Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elektrownie wytwarzające prąd są jednak lokowane zazwyczaj z dala od osiedli mieszkalnych, ktoś kontroluje stan urządzeń, na kominach zapewne są filtry, a emisja podlega regulacjom Ministra Środowiska - prywatne domy nie podlegają.

 

Zatem, wg mnie, co innego jest gdy możesz czerpać prąd z gniazdka właśnie z tych elektrowni, a co innego gdy na nowym osiedlu chcesz posiedzieć na tarasie albo wyjść na spacer, a zasmrodzone powietrze to uniemożliwia albo utrudnia, bo ktoś zrobił w salonie kotłownię - nie wspominając, że wdychasz to także będąc wewnątrz.

 

I niech Ci to nie podnosi ciśnienia, bo to tylko moje zdanie.

 

Dla mnie sprawa jest jasna - STOP EMISJI SPALIN W NOWYCH DOMACH.

 

P.S. Też lubię ogień i mam biokominek 700W - wystarcza by zrobić "klimacik".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mwie, mały quiz - oczywiście retoryczny. Który z poniższych zestawów emitujesz na swoje osiedle, a który ja, mając biokominek?

 

1. tlenek węgla, dwutlenek azotu, tlenek azotu, ozon, n-Heksan, butadien, benzen, styren, benzopiren, akroleina, formaldehyd, metanol, bezwodnik octowy, krezol, chinony, chlorek metylu, dioksyny, wolne rodniki, pyły i wiele innych

2. para wodna i dwutlenek węgla

 

Zdrowia życzę i więcej świadomości.

 

I wypada wrócić do tematu wątku. Mam nadzieję, że będziesz dzielić się tu zużyciem energii Twojego domu.

 

Jakie temperatury w domach energooszczędnych i pasywnych u Was aktualnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby to wszystko było takie czarno- białe... Gdybym chciała zmieniać świat, to po pierwsze zrezygnowałabym z samochodu i przerzuciła się na rower. Nie grillowałabym. Gdybym mogła- grzałabym gazem albo postawiłabym wiatrak; ktoś rzeknie że zawsze mogę: i owszem, ale jest jeszcze rachunek ekonomiczny i zdrowy rozsądek. Równie dobrze musiałabym się bronić, że ogrzewam prądem, bo on jakby nie było- to on z węgla jest w Polsce. A moja pompa ciepła raczej nie jest perpetuum mobile, choć za wcześnie ferować wyroki, to zdaje się, że powinna dawać z siebie więcej. Rzecz dyskusyjna, kto truje świat bardziej. Ja nie stawałam do konkursu na najbardziej "eko", a organizatorzy tego, który wygrałam, zapytani o możliwość użycia kominka- nie widzieli z tym problemu; zwracali jedynie uwagę na rozszczelnienie budynku. To taki mały off- topic, obiecuję, już więcej nie będę pisać dygresji nie na temat:).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co - potrzeba dobrej zimy i zaproszę co poniektórych do kolegi ..

Kończy palić o 2-3 w nocy idzie spać .. -36 ( min) jakie w jego okolicy bywało w 2006 roku ..

i +3 o godzinie 9 nad ranem .. dom drewniany...

a wam się w przewraca jeśli w domu nie ma przynajmniej +22 .. :p

W starym dworze jak mieszkałem .. woda w kuchni za kotarom w wiaderku zamarzała ..

A jak będzie w domu zawsze co najmniej +18 to jest tem happy ..

dla mnie temperatura +22 to już jest upał.. oczywiście wykład ten jest totalną prawie mniemanologią ..i moją bardzo subiektywną opinią ..

 

budynkach około 1,5 litrowych
taki budynek potrzebuje też rozsądku .

bo na wiwat można grzać .. pytanie tylko czy jest sens ..

Źle wam w lipcu i +15 st ..

Obecny budynek potrzebuje w tej chwili ile ? jakieś 2800 -3200 wat na wyrównanie temp wewnątrz i zatrzymanie spadku z +20 i niżej .. ale nikt tego spadku nie wyrównuje ..

jest w tej chwili +18,5 st wewnątrz i bardzo dobra temp do pracy ..

Teraz trzeba by było użyć z 2x tyle energii ruszając piec...

wieczorem będzie pyknięcie w grzejniki ..

 

A jeśli ja przy -30 mam mieć i będę chciał mieć 1,5 kW strat .. a taki mróz zdarza się raz na 5 lat w moim regionie ..

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 23 w nocy a do 26 w dzień jak okna odsłonie przy zewnętrznej - 1 w nocy + 7 w dzień ciekawe kiedy zacznę dogrzewać bo jak narazie to tylko schładzam bo jak zacznie żona gotować :stirthepot: to uff .

W Nowo powstałym budynku ocieplanym w październik /listopad wyszło mi zużycie 7W/m2 ale teraz wyjdzie chyba mniej. bo w zeszłym roku przy takich temp to w domu było 17/18 c bez kominka bez CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Witam. 3 zima w moim domku który miał być pasywny ale wyszedł chyba 2,6 litrowy.

Powiem tak budowa jest nie droższa nie tańsza od tradycyjnego domu.

U mnie wydałem więcej na okna +3000 na izolację + 5000 na rekuperację z gwc rurowym 8000 Gwc 56m bierzacych rur kanalizacyjnych przy -17 dogrzewa do 3,5c

Nie wydałem na instalację C.O

-30 tyś

Koszt ogrzewania u mnie z kominka z płaszczem wodnym + nagrzewnica kanałowa w ręku + 1 kaloryfer 50x60 to 5 MP drewna na 5 miesięcy dla 3 osób dorosłych i 2 dzieci.

Odpowiedzieć sobie sami czy to się opłaca.

Pozdrawiam wszystkich oszczędnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt ogrzewania u mnie z kominka z płaszczem wodnym + nagrzewnica kanałowa w ręku + 1 kaloryfer 50x60 to 5 MP drewna na 5 miesięcy dla 3 osób dorosłych i 2 dzieci.

Odpowiedzieć sobie sami czy to się opłaca.

Pozdrawiam wszystkich oszczędnych

 

A ile masz metrów 2. bo na 2,6 litra to nie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Na Pomorzu upały. Od poniedziałku max 31,5-32*C na zewnątrz.

 

Startowałem z temp. wewnętrzną rano:

- poniedziałek 21,8*C,

- wtorek 22,5,

- środa 22,9 (max na zewnątrz 32,8*C w cieniu),

- czwartek 23,2,

- piątek 23,4.

I koniec upałów na razie.

Nie odczuwałem dyskomfortu w domu przy tych temperaturach.

Rolety od wschodu były zamykane, reku na 150 m3/h z by-passem + GWC.

 

Jak u Was temperatura w domkach energooszczędnych?

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak u Was temperatura w domkach energooszczędnych?

 

zewnętrzna od niedzieli codziennie około 27°C, w nocy spada do 16°C. jako że oboje pracujemy, to przez większość dnia rolety zasłaniają całe okna, do tego GWC i jak do tej pory maksymalnie było w domu 22,4°C, ale temperatura powoli rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zewnętrzna od niedzieli codziennie około 27°C, w nocy spada do 16°C. jako że oboje pracujemy, to przez większość dnia rolety zasłaniają całe okna, do tego GWC i jak do tej pory maksymalnie było w domu 22,4°C, ale temperatura powoli rośnie.

 

A u mnie cały dzień ktoś w domu, i gdyby nie klima to byśmy się usmażyli (drzwi tarasowe otwierane dziesiątki razy dziennie i duże zyski bytowe - rolety nawet gdybym miał to nijak nie pomogą bo byłoby jak w piwnicy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Złamałem swoje zasady i cały czerwiec stosowałem klimę dla biedoty. Wietrzyłem nad ranem od ok 4:30-6:00. Wyszło nie najgorzej parter ok a piętro w razie dużych i długich upałów pewnie byłoby spalone.

[ATTACH=CONFIG]431970[/ATTACH]

 

Jakbyś dzisiaj budował drugi raz z wiedzą, ile co Cię kosztowało (na instalacje) to jak byś do tematu podszedł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...