wodę o temp 85c, ) dodatkowe kanały (flexy) bufor i coś co grzeje, ja podejmuję taki eksperyment zobaczymy jak zadziała. Zaleta to że można łatwo regulowac temp strefowo. a latem zimna woda ochłody doda :no: p.s. Nie wiem po co gaz ja mam do niego 2 metry i nie chce go widzieć, za drogi jest wolę bufor 0,7m3 zamiast przyłącza lub pieca :p )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mogę prosić o rade jak się zapatrujecie na moje pomysły?

Planuję ten dom: http://www.dom-pasywny.com/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=42 , wiem, że pasywny pewnie nie wyjdzie bo IV strefa i trzeba by sporo dołożyć w płytę fundamentową i ściany ale powiedzmy powinien wyjść bardzo energooszczędny. Planuję pewne zmiany - rezygnacja z urządzenia nilan (wentylacja, rekuperacja, cwu i dogrzewanie powietrza wentylowanego) i z gwc na rzecz ppci do co i cwu, podłogówki i wm z odzyskiem. Zmiana stropu nad parterem z terivy na żelbetowy (zrobi się miejsce dla podłogówki na piętrze). Dodatkowo zastanawiam się nad usunięciem okna od zachodniej strony z salonu (zysk energetyczny zimą z niego nie wielki, a problem latem spory) oraz przeniesienie okna w sypialni na parterze ze ściany północnej na ścianę zachodnią. Od północy czyli od frontu budynku planuje wiatę garażową. Moja działka ma 1000m2, wjazd na działkę od strony północnej, salon od południowej (11 stopni odchylenia w kierunku zachodnim od idealnego usytuowania wg stron świata), brak na działce zacienienia.

 

Sugestie? Pomysły? Rady? Krytyka?

 

pozdrawiam

Edytowane przez Terminus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mogę prosić o rade jak się zapatrujecie na moje pomysły?

Planuję ten dom: http://www.dom-pasywny.com/index.php?option=com_content&task=view&id=39&Itemid=42 , wiem, że pasywny pewnie nie wyjdzie bo IV strefa i trzeba by sporo dołożyć w płytę fundamentową i ściany ale powiedzmy powinien wyjść bardzo energooszczędny. Planuję pewne zmiany - rezygnacja z urządzenia nilan (wentylacja, rekuperacja, cwu i dogrzewanie powietrza wentylowanego) i z gwc na rzecz ppci do co i cwu, podłogówki i wm z odzyskiem. Zmiana stropu nad parterem z terivy na żelbetowy (zrobi się miejsce dla podłogówki na piętrze). Dodatkowo zastanawiam się nad usunięciem okna od zachodniej strony z salonu (zysk energetyczny zimą z niego nie wielki, a problem latem spory) oraz przeniesienie okna w sypialni na parterze ze ściany północnej na ścianę zachodnią. Od północy czyli od frontu budynku planuje wiatę garażową. Moja działka ma 1000m2, wjazd na działkę od strony północnej, salon od południowej (11 stopni odchylenia w kierunku zachodnim od idealnego usytuowania wg stron świata), brak na działce zacienienia.

 

Sugestie? Pomysły? Rady? Krytyka?

 

pozdrawiam

Jak jest ppc z kanałówką zamiast gwc to się przeszkleniami nie ma co przejmować, latem bardzo tanio schłodzi a zimą tanio dogrzeje. Podstawa to 40 cm EPS od gruntu. Dobry reku i precyzyjna automatyka.

Do zużywający do 15kWh/m2 jest tańszy od 40-50kWh/m2, nie ma więc się czym przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej kanałówki pewnie i tak by się przydało coś do grzania w najzimniejsze dni i co z cwu? Mam 2 dzieci i cwu na prąd to dla mnie drożyzna. Nie chcę dublować systemów ogrzewania. Myślę, że podłogówka to najrozsądniejszy wybór i można ją zasilić z tej samej pompy co cwu. Jeśli będzie potrzeba to mogę też podłączyć kocioł na gaz, mam w drodze, ale to chyba ekonomicznie zbyt się nie opłaci.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej kanałówki pewnie i tak by się przydało coś do grzania w najzimniejsze dni i co z cwu? Mam 2 dzieci i cwu na prąd to dla mnie drożyzna. Nie chcę dublować systemów ogrzewania. Myślę, że podłogówka to najrozsądniejszy wybór i można ją zasilić z tej samej pompy co cwu. Jeśli będzie potrzeba to mogę też podłączyć kocioł na gaz, mam w drodze, ale to chyba ekonomicznie zbyt się nie opłaci.

 

pozdrawiam

 

Prąd już dawno jest tańszy od gazu. W 1990 za 1kWh można było kupić m3 w 1995 0.5m3 dziś 0.2.

Rozwiązanie z kablami w podłodze i kanałówką jest najtańsze w inwestycji i potem w eksploatacji.

Ogrzewania wody i tak nie należy łączyć z ogrzewaniem domu, to jest zawsze oddzielny system - zasobnik 300 l z dobrą pompą ciepła to 7000zł - 1000l do 55st.C kosztuje zimą do 8 zł.

Gazowego ogrzewania nie stosuje się domach izolowanych, takie ogrzewanie nie jest w stanie tak mało produkować ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie do końca jestem przekonany do ogrzewania nadmuchowego, dlatego nie chcę dogrzewania wentylacją jak w pierwotnym projekcie - oczywiście zdaję sobie sprawę, że kanałówka i dogrzewanie wentylacją to nie to samo ale czynnik ten sam - gorące powietrze. Choć z drugiej strony nigdy nie byłem w domu z ogrzewaniem nadmuchowym więc bezpośredniego porównania nie mam. Ale coś mi się widzi, że kanałówka+kable+ppci do cwu może wyjść sporo drożej niż ppci do co i cwi+podłogówka i nie jestem przekonany czy aby na pewno lepiej. Dodatkowo popatrz proszę kolego Tomaszu, że w projekcie przewidziana jest całkiem duża akumulacja: płyta fundamentowa+silka+betonowy strop nad parterem. Wydaje mi się, że to idealny układ do pracy pompy ciepła w II taryfie. A to co Ty proponujesz to zdecydowanie do współpracy z taryfą płaską i chba nie do końca nadaje się dla tego projektu.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie do końca jestem przekonany do ogrzewania nadmuchowego, dlatego nie chcę dogrzewania wentylacją jak w pierwotnym projekcie - oczywiście zdaję sobie sprawę, że kanałówka i dogrzewanie wentylacją to nie to samo ale czynnik ten sam - gorące powietrze. Choć z drugiej strony nigdy nie byłem w domu z ogrzewaniem nadmuchowym więc bezpośredniego porównania nie mam. Ale coś mi się widzi, że kanałówka+kable+ppci do cwu może wyjść sporo drożej niż ppci do co i cwi+podłogówka i nie jestem przekonany czy aby na pewno lepiej. Dodatkowo popatrz proszę kolego Tomaszu, że w projekcie przewidziana jest całkiem duża akumulacja: płyta fundamentowa+silka+betonowy strop nad parterem. Wydaje mi się, że to idealny układ do pracy pompy ciepła w II taryfie. A to co Ty proponujesz to zdecydowanie do współpracy z taryfą płaską i chba nie do końca nadaje się dla tego projektu.

 

pozdrawiam

 

Zdecydowanie!

Nie słuchaj TB tylko pakuj rurki w podłogę, bierz tanią PC PW, albo jak masz miejsce na działce zrób mały poziomy kolektor (grosze) i bierz tanią gruntową. Będziesz miał tanie CO i CWU za jednym zamachem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...