Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Panele :)

 

może nie zadziałać tak jakbyś chciał. sam mam panele, grzeję tylko do 16*C i szczerze powiedziawszy nigdy nie były ciepłe w odbiorze. mieszkałem kiedyś w domu gdzie były panele i drewno (bez podłogówki) i odczucia przy drewnie są nieporównywalne. tylko że to kłopotliwy materiał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

może nie zadziałać tak jakbyś chciał. sam mam panele, grzeję tylko do 16*C i szczerze powiedziawszy nigdy nie były ciepłe w odbiorze. mieszkałem kiedyś w domu gdzie były panele i drewno (bez podłogówki) i odczucia przy drewnie są nieporównywalne. tylko że to kłopotliwy materiał

 

Panele będą cieplejsze w odczuciu, nawet jeśli nie będziesz ogrzewał podłogówką. Taka cecha materiału. Kamienna podłoga jednak lepiej oddaje ciepło, przez co szybciej i efektywniej ogrzejesz dom. Ale w pasywniaku, mimo włączonego ogrzewania podłogowego kafle mogą dawać odczucie zimniejszych niż panele bez ogrzewania podłogowego. Sam stoję przed dylematem, czy by nie odchudzić nieco izolacji kosztem mocniejszego grzania pompą ciepła.

Obawiam się, że przy wyśrubowanych parametrach izolacji przegród i tak będę grzał jak w domu nieco gorszym energetycznie, albo wentylację będę puszczał na bypass ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi po głowie wstępne podgrzewanie CWU ciepłem domowym.

 

Trzeba by zrobić wymiennik w domu i wstępnie podgrzewać wodę z wodociągu do temperatury pokojowej. Jak ktoś planuje elektryczne ogrzewanie CWU w II taryfie i klimatyzację, to takie rozwiązanie da chyba oszczędności. A jak ktoś ma po prostu zbyt chłodną podłogę, to mógłby zrobić cieplejszą, a nadwyżki odbierałaby ta woda.

 

To tylko taka wizja i niekoniecznie musi mieć sens, ale na pewno warto to przemyśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omawialiśmy już kiedyś ten temat . Co zrobić z energią w zużytym powietrzu,o ile zbędny jest rekuperator. Z tego co pamiętam to stanęło na zbiorniku o pojemności dobowego zużycia wody z rurą wspawaną w dennice, gdzie przeciwprądowo powietrze będzie oddawało ciepło do wody. Zbiornik jak najsmuklejszy, zaizolowany. Albo druga opcja,zbiornik z izolacją na zewnątrz odsuniętą od ścianek na kilka cm i też ruch powietrza przeciwprądowy.

Przy zużyciu 9-10 m3/m-c można skubnąć 5- 6kWh/dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że potrzeba mi będzie wstępnie podgrzać 100L na raz, żeby uzupełnić bojler po 15-to minutowym prysznicu. Można zrobić np 120 mb rury wodnej PE40x2, w cenie 120x2,85=342zł. Zwijamy to w krąg, o średnicy około 1m i mamy coś jakby kolektor ziemny, z 40-ma kręgami, które można wsadzić pod sufit podwieszany. Temperatura pod sufitem jest największa, a powierzchnia wymiany takiego wymiennika jest bardzo duża.

 

A teraz ewentualne zyski.

 

- jeśli standardowo grzałbym w II taryfie, to dziennie zużyłbym 10,5kWh, w cenie 0,3*10=3,15zł. Rocznie 1150zł. Zakładam dT=55-10=45st i 200L dziennie.

- jeśli wodę wodociągową podgrzeję od temperatury 10st do 22 st z COP 3,5, a przy tym wykorzystam II taryfę w 50%, to zużyję na to nie 2,8 kWh, tylko 2,8/3,5=0,8kWh, a zapłacę za to 0,8x50%*(60gr+30gr)=0,36zł. Pozostałą część grzałbym w II taryfie, więc dt=55-22=33st i koszt to 7,7kWh*0,3zł=2,31zł.

 

Razem 2,31+0,36=2,67. Rocznie 975 zł, więc rocznych oszczędności 1150zł-975zł=175zł i zwrot następuje po dwóch latach.

 

To dalej bardzo robocza koncepcja. Jest jeszcze:

- letni bonus, bo w lecie w domu jest nawet więcej niż 22stC i to za darmo!

- zimowy bonus, bo w zimie woda w rurociągu jest zimniejsza, więc większy jest udział grzania wstępnego.

- prawdopodobny bonus wynikający z bliskiego ustawienia nadmuchu - temperatura nadmuchu z klimatyzatora jest znacznie wyższa niż pokojowe 22stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt - będzie rosić i to jest problem. Nie wiem, czy warto go rozwiązywać.

 

Dlaczego 200kWh miesięcznie? Ja liczę 200L dziennie i dT=45st. Masz sprawdzone zużycie, czy tylko tak zakładasz? Ja u siebie mam kocioł gazowy dwufunkcyjny i nie jestem w stanie sprawdzić ile produkuję ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób i opisz.:D

 

Piszę do ciebie nydar dlatego, że chyba myślisz o czymś innym niż ja. To roszenie rury chyba mnie zniechęci, bo musiałbym dawać jakieś folie i martwić się o przecieki. To już nie ma sensu, choć sama rura byłaby fajna i niedroga.

 

No i pochwal się jak tam twoja pompa ciepła na peltierach. Czekam z niecierpliwością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roszenie jest problemem. Stąd rozsądnym rozwiązaniem wydaje się rura wyprowadzająca zużyte powietrze a na jej drodze zbiornik zaizolowany z możliwością przepływu powietrza. Na dole tacka ociekowa i masz 20-22oC . Na pralkę,zmywarkę czy do kranu. Proste jak drut . Taki zbiornik to gotowiec za 600-700PLN. Do tego izolacji trochę i własna praca.

Co do peltierów. Zaczyna robić się ciekawiej jak zimna strona jest cieplejsza od ciepłej . Ale jak by nie starał się to spieprzyć to z pasywnym wstępnym podgrzewaniem wody SCOP wychodzi 3. No ale można kupić PC .:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roszenie jest problemem. Stąd rozsądnym rozwiązaniem wydaje się rura wyprowadzająca zużyte powietrze a na jej drodze zbiornik zaizolowany z możliwością przepływu powietrza. Na dole tacka ociekowa i masz 20-22oC . Na pralkę,zmywarkę czy do kranu. Proste jak drut . Taki zbiornik to gotowiec za 600-700PLN. Do tego izolacji trochę i własna praca.

 

Problem w tym, że normalny człowiek z pasywnym domem nie ma powietrza zużytego 20-22stC, bo ogrzewa nim powietrze wciągane do domu. Już kiedyś pisałem, że skończysz na odzysku z wody do powietrza, a z powietrza do wody. Nydarność w całej okazałości!

 

Co do peltierów. Zaczyna robić się ciekawiej jak zimna strona jest cieplejsza od ciepłej . Ale jak by nie starał się to spieprzyć to z pasywnym wstępnym podgrzewaniem wody SCOP wychodzi 3. No ale można kupić PC .:D

 

PC właśnie można kupić, bo fizycznie istnieje. Twojego sprzętu nikt nie widział i jestem pewien, że nie zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Przemuś. Miesza ci się w główce. Ze ścieku do powietrza ,bo tanio i bezobsługowo. Z Powietrza do wody CWU lub CO bo gradient korzystny i taniej od najtańszej PC -15oC. A najważniejsze to to,że dom generuje godzina w godzinę ok.100m3 powietrza o temp. 21-22oC i 40-45% wilgotności . Generuje kilka m3 ciepłych ścieków. To jest kupa energii którą można ogarnąć za grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...