Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...

CZOŁGISTO

Do Ciebie pytanie , bo Ty w tych sprawach jesteś biegły a poza tym tępisz takie postepowanie.

Kumpel robi remont 100 letniej chałupy, bedąc u niego zobaczyłem wąsy takie jak do karton gipsu doczepione do sufitu. jedno z pomieszczeń - sufit było juz zakryte K-G

zapytałem o co kamon. Otóż fachowcy tymi wasami przyczepiają wełnę , tą najtańszą z rolki a następnie bez paroizolacji - SZYBKO - zakrywają K-G.

Po mojemu to fuszera , zmyła , mydlenie oczu , bo to nic nie daje. Wełna nie zawilgotnieje bo nad jest nieużytkowe poddasze -niedocieplone. Bedzie i tak przez to gwizdać tam się chyba nie wykropli .

Wg mnie to pieniądze wyrzucone w błoto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam wszystkich!

Jako nowy na forum i dopiero rozpoczynający nierówną walkę z oporem materii poproszę o poradę:

dom 10x10 z poddaszem użytkowym na płycie, dach prosty dwuspadowy z conajmniej 30cm piany zamierzam postawić z POROTHERM T 44 na DRYFIX. Producent deklaruje U = 0,16 z jego tynkiem. Czy ogrzewanie PCPW(w Krakowie ma być specjalna taryfa od 2015 dla PC, zobaczymy) dla c.o. podłogówka parter i piętro i cwu z buforem 1500l lub większym jako podstawowe w drugiej taryfie + kominek z PW i rozprowadzeniem ciepłego powietrza przez rekuperację jako uzupełnienie=rezerwa na duże mrozy, zasilenie pc powietrzem zrzutowym z recu, odzysk ciepła z szarej wody, PV około 4 KW on-grid w ogródku podążające za słońcem ze sterownikiem do zagospodarowania mocy śmieciowej, okna nieotwierane, U poniżej 0,5, bez okien dachowych i kominów, czerpnia powietrza dla PC i recu spod czarnej blachy na dachu lub GWC, to zbyt wydumany zestaw przy założeniu zrobienia większości "tymi ręcami"? Czy jest sens przyłączania gazu(40m po działce)? I przy okazji pytanie o POROTHERM T, co o nim powiecie?

Edytowane przez JRZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Z racji tego, że była mowa o ogrzewaniu w wątku, chciałbym zapytać co najlepiej zastosować do ogrzewania mojego domku.

 

Na chwilę obecną mam niepełne obliczenia z OZC

Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 242,8 m3/h

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 33,33 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 9258 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 171 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 434,5 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 195,3 MJ/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 54,3 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 76,7 MJ/(m3·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 21,3 kWh/(m3·rok)

 

 

Ilu "litrowy jest ten domek?

 

Czym go grzać? Myślałem o kotle dolnego spalania plus bufor 1000l i do tego CWU (zestaw solarny 4 panele + 400l zbiornik).

 

Zbiornik oczywiście jakoś podłączony do bufora.

 

Teraz kolega namawia mnie na piec SAS MULTI 14kw z palnikiem Multi FLAME bez bufora.

 

Nie mam gazu podpiętego i nie wiem czy jest sen go ciągnąć.

Na pewno do samej kuchenki się nie opłaci, więc skuszę się na płytę indukcyjną (podobno nie jest duża różnica w kosztach późniejszego gotowania), choć nie wiem faktycznie jaka jest różnica.

 

Gazem chyba mnie nie będzie stać. bo koszta wyjdą za duże.

 

Doradzi ktoś jak sensownie ogrzać ten domek.

 

Parametry mogą ulec zmianie jeszcze na plus.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Z racji tego, że była mowa o ogrzewaniu w wątku, chciałbym zapytać co najlepiej zastosować do ogrzewania mojego domku.

 

Na chwilę obecną mam niepełne obliczenia z OZC

Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 242,8 m3/h

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 33,33 GJ/rok

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 9258 kWh/rok

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 171 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 434,5 m3

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 195,3 MJ/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 54,3 kWh/(m2·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 76,7 MJ/(m3·rok)

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 21,3 kWh/(m3·rok)

 

 

Ilu "litrowy jest ten domek?

 

 

Czym go grzać? Myślałem o kotle dolnego spalania plus bufor 1000l i do tego CWU (zestaw solarny 4 panele + 400l zbiornik).

 

Zbiornik oczywiście jakoś podłączony do bufora.

 

Teraz kolega namawia mnie na piec SAS MULTI 14kw z palnikiem Multi FLAME bez bufora.

 

Nie mam gazu podpiętego i nie wiem czy jest sen go ciągnąć.

Na pewno do samej kuchenki się nie opłaci, więc skuszę się na płytę indukcyjną (podobno nie jest duża różnica w kosztach późniejszego gotowania), choć nie wiem faktycznie jaka jest różnica.

 

Gazem chyba mnie nie będzie stać. bo koszta wyjdą za duże.

 

Doradzi ktoś jak sensownie ogrzać ten domek.

 

Parametry mogą ulec zmianie jeszcze na plus.

 

Pozdrawiam

 

 

Ok 5,5 litrowy. Skoro gazu nie będzie, w wegiel nie ma co sie pchac to sensownie bedzie zainstalowac bufor z wezownicą cwu i grzałkami i grzac wyłacznie w II taryfie (sprzedawca Duon) koszt 1 kWh w II taryfie to ok 20 gr, dla gazu jest to ok 23-24 gr, dla wungla 15-16 gr, dla pompy od 9 do 12-13 gr.

Koszty inwestycyjne dla bufora najnizsze. Otrzymujemy całkowitą bezobsługowosc i brak ewentualnych drogich napraw.

 

PS. projekt podłogówki gotowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana jedno warstwowa dobrze wykonana!!! Niema czegoś takiego na budowie. Chyba że zasypać każdą warstwę perlitem.

Zasobnik 1500 :yes: tylko pomyśl czy czasem nie musi być przed stropem w domu.

GWC rurowiec jak nie ma wody się świetnie sprawdza. Nie poczujesz nawet jak sąsiad oponę do pieca wrzuci :cool:

Ja nie widziałem sensu ciągnąć gazu 5 m, i mam kominek z PW + nagrzewnica za reku i farelkę 2 KW w razie W :stirthepot: 30 cm piany nie lepiej styropian i sam sobie dziwne miejsca zapian kujesz taka market owa ma U= 0,037

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 54,3 kWh/(m2·rok)

czyli stoi jak byk 5,43 litra

 

PS jeśli bufor to kocioł górniak o jak największej komorze załadunkowej, 30KW albo i większy, kocioł dolniak tak ale bez bufora

 

Górniak i poprawne palenie : poprawne palenie węglem w kotle. A wielkość komory załadowczej tak dobrana, aby pełny zasyp nie przegotował bufora!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porotherm - w zyciu. A szczegolnie bez izolacji na zewnatrz. Krzysiek_BB ma ceramike + izolacje, a twierdzi ze wieje mu kazdym gniazdkiem.

 

proszę czytać uważnie: POROTHERM T. Ta cegła jest wypełniona wełną mineralną więc przez nią raczej wiało nie będzie. Wydaje się że nie ma zbyt wielu realizacji w tej technologii, dlatego pytam co o tym szanowne państwo sądzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...